Metro 2033, Moskwa, Glukhovsky, postapo
zrywoslaw

Zbiór opowiadań stworzonych przez młodych, zainspirowanych postapokalipsą Glukhovsky’ego twórców amatorów, których prace zostały wyłonione podczas trwającego przez cały 2014 rok konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo Insignis na fanowskim portalu metro2033.pl Po olbrzymim sukcesie zeszłorocznej fanowskiej antologii, wydanej w formie darmowego e-booka zatytułowanego „W blasku ognia” (37...

Po olbrzymim sukcesie zeszłorocznej fanowskiej antologii, wydanej w formie darmowego e-booka zatytułowanego „W blasku ognia” (37 tys. pobrań z Google Play Books i 11 tys. pobrań z Apple iBooks, nie licząc pozostałych e-księgarni), wydawnictwo Insignis zdecydowało się na wydanie zbioru opowiadań fanów Uniwersum Metro 2033 drukiem.

To ewenement – debiutanci otrzymują niepowtarzalną szansę dotarcia do wielkiej licznej rzeszy czytelników: książka ze zbiorem ich opowiadań zostanie wydrukowana w takim samym nakładzie (20 tys. egzemplarzy) i w identycznej szacie graficznej, jak „regularne” tomy Uniwersum Metro 2033. „Szepty zgładzonych” – bo tak brzmi tytuł fanowskiej książki – będą dystrybuowane jako darmowy dodatek do „Ciemnych tuneli” oraz dostępne jako bezpłatny e-book. To pierwsza akcja na taką skalę w Polsce – promocja twórczości młodych czytelników od razu w bestsellerowym nakładzie!

DO POBRANIA ZA DARMO!

źródło opisu: http://metro2033.pl/ciemne-tunele-/aktualnosci/cie...(?)

źródło okładki: http://metro2033.pl/ciemne-tunele-/aktualnosci/cie...»

tomek10239 | 2019-06-05
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Zdecydowanie najlepszy z czterech oficjalnie wydanych w Polsce zbiorów opowiadań w Uniwersum Metro2033. Powiem więcej: już od drugiego opowiadania byłem pewny, że książka jest warta tego tytułu.
Książka ta ma jednak swoje bolączki, właściwie identyczne co pozostałe trzy zbiory: jest strasznie nierówna. Opowiadania rewelacyjne sąsiadują tutaj ze słabymi.
Dlatego też ocena tego tytułu jako całości jest moim zdaniem niezbyt trafnym pomysłem. Oceniałem więc każde opowiadanie z osobna, od razu po przeczytaniu. W niektórych przypadkach zmieniałem swoją ocenę dzień lub dwa później, jednak nie były to duże zmiany.

Przechodząc więc do meritum:
Interacja- całkiem niezły, ale dosyć męczący tekst. 6/10
Układanka- jeden z dwóch najlepszych opowiadań w zbiorze. Tekst zawierający najlepszy zwrot akcji we wszystkich czterech zbiorach opowiadań. 9/10
Dom ostatnich z nas- klimat skręca karki. 8/10
Zagłada- bardzo krótka, ale za to bardzo ciekawa opowiastka. 7,5/10
Pejzaże z...

Darrien | 2019-05-09

Kolejna antologia, którą czytałem ze świata Metra 2033. Cóż, tutaj mam też mieszane uczucia, ale polecam wam przeczytać opowiadania Piotra Jedlińskiego, facet ma talent, a i zerknijcie na dwa opowiadania Wojciecha Magiery polecam szczerze obu panów.

Opowiadania, które zapadły mi w pamięć to:
„Iteracja” Piotra Jedlińskiego,
„Układanka” Wojciecha Magiery,
„Dom ostatnich z nas” (podobało się ze względu na szaleństwo) Wojciecha Magiery,
„Zagłada” Ewy „Pani_Cogito” Malinowskiej,
„Demiurg” Piotra Jedlińskiego.

Uważam, że ta książka lub jej elektroniczna półka powinna się pojawić na półce fanów Metra z Rosji i Polski. ;)

Snow White | 2019-03-17

Nie dałam rady do końca, ostatnie dwa opowiadania były na tyle złe, że nie skończyłam ich. Rzadko to robię. Ale znalazło się też tutaj parę perełek np. opowiadanie "Pielgrzym", "Pejzaże z perspektywy nieba" czy "Dom ostatnich z nas". Nie chce się rozpisywać o każdym z nich, bo jest ich zdecydowanie za dużo, ale wiedzcie, że dla tych kilku dobrych naprawdę warto sięgnąć po tą książkę.

Zajączek | 2019-02-15
Przeczytana: luty 2017

Gdyby ktoś się zastanawiał, czy warto napisać coś od siebie, to niniejsza antologia powinna go utwierdzić w pozytywnym przekonaniu. Po przeczytaniu tego zbioru ujmę to tak: cieszę się, że pasja do pisania nie umarła, gdyż te opowiadania zasługują na słowa uznania.

tlenianka | 2018-11-29
Przeczytana: 23 listopada 2018

Są to opowiadania różnych autorów, więc trochę nierówne. Ale zdecydowana większość jest bardzo dobra i naprawdę pomysłowa.

Mictlante | 2018-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2018

Jakoś nie zabierałem się do tego zbioru, gdyż tak właśnie robiłem. Gdy jednak w końcu się wziąłem to radośnie czas spędziłem. Historie miłe, szybkie i przyjemne, a kończą się jak to zwykle w tym uniwersum. Zapożyczeń całkiem sporo, czy jednak ktoś może mieć pretensje o przeniesienie odrobiny Lovecrafta w post-apokaliptyczne warunki? Nikt normalny nie powinien. Oczywiście nie tylko Lovecraft, doszukałem się nawet pewnej historii z gry Metal Gear, jednak niczemu to przecież nie przeszkadza za to stało się niby to zakończeniem ale zasadniczo pobieżnie rozpoczęciem fabuły. I wiele, wiele innych takich acz miło i dobrze zrobionych. Wydawca pisał, że w przyszłości będzie powtarzał eksperymenty z wydawaniem opowiadań i ja jestem jak najbardziej za. Być może już się tak stało. Kiedyś pewnie sprawdzę.

Carmack211 | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Szepty zgładzonych to zbiór opowiadań pisanych przez fanów uniwersum.
I od razu podkreślam, że poziom zbioru, moim zdaniem, jest przyzwoity.
Można tu znaleźć takie perełki jak "Układanka" p. Magiery.
Oczywiście znajdą się i takie, które mogą nie przypaść do gustu, które najchętniej by się od razu pominęło. Jednakże, na szczęście, większość opowiadań trzyma poziom i wpasowuje się w postapokaliptyczny świat.
Na pewno jest to pozycja, z którą każdy fan Metra powinien się zaznajomić.
Ogromny plus dla wydawcy, który dołączał ten zbiór przy wydawaniu jednej z książek uniwersum, kompletnie za darmo. To się chwali.

ampH | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Czasem dobrze jest przeczytać zbiór opowiadań, który odciąży nieco umysł od bardziej wymagających utworów. Jeśli dany zbiór został utworzony we współpracy wielu autorów, to tym lepiej. Nigdy nie wiadomo które z dzieł okaże się być naprawdę świetne i być uda się odkryć nowy talent. Pod warunkiem oczywiście, że talent ten będzie miał na swoim koncie również więcej utworów. "Szepty zgładzonych" to przykład zbioru napisanego przez fanów, chociaż w niektórych przypadkach czyta się go z wypiekami na twarzy.

Świat po apokalipsie wygląda zupełnie inaczej. Wszystkie źródła informacji zniknęły - oprócz jednego. Ludzkiego umysłu. Nic więc dziwnego, że wśród ocalałych mieszkańców moskiewskiego metra krąży mnóstwo opowieści, plotek i legend. Część z nich pochodzi nawet z oddalonej Polski, która - jak się okazuje - też dojrzała w podziemiu miejsce ratunku. Bez względu na wiarygodność każdej opowieści, mają one w sobie ziarnko prawdy. Mieszkając w metrze, na stacjach, gdzie wszyscy otoczeni są...

Andrzej2020 | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

Opowiadania różnych autorów. Różne, lepsze, gorsze, bardziej przygodowe i bardziej filozoficzne. Łączy je Uniwersum: Rzeczy dzieją się w świecie po zagładzie atomowej, gdzie grupy i grupki ludzi próbują przetrwać przeciwko skażonemu środowisku, zmutowanym potworom i nieumierającym ludzkim cechom takim jak podłość, zazdrość i poświęcenie.

mangusta | 2017-11-21
Przeczytana: 2016 rok

opowiadania bardzo zróżnicowane, jedne lepsze inne, gorsze.
niektórzy powinni jeszcze dopracować swój styl, przemyśleć treść.
ale mimo to warto przeczytać tę mieszankę różnorodnosci