Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Prawo do użycia siły

Tłumaczenie: Paweł Podmiotko
Cykl: Konstytucja Apokalipsy (tom 1) | Seria: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
Право на силу
Karolina

W schronach rozrzuconych po skażonym terytorium gnieżdżą się i wegetują niedobitki ludzkości. Oczekują pomocy, którą zdolni są im przynieść tylko stalkerzy, bo tylko oni posiadają specjalne umiejętności i znają ten nowy świat jak nikt inny. Stalkerem nikt się nie rodzi, stalkerem się zostaje. A może trzeba się nim także urodzić? Zwłaszcza jeśli dowódcą twojego Schronu jest pułkownik specnazu...

Stalkerem nikt się nie rodzi, stalkerem się zostaje. A może trzeba się nim także urodzić? Zwłaszcza jeśli dowódcą twojego Schronu jest pułkownik specnazu GRU, wokół rozciągają się radioaktywne ruiny pełne krwiożerczych mutantów, a sąsiad aż się rwie, by strzelić ci w plecy… Jeśli każdego dnia musisz walczyć o życie: swoje, swoich bliskich, przyjaciół… nadzieję pokładając tylko w wiernym wintoriezie, wypróbowanym w niezliczonych potyczkach partnerze i szczęściu.

Za istnienie płacisz nabojami, a za błędy – krwią wciąż na nowo udowadniając światu swoje prawo do użycia siły…

Powieść Szabałowa ucieszy też miłośników militariów. Autor – pasjonat wojskowości – starał się, by wszystko było tu realistyczne: język, sprzęt, którym posługują się bohaterowie, taktyka. Akcja toczy się w Sierdobsku – wyjątkowo ponurym miejscu, rojącym się od mutantów, anomalii i niewyjaśnionych zjawisk.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/

Heisenberg | 2017-08-31

Kolejna podróż w coraz bardziej przepastne Uniwersum Metro 2033. Tym razem sięgnąłem po pierwszą część trylogii Denisa Szabałowa. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że to był słuszny wybór.
Powieść nieco inna od tych znanych mi z tego Uniwersum; bardzo ‘militarna’. Widać że Autor w tej dziedzinie jest ‘obryty’, jeśli mogę się tak kolokwialnie wyrazić.
Spodobało mi się bardzo to, co Szabałow tak udanie zrobił w tej książce, a co kiedyś tak bardzo raziło mnie w powieści „Kłamstwa Locke’a Lamory” Scotta Lyncha - nie wnikając przy tym w jakiekolwiek analogie pomiędzy tymi książkami, bo ich po prostu nie ma; bo to dwa odmienne bieguny literackie. Chodzi mi tylko i wyłącznie o konstrukcję narracji: rozdział w czasie rzeczywistym – rozdział będący retrospekcją. U Lyncha z czasem zaczęło mnie to irytować; u Szabałowa natomiast zadziałało to idealnie! Powiem więcej – te rozdziały-retrospekcje momentami bardziej ciekawiły mnie od tych w czasie realnym!
Świetna robota Autora. Do...

Nozomi | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Szabałow i ja ewidentnie, jak to się mówi, nie nadajemy na tych samych falach. Powinnam się była zresztą tego spodziewać, gdy przeczytałam w opisie, że autor to pasjonat wojskowości. Jest to książka, którą z przyjemnością będą czytać tylko tacy właśnie pasjonaci. Inni zanudzą się przy wielostronnych opisach sprzętu i taktyki. Do tego dochodzi jeszcze patriarchat i właściwy mu stosunek do kobiet. Wolę już, gdy w książkach o metrze w ogóle nie ma kobiet, niż gdy są traktowane tak jak tutaj.

