Nosiciel

Tłumaczenie: Jacek Wietecki
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 4) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
8371208340
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook

Nowojorski taksówkarz, Jurij Dawidow, w przeszłości technik w radzieckich zakładach produkujących broń biologiczną, zawiódł się na swojej nowej ojczyźnie. Planuje zemstę. Jednak zanim do niej dojdzie, musi wypróbować swoją broń na niewinnych ofiarach. W tym samym czasie do kostnicy miejskiej trafiają zwłoki kilku osób, które zmarły w nie wyjaśnionych okolicznościach. Rozwiązanie zagadki, rysujące się w głowie przeprowadzającego autopsję Jacka Stapletona, przekracza wszelkie wyobrażenia.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

gwiazdka | 2015-03-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 29 marca 2015

Czyta się dobrze, jak większość książek Cooka, jednak do tych najciekawszych „Nosiciel" nie należy. Cała historia przedstawiona jest z dwóch punktów widzenia. Z jednej strony widzimy patologa Jacka, z drugiej są to osoby planujące zamach. Obie historie uzupełniają się, co powinno sprawić, że powieść zrobi się jeszcze ciekawsza i chwilami tak właśnie było, chwilami jednak robiło się troszkę nudnawo. Dopiero końcówka nabrała tempa i wtedy czyta się już na jednym oddechu.

O ile bohaterowie byli przekonujący, to irytowała mnie Laurie, nie polubiłam dziewczyny, chociaż była jedyną pierwszoplanową bohaterka żeńską.

„Nosiciel" nie jest najmocniejszą pozycją Cooka, jednak są fragmenty o niezłej akcji, a zakończenie jest dość perfidne, dla niego samego warto było przeczytać całą powieść.

Hana | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, Cook Robin
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Jurij Dawidow zna się na produkcji broni biologicznej i zaczyna ją produkować chałupniczo bo nie lubi Stanów Zjednoczonych i będzie się mścił. Jednocześnie zachowuje ostrożność i jest beznadziejnie niefrasobliwy wylewając do kanalizacji nadprodukcję. Ma to swoje konsekwencje. Jego koledzy z Armii to niezrównoważone dzieciaki. Niebezpieczne bo nieobliczalne. Laurie jest zakochana a Jack Stapleton zazdrosny. Czytanie bez komplikacji. Czysto, łatwo i przyjemnie.

Kokosanka | 2015-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 18 maja 2015

Nie jest to jedna z najlepszych książek Cooka. Trochę mnie nudziła i nie podobało mi się to, że już na początku wiemy, kto jest postacią negatywną. Sam temat też mnie jakoś specjalnie nie zaskoczył ani nie zaciekawił, dlatego też książkę oceniam jaką przeciętną.

żabot | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Całkiem sprawnie napisana książka. Nie do końca medyczny thriller, raczej powieść sensacyjna. Zaskakujące o tyle, że w pewnym sensie prorocza. W oryginale wydana w 1999, a więc jeszcze przed zamachami na WTC i kilkoma przypadkami ataków wąglikiem na terenie USA.
Sporo scen dość naiwnych. Główny, negatywny bohater to technik, były pracownik tajnej fabryki broni biologicznej w Swierdłowsku. Nic jednak nie wskazuje na to, że był technikiem bezpośrednio pracującym przy mikroorganizmach na stole laboratoryjnym a jedynie dozorującym urządzenia przemysłowe. Do tego nie trzeba mikrobiologicznej wiedzy a jedynie ścisłego przestrzegania procedur. Tymczasem jako emigrant, w USA w warunkach domowych przy wsparciu pewnej ekstremistycznej organizacji samotnie organizuje laboratorium mikrobiologiczne i rozpoczyna produkcję wąglika.
W posłowiu Cook sugeruje, że nie ma większej trudności w przygotowaniu tego typu broni i nie jest to kosztowne. Cóż, niewątpliwie jest to śmiesznie tanie w porównaniu...

