Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia

Wydawnictwo: Mag
The Rediscovery of Man. Norstrilia
Artefakty
Mariusz

Opowiadania Smitha są najbardziej misterne i liryczne ze wszystkich opowieści o przyszłości. Kunsztowne, osobliwe, jedyne w swoim rodzaju. Prawdziwy skarb. Stephen Baxter Opowiadania Cordwainera Smitha były dla mnie prawdziwym odkryciem, gdy je pierwszy raz przeczytałam. Teraz, czterdzieści lat...

Opowiadania Cordwainera Smitha były dla mnie prawdziwym odkryciem, gdy je pierwszy raz przeczytałam. Teraz, czterdzieści lat później, nadal są… ich bogaty język, wspaniała pomysłowość i halucynacyjne obrazy. Ursula Le Guin

Przeczytajcie to. Cordwainer Smith jest ponadczasowy. Terry Pratchett

Magiczny i odmienny od wszystkich innych kosmos Cordwainera Smitha stworzony w tych opowiadaniach nigdy nie znalazł godnego naśladowcy, jeśli chodzi o intensywność wizji i moc narracji. Robert Silverberg

Cordwainer Smith stworzył prawdziwe krainy cudów. I zrobił to tak, że można uwierzyć w ich realność. Frederik Pohl

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

anghell | 2019-08-02

Cordwainer Smith to były pokłady niecodziennej wyobraźni. Jego opowiadania, uzupełnione krótką powieścią Norstrilia tworzą magiczny świat, który mógłbym określić mianem fantasy science-fiction, coś jak gra Torment: Tides of Numenera.
Strasznie się wciągnąłem w tę opowieść. Do tego stopnia, że lekko zignorowałem egzamin.
A właśnie, opowieść. Bo, pomimo, iż są to zarówno opowiadania jak i wspomniana książka, wszystko dzieje się w ramach jednego uniwersum.
Warto.

Tomek | 2019-07-24
Przeczytana: 2019 rok

Dobre, inteligentne utwory SF, są tak naprawdę o nas żyjących tu i teraz. Są o naszych marzeniach, czynach, wadach i zaletach. Nawet wybiegając w mniej lub bardziej odległą przyszłość próbują nas ostrzec przed, lub zachęcić do określonych działań. Taka właśnie jest książka Smitha.
Składa się na nią zbiór opowiadań (Drugie odkrycie ludzkości) oraz powieść (Norstrilia) kreślące rozciągniętą w czasie przyszłą historię człowieka.
Smith stawia przed czytelnikiem kilka dosyć fundamentalnych pytań: o to, co w życiu jest tak naprawdę ważne; o sens i konsekwencje długiego (tu zaprogramowanego na 400 lat) życia, co jest przecież naszym marzeniem; funkcjonowanie społeczeństwa praktycznie pozbawionego emocji, niespodziewanych zdarzeń, morderstw i chorób; nieograniczoną możliwość manipulacji umysłem; nasz stosunek do innych, słabszych i zależnych od nas istot.
Książka gra mocno na emocjach. Przestrzega, że marzenia mogą niestety się spełnić i zachęca, żeby przytulić kota i pogłaskać psa -...

Fidel-F2 | 2019-05-14

O jednym takim, co chciał ukraść owcę, czyli bajki, klechdy i powiastki w kosmosie.

Lektura książek traktujących o przyszłości mniej lub bardziej odległej, a napisanych przed dziesięcioleciami, niesie nieuchronny dysonans, luki między wyobraźnią i przewidywaniami choćby najprecyzyjniej profetycznymi a rzeczywistością, jaka nadeszła. Jasnym jest, że stawianie zarzutów w aspekcie jakości ze względu na te różnice jest mało sensowne, istotniejszy wydaje się inny aspekt. Czy powieść, tudzież opowiadanie, niesie ze sobą treści na tyle uniwersalne, a kunszt literacki autora na tyle wytrawny, byśmy mimowolnie przymknęli oko na te niedoskonałości, byśmy owe trącanie myszką przyjmowali z czułością i życzliwością? Ano zobaczmy, jak to wygląda w tym przypadku.

Największe wrażenie robi u Smitha konstrukcja uniwersum, rozpisana na tysiąclecia, zazębiająca się w kolejnych utworach linią rozwoju społecznego, odkryciami technologicznymi, lokacjami, mitami i postaciami. W konsekwencji otrzymujemy...

sulibrat | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Czy to stało się już regułą? To kolejna pozycja wydana przez MAG'a i kolejna z cyklu wydawniczego "Artefakty". Kolejna książka która mnie odrzuciła. Nie przebrnąłem :( Przeczytałem jakieś 150 stron. Na czym polega problem tej książki? W moim odczuciu jest... za liryczna. Smith opowiada czasem ciekawe a czasem ckliwe historie. Gdzieś mi się rzuciło, że inspiracje do formy czerpał z chińskich opowieści. To kompletnie do mnie nie trafiło. Takie połączenie formy i tematu... stało się ciekawe dopiero w moim umyśle kiedy wygasły światła formy. Mózg okroił opowiadanie z ozdobników wydobywając sam pomysł. A te są ciekawe. Szczególnie podobało mi się wplecenie wątków kocich. Ale nie było ich na tyle by zatrzymać mnie w książce. Może skusiła mnie okładka, może ładne wydanie... a może jak zwykle zwodniczy opis na okładce. Może któraś z książek w serii przełamie ta passę. Od teraz staję się o wiele bardziej podejrzliwy co do wydawnictw MAG'a.

wonsz_w_czapce | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

To z pewnością jest ponadprzeciętne, ale czyta się ciężko. Pierwsze opowiadania z Drugiego Odkrycia Ludzkości są przyjemne i im głębiej wchodzi się w wykreowany świat, tym większy podziw się ma dla autora i dla jego wizji w jaki sposób rozwinął się nasz gatunek.
Ale im dalej w las tym ciężej.
Opowiadania napisane na modłę chińską są tak nieprzyjazne, jak nieprzyjazna potrafi być woda dla topielca. Czytasz, czytasz, czytasz, a i tak masz wrażenie, że toniesz w tym słowotoku, w górze nie ma światła, a pod stopami gruntu.
Wolałbym gdyby autorowi cugle puściły jedynie przy wymyślaniu świata. A tak mam wrażenie, że "zdrowo" też popłynął z narracją.
Choć być może to kwestia tłumaczenia, ja korzystałem z wydania z serii Artefakty.

cordiale | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książki Cordwainera Smitha pewnie nie kupiłbym gdyby nie pojawiła się ona w serii Artefakty. Lubię mieć porządek w swojej biblioteczce i nie chciałem aby zabrakło w pięknie wydanym cyklu książki o numerze piątym. Teraz wiem, że popełniłbym jeden z największych błędów. „Drugie Odkrycie Ludzkości. Norstrilia” okazało się dla mnie prawdziwym zaskoczeniem .

Tom podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich zatytułowana „Drugie odkrycie ludzkości” jest zbiorem opowiadań stworzonych przez Smitha a osadzonych w świecie Instrumentalności. Autor bardzo dużo uwagi poświęca w swoich historiach ewolucji podróży międzygwiezdnych. Ból jaki wywołuje podróż w kosmosie z początku wymusza stworzenie Skanerów. Ludzi połączonych z maszynami. Tylko oni są w stanie obsługiwać statki podczas trwającej lata podróży. Upływ czasu powoduje wyłonienie się lot-kapitanów, następnie gdy zostaje odkryta przełomowa technika planoformacji pojawiają się niesamowici światłostrzelcy. Ludzie mający bezpośredni...

durendal | 2018-02-14

Niektóre opowiadania całkiem niezłe. Jest też kilka całkiem słabych. Ostatnie najdłuższe jest niestety średniackie. Sam świat naprawdę interesujący. Można przeczytać ale jeżeli ktoś nie ma aż tyle czasu to lepiej wybrać coś lepszego.

Rodzyn11 | 2017-12-28

Zabawna, spójna opowieść napisana z dużym rozmachem. Drugie odkrycie ludzkości jest zbiorem opowiadań, niektóre niestety nie trzymają równego poziomu, jednak są ich znajomość jest potrzebna aby nie zgubić się przy czytaniu Nostrilii.

Polecam :)

DonAvadoro | 2017-12-17
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Autor znakomicie buduje fantastyczne światy, tylko po to żeby wypełnić je akcją przypominającą powieść dla młodzieży. Pomimo tego, dla fanów SF pozycja warta uwagi.

aredhela | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Świat stworzony przez autora jest niesamowicie złożony. Człowiek przechodzi ewolucję, fizyczną, psychiczną i społeczną, dzięki której u czytelnika rodzą się pytania o istotę człowieczeństwa. Opowiadania wraz z powieścią "Norstrilia" stanowią całość, chronologiczne i spójnie ułożoną, w polskim przekładzie kompletną historię, gdzie bohaterowie i wydarzenia przenikają się w większości opowiadań, następuje ścisły związek przyczynowo-skutkowy, a to z kolei świadczy o dużym wkładzie pracy włożonej przez autora w swoje dzieło.
Niektóre wątki, znane z chronologii zawartej na końcu książki, pozostają niedopowiedziane, co jest lekkim minusem, ale ten zbiór i tak jest bardzo smakowity. Dla miłośników kotów - okładka ma swoje znaczenie ;)
Bardzo polecam :)