Mordercza góra. Relacja najtragiczniejszej katastrofy wspinaczkowej na K2

The Summit:How Triumph Turned to Tragedy on K2's Deadliest Days
K2, Karakorum, Wspinaczka
literatura faktu
Matacz

Wyczerpująca interpretacja jednej z najbardziej kontrowersyjnych katastrof we współczesnej wspinaczce Pierwszego sierpnia 2008 roku osiemnastu wspinaczy z całego świata stanęło na szczycie K2 – drugiej pod względem wysokości i najbardziej niebezpiecznej góry świata, która odbiera życie jednemu na czterech wspinaczy atakujących szczyt. W ciągu 28 godzin wskutek serii tragicznych wydarzeń życie...

Pierwszego sierpnia 2008 roku osiemnastu wspinaczy z całego świata stanęło na szczycie K2 – drugiej pod względem wysokości i najbardziej niebezpiecznej góry świata, która odbiera życie jednemu na czterech wspinaczy atakujących szczyt. W ciągu 28 godzin wskutek serii tragicznych wydarzeń życie straciło jedenastu ludzi.

Historię spowiły kontrowersje, gdy wspinacze, którzy przeżyli, znaleźli się w centrum międzynarodowej burzy medialnej. Pojawiły się niezliczone wersje rozwoju wypadków, wiele z nich było sprzecznych lub nieprawdziwych.

Książka powstała na kanwie naocznej relacji Szerpy Pemby Gyalje oraz wywiadów ze wspinaczami przeprowadzonych do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego The Summit.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...»

ryszpak | 2019-08-17
Przeczytana: 13 sierpnia 2019

Całą książkę próbowałem zrozumieć, co powoduje ludźmi pchającymi się w takie miejsce jak K2... O ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć tych, co chcą to zrobić w pojedynkę, o tyle za Chiny Ludowe nie rozumiem wielkich komercyjnych "ekspedycji". Oczywiście, żartuję. Kasa, misiu, kasa. I w imię tej kasy... Ech...
Książka jest kroniką zdobywania drugiego co do wysokości szczytu Ziemi latem 2008 roku. Jeden z autorów książki był tam, dotarł na szczyt i wrócił. Kim był? Szerpą, człowiekiem wysokich gór, opanowanym i racjonalnie myślącym.
Autorzy dokładnie wymieniają przyczyny katastrofy, która wydarzyła się w górach Karakorum. Oboje znają się na rzeczy, wiedzą, co należało zrobić, a czego nie.
Książka jest bardzo dobrze napisana, zawiera liczne wypowiedzi uczestników zdarzeń, również ich dalsze losy. Czytało się ją z przyjemnością, przerywaną od czasu do czasu smutkiem nad ludzką bezmyślnością i głupotą.
Bardzo gorąco polecam.

witcherrie | 2019-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

O całej akcji, która wydarzyła się w 2008 roku, dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu tyłu okładki „Morderczej góry". Zaintrygowała mnie ta cała sytuacja i stwierdziłam, że w sumie mogłabym zapoznać się z tematem.
Okazało się, że książka jest niezwykle ciekawa, bo sama tragedia jest w sumie interesującą sprawą. Jak to się stało, że zginęło tyle ludzi w tak krótkim czasie?
Dzięki tej lekturze dowiedziałam się nieco więcej o wspinaczce wysokogórskiej i w ogóle tego nie żałuję. Choć sama nie wybrałabym się w taką wyprawę, to cały ten czas przygotowania, poręczowania i zdobywania szczytu w cudzym wydaniu jest świetny i naprawdę mnie zainteresował.
Sama książka jest moim zdaniem obiektywnie napisana, doceniam relację Pemby Gyalje i jego wytrzymałość w strefie śmierci. Wybitnie hardy organizm, a jego sprawozdanie ze zdobywania K2 jest smutne. Szerpa od początku wiedział, że nie wszyscy są w stanie zdobyć 2 najwyższy szczyt świata i nie mógł nic temu zaradzić.
Polecam

