Dziwka

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Know
EdithCris

Dzieci są dla Joanie Brewer całym światem. Gotowa jest zrobić wszystko, byleby tylko zawsze były najedzone i dobrze ubrane, zarabia pieniądze nawet na ulicy. Bo Joanie Brewer jest prostytutką. Żyje w ciągłym strachu, że któreś z dzieci zostanie jej pewnego dnia odebrane. Osiemnastoletni Jon Jon jest po szyję zanurzony w światku przestępczym, a Jeanette, zaledwie czternastoletnia, wie o życiu...

Żyje w ciągłym strachu, że któreś z dzieci zostanie jej pewnego dnia odebrane. Osiemnastoletni Jon Jon jest po szyję zanurzony w światku przestępczym, a Jeanette, zaledwie czternastoletnia, wie o życiu znacznie więcej, niż powinna. Jednak Joanie najbardziej przerażą los Kiry, ponieważ w świecie, w którym nikomu nie można ufać, Kira - jedenastoletni aniołek swojej mamusi - jest najbardziej ze wszystkich dzieci podatna na niebezpieczeństwa. Pewnego dnia spełniają się najgorsze obawy Joanie...

Marlena | 2014-11-16
Przeczytana: 05 listopada 2014

Książka trzyma w napięciu. Mimo trudnej tematyki czyta się ją dobrze, akcja wciąga, wciąż chce się wiedzieć, co będzie dalej. Choć brutalna, bezlitosna i smuta bardzo mi się podobała. Bardzo realna i wiarygodna. Mroczne życie w Londynie wśród złoczyńców, gangsterów i prostytutek ludzi ze światka przestępczego. W takim otoczeniu dorastają też dzieci Joanie, fantastycznej „kobiety z żelaza”, która stara się być dobra matką. Mimo że Joanie pracuje na ulicy a jej przyjaciel to stręczyciel, jej dzieci są najedzone, w domu panuje porządek a przede wszystkim panuje miłość. Matkę i jej trójkę dzieci łączy silna więź rodzinna. Już od początku wiadomo, że Kira, najmłodsze dziecko Joanie została brutalnie zamordowana. Któregoś dnia dziewczynka nie wraca do domu. Na nic zdają się poszukiwania na szeroką skale. Dziecko przepadło. Kira padła ofiarą siatki pedofilskiej, w skład, której wchodzili znajomi jej matki, brata, sąsiadów. Czytając tę książkę, czytelnik z łatwością wczuwa się w postać...

Czytam-Sobie | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Świat przestawiony w tej książce to świat, w którym nikt normalny przenigdy nie chciałby się znaleźć. Dno dna: prostytutki, alfonsi, bandziory. Mieszkańcy londyńskich slumsów i bajecznie bogaci bandyci, którzy nie zawahają się przed żadnym, nawet ohydnym uczynkiem, aby zdobyć kolejne tysiące funtów. Nędza i wielkie fortuny.
Poznajemy Joanie i jej dzieci. A także jej sąsiadki – jak ona – prostytutki. Joanie jest inna niż jej koleżanki, bo ona kocha i dba o swoje dzieci, a dzieci kochają ją. Tworzą w miarę normalną rodzinę, tyle że każde dziecko ma innego ojca, a matka wykonuje najbardziej pogardzany zawód świata. Jednak w domu jest czysto, dzieci zawsze nakarmione, umyte i dobrze ubrane. Poza tym Joanie „tylko” pije, i to nie zawsze, podczas gdy jej sąsiadki to najczęściej pijaczki i ćpunki, dla których dzieci są tylko zbędnym balastem. Ale tylko póki są maleńkie, bo potem można je „puścić w obieg”, żeby zarabiały na siebie i na narkotyki dla matki. Poza tym są środkiem do...

Madi | 2014-02-20
Przeczytana: czerwiec 2012

Super-jedna z najlepszych przeczytanych moich książek.
Przeczytałam ją jednym tchem -byłam zaciekawiona postacią matki tyt. dziwki,która piła , paliła,puszczała się ,ale walczyła o swoje dzieci jak lwica, robiła wszystko by najstarszy syn nie maił kontaktu ze światem przestępczym,a najmłodsza córka trochę niedorozwinięta opiekę pod jej nieobecność. Jej dzieci musiały być czyste i najedzone-potępiała i krytykowała swoją koleżankę po fachu,która zaniedbywała swoje dziecko.
Jest to na pewno poruszająca powieść, momentami aż smutna, ale pełna miłośći i przywiązania do swojej rodziny.
Jak już ktoś napisał:"Tej dziwki nie da się nie lubić".
Jest to moja druga przeczytana książka tej autorki i po tych dwóch książkach mogę stwierdzić ,że stałam się jej fanką.

