Ostre cięcia. Opowieści ze świata Pierwszego Prawa

Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Wydawnictwo: Mag
Sharp Ends
Jimu

„Ostre cięcia” to zbiór nagradzanych historii i nowych opowiadań mistrza mrocznej fantasy, Joego Abercrombiego. Przemoc szaleje, zdrada rozkwita, a słowa są równie śmiercionośne jak oręż w tej galerii zakulisowych rozgrywek, pobocznych historii i zaskakujących zakończeń. Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają...

Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają Gurkhulczycy: niezrównany pułkownik Sand dan Glokta.

Curnden Gnat i jego drużyna wyruszają za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot. Jest tylko jeden kłopot: nikt nie wie, czego właściwie szukają.

Shevedieh, najlepsza złodziejka w Styrii, miota się między kolejnymi wpadkami i katastrofami u boku swojej najlepszej przyjaciółki, a zarazem najgorszego wroga: Javre, Lwicy z Hoskoppu.

A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda – jego własny obłąkany podwładny, najgroźniejszy człowiek na Północy: Krwawa Dziewiątka…

źródło opisu: http://www.mag.com.pl

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Krzysztof | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Przyznam, że podchodziłem do tego zbioru z lekką rezerwą. Po pierwsze Joe Abercrombie obniżył loty przy trylogii dla młodzieży, a po drugie nie jestem fanem krótkich opowiadań fantasy, jednocześnie od autora wymagam bardzo wiele. Ostre cięcia to powrót do świata znanego z kart Uniwersum Pierwszego Prawa, co czuć już od pierwszych stron. Szkoda, że poziom opowiadań jest nierówny, a niektóre śmiało mogłyby się znaleźć w samej trylogii, jak historia Glokty czy oblężenia Dagoski, nawet opowieść o Gorście. Krótkie fabuły rozgrywają się na długiej płaszczyźnie czasu, a ich akcja pokrywa się z wcześniejszymi książkami autora. Zacznę od minusów, bo jest ich sporo. Opowiadania nie są szczególnie oryginalne czy rozbudowane. Tekst znane z antologii Niebezpieczne kobiety czy Łotrzyki, najgorsze w zbiorze. Rażą mnie teksty o Seveh i Jarve, ich schematyczność, brak polotu i nachalny wątek homoseksualny, który niczego nie wnosi. Szkoda, że autor poświęcił na te bohaterki, aż tyle czasu i miejsca....

Marek Adamkiewicz | 2016-08-15

Joe Abercrombie to jedno z najbardziej znanych nazwisk we współczesnej literaturze fantasy. W bibliografii pisarza próżno szukać wpadek, które mogłyby zaniżyć ogólną ocenę jego twórczości, a kolejne książki zbierają najczęściej dobre i bardzo dobre recenzje. Największą popularność przyniosła mu trylogia "Pierwsze Prawo" i inne osadzone w jej realiach powieści. Nic dziwnego, że nader często powraca do tego uniwersum. Po małej przerwie na trylogię w nurcie young adults Brytyjczyk prezentuje "Ostre Cięcia" – zbiór opowiadań, który ponownie zabiera odbiorców na mroźne tereny Północy, w niebezpieczne rejony Styrii i w samo centrum toczonych przez Unię wojen.

Zawartość tomu to trzynaście opowiadań, które w większości były wcześniej rozrzucone po różnych antologiach. Kolejne teksty traktują o wielu nietuzinkowych bohaterach. Fani Sanda dan Glokty dowiedzą się, jak wyglądały jego ostatnie chwile przed trafieniem do gurkhulskiej niewoli. Poznamy Shev – najlepszą złodziejkę w Styrii, której...

Hrosskar | 2016-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2016

Ostre cięcia to zbiór trzynastu opowiadań. Znajdziemy w nim między innymi opowieść o Pięknym draniu, który w obliczu nadciągających Gurkhulczyków bierze udział w chwalebnej szarży - tą osobą jest oczywiście pułkownik Sand dan Glokta. Przeczytamy o Curndenie Gnacie i jego drużynie, która wyrusza za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot - nikt jednak nie wie, czego właściwie szukają. Poznamy również Shevedieh - najlepszą złodziejkę w Styrii, która w końcu się ustatkowała, ale zostaje, wbrew sobie, wplątana w dziwną historię i niebezpieczną związaną z Javre, Lwicą z Hoskoppu. A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda - Krwawa Dziewiątka, który za nic ma obietnice i lubi pławić się we krwi...