Historia zmagań z górą K2 to przykład, gdzie tragedie wspinaczy wyskogórskich dotykają przypadkowych ludzi. To najniebezpieczniejsza góra świata. Zginąć może utytowany wspinacz z dużym doświadczeniem i umiejętnościami - przypadkiem. Wspinaczka wysokogórska to ruletka. Sport dający wspaniałe przeżycia nie tylko estetyczne, ale wysoce ryzykowny. Żal mi kobiety, która traci swojego męża w trakcie zdobywania góry i jeszcze na to patrzy i jest przy tym obecna. Tyle rzeczy mieli razem jeszcze zrobić a tu musi wrócić do pustego namiotu. N

Jarosław Jastrzębski | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

Bardzo dobra. Warto poświęcić na nią czas. Jest jak dobrze zrealizowany i przemyślany film dokumentalny. Tragedię, która rozegrała się na K2 w sierpniu 2008 roku oglądamy z różnych perspektyw oczami jej uczestników. Mamy okazję śledzić kolejne etapy zdobywania góry, a gdy misterny plan podboju zaczyna sypać zastanawiamy się - jak to się mogło stać?!

Krystian Ozon | 2018-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2018

“Wyzwanie nie polega na tym, aby za wszelką cenę zdobyć szczyt. Wyzwanie to rozpoznać warunki, oszacować ryzyko, być fizycznie i psychicznie gotowym, żeby w odpowiednim momencie ruszyć w górę. Ale trzeba też wiedzieć, kiedy zawrócić…”

Tej wiedzy, tego wyczucia zabrakło uczestnikom rozlicznych wypraw na K2, które miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia 2008 roku. Jedenastu alpinistów przypłaciło życiem ucieczkę od banalności życia codziennego. Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie były przyczyny tej tragedii? Co zawiodło? Czy sprzęt? Nie. Zawiedli ludzie ogarnięci “gorączką szczytową”. Niosąc na szczyt swoje marzenia, zobowiązania wobec sponsorów zapomnieli, że zdobycie góry to dopiero 50% całej drogi.

Piotr Zogała | 2018-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2018

!

kiniamala | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

"K2 to piękna góra. Przez tych, którzy nazywają ją górą mordercą, przemawia brak przygotowania, doświadczenia i zaplecza. Kiedy coś idzie nie tak, mówią, że to góra zabija, że jest dzika itp. Wcale tak nie jest. To wspaniała góra." Książka, mimo iż przytacza straszne wydarzenia, które miały miejsce na K2 w 2008 jest bardzo dobrze napisana. Od samego początku wciąga czytelnika w świat wspinaczy. Dobrze, ze czyta i ciężko sie od niej oderwać. Poprzez triumf do tragedii. Dla miłośników gór pozycja zdecydowanie obowiązkowa.

Xyz | 2018-11-10

Świetnie opisana historia tragicznej wyprawy na K2,jak dla mnie rewelacja

Dżastin | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Polecam miłośnikom literatury górskiej. Próba ustalenia przyczyn i przebiegu tragicznej wyprawy na K2 z 2008 roku. Współautorem jest szerpa Pemba Gyalje, jego spojrzenie na wydarzenia sprzed 10 lat uderza szczerością; w jego oczach uczestnicy komercyjnych wypraw są niewystarczająco przygotowani, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nie potrafią trzeźwo ocenić sytuacji i oszacować swoich sił co w ekstremalnych warunkach prowadzi do tragedii. Wciągająca i poruszająca historia.

joan_stark | 2018-07-04
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Świetny kawał literatury górskiej, oparty na wielu źródłach (blogach, artykułach, notatkach tworzonych w trakcie wyprawy przez wiele osób) i we współudziale szerpy, który brał udział w wyprawie. Autor prowadzi nas przez wszystkie etapy wyprawy, skupia się na przyczynach tragedii, punktuje błędy, które zostały popełnione, jednocześnie nie oskarża i nie wskazuje palcem winnych. Pozwala, aby czytelnik sam doszedł do swoich wniosków.
Bardzo polecam, literatura faktu na wysokim poziomie.