Nosiciel

Tłumaczenie: Jacek Wietecki
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 4) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
8371208340
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook

Nowojorski taksówkarz, Jurij Dawidow, w przeszłości technik w radzieckich zakładach produkujących broń biologiczną, zawiódł się na swojej nowej ojczyźnie. Planuje zemstę. Jednak zanim do niej dojdzie, musi wypróbować swoją broń na niewinnych ofiarach. W tym samym czasie do kostnicy miejskiej trafiają zwłoki kilku osób, które zmarły w nie wyjaśnionych okolicznościach. Rozwiązanie zagadki, rysujące się w głowie przeprowadzającego autopsję Jacka Stapletona, przekracza wszelkie wyobrażenia.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

gwiazdka | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 29 marca 2015

Czyta się dobrze, jak większość książek Cooka, jednak do tych najciekawszych „Nosiciel" nie należy. Cała historia przedstawiona jest z dwóch punktów widzenia. Z jednej strony widzimy patologa Jacka, z drugiej są to osoby planujące zamach. Obie historie uzupełniają się, co powinno sprawić, że powieść zrobi się jeszcze ciekawsza i chwilami tak właśnie było, chwilami jednak robiło się troszkę nudnawo. Dopiero końcówka nabrała tempa i wtedy czyta się już na jednym oddechu.

O ile bohaterowie byli przekonujący, to irytowała mnie Laurie, nie polubiłam dziewczyny, chociaż była jedyną pierwszoplanową bohaterka żeńską.

„Nosiciel" nie jest najmocniejszą pozycją Cooka, jednak są fragmenty o niezłej akcji, a zakończenie jest dość perfidne, dla niego samego warto było przeczytać całą powieść.

Hana | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, Cook Robin
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Jurij Dawidow zna się na produkcji broni biologicznej i zaczyna ją produkować chałupniczo bo nie lubi Stanów Zjednoczonych i będzie się mścił. Jednocześnie zachowuje ostrożność i jest beznadziejnie niefrasobliwy wylewając do kanalizacji nadprodukcję. Ma to swoje konsekwencje. Jego koledzy z Armii to niezrównoważone dzieciaki. Niebezpieczne bo nieobliczalne. Laurie jest zakochana a Jack Stapleton zazdrosny. Czytanie bez komplikacji. Czysto, łatwo i przyjemnie.

Kokosanka | 2015-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 18 maja 2015

Nie jest to jedna z najlepszych książek Cooka. Trochę mnie nudziła i nie podobało mi się to, że już na początku wiemy, kto jest postacią negatywną. Sam temat też mnie jakoś specjalnie nie zaskoczył ani nie zaciekawił, dlatego też książkę oceniam jaką przeciętną.

żabot | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Całkiem sprawnie napisana książka. Nie do końca medyczny thriller, raczej powieść sensacyjna. Zaskakujące o tyle, że w pewnym sensie prorocza. W oryginale wydana w 1999, a więc jeszcze przed zamachami na WTC i kilkoma przypadkami ataków wąglikiem na terenie USA.
Sporo scen dość naiwnych. Główny, negatywny bohater to technik, były pracownik tajnej fabryki broni biologicznej w Swierdłowsku. Nic jednak nie wskazuje na to, że był technikiem bezpośrednio pracującym przy mikroorganizmach na stole laboratoryjnym a jedynie dozorującym urządzenia przemysłowe. Do tego nie trzeba mikrobiologicznej wiedzy a jedynie ścisłego przestrzegania procedur. Tymczasem jako emigrant, w USA w warunkach domowych przy wsparciu pewnej ekstremistycznej organizacji samotnie organizuje laboratorium mikrobiologiczne i rozpoczyna produkcję wąglika.
W posłowiu Cook sugeruje, że nie ma większej trudności w przygotowaniu tego typu broni i nie jest to kosztowne. Cóż, niewątpliwie jest to śmiesznie tanie w porównaniu...

Anabel | 2014-04-26
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Czytając inne opinie na temat tej książki nieco się zniechęciłam, ale skoro już ją wypożyczyłam... I trzeba przyznać, że zaskoczyła mnie pozytywnie. Niewątpliwie dużym plusem książki jest jej walor edukacyjny. Bioterroryzm dla mnie był dotąd jedynie niewiele mówiącym terminem, a po przeczytaniu Nosiciela uwierzyłam, że jest większym zagrożeniem niż np. atak jądrowy.

magdalena | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Dobra książka- tylko tyle, albo aż tyle. Akcja rozwija się bardzo powoli, nie ma tu zbytniego napięcia, zbytniej dawki emocji. Całość wydaje się bardzo przewidywalne - chociaż na sam koniec autor zaskakuje czytelnika.
Plus za realizm. Cook pisze przystępnie i prosto,mimo, że porusza trudne tematy. Czyta się lekko i przyjemnie- można nawet za lekko zważywszy na to, że ma to być thriller medyczny? Czytałam lepsze książki Cook'a, ale tę też warto przeczytać, chociażby po to by dowiedzieć się więcej o broni biologicznej i możliwych skutkach zamachu.

nata | 2014-04-09

Paradoksalnie, na początku opinii, zwrócę uwagę na końcówkę książki, bo to ona zaważyła na ocenie. Gdyby nie zaskakujące zakończenie i akcja pojawiająca się pod koniec, nie zachęcałabym pewnie do jej przeczytania, gdyż bardzo długo rozwija się główny wątek. Przepleciona jest wspomnieniami i opisami, których nie czyta się lekko, mimo upodobania tematyką medyczną. Jednak, to kolejna z książek potwierdzających regułę, że warto doczytać do końca i dopiero zaopiniować.

koemata | 2018-04-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

jad kiełbasiany i wąglik oraz niespodziewane możliwości biotechniki prosto ze Swierdłowska

Sławomir | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 września 2015

Nic wybitnego ale da się przeczytać bez konieczności wycięcia płata czołowego. Główny bohater jak zawsze niby kojarzy ale nie kojarzy... ale ostatecznie kojarzy:) Jakieś wciśnięte wątki obyczajowe. Autor mówiąc delikatnie średnio kojarzy muzykę aryjską i jak sam przyznał ściągnął wszystko z innej książki jakiegoś mądrali. Jednak wszystko ujdzie, da się to poczytać a ja lubię przetrącić czasem thiller medyczny więc szczególnie narzekać nie będę. Oj, no może zakończenie. Oczywiście czułem, że nie może być tak pięknie iż wszystko szlag trafi, nie u tego autora, i oczywiście się nie myliłem a nawet z dumą stwierdzę, że dokładnie takie zakończenie sobie wykoncypowałem; ale co tam. Ogólnie mogę polecić jako taki duperel do poduchy po kilka stron wieczorem.

Ewelina | 2013-04-06

Muszę powiedzieć, że Cook zrobił na mnie większe wrażenie przy pierwszej książce jaką czytałam. Nie wiem czy to jest spowodowane tym, że ,,Nosiciel'' nie przypadł mi tak do gustu jak wcześniejsza pozycja, czy po prostu nie jest to, to czego szukam.
Ogólnie cała fabuła jest ciekawa i interesująca. Jednak za mało jest momentów, w których czytelnik z napięciem oczekuje tego co wydarzy się dalej. Mi osobiście tego brakowało.
Zakończenie jest na pewno zaskakujące jednak nie w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Byłam zdziwiona rozwojem akcji na końcu książki, wszystko skończyło się dobrze (aż za dobrze). Takie zakończenie jakie przedstawił nam autor jest po prostu nudne. O wiele ciekawiej byłoby z inaczej sfinalizowaną historią (niekoniecznie szczęśliwą).