Lodowa cytadela

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liedanaja citadiel
Kornew, Przygranicze, Sopel, Zona
aspolski

Przygranicze to parę miast kilkadziesiąt lat temu wyrwanych z naszego świata i przeniesionych do krainy wiecznego mrozu. Dziwne miejsce, w którym przez większą część roku panują chłody i wieją lodowate wiatry, a ludzie nabywają magicznych zdolności, co czyni ich bardziej niebezpiecznymi od uzbrojonych po zęby bojowników. Lecz człowiek umie przystosować się do każdych warunków, więc Jewgienij...

Lecz człowiek umie przystosować się do każdych warunków, więc Jewgienij Apostoł już dawno przestał żałować, że trafił do Fortu - dawnego prowincjonalnego miasteczka, które stało się centrum cywilizacji na tej pokrytej śniegiem ziemi. I nawet kiedy przyszło wziąć nogi za pas, aby ratować skórę przed najemnymi zabójcami, przede wszystkim pomyślał o tym, jak nie zmarnować szansy na życiowy interes.

źródło opisu: Strona wydawcy

źródło okładki: Strona wydawcy

Magnis | 2017-04-23
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Paweł Kornew jako pisarz nie jest mi obcy. Miałem przyjemność czytać dwie książki Przeklęty metal i Śliskiego. Gdy zobaczyłem Lodową Cytadelę nawet nie przypuszczałem, że jest to książka należąca do cyklu Pogranicze. Dopiero później się dowiedziałem i obawiałem się nawiązań z poprzednich tomów tutaj, lecz nie słusznie. Czytałem nie znając praktycznie poprzednich części cyklu i nie przeszkadzało mi to, żeby czerpać radość z lektury.
Pogranicze to nie przyjazne ludziom tereny, gdzie mróz, różnego rodzaju stwory i anomalie mogą być śmiertelnie niebezpieczne. W enklawach takich jak Fort ludzie próbują przetrwać i przeżyć. Stworzone frakcje walczą ze sobą lub zawierają rozejmy. W takim miejscu poznajemy Jewgienij Apostoła zajmującego się sprzedażą i zdobyciem różnych rzeczy. Usiłującego przetrwać i nikomu się nie narazić, ale tez zawsze zarobić jeśli jest okazja. Niestety wszystko idzie źle i ktoś zaczyna dybać na jego życie. Jeszcze jakby było mało wyrusza w niebezpieczna podróż, z...

| 2017-01-27
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Ostatnimi czasy Przygranicze wieje i mrozem i nudą. Dlatego tez Kornew odświeżył swój cykl. Tym razem głównym bohaterem jest Jewgienij Apostoł. No i dobrze, bo historia "Śliskiego" chaotycznie zmierzała donikąd. Akcja, mróz, zimno, znowu akcja i tak w kółko.
Fajnie się czyta. Biorę się za następny tom.

Nozomi | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Gdybym nie przeczytała najpierw "Sopla" ocena pewnie byłaby wyższa, bo Kornew pisze świetnie. Jednak "Lodowa Cytadela" okazała się całkowicie wtórna w stosunku do "Sopla". Podobny główny bohater, ale nie tak fajny jak Sopel, podobna fabuła: bohater musi uciekać, bo ktoś go chce zabić itd. W dodatku okropnie irytowała mnie postać Napalma z jego durnymi wierszykami. Sopel, błagam, wróć!

DonSzabla | 2016-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Fabryczna zona wzbogaciła się o kolejny postapokaliptyczny świat, jakim jest Przygranicze. Przygraniczem nazywamy skupiska miast, które kilkadziesiąt lat temu zostały wyrwane z naszego świata i przeniesione do krainy wiecznego mrozu, gdzie tajemnicze zdolności nie są nikomu obce. Dzięki tej serii mieliśmy okazję odwiedzić napromieniowany obszar Czarnobyla czy zawładniętą przez rośliny ziemię w powieściach ze świata Survarium. Nie jest to pierwsza wycieczka przez mroźne Przygranicze, bo już kilka lat temu Paweł Kornew poznał swoich czytelników z Soplem, który przeżywał swoje przygody w tym samym świecie. Tym razem jednak autor zaserwował nam zupełnie odrębną historię, dziejącą się w tym samym sprawdzonym świecie.

Głównym bohaterem powieści jest Jewgienij Apostoł, który pogodził się ze swoim losem i postanowił radzić sobie w Forcie najlepiej jak tylko potrafi. Nie zawsze jego interesy były bezpieczne i w pełni legalne, ale za to bardzo dochodowe i dające prestiż w jego hierarchii....

Paweł Kornew i jego pierwsza książka, z którą się zapoznałam. Z ogromną rezerwą podchodziłam do tzw.: "rosyjskiego postapo", ale....jestem przyjemnie zaskoczona. Przygranicze, życie Rosjan, którzy kombinują, handlują, jedzą i co dziwne mało piją i on - Jewgienij, który jest głównym celem każdego, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu. Książka nie bije jakimiś dziwnymi odklejonymi scenami, gdzie króluje przemoc, wulgaryzmy i inwektywy. Szczerze polecam na niedzielne popołudnie!

Jabuilo | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Rewelacja, po prostu rewelacja :)))))))))))
Cały cykl jest pasjonujący i bardzo dobrze napisany (i przetłumaczony - bo to też ważne!) a ta pozycja nie odbiega poziomem od całości. Z poprzednimi przygodami Sopla łączą ją postacie które przeżyły Czarne Południe, ale główny bohater się zmienił :) Jest to teraz równie barwna postać jak Sopel, również mająca inklinacje do wdeptywania w g... gdy topi się już w gnojówce :))) Zabawa przednia, happy end jak zwykle chociaż - jak zwykle z łyżką dziegciu :))) Szczerze polecam pozycję, a dla nie znających twórczości Autora - cały cykl :)))

książek: 2059
jamczyk | 2015-12-17
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Nosa nie odmraża.

Lethin | 2017-03-29
Przeczytana: 28 marca 2017

To piąty tom z cyklu Przygranicze ale pomimo nie przeczytania poprzednich książek postanowiłam zacząć od tej stanowiącej podobno odrębną historię.

Wydarzenia od samego początku budzą ciekawość poczynając od tego gdzie dzieje się rzecz a mianowicie w tzw Przygraniczu. Miejsce to obejmuje parę miast które kilkadziesiąt lat temu zostały wyrwane z naszego świata i przeniesione do krainy gdzie przez większą część roku panuje mróz i chłód. W dodatku ludzie którzy tam mieszkają nabywają magicznych zdolności typu jasnowidzenie, piromancja itp.
Głównym bohaterem jest Jewgienij Maksymowicz posiadający dar jasnowidzenia i... poczucie humoru. Dar pomaga mu wykaraskać się z trudnych sytuacji a te nadarzają się już na początku kiedy zostaje zaatakowany w swoim domu w Forcie.
Próbuje ustalić kto chce go zabić i dlaczego a to wszystko zaczyna się składać w coraz bardziej interesującą przygodę w świecie fantasy.

Jest wciągająco i nawet kilka razy powieje chłodem zarówno z powodu pogody jak i...

Sylwka | 2016-10-11
Na półkach: Papier, Przeczytane

Trochę jestem sobą zaskoczona. Nie zauważyłam bowiem, żeLodowa Cytadela Pawła Kornewa jest już piątą częścią Cyklu Przygranicze. Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby szukać jakichś powiązań poza stroną Fabrycznej Zony. Pojawiła się tam zajawka, książka została dodana do listy zakupowej i tyle.
Na szczęście jednak okazało się, że cykl nie trzyma się jakichś sztywnych reguł, a Paweł Kornew czyni swych bohaterów głównymi postaciami w jednej, no góra dwóch książek. Lodowa Cytadela jest tą szczęściarą (albo raczej jestem nią ja ;)), która rozpoczyna historię wciąż pachnącego świeżością, nowiutkiego bohatera. Więc spokojnie mogłam zabrać się za czytanie. ;)
Zanim o książce słów kilka, to pierwsze wypadałoby się dowiedzieć, czym jest to całe Przygranicze?

Marta Zagrajek | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 08 października 2015

Jewgienij Apostoł to człowiek niezwykle przedsiębiorczy. Gdzie nie pójdzie, tam widzi wielką szansę na przyzwoite pieniądze. Kogo nie spotka, ten chce z nim robić interesy, bo wie, że Żeńka jest w tym fachu niezastąpiony. Czy pomaga mu w tym „dar” jasnowidzenia? Niekoniecznie. Sam uważa go za przekleństwo bardziej niż błogosławieństwo i skutecznie woli wyciszać go aniżeli pielęgnować. Czy aby słusznie? Wkrótce zmieni zdanie na temat swojej unikalności i może nawet doceni to, co otrzymał.

Paweł Kornew to rosyjski pisarz science-fiction, który w swoim dorobku ma już kilkanaście książek i wiele opowiadań. Sam cykl o Przygraniczu ma aż dwanaście tomów! „Lodowa cytadela” plasuje się gdzieś pod koniec tych książek, zatem może troszkę dziwić jej tłumaczenie akurat teraz, ale nie ma co się zastanawiać – pozycja jest warta przeczytania nawet w złej kolejności cyklu! Paweł mimo ekonomicznego wykształcenia postanowił się oddać pisarstwu, za co jestem mu wdzięczna – ma bardzo łatwo...