Wszystkie trzynaście opowiadań to historie ze świata Pierwszego Prawa i obejmują one okres blisko 30 lat. Kilka z nich można już było wcześniej przeczytać w nieco innym tłumaczeniu na przykład...

książek: 1935
Janusz Szewczyk | 2016-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Świetnie się bawiłem czytając i napisałem długą, pasjonującą i przejmującą opinię na temat tego zbioru. Niestety potem nacisnąłem na klawiaturze coś co sprawiło, że szlag ją trafił i za nic nie dało się jej przywrócić. Proszę więc uwierzyć mi bez dłuższego uzasadnienia, że jeśli tylko lubicie sarkastyczny humor, barwne postaci, szybką akcję i soczyste przekleństwa to J. Abercrombie napisał ten zbiór właśnie dla was. Znajomość poprzednich powieści autora nie jest potrzebna by dobrze się bawić w trakcie lektury, chociaż pomaga przy niektórych tekstach (zwłaszcza przy pierwszym i siódmym). Tych, którzy książki JA znają z pewnością nie trzeba namawiać. Autor nie stracił formy i w zasadzie w zbiorze trudno wskazać jakiś słabszy, nudny tekst, co jest częstą przypadłością zbiorów opowiadań, w których autorzy upychają swoje eksperymenty, teksty nieudane i inne dziwolągi. Szczęśliwie zbiór Abercrombiego niczego podobnego nie zawiera. To po prostu czysta rozrywka w dobrym wydaniu. Może poza...

Tixon | 2017-03-21
Przeczytana: luty 2017

Smakowity zbiór odpowiadań, przybliżający bohaterów zwykle z drugiego planu powieści.
Sympatyczne, aż się chce czytać, ale widać, że pisane na różne okazje, że są to opowiadania zamawiane. Ot czasami po prostu ładne obrazki połączone prostą fabułą - bez niczego głębszego. Trochę z tego powodu szkoda.
Zdecydowanie warto przeczytać, ale raczej jest to książka dla osób zaznajomionych z pozostałą twórczością autora.

"Tam, gdzie nie ma prawa, nie ma też zbrodni."

Zakończenie serii Pierwsze prawo mnie zawiodło, jednak to uniwersum bardzo pokochałam, więc gdy dowiedziałam się o premierze Ostrych cięć oszalałam z radości i wiedziałam, że choć nie lubię opowiadań i tak się zabiorę za ten zbiór. Nie wiedziałam, czego się spodziewać, choć podeszłam do niej z ogromnym entuzjazmem. Joe Abercrombie to jeden z moich ulubionych autorów książek fantasy (w końcu ostatecznie wygrał z nim Sanderson, jednak i tak kocham serie, którymi zarzuca nas Joe), więc mam zamiar przeczytać wszystko, co stworzy. Patrząc na Ostre cięcia jestem szczęśliwa, że nie zrezygnowałam po marnym końcu Ostatecznego argumentu.

Shevedieh jest jedną z najlepszych złodziejek Styrii; Sand dan Glokta uważa, że sam jeden jest w stanie pokonać najazd Gurkhulczyków na Unię; Gnat z drużyną wyrusza by zdobyć tajemniczy przedmiot, chociaż sam nie wie, czego szukają, a Bethod za wszelką cenę próbuje zaprowadzić pokój na Północy.

Podoba mi się,...

