Metro 2033, Moskwa, Glukhovsky, postapo
zrywoslaw

Zbiór opowiadań stworzonych przez młodych, zainspirowanych postapokalipsą Glukhovsky’ego twórców amatorów, których prace zostały wyłonione podczas trwającego przez cały 2014 rok konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo Insignis na fanowskim portalu metro2033.pl Po olbrzymim sukcesie zeszłorocznej fanowskiej antologii, wydanej w formie darmowego e-booka zatytułowanego „W blasku ognia” (37...

Po olbrzymim sukcesie zeszłorocznej fanowskiej antologii, wydanej w formie darmowego e-booka zatytułowanego „W blasku ognia” (37 tys. pobrań z Google Play Books i 11 tys. pobrań z Apple iBooks, nie licząc pozostałych e-księgarni), wydawnictwo Insignis zdecydowało się na wydanie zbioru opowiadań fanów Uniwersum Metro 2033 drukiem.

To ewenement – debiutanci otrzymują niepowtarzalną szansę dotarcia do wielkiej licznej rzeszy czytelników: książka ze zbiorem ich opowiadań zostanie wydrukowana w takim samym nakładzie (20 tys. egzemplarzy) i w identycznej szacie graficznej, jak „regularne” tomy Uniwersum Metro 2033. „Szepty zgładzonych” – bo tak brzmi tytuł fanowskiej książki – będą dystrybuowane jako darmowy dodatek do „Ciemnych tuneli” oraz dostępne jako bezpłatny e-book. To pierwsza akcja na taką skalę w Polsce – promocja twórczości młodych czytelników od razu w bestsellerowym nakładzie!

DO POBRANIA ZA DARMO!

źródło opisu: http://metro2033.pl/ciemne-tunele-/aktualnosci/cie...(?)

źródło okładki: http://metro2033.pl/ciemne-tunele-/aktualnosci/cie...»

PABLOPAN | 2017-03-12
Przeczytana: 11 marca 2017

Bardzo nierówny zbiór opowiadań. Niektóre opowiadania "łykało się" jednym tchem, inne znowu, mimo niewielkiej objętości, niesamowicie męczyły. Nie sposób jednak odmówić całości niepowtarzalnego klimatu, ten udało się zachować każdemu z Autorów. Książka budzi dreszcz niepokoju, zwłaszcza w związku z rosnącym napięciem na arenie międzynarodowej. Świadomość, że po atomowej zagładzie, która będzie decyzją jednego człowieka, los bohaterów opowiadań mogą dzielić ci, którym uda się przeżyć.

książek: 2026
jamczyk | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Zbiór opowiadań z Uniwersum Metro 2033. Zróżnicowani autorzy, tematy, poziom i podejście do tematu. Głowy nie urywa, choć darowanemu koniowi nie zaglądamy w zęby.

DonSzabla | 2015-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 17 maja 2015

Stronę metro2033.pl śledzę bardzo uważnie. Może dlatego, że jeszcze na samym początku jej istnienia byłem z nią bardzo związany. Konkursy na najlepsze opowiadania osadzone w uniwersum Dmitrija Glukhovsky’ego pamiętam, ale nie brałem w nich czynnego udziału. Samą inicjatywę w pełni popieram. Wydawnictwo Insignis już raz udowodniło, że potrafi zadbać o fanów i wydało w formie ebooka zbiór opowiadań zatytułowany „W blasku ognia”, który osiągnął całkiem spory sukces. Tym razem Insignis poszło o krok dalej i wydało kolejną część zbioru opowiadań w formie książki, a dokładniej dodatku do powieści „Ciemne tunele” Siergieja Antonowa. Innymi słowy „Szepty zgładzonych” otrzymujemy w pakiecie dosłownie za darmo. Właśnie dlatego postanowiłem poświęcić kilka godzin na przeczytanie opowiadań znajdujących się w zbiorze.

Nie zamierzam oceniać każdego opowiadania osobno, dlatego odniosę się do całości.

Zacznę może od tego, że opowiadania zachowały klimat i z tego się bardzo cieszę. Widać, że...

Jedraz | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, 2016

Dobra, zbiór opowiadań polskich fanów UM2033 uważam za przeczytany.
Wrażenia? Różne. Pojawiały się, w mojej opinii opowiadania bardzo dobre takie jak "Gieroj" czy "Układanka" - ukłony, bardzo dobrze się to czytało,ale również były też opowiadania dobre i niestety mocno przeciętne. Jedno z nich dukałem bardzo długo- stwierdzam iż bardzo mnie to wymęczyło.
Podsumowując, pozycja w mojej opinii średnia, jedno opowiadanie lepsze, inne gorsze, ale mimo wszystko całość na plus. Idealne na tzw. "jedno opowiadanie i spać".

Krzysztof Baliński | 2016-01-28
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Ewa „Pani Cogito” Malinowska, Zwiad, [w:] praca zbiorowa - Polscy fani Metro uniwersum 2033, Szepty zgładzonych

Z zaciekawieniem przeczytałem kolejny tom opowiadań napisanych przez Polskich fanów Metro uniwersum 2033. Teoretycznie to są to zwyczajne opowiadania dotyczące życia codziennego metra, czy innych podziemi, np. podziemi Klasztoru Jasnogórskiego. Bo to jest nowe i oryginalne, że część opowiadań dotyczy nie tylko metra w Moskwie ale również naszego kraju, oprócz Częstochowy jest Warszawa. Dziwnym trafem nasza stolica, i metro nie doczekały się oddzielnej książki. Jak wspominam nie ma w tych opowiadaniach nie wiadomo jakiej filozofii, ale jakaś jest. Dotyczy to chociażby tego, że w nowej postapokaliptycznej rzeczywistości każde wyjście na powierzchnię jest śmiertelne, a przejście nawet kilkuset metrów jest potencjalnie niebezpieczne, bo mamy ruiny, które grożą zawaleniem, no i mamy na powierzchni wiele dużych i małych mutantów, których wygląd uległ transformacji w...