Marek Adamkiewicz | 2016-04-08

Uniwersum Metro 2033 nieustannie się rozwija i rozrasta, podlegając permanentnym metamorfozom. Co i rusz kolejni autorzy dokładają swoje cegiełki do tego wielkiego projektu. Ich jakość jest, jak nietrudno się domyślić, raczej niejednolita. Zdarza się nieraz, że czytelnik ma okazję zapoznać się z powieścią wciągającą i sugestywną, by za chwilę trafić na kompletny niewypał. Tak to już jest, gdy projekt współtworzą dziesiątki twórców. Prawo do użycia siły oryginalnie wydano w 2012 roku, ale do naszego kraju trafia teraz, tuż po premierze świetnego Metra 2035, autorstwa ojca całej koncepcji, Dymitra Glukhovsky’ego. Poprzeczka była więc ustawiona wyjątkowo wysoko.

Akcja powieści dzieje się w małym rosyjskim mieście, Sierdobsku. Punkt wyjścia jest podobny, jak w przypadku innych historii z Uniwersum Metro 2033 – świat spłonął w ogniu nuklearnej zagłady, a niedobitki uciekły do podziemi. W przypadku Moskwy i większych miast są to tunele metra, w innych miejscach zaś zwyczajne schrony...

Wiedźminka | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł: "Prawo do użycia siły".
Autor: Denis Szabałow
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 466
Data premiery: 02-03-2016

Długo musieliśmy czekać na nową powieść z Uniwersum Metra 2033, ale w końcu ukazała się kolejna część. „Prawo Do Użycia Siły” Denisa Szabałowa to powieść, która opisuje życie ludzi po wybuchu bomb. Jest dynamiczna, pełna akcji i zdecydowanie różni się od poprzednich części. Akcja dzieje się w Sierdobsku. Głównym bohaterem jest 21-letni Daniła. Chłopak od najmłodszych lat interesował się powierzchnią i wszystkim co było z nią związane. Jego dziecięcym marzeniem było udanie się na Północ wraz ze swoim najlepszym kolegą Saszką. Nasz bohater był wychowywany przez dziadka Michę, który miał czasami nie lada problemy z okiełznaniem charakteru swojego wnuczka.

Po przyłapaniu na próbie ucieczki na zewnątrz, uznał że chłopak będzie uczył się walczyć – że zostanie stalkerem. Szkolenie było prowadzone przez pułkownika Specnazu GRU – Rodionowa, który nie znał litości ani...

Amarisa | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Najnowsza powieść z cyklu Uniwersum Metro 2033 autorstwa Szabałowa to bardzo obiecujący początek trylogii, odznaczający się ogromnym realizmem. To również próba ukazania, czy wszystko da się załatwić za pomocą siły. Nie mogę doczekać się chwili, w której w me ręce trafi kontynuacja!
Całą recenzję znajdziecie na moim blogu:

eR_ | 2016-09-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 20 września 2016

"Metro 2033" i kolejne części cyklu, to ponura opowieść rozgrywająca się w post apokaliptycznej rzeczywistości, kiedy to ludzkość, w wyniku swoich działań, tak zniszczyła Ziemię, że ocalałe jednostki stworzyły zupełnie nową społeczność w podziemiach, na ten przykład na stacjach metra.Seria zyskała szaloną popularność, nie bójmy się tego określenia, na całym świecie, a co za tym idzie stworzono mnóstwo dzieł, których akcja osadzona jest w zbliżonej rzeczywistości.

Jak wyjaśnia sam autor, do napisania całej tej książki, skłoniła go lektura własnie Metra... Bohaterowie zapadli w pamięć, świat wykreowany wzbudzał emocje.Pozostało tylko chwycić za pióro i stworzyć swoją wizję owego zniszczonego świata.

W ponurej rzeczywistości, osoby które, mają odwagę wychynąć na powierzchnię, zwane są stalkerami.Nasz bohater jest właśnie takim człowiekiem.Mimo, że wykazuje na każdym kroku, że jest jak najbardziej przydatny, w tym świecie, na każdym kroku czyha na niego niebezpieczeństwo.Zabij, albo...