Filon | 2016-06-21

Dopiero jak zacząłem czytać Ostre Cięcia zdałem sobie sprawę jak mocno tęskniłem za światem Pierwszego Prawa i stylem Abercrombiego (nie liczę trylogii Pół..., która jak dla mnie jest młodzieżowym czytadłem).
Cudowne postacie, cięte dialogi, błyskotliwy humor, a wszystko to przyprawione szczyptą wartkiej akcji i duszone w sosie znanych nam miejsc i bohaterów trylogii oraz powieści.
Parę opowiadań dotyczy wydarzeń dziejących się przed trylogią, resztą to luźno powiązane ze sobą historie kilku nowych postaci. Tak naprawdę niczego to nie zmienia, bo jest to ciągle ten sam genialny świat Abercrombiego. Dla fanów poprzednich powieści zdecydowany must-read!
Niestety na kolejne książki Pierwszego Prawa przyjdzie nam trochę poczekać, ale za to będzie to kolejna trylogia!

DarkStar | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 11 lipca 2016

Pierwsze dwa opowiadania takie sobie. Trzecie już czytałem w innym tłumaczeniu (na pewno różni się tytułem) w antologii "Miecze i mroczna magia" (tam było jednym z dwóch, moim zdaniem, najlepszych). Od tego trzeciego opowiadania jest bardzo dobrze, a autor pokazuje pazur. Humor, akcja, cięta riposta i plejada barwnych postaci - część nowych, część powracających. Trochę fan service'u, bardzo dużo nawiązań do wszystkich poprzednich książek. Warto już je znać, bez tego straci się sporo zabawy. Najbardziej podobało mi się pokazanie wydarzeń, które czytelnicy już znają, ale od strony różnych pobocznych postaci - w szczególności w kilkuczęściowym opowiadaniu nawiązującym do "Zemsty" Monzcarro Murcatto. Akcja skacze to na Północ, to do Dagoski, to do Bliskiej Krainy, to do Styrii. Nie można się nudzić. Polubiłem również nową postać (a właściwie duet) Shevedieh i Javre, którym poświęcono aż kilka opowiadań. Być może autor przygotowuje sobie grunt pod kolejne powieści - i dobrze. Czytając...

Rudyy | 2016-10-04
Przeczytana: 02 października 2016

Jak to w zbiorach opowiadań bywa, kilka bardzo dobrych, kilka trochę słabszych - jednak troche słabszych w przypadku Abercrombiego nie oznacza, że nie warto przeczytać.
Najbardziej na plus:
-Robota głupiego - ekipa Crundena Gnata w akcji, majstersztyk,
- Dobrana Para - Whirrun z Bligh spotyka Lwicę z Hoskoppu, wesoło i z ogromnym przymrużeniem oka
- Wczoraj, niedaleko wioski zwanej Barden - Unijna myśl militarna + Bremmer dan Gorst
- Stworzyłem potwora, czyli inne spojrzenie na Krwawą Dziewiątkę.

Podsumowując, dla fanów Pierwszego prawa pozycja obowiązkowa oraz miły przerywnik w oczekiwaniu na nową trylogię autora.

Fantasy-Bestiarium | 2016-08-01

"Ostre cięcia" jest to zbiór opowiadań jednego z najbardziej znanych i cenionych autorów mrocznej fantasy. Krew, zdrada i szaleńcza walka wypełniają karty książki, a czytelnik nie znajdzie chwili ani na moment nudy. Joe Abercrombi po raz kolejny zaskakuje niesztampowymi zwrotami fabularnymi i zróżnicowanymi postaciami, które dzięki ciętym dialogom i poczuciu humoru zdają się być z krwi i kości. Akcja jak zwykle jest wartka i mknie w szybkim tempie, wciągając znowu w burzliwy i niebezpieczny świat wykreowany przez Abercrombiego.

Gurkhulczycy znów atakują siejąc postrach i grozę nad całą krainą. Czas chaosu i niebezpieczeństw sprawił, że nikomu nie można ufać, a przetrwać mogą jedynie najsilniejsi. Pułkownik Sand dan Glokta jest weteranem wielu niebezpiecznych starć i potyczek, dzięki czemu posiada nie małe doświadczenie w radzeniu sobie w wielu z pozoru beznadziejnych sytuacjach. Unia trzęsie się w posadach i jeden nieodpowiedni krok może sprawić, że cała potęga obróci się w ruinę....