Ostre cięcia

Okładka książki Ostre cięcia Joe Abercrombie
Okładka książki Ostre cięcia
Joe Abercrombie Wydawnictwo: Mag Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa fantasy, science fiction
Uniwersum Pierwszego Prawa
Sharp Ends
Mag
2021-02-24
2016-06-15
2016-04-26
Robert Waliś

Nie jest to zdecydowanie poziom trzecz doskonałych części trylogii, niemniej jednak warsztat autora na wysokim poziomie. Wprowadzenie do historii Glokty robi robotę; relacja z Westem, od kilka prostych zdań a jak zgrabnie można opisać na czym polega szacunek tych dwóch świetnych charakerów.
Ostatnie opowiadanie to jakiś dryfujący puzzel, Logen z trylogii i Logen tutaj to dwie zupełnie inne postacie. Całość czyta się szybko jednak nierówno, trudno mi wgryźć się w porwane slajdy bez sensu i gęsto logiki.
Tylko dla zagorzałych fanów autora.

Mam duży problem z ocenianiem zbiorów opowiadań umiejscowionych w jakimś uniwersum. Z góry ciekawszymi historiami stają się te, które dotyczą znanych i lubianym postaci. Nie inaczej było w przypadku ,,Ostrych cięć". Rozdziały o Glokcie czy Bethodzie należą do najciekawszych i czyta się je z zapartym tchem. Szczególnie intryguje Glokta, którego w tych opowiadaniach spotykamy jeszcze przed niewolą gurkhulską. Jest to inny, arogancki człowiek, jednakże niemniej charyzmatyczny. Słabsze opowiadania dotyczą Shev, nowej bohaterki, choć jest wśród nich jeden wyjątek, w którym akcja dotyczy kradzieży pewnej paczki. Przedmiot często zmienia właściciela, a równolegle zez tą zmianą zmienia się postać, z której punktu widzenia obserwujemy wydarzenia. Podobny zabieg autor zastosował w ,,Bohaterach" i w obu przypadkach był on niezwykle udany nadając akcji lepsze tempo. Sama historia Shev nie jest wciągająca i dla mnie jest to największy minus tego zbioru. Pozostałe opowiadania polecam, radzę jednak wcześniej przeczytać całą trylogię Pierwszego prawa oraz wszystkie trzy samodzielne powieści.

Fajnie podróżować w tym świecie.

Fajnie podróżować w tym świecie.

„Ostre Cięcia” to już siódma publikacja z Uniwersum Pierwszego Prawa i czwarty, a zarazem (dotychczas) ostatni Stande Alone, który mamy okazję czytać.

Książka jest zbiorem opowiadań z UPP, która zabiera nas w podróż po różnych miejscach i czasach w naszym ukochanym, morderczym świecie. Do opowiadań należy jednak podchodzić z przymrużeniem oka, musimy zdawać sobie sprawę, że jest to właśnie zbiór opowiadań, a nie pełnoprawna powieść.

Historie są ciekawe i rozbudowują postacie, które mieliśmy okazje poznać już wcześniej, oraz poznać kilka nowych. Fajnie było zobaczyć młodego Gloktę, Gnata, oraz wejść do głowy Betholda.

Miło było również poznać Shevedieh oraz Javre i byłoby genialnie rozbudować je w przyszłości!

Książka stanowi bardzo ciekawe rozbudowanie do tego co już znamy, niestety szkoda, że jest taka krótka. Ktoś tutaj wykonał stanowczo za Ostre Cięcia…

To zbiór opowiadań ze świata „Pierwszego prawa”, które przeplatane są jednym, odrobinę rozleglejszym wątkiem znajomości wojowniczki Javre i złodziejki Shevedieh. Opowieść o Glokcie czy historia Bethoda oraz Krwawej dziewiątki rzucają nowe światło na wydarzenia przedstawione w powieści i poniekąd zmieniają perspektywę, którą prezentował cykl.
Osoby, którym spodobało się „Pierwsze prawo”, gorąco namawiam, aby zajrzały do opowiadań, a tym, którzy się nad tym jedynie zastanawiają, radzę jednak w pierwszej kolejności sięgnąć po serię.

Osoby, którym spodobało się...

Świat, tfu, książkę jak zawsze uratował Logen (i Bethod). Bez ostatniego opowiadania, wręcz żałowałabym, że po "Ostre końce" sięgnęłam.

Historia młodego Glokty była zbyt oczywista. Na kartach zbioru przewinęło się zbyt wielu bohaterów trzecio, czwarto i piąto planowych. Ich zwięzłe historie obeszły mnie tyle co zeszłoroczny śnieg. Serce zatrzepotało na moment przy płonącej Dagosce.

Czekam z utęsknieniem na kolejną serię, gdzie uświadczę pogłębiony portret psychologiczny nowych bohaterów. Do tego czasu dam sobie spokój z uniwersum Pierwszego Prawa.

Całość mocno średnia. Tylko parę opowiadań zasługuje na wyższą ocenę. Bardzo dobre ostatnie opowiadanie - zmienia kompletnie postrzeganie początków walki o władze na Północy.

Daje 7, ale tylko dlatego, że ostatnie opowiadanie jest wyjątkowo dobre.

Daje 7, ale tylko dlatego, że ostatnie opowiadanie jest wyjątkowo dobre.

Opowiadania przede wszystkim dla fanów Abercrombiego, szczególnie tych którzy przeczytali trylogię pierwszego prawa. Wiele, jeśli nie wszystkie, teksty z ostrych cięć rozwija wątki, bądź bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń z poprzednich książek - dla fanów, złoto bo możemy zajrzeć w przeszłość naszych ulubionych bohaterów, na przykład poznać Sanda dan Gloktę, gdy jeszcze był piękny i młody. Jeśli jednak nie znacie jeszcze twórczości Lorda Grimdarka, to chwilowo odpuście sobie ostre cięcia, bo zepsujecie sobie zabawę i wróćcie do niej po lekturze pierwszej trylogii.

Niektóre opowiadania ciekawie poszerzają perspektywę poprzednich tomów.

Niektóre opowiadania ciekawie poszerzają perspektywę poprzednich tomów.

• Do kupienia

Joe Abercrombie Ostre cięcia. Opowieści ze świata Pierwszego Prawa Zobacz więcej