Byłam schizofreniczką

Wydawnictwo: Mawit Druk

Zapis codziennych zmagań z życiem i próba rozrachunku z brutalną przeszłoscią kobiety chorej na schizofrenię. Poruszająca historia człowieka, którego cierpienie i choroba psychiczna popychają ku samobójstwie.

źródło opisu: www.empik.com

Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

8 (3 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)

W obcej skórze
Sarah Hilary

6,85 (53 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Thomas886 | 2015-10-04
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2015

Autorka pokazuje codzienną walkę z samym sobą o przetrwanie.
Czytelnik ma wgląd w to co się dzieje w umyśle osoby dotkniętej schizofrenią z punktu widzenia medycyny i psychologii.
Głównie są to myśli samobójcze, manie prześladowcze, próby zrozumienia osób w bliższym i dalszym otoczeniu, próba przezwyciężenia niskiej samooceny, która okazuje się wręcz destrukcyjna.

Ciężka książka jak dla mnie i po przeczytaniu kilku rozdziałów potrzebna mi była przerwa od lektury.

Cytat, który zapadł mi w pamięć i jest w pewnym sensie odniesieniem do sposobu walki z tą chorobą:

'Z psychozy schizofrenicznej nie ma ucieczki. Można jedynie łagodzić objawy lekami i miłością.'

książek: 2083
Lenthiel | 2011-11-05
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2011

Ta historia wwierca się w umysł. Głęboko. I w moim przypadku zostanie tam na długo.
Niebywale poruszająca i trudna, a jednocześnie okropnie fascynująca i ciekawa. Skłania do głębokich, wielowymiarowych przemyśleń.

Piotr | 2014-11-30

Książka ciekawa, choć podejmująca bardzo trudny i ciężki temat jakim jest schizofrenia. Nie jest książka to poczytania "ot tak" na wieczór. Trzeba do niej podejść na spokojnie i naprawdę przygotowanym psychicznie. Książka uświadamia nam jakim poważną chorobą jest schizofrenia i że życie z nią nie jest łatwe, a dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn choć w książka jest opisem choroby kobiety.
Jest to książka o jej walce z chorobą, bólu psychicznym, postrzeganą wraz z nią rzeczywistością i ogromną siła woli jaką ma bohaterka
Książka jest bardzo refleksyjna i każdy po jej przeczytaniu zastanowi się pewnie nad sobą.
Książki Barbary Rosiek nie należą do łatwych, ale myślę, że warto je przeczytać.

Grażyna | 2010-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Na pewno sięgnę po kolejne książki tej autorki, odważna i ciekawa, polecam

Wiem, że rzecz jest o schizofrenii i chaotyczność całości jest tu w pewien sposób usprawiedliwiona, ale trudno było mi się przebić przez niektóre, zbyt kwieciste - jak dla mnie - opisy i nawarstwienie myśli Autorki.

Niewątpliwie Rosiek w książce przybliżyła czytelnikowi świat osoby chorej, podczas czytania można wyczuć ciężar nieustannego zmagania się z problemami natury psychicznej.

Vicktorii | 2014-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Wstrząsająca książka o prawdzie. Nie jest to pozycja dla wszystkich, nie da się ukryć. Dla niektórych może być to splot niezrozumiałych słów, jednakże ja bardzo sobie cenię styl i szczerość z jaką pani Barbara pisze swoje książki. Nie jest to może dzieło, po które można sięgnąć by się rozluźnić, jednakże zabiera nas ono w psychikę człowieka chorego psychicznie, ukazuje szokujący sposób postrzegania świata przez taką osobę. Świetna książka, polecam szczególnie ludziom, którzy aktualnie zgubili się na swojej drodze, ponieważ książka ta oprócz bólu ukazuje też siłę człowieka, który w głębi duszy chce żyć i to nie w byle jaki sposób, tylko żyć po swojemu!

Ania | 2015-06-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka opisana na faktach, emocjach, bólu i chorobie autorki- schizofreniczki.
Książka jest chaotyczna ale tak właśnie postrzegają świat osoby które są chore. Dal zdrowych ludzi jest to szaleństwo, niezrozumienie, chaos a dla chorych zmagania z codziennością, bólem, odrzuceniem.
Nie jest łatwo tą książkę przeczytać ale pokazuje nam "inny" świat- świat i emocje które przeżywają osoby chore na schizofrenie.

yootsuu | 2010-08-21

jak wszystkie Rosiek - mocne, prawdziwe, szczere. i na faktach.

Magnetic_91 | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Książka na faktach i to przemawia na jej "korzyść" chociaż strasznie ciężko jest wczuć się w osobę chorą na schizofrenię i może dlatego Ja czytając tą książkę mam wrażenie, że nie wszystko zrozumiałam.

Lęki, fobie, halucynacje opisane w tej książce sprawiają, że Schizofrenia to coś co coraz bardziej mnie interesuje, jest dla mnie czymś nie zrozumiałym i dlatego książka wydała mi się nie zrozumiała. Zbyt wiele tu chaosu i pomieszanych wątków, chociaż to akurat przemawia za jej autentycznością.

Polecam osobom, które interesują się tą chorobą i przeżyciami z nią związanymi - Tutaj jest to dobrze przedstawione.Świat rzeczywisty ze światem urojonym zlewają się w całość - ciężko odróżnić czy to co się dzieje jest fikcją czy prawdą.

Książki Pani Rosiek są specyficzne ostre i szczere. Ta też taka jest.
Polecam dla Fanów Twórczości Rosiek

Beznadziejna, jeden wielki bełkot. Czytając Pamiętnik narkomanki czy Kokainę nie mogłam się oderwać, a tą książkę ledwo skończyłam. Od samego początku mnie odrzucało.