Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia

Wydawnictwo: Mag
The Rediscovery of Man. Norstrilia
Artefakty
Mariusz

Opowiadania Smitha są najbardziej misterne i liryczne ze wszystkich opowieści o przyszłości. Kunsztowne, osobliwe, jedyne w swoim rodzaju. Prawdziwy skarb. Stephen Baxter Opowiadania Cordwainera Smitha były dla mnie prawdziwym odkryciem, gdy je pierwszy raz przeczytałam. Teraz, czterdzieści lat...

Opowiadania Cordwainera Smitha były dla mnie prawdziwym odkryciem, gdy je pierwszy raz przeczytałam. Teraz, czterdzieści lat później, nadal są… ich bogaty język, wspaniała pomysłowość i halucynacyjne obrazy. Ursula Le Guin

Przeczytajcie to. Cordwainer Smith jest ponadczasowy. Terry Pratchett

Magiczny i odmienny od wszystkich innych kosmos Cordwainera Smitha stworzony w tych opowiadaniach nigdy nie znalazł godnego naśladowcy, jeśli chodzi o intensywność wizji i moc narracji. Robert Silverberg

Cordwainer Smith stworzył prawdziwe krainy cudów. I zrobił to tak, że można uwierzyć w ich realność. Frederik Pohl

źródło opisu: mag.com.pl

źródło okładki: mag.com.pl

Ciacho | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015

"Kosmos spenetrowany"

Cordwainer Smith to kolejny pisarz, który zawitał w serii Artefakty. Właściwie to nazywał się Paul Myron Anthony Linebarger i był bardzo ciekawą osobowością. Część swojego dzieciństwa spędził w Chinach, bo był chrześniakiem chińskiego premiera, w wieku dwudziestu trzech lat potrafił już swobodnie posługiwać się sześcioma językami, był doktorem politologii, służył w Korpusie Wywiadu Armii USA podczas drugiej wojny światowej, później był jeszcze doradcą wojsk brytyjskich i prezydenta Kennedy'ego. Napisał książkę "Wojna psychologiczna", która przez wiele lat była uznawana podręcznikiem wojennym. Szalenie oryginalny człowiek. Nas czytelników jednak najbardziej interesuje