Sylwka | 2016-10-04
Na półkach: Papier, Przeczytane

W księgarniach 31 sierpnia miała premierę druga książka Denisa Szabłowa Prawo do życia, a ja jak zawsze sto lat za… ;) No, ale właśnie ten fakt pobudził mnie do działania i w moich rękach pojawiło się Prawo do użycia siły.
Książka rozpoczyna się standardowo – jak to w przypadku całego cyklu Uniwersum Metro 2033. Bombka nuklearna tu, bombka nuklearna tam i ze znanego świata pozostają tylko wspomnienia. Ocaleńcy uciekają… No właśnie nie do metra, które stało się już dość mocno oklepane, a do starego schronu atomowego.
Czym poza miejscem schronienie Prawo do użycia siły różni od innych książek osadzonych w klimacie Uniwersum Metro 2033?
Przede wszystkim podejściem do tematu. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, iż ludzie nie chcą opuszczać swojego schronu, ponieważ tylko tam czują się bezpieczni. Tylko naczelnik schronu pułkownik Specnazu GRU – Rodionow, zdaje sobie sprawę, że ta sielanka, zapasy oraz narzędzia zgromadzone w schronie nie będą trwać wiecznie. Nadejdzie w końcu ten...

Daria | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

,,Prawo do użycia siły” zapowiadało się ciekawie – jak niemal wszystko z uniwersum Metro 2033. Pokochałam wytwór Głuchowskiego i chciałam więcej, dużo więcej, stąd na mojej półce, obok ,,Prawa do życia”, ,,Pitera” i ,,Echa zgasłego świata” znalazła się także książka powyższa, która miała zaspokoić moją ciekawość i głód postapokaliptycznego świata.

Jednym z zażaleń, które wysunęłam pod adresem oryginalnego Metra było to, iż Głuchowski nieszczególnie przyłożył się do opisania nastrojów społecznych panujących w moskiewskim metrze. Natomiast Szabałow stanął na wysokości zadania, doskonale opisując to, co działo się w kilka miesięcy po Początku. Wiadomym jest, iż są zasady, które utrzymują porządek społeczny i zabezpieczają prawa i interesy jednostek. Ale co dzieje się, gdy nie ma aparatu władzy i kończy się świat wraz ze swoimi dawnymi regułami? Otóż, niektóre osoby zaczynają uważać, że dawne czasy i ład społeczny przestają obowiązywać. Wtedy wykorzystują prawo silniejszego i prawo...

Pawel | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

W mojej ocenie lepiej się to czyta niż Glukhovskiego. Przede wszystkim powieść jest na pograniczu uniwersum metro 2033 oraz Stalkera. Za wschodnią granicą oferta literatury utrzymanej w tym klimacie jest znacznie bardziej bogata, widać też skąd autor czerpie wzorce fabularne. Dużo pojęć wojskowych, które bynajmniej nie odstręczają. Czytając opisy uzbrojenia tablet z Wikipedią miałem pod ręką :) Opisy walk bardzo budujące. Z pewnością ta powieść ma walory wychowawcze, kształtujące postawę. Gorąco polecam i zabieram się od razu za kolejne części.

NieTylkoGry | 2017-11-11

14 czerwca bieżącego roku premierę miała książka Prawo do zemsty, będąca zwieńczeniem trylogii Denisa Szabałowa. Przy okazji tego wydarzenia postanowiłem podjąć się oceny pierwszej części serii, czyli Prawa do użycia siły. Czy autor oryginału, Dmitrij Głuchowski, powinien czuć oddech konkurencji na karku? Czy uczeń przerósł mistrza?

Akcja powieści została umiejscowiona w Sierdobsku, małym mieście wypełnionym po brzegi anomaliami i krwiożerczymi mutantami. Znajduje się w nim również schron przeciwatomowy, gdzie nowe życie rozpoczęli ludzie, którzy mieli szczęście znaleźć się blisko wejścia w trakcie nalotu rakietowego. Tak poznajemy głównego bohatera, 21-letniego stalkera o imieniu Daniła. W momencie zawiązania fabuły otrzymuje on zadanie zinfiltrowania leżącej nieopodal bazy wojskowej – ze względu na plotki o potężnych posiłkach otrzymanych przez tamtejszych mieszkańców. Jak w życiu, nie wszystko układa się tak jak być powinno i szybko okazuje się, że ludzie ze schronu będą...