Marta | 2014-11-28

Bardzo, bardzo trudna ksiazka!Szokujaca, powalajaca na kolana i straszna, ale i rownoczesnie piekna w calym swoim tragizmie. Tragedia matki tracacej swe ukochane dziecko w potwornych okolicznosciach, tragedia rodzenstwa, ktore juz nigdy nie zobaczy swojej malej siostrzyczki, tragedia kobiet, ktore musza upac az na samo dno aby zyc i zapewnic warunki do funkcjonowania swoim dzieciom, tragedia otylosci i odrzucenia.Ksiazka jest na prawde bardzo przytlaczajaca szczegolnie gdy ma sie swiadomosc, ze takie rzeczy dzieja sie na swiecie!Rownoczescie w calym tym dramacie jest tez ogromna milosc matki, niesamowita godnosc kobiety, ktora mimo, ze zarabia na zycie cialem jest osoba godna najwyzszych laurow. Ksiazka, obok ktorej nie mozna przejsc obojetnie i bez emocji!Polecam!

Sandra | 2014-02-07

POLECAM. Nie mogłam się oderwać. Historia jest wręcz namacalna, czytając jesteśmy, widzimy i czujemy. Genialna książka, która opowiada o czymś więcej niż może sugerować jej prymitywny tytuł. Zachęcam do przeczytania.

Shiosai Tresbellevue | 2015-04-07
Na półkach: ◄ 2015 ►, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Często gdy przewija się przez takie "życiowe" historie zbyt wiele postaci, robi się zbyt mętnie, chaotycznie. Na szczęście nie w tym wypadku. Całość jest bardzo zgrabnie i logicznie złożona, także czyta się jednym tchem. Wiarygodne, acz nienachalne przedstawienie tego co potocznie nazywamy marginesem społecznym.

Nie udało mi się zbyt wcześnie odgadnąć co stało się z zaginioną Kirą - za to ogromny plus! Postaci wiarygodnie skonstruowane, wartka akcja, czego chcieć więcej? Polecam.

migotynka | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ polecili mi ją znajomi. I będę musiała im za to serdecznie podziękować. Nie jest to pozycja lekka, łatwa i przyjemna. Jeśli ktoś szuka takiej lektury to polecam poszukać czegoś innego.

Książka opowiada o losach rodziny Brewerów. Główna bohaterka, matka trójki dzieci, stara się je wychować jak potrafi najlepiej, mimo, że okoliczności są nader niesprzyjające, biorąc pod uwagę, gdzie muszą mieszkać i pracować. Poznajemy każdego członka rodziny od ich najlepszej i najgorszej strony, co daje bardzo jasny obraz sytuacji.

Fabuła jest bardzo wciągająca, wręcz nie mogłam się od książki oderwać. Poznawanie rodziny Brewerów była doświadczeniem bardzo kształcącym. Autorka pokazuje, że w rodzinie z pozoru patologicznej też można zbudować miłość, zaufanie i oddanie. Jest to bardzo pocieszające - zazwyczaj takie rodziny kojarzą się ze wszystkim co najgorsze, a wcale tak nie musi być. Wszystko zależy od tego, jakie wychowanie odbierzemy. Główna...

JoyceSky | 2010-10-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Nieoryginalna fabuła, przewidywalne zakończenie, książka napisana prostym, żeby nie powiedzieć prostackim językiem. Jedyny plus to momentami dobra, trzymająca w napięciu akcja.

czekina | 2012-09-02
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

To nie jest zła książka, a jednak czasami trzeba ją kartkować, bo jest przegadana. Temat ciężki, życie codzienne brudne i mroczne, ale jednak dałoby się opisać to trochę krócej.

Ryan | 2014-12-08
Przeczytana: 2014 rok

Istne podium, szczyt, historia płynąca z życia, zaś życie zawsze daje się we znaki...