Asia | 2019-04-07
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2019

„Nosiciel” to czwarty tom serii o Jacku i Laurie, patologach, którzy starają się dociec przyczyny śmierci osób, które trafiają na ich stół. Oboje są dość specyficzni i trudno ich nie polubić.
W tej części mamy do czynienia z mężczyzną, którego śmierć nie wzbudza początkowo większych podejrzeń. Wykryty wąglik jest tłumaczony pracą mężczyzny, który handluje dywanami z różnych krajów i w nich można znaleźć zarodki choroby. Jednakże Jack ma jakieś przeczucie, że coś mu nie pasuje i zaczyna drążyć temat. Okazuje się, że dywany są czyste, a skupisko wąglika znajduje się w konkretnym miejscu w biurze. W międzyczasie Jurij planuje zemstę chce zarazić jak największą ilość osób śmiertelną chorobą. Znajduje osoby, które pomagają mu zdobyć potrzebne rzeczy, ale oczekują pomocy w realizacji własnego celu. Nieoczekiwanie do laboratorium Jurija dostaje się jego żona, co nie podoba się jego wspólnikom i każą mu pozbyć się jej. Jurij używa przygotowaną przez siebie śmiertelną mieszankę i w...

Anabel | 2014-04-26
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Czytając inne opinie na temat tej książki nieco się zniechęciłam, ale skoro już ją wypożyczyłam... I trzeba przyznać, że zaskoczyła mnie pozytywnie. Niewątpliwie dużym plusem książki jest jej walor edukacyjny. Bioterroryzm dla mnie był dotąd jedynie niewiele mówiącym terminem, a po przeczytaniu Nosiciela uwierzyłam, że jest większym zagrożeniem niż np. atak jądrowy.

magdalena | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Dobra książka- tylko tyle, albo aż tyle. Akcja rozwija się bardzo powoli, nie ma tu zbytniego napięcia, zbytniej dawki emocji. Całość wydaje się bardzo przewidywalne - chociaż na sam koniec autor zaskakuje czytelnika.
Plus za realizm. Cook pisze przystępnie i prosto,mimo, że porusza trudne tematy. Czyta się lekko i przyjemnie- można nawet za lekko zważywszy na to, że ma to być thriller medyczny? Czytałam lepsze książki Cook'a, ale tę też warto przeczytać, chociażby po to by dowiedzieć się więcej o broni biologicznej i możliwych skutkach zamachu.

nata | 2014-04-09

Paradoksalnie, na początku opinii, zwrócę uwagę na końcówkę książki, bo to ona zaważyła na ocenie. Gdyby nie zaskakujące zakończenie i akcja pojawiająca się pod koniec, nie zachęcałabym pewnie do jej przeczytania, gdyż bardzo długo rozwija się główny wątek. Przepleciona jest wspomnieniami i opisami, których nie czyta się lekko, mimo upodobania tematyką medyczną. Jednak, to kolejna z książek potwierdzających regułę, że warto doczytać do końca i dopiero zaopiniować.

koemata | 2018-04-14
Na półkach: 2018, Przeczytane, Audio
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

jad kiełbasiany i wąglik oraz niespodziewane możliwości biotechniki prosto ze Swierdłowska

KingaCzytamPolecam | 2018-08-25
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Kolejna, już czwarta część serii o Laurie Montgomery i Jacku Stapletonie. Jak na razie nie zapowiada się na to, żebym w najbliższym czasie znudziła się tymi postaciami, wręcz przeciwnie, każda kolejna część powoduje, że lubię je coraz bardziej.

Jak z okładkowego opisu wynika ta część jest poświęcona tematowi broni biologicznej i bioterroryzmowi. Autor na końcu książki umieścił notatkę, która mówi, że w ostatnim dziesięcioleciu (książka wydrukowana w 2002 roku) groźba terroryzmu narasta z coraz większą siłą. Podaje przykłady użycia gazu sarin w tokijskim metrze, zatrucia barów sałatkowych w oregońskich restauracjach oraz groźby użycia broni biologicznej przez kraje takie jak Iran, Irak czy Libia.
Zdaniem Cooka w wypadku biologicznego zamachu osobami, które pierwsze zetkną się z atakiem będą patolodzy sądowi od których to będzie potem zależało, czy atak zostanie stłumiony w zarodku, czy może środki rażenia będą się rozprzestrzeniać dokonując coraz większych szkód.

Jak już...