Ostre cięcia. Opowieści ze świata Pierwszego Prawa

Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Wydawnictwo: Mag
Sharp Ends
Jimu

„Ostre cięcia” to zbiór nagradzanych historii i nowych opowiadań mistrza mrocznej fantasy, Joego Abercrombiego. Przemoc szaleje, zdrada rozkwita, a słowa są równie śmiercionośne jak oręż w tej galerii zakulisowych rozgrywek, pobocznych historii i zaskakujących zakończeń. Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają...

Unia jest pełna drani, ale tylko jeden z nich uważa, że jest w stanie samodzielnie odnieść zwycięstwo, gdy nadciągają Gurkhulczycy: niezrównany pułkownik Sand dan Glokta.

Curnden Gnat i jego drużyna wyruszają za Crinnę, by odzyskać tajemniczy przedmiot. Jest tylko jeden kłopot: nikt nie wie, czego właściwie szukają.

Shevedieh, najlepsza złodziejka w Styrii, miota się między kolejnymi wpadkami i katastrofami u boku swojej najlepszej przyjaciółki, a zarazem najgorszego wroga: Javre, Lwicy z Hoskoppu.

A po latach rozlewu krwi pełen ideałów wódz Bethod rozpaczliwie pragnie zaprowadzić pokój na Północy. Stoi mu na drodze tylko jedna przeszkoda – jego własny obłąkany podwładny, najgroźniejszy człowiek na Północy: Krwawa Dziewiątka…

źródło opisu: http://www.mag.com.pl

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Joanna | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Zbiór opowiadań z Uniwersum Pierwszego Prawa. Część z nich jest powiązana ze sobą - historie dotyczą Shev, pozostałe to luźne historie uzupełniające luki trylogii Pierwsze Prawo. Na dobrą sprawę książkę można sobie odpuścić bo nie wnosi istotnych kwestii do wcześniej już poznanej historii. Z drugiej strony szkoda ją ominąć - poziom literacki jest utrzymany, powracają lubiani(i nie) bohaterowie i czytelnik znów ma szansę wkroczyć w ceniony przez siebie świat.

Michaił Gazda | 2018-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Skończyłem czytać wszystko co tylko było związane z trylogią Pierwszego prawa. Naprawdę podobała mi się i trylogia i samodzielne powieści, i nadal z wielką ciekawością czekam na powrót serii.
Ulubione opowiadanie? To chyba Logen, będący nadal psem Berthoda. Fajną rzeczą widzimy akcji z punktu widzenia Bethod, który daje dość fascynujący wgląd w jego postać, a także inny punkt widzenia na to, kim był Logen przed początkiem głównej serii.
Świetne było również opowiadanie o młodym Glokcie. I kogo widzimy? Spektakularną, krnąbrną, niesamowicie charakterystyczna postać która jednocześnie jest najlepszym i najgorszym człowiekiem na świecie. Uwielbiam.

Krystian Dakrzycki | 2018-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Czyta się płynnie jak mrożoną wódeczkę: czasami zakąsi się jakimś kwaśnym ogórkiem, czasami zagryzie najprzedniejszym smalczykiem, bez problemu popije się wodą. Wystarczy moment, a już jesteśmy w połowie flaszki, jeszcze chwila, i dopijamy ostatnie krople.
Cóż, trzeba lecieć po drugą. :)

P.S. Rozdział "Dobrana Para" rozłożył mnie na łopatki, oczywiście w bardzo pozytywnym sensie. :)

Bociek | 2018-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 28 maja 2018

Jest to zbiór opowiadań, których akcja dzieje się w świecie opisanym w trylogii "Pierwsze prawo", a zatem czytelnik sięgający po tę pozycję akcję wspomnianej trylogii zapewne dobrze zna. Autor wyraźnie czuł niedosyt i nie mógł rozstać się ze znanymi i opisanymi już postaciami. W "Samym ostrzu" spotkamy bohaterów zarówno nowych, jak i starych. Opowiadania różnią się od siebie czasem, w których dzieje się akcja oraz występującymi w nich postaciami. Jak to bywa z opowiadaniami, jedne są lepsze, a drugie gorsze. Całość oceniam jako bardzo dobry zbiór, który pozwala trochę dłużej cieszyć się światem "Pierwszego prawa".

Szymon_Gwiazda | 2018-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Mój w ostatnim czasie ulubiony pisarz w swoim ulubionym uniwersum, ale nie w najlepszej formie. "Ostre cięcia" ma dziwną formę: to zbiór opowiadań z jednym przewodnim i innymi, które obudowują je na przestrzeni fabuły poprzednich książek. O tym za chwilę.

Oczywiście, językowo Abercrombie nie zawodzi, choć pierwszy raz czytam go w tłumaczeniu. Oprócz nowych bohaterów pojawiają się też znani z innych książek, czasem w głównej roli (Shy, Curnden, Logen, czy Gorst), czasem jako cameo (jak Shivers, czy Monza). Kreacja bohaterów również na plus, jak zawsze u Abercrombiego. Jeśli chodzi o fabułę, to jest najtrudniej, bo trzeba naprawdę bardzo dobrze pamiętać wszystkie wydarzenia z książek, żeby zorientować się w sensie niektórych opowiadań "wypełniaczy". Czasami przedstawiają jakiś epizod z zupełnie odmiennej perspektywy, niż był opisany w poprzednich książkach, więc po prostu czytanie tej pozycji bez lektury poprzednich nie ma większego sensu.

Fanom Abercrombiego nie muszę polecać....

AdamGl | 2017-10-07

Słabe. I niech to wystarczy za cały komentarz.

Akadyjka | 2017-06-06

Dość słabe, na 4. Obowiązkowe dla fanów Abercrombiego.

Maciej Horała | 2017-05-30
Przeczytana: 30 maja 2017

Abercrombie to z całą pewnością obok Sandersona najlepszy współczesny pisarz Fantasy. Pomijając potworną trylogię dla młodzieży wydaje praktycznie tylko i wyłącznie dobre i bardzo dobre książki. W Ostrych cięciach mamy do czynienia z krótkimi formami, niektóre były już mi znane z przeróżnych antologii. Mamy tu do czynienia z mnóstwem slapstickowego momentami humoru i jak to u Abercrombiego bywa z jeszcze większą dozą brutalności. Jeśli mam się do czegoś przyczepić to fakt, iż mamy do czynienia ze zbiorem skierowanym dla fanów ( Będą zachwyceni) Natomiast osoby zaczynające przygodę z tym pisarzem mogą, niektórych opowiadań nie zrozumieć przy okazji tracąc wiele istotnych smaczków.

Tixon | 2017-03-21
Przeczytana: luty 2017

Smakowity zbiór odpowiadań, przybliżający bohaterów zwykle z drugiego planu powieści.
Sympatyczne, aż się chce czytać, ale widać, że pisane na różne okazje, że są to opowiadania zamawiane. Ot czasami po prostu ładne obrazki połączone prostą fabułą - bez niczego głębszego. Trochę z tego powodu szkoda.
Zdecydowanie warto przeczytać, ale raczej jest to książka dla osób zaznajomionych z pozostałą twórczością autora.

Space86 | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 marca 2017

Aż żal, że to już ostatnia z książek w uniwersum pierwszego prawa jakie dane mi było czytać - pozostały dwie antologie z jego opowiadaniami (i musze je mieć).

Świetna książka i daje kilka smaczków co, gdzie i jak :}