8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku

Okładka książki 8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku Bernadette McDonald
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Bernadette McDonald Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Winter 8000. Climbing The World’s Highest Mountains In The Coldest Season
Agora
2021-01-20
2021-01-20
wspinaczka himalaje alpinizm zima karakorum himalaizm góry literatura górska literatura kanadyjska

Wyróżniona opinia i

8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku

przeczytanych książek 176 napisanych opinii 47

Fascynująca opowieść o wytrwałości, odwadze i determinacji, która zabiera czytelnika w świat himalaizmu zimowego. Autorka, Bernadette McDonald, przedstawia historię polskich himalaistów, którzy ryzykowali wszystko, by zdobyć najwyższe szczyty świata w najbardziej nieprzyjaznej porze roku.
Książka jest nie tylko kroniką ale hołdem dla tych, którzy podjęli te wyprawy – zarówno udane, jak i tragiczne. Pozwala czytelnikom poczuć surowość i piękno gór. Jest zarówno emocjonującym reportażem, jak i głębokim studium ludzkiej psychiki w obliczu ekstremalnych wyzwań.

Dużo już na ten temat czytałam, więc niestety nie pojawiło się w tej książce nic dla mnie nowego. Takie odświeżenie informacji. Książka napisana poprawnie, w uporządkowany sposób.

Bardzo fajne kompendium wiedzy o pierwszych zimowych wejściach na najwyższe szczyty świata. Starsze wyprawy mniej lub bardziej kojarzyłam, za to o tych nowszych sporo się dowiedziałam. M. in. dzięki tej książce dowiedziałam się, że zdjęcie na mojej tapecie, które również jest okładką tej pozycji, wykonał Cory Richards i że jest na nim Denis Urubko oraz Simone Moro. W ogóle odkryłam instagrama Cory'ego i jego piękne zdjęcia z Himalajow tam zamieszczone. Polecam odwiedzić jego profil i sobie obejrzeć.
Bardzo mnie zainteresowała postać Artura Hajzera i chyba niedługo sięgnę po "Drogę słonia". Ciekawym doświadczeniem było też słuchanie o ostatnich tragicznych wyprawach na Broad Peak i Nanga Parbat, które znałam z wiadomości i które śledziłam wtedy na bieżąco. W ten sposób książka o Broad Peaku też się kolejkuje do czytania.
"8000 zimą" została napisana przed zimowym zdobyciem K2 przez Szerpów, więc siłą rzeczy nie zawiera opisu tego wejścia.
Ja niestety słuchałam audiobooka, ale domyślam się, że zamieszczono w książce piękne zdjęcia i żałuję, że nie mogłam ich zobaczyć.
Polecam dla zainteresowanych tematem.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Yanosikowi, Audiotece i autoplac.pl gdzie znajdziecie 14dniowe darmowe kody do Audioteki. Polecam.

Jeśli nie czytales wcześniej, o historii Zimowego wspinania - ta książka jest dla ciebie. Jeśli jednak znasz historie Wielickiego, Moro, Urubki czy Bieckiego daruj sobie, bo nic nowego z tej książki się nie dowiesz. Mimo wszystko to ciekawa pozycja, dość przyjemnie napisana.

Bardzo fajnie zebrane najważniejsze zdarzenia ze zdobywania 8K zimą. Szoda tylko, że nie załapała się tu najnowsza historia zdobycia K2 :-/

Ciekawa, inspirująca lektura. Nie sądziłam, że temat, który dla mnie do tej pory nie istniał, tak bardzo mnie zainteresuje. Lekkie pióro autorki i świetnie skondensowane historie wejścia na te najwyższe szczyty (w końcu wejście mogło trwać wiele miesięcy!),sprawiło, że przeczytałam tę lekturę jednym tchem.
Polecam nie tylko znawcom tematu!

Polecam nie tylko znawcom tematu!

Tak jak "Ucieczkę na Szczyt" uznaję za książkę wybitną i pozycję obowiązkową dla osób zainteresowanych polskim himalaizmem, tak ta pozycja jest "tylko" bardzo dobra. Traktuję ją jako rozszerzenie i uzupełnienie powyższej. Historie zdobycia ośmiotysięczników z lat 80. częściowo dublują się z "Ucieczką". Zdecydowanie ciekawsze są rozdziały dotyczące najnowszych zmagań - szczególnie wejść na Broad Peak i Nanga Parbat.

Może gdyby to była moja pierwsza książka o himalaiźmie dałbym więcej punktów. Ileż jednak można czytać tego samego o tym samym? Na dodatek fragmenty powtarzają się z "Ucieczką na szczyt".
Na koniec retoryczne pytanie: kiedy w końcu będzie można sensownie oglądać zdjęcia w ebookach? Np kody QR kierujące do zdjęć w dobrej jakości...

Historia zimowych wypraw no najwyższe góry swoista, w tym duży udział mieli polscy wspinacze, fajnie się czyta!

Świetna książka ,przeczytana niemal że w moment ,dużo wiedzy oraz wszelkich informacji z wyprawami zostało zawartych w tej książce. Z pewnością mogę polecić książkę dla osób zainteresowanych tematyką gór.

• Góry
  • Górskie