Alien | 2015-05-14

Tylko ze względu, że bardzo urzekła mnie seria 6/10. Nie jestem pisarzem (ani debiutantem, ani profesjonalistą), przez to antologii daję tylko 6 gwiazdek. Z trzynastu opowiadań, tylko 7 jest naprawdę dobrych, co to reszty... może jakby były dłuższe, nie wiem, wydają mi się urwane i niedokończone. Krągła szósteczka wydaje się odpowiednią oceną.
Dla wydawnictwa wielkie brawa za podjęcie takiego przedsięwzięcia.

Karolina | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

W porównaniu z pierwszym tomem opowiadań, "Szepty zgładzonych" wypadają blado, żeby nie powiedzieć, że są całkiem przezroczyste. Pisząc coś tak krótkiego autor powinien maksymalnie wyczerpać temat, wyraźnie zaznaczyć punkt kulminacyjny i zakończenie. Spośród 13 opowiadań tak naprawdę na uwagę zasługuje, uwaga, JEDNO. Reszta to pseudo filozoficzny albo kryminalny bełkot, pasujący do klimatu metra jak pięść do nosa.
Dobrze że to bezpłatny dodatek, w innym razie żałowałabym każdego grosika wydanego na ten zbiór.

Ciekawią mnie kryteria którymi się kierowano wybierając które opowiadania trafią do druku. I zastanawiam się ile dobrze skrojonych opowiadań w prawdziwym klimacie metra zostało wypartych przez coś, co koło metra nigdy nie stało.

Hrosskar | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Szepty zgładzonych to zbiór opowiadań, które wygrały drugą edycję konkursu na fanowskie opowiadanie ze świata Metro 2033. Odbywał się on w 2014 roku i został zorganizowany przez wydawnictwo Insignis na fanowskim portalu metro2033.pl. Co więcej zbiór ten został wydany w formie książki, dołączanej do Ciemnych Tuneli jako darmowy dodatek. W odróżnieniu do zbioru z pierwszej edycji - W blasku ognia, który został wydany tylko i wyłącznie jako ebook.

Inicjatywa Wydawnictwa Insignis jest ze wszech miar godna pochwały i pozwala zaistnieć młodym autorom na rynku książki i tym samym ułatwia im starania o wydanie w przyszłości własnej książki. Bowiem każdy wydawca chętniej wyda książkę autora, który już coś stworzył i wydał, aniżeli takiego co nie ma nic na swoim koncie.

Zbiór zawiera 13 opowiadań, przy czym zostały one napisane jedynie przez ośmiu autów, kilkoro z nich napisało po dwa opowiadania. Są one niezwykle różnorodne, zarówno pod względem miejsca akcji jak i pod względem poruszanej...

Aleksandra Wójcik | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Książka jest dobra. Ze względu na to, że jest to zbiór opowiadań nie jestem w stanie zarysować fabuły, ani ocenić jednoznacznie kreacji świata, postaci itd. Jedyne co mogę powiedzieć na jej temat sprowadza się do tego, że znajduje się w niej cała paleta opowiadań. Są takie przez które trudno jest w ogóle przebrnąć i w zasadzie czytelnik liczy tylko kartki, które pozostały do ich zakończenia. Jednak znajdują się w niej również takie, od których nie można się oderwać, wciąż dziwiąc się jak osoba, nie będąca z zawodu pisarzem, mogła napisać coś co przerasta, zarówno przesłaniem jak i stylem niektóre, o wiele bardziej popularne książki? To coś pięknego, że wydawnictwo Insignis dało szanse na zaistnienie również tym autorom, a nam na odkrycie ich prac, które bez niego najprawdopodobniej wylądowałyby w szufladzie. Naprawdę warto. (szczególnie Wojciech Magiera)

Zielony | 2015-08-10
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

"Szepty Zgładzonych" to już drugi po "W Blasku Ognia" zbiór fanowskich opowiadań dziejących się w wykreowanym przez Dymitry'a Glukhovsky'ego Uniwersum Metro 2033. O ile pierwszy zbiór był darmowym e-bookiem (ale nie wydanym "na odwal"... widać, że wydawnictwo Insignis włożyło sporo pracy w przygotowanie go), tak "Szepty Zgładzonych" jest już dostępne jako normalnie wydana książka, nie odbiegająca niczym od regularnych tomów serii. Jest dostępna jako darmowy dodatek do "Ciemnych Tuneli" Siergieja Antonowa.

Za takie podejście należą się wydawnictwu Insignis owacje na stojąco. Na świecie istnieją jeszcze tacy wykolejeńcy jak ja, którzy jeśli naprawdę nie muszą, to nie czytają na ekranie. Nawet jeśli to jest e-papier. Tacy jak ja, którzy kupują czasopisma, mimo, że te same informacje szybciej można znaleźć w necie, czy też nie mają miejsca na nowe książki, ale ciągle kupują kolejne. Wreszcie - jestem w stanie wyobrazić sobie radość i dumę tych wszystkich ludzi, którzy mogą położyć...