Alpejscy wojownicy

2016-01-21
2016-01-21
Janusz Ochab
Literatura górska góry

Wartościowe treści bo praktycznie nigdzie wcześniej nie opisane.
Z przyjemnością poznałam himalajskie (i nie tylko) wyczyny jugosławiańskich wspinaczy w latach ~1970-2010.
Bardzo mi się podobał rozdział podsumowujący największe osiągnięcia oraz część o dalszych losach wspinaczy "złotej ery".
Dla freaków górskiej literatury pozycja konieczna.
Niestety nie jestem jednak fanką pióra Bernadette McDonald.
Jest styl nie porywa. Nie sprawia, że książkę czyta się jednym tchem.
I zdecydowanie za dużo cytatów z książki Nejca Zaplotnika.
Inspiracja inspiracją, ale bez nich książka byłaby o 1/3 chudsza.

Wartościowe treści bo praktycznie nigdzie wcześniej nie opisane.
Dla freaków górskiej literatury pozycja konieczna.
Niestety nie jestem jednak...

Tytuł sugeruje, że spotkamy tu wszystkich wybitnych wspinaczy, a mamy głównie 3 pokolenia Słoweńców. Mimo wszystko, Zaplotnik pięknie pisał w Pot o wspinaniu i dobrze, że autorka go cytuje. Podejrzewam, że w polskim przekładzie książka jest nie do zdobycia.

Historia kilku pokoleń słoweńskich wspinaczy ukazana na tle dziejów tego narodu. Z pewnością godna polecenia wszystkim zainteresowanym tematyką górską

Trochę trwało zanim dobrnęłam do końca. Zaczęłam i musiałam na jakiś czas przestać czytać. Tak myślę, że musiałam przebrnąć przez fakt, że nie czytam o Polkach i myślę, że to właśnie to. Po czasie wróciłam do książki i przyznam, że czytało mi się już dobrze. Możemy poznać historię nie tylko naszych himalaistów.

Bardzo ciekawa książka,szybko się czyta, polecam 🙂

Bardzo ciekawa książka,szybko się czyta, polecam 🙂

nie przepadam za pisarstwem Bernadetty McDonald, jest zbyt proste i infantylne, brakuje mu głębszej refleksji. "Alpejscy Wojownicy" okazali się interesujący przez porównanie z polskim himalaizmem. Można powiedzieć, że to nieomal jedna opowieść – widać, jak życie w socjalizmie urabiało ludzi, wspinacze nie byli tu wyjątkowi

Opis wypraw słoweńskich alpinistów i himalaistów.

Opis wypraw słoweńskich alpinistów i himalaistów.

Pierwsza połowa książki jest porywająca, widać że słoweńscy pionierzy wspinaczki byli niezwykłymi ludźmi, który potrafili dokonywać rzeczy niemożliwych a ich życie było jedną wielką przygodą. Opisy gór, które chcieli zdobyć i wypraw które planowali i realizowali są bardzo plastyczne i mocno działają na wyobraźnię. Nawet jeśli kogoś nie interesują góry z pewnością będzie zafascynowany sylwetkami tych wspinaczy, ich niezwykłymi charakterami, determinacją w przezwyciężaniu problemów i pasją jaka napędzała ich działania.
Niestety wraz ze zmianą bohaterów i poprowadzeniem historii późniejszych słoweńskich wspinaczy aktywnych w latach 80tych i 90tych, książka robi się nudna, rozwlekła i błaha. Trudno ją dokończyć. Całość ratują częste cytaty z innej książki "Pot" napisanej przez legendę słoweńskich alpinistów - Nejca Zaplotnika, doskonałego wspinacza i filozofa. Warto było przeczytać "Alpejskich wojowników" choćby dla tych krótkich, choć dość licznych fragmentów Pot.

Każdy komu przypadła do gustu wcześniejsza książka Kanadyjki o polskim himalaizmie ("Ucieczka na szczyt") powinien zdecydowanie przeczytać także "Alpejskich wojowników". McDonald udowadnia kolejny raz, że o wspinaczce można pisać w bardzo przystępny, wciągający sposób nie uciekając wcale od technicznych szczegółów, przeplatając swą opowieść wątkami osobistymi poszczególnych wspinaczy oraz historią danego kraju (może to przypadek, że zarówno w przypadku Polski i Słowenii historia ta była dość burzliwa). Słoweńska scena wspinaczkowa i jej dokonania latach 70, 80 i 90. są niebagatelne, ale myślę, iż jednocześnie kompletnie nieznane szerszemu gronu.
Dodatkowym smaczkiem tej książki są obszerne fragmenty nieprzetłumaczonej na inne języki książki "Pot" (po polsku - droga) Nejca Zaplotnika - jednej ze słoweńskich sław przełomu lat 70. i 80., który został na zawsze w Himalajach pogrzebany przez lawinę na zboczach Manaslu.
Książki tak niezwykłej, że zastanawiam się czy dam radę przeczytać ją po słoweńsku bazując na obecnej znajomości języków słowiańskich. Lub ile zajmie mi nauka słoweńskiego, który i tak przyda się w drodze na Triglav...

• Góry
  • Literatura górska