Śmiertelny strach

Okładka książki Śmiertelny strach Robin Cook
Okładka książki Śmiertelny strach
Robin Cook Wydawnictwo: Amber Seria: Amber -thriller medyczny kryminał, sensacja, thriller
Amber -thriller medyczny
Mortal fear
Amber
1996-01-01
1996-01-01
Beata Paluchowska
medycyna thriller kryminał zagadka tajemnica genetyka

Wartka akcja, trochę terminów z genetyki, dobrzy i źli bohaterowie, kilka zwrotów akcji i mamy kolejny dobry thriller medyczny.

Mam wrażenie, że w większości książek Cook'a domyślam się rozwiązania dużo szybciej niż bohaterowie. Nie wiem czy to wina początkowych 'spoilerów' czy wyjątkowo mało bystrych postaci. Jest to lekko irytujące i w kilku momentach miałam ochotę złapać się za głowę i nakrzyczeć na książkę. Ale czyta się szybko a zamysł jest ciekawy.

Przeszkadzają mi słabo zarysowane postaci kobiet, albo inaczej są czasem infantylnie naiwne mimo znacznej inteligencji i nieustępliwości. To nadal interesującą lektura, głównie za sprawą sprawnej narracji i pomysłów.

Lubię czasami sięgnąć po starsze książki jednego z moich ulubionych pisarzy thrillerów medycznych. Nie jest to może książka na poziomie „Mutanta” i czy „Interwencji”, ale warta przeczytania.
„Życie to sztuka wyborów”
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, pogoń za wieczną młodością;
- czy człowiek może się błyskawicznie postarzeć w kilka dni, czy tygodni;
- chęć szybkiego zysku i bogactwa usuwa wszelkie zahamowania, cel uświęca środki;
- ile jesteśmy w stanie poświęcić dla wizji długiej młodości;
- poruszenie wielu problemów moralnych i etycznych;
- skłania do refleksji nad przemijaniem, starzeniem się;
- przystępny sposób przedstawienia terminów medycznych;
- wiele ciekawych informacji z dziedziny medycyny, genetyki, biologii molekularnej;
- czy badania i eksperymenty z DNA to nie próba zabawy w Boga;
- scena na oddziale dziecięcym naprawdę mną poruszyła;
- dobro zwycięża, nieomylni i nietykalni pokonani.
Minusy:
- po przeczytaniu kilku książek autora widać pewną schematyczność fabuły;
- bohater jak na lekarza nie jest za bystry, a miejscami wręcz irytuje.
Ogółem książka dobra.

„Życie to sztuka wyborów”
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, pogoń za wieczną młodością;
- czy człowiek może się błyskawicznie postarzeć w kilka dni, czy tygodni;
- chęć szybkiego zysku...

Hmm ja bym tego thrillerem medycznym nie nazwał, raczej okołomedyczną sensacją.
To nie jest zła książka, nie jest też dobra. Z jednej strony ciekawa fabuła nowej choroby diametralnie szybkiego starzenia się ludzi i początkowo ciekawie nakreślona sieć powiązań między postaciami...początkowo.
Od połowy akcja staje się spłycona, a postacie przewidywalne.
Czyta się szybko - przeczytać można, jednak nie trzeba.

Hmm ja bym tego thrillerem medycznym nie nazwał, raczej okołomedyczną sensacją.
Od połowy akcja staje się spłycona, a postacie przewidywalne.
Czyta się szybko -...

Książka przeczytana szybko, do połowy nawet byłam wciągnięta w fabułę, ale jak główny bohater zmienia się nagle w Jamesa Bonda... No trochę taki kicz.

2049

Kolejna z książek Robina Cooka nie zawiodła mnie. Tym razem problemem jest starość i pogoń za tym, co ludzie mogą zrobić, aby tak nie było. Wciągająca, pełna opisów i akcji powieść.

Dawno nie czytałam nic Robina Cooka, więc jak sięgnęłam po "Śmiertelny strach", to przypomniałam sobie, dlaczego uwielbiam tego autora.

Powieść, jak każda Cooka, trzyma w napięciu. W odpowiednich momentach zaskakuje i szokuje. Nieoczekiwane zwroty akcji i zakończenie. Intryguje. Porusza ciekawy temat etyczny, gdzie w trakcie czytania człowiek sam się zastanawia, co by zrobił, jak postąpił. Na pewno nie był to czas stracony. Warto przeczytać, jeśli ktoś gustuje w thrillerach medycznych.

Jako że o medycynie pojęcie mam niczym większość Polaków o polityce - znam się dobrze, póki ktoś nie zapyta o szczegóły - to muszę ufać autorowi, że w swojej fikcji opierał się na wiarygodnych źródłach. Dzięki czemu dowiedziałem się kilku ciekawostek, spodobała mi się scena niczym z horroru w oddziale dziecięcym i w sumie bawiłem się dobrze zagłębiając w świat, w którym część lekarzy ma misję do spełnienia. Ciekawe novum :)

Książka do polecenia na niezobowiązujące kilka wieczorów, lub - tak jak w moim przypadku - jako zajmujący towarzysz spacerów i rowerowych wyjazdów w wersji audiobookowej. Czy zostanie w mej pamięci na dziesięciolecia? Oczywiście, że nie :) Ale jest całkiem przyzwoicie.

Za wiele nie napiszę bo nie jest to książka wybitna. Może dlatego, że przeczytałem już sporo książek Cooka i powoli się przesycam. A może inne były lepsze. Ciężko ocenić. Z drugiej strony przeczytałem ją szybko i zdecydowanie z przyjemnością. A Głównie przyjemności szukam w lekturze. Tak więc kończę marudzenie. Nie przejmujcie się specjalnie tą opinią.

• Robin Cook
  • Thriller/sensacja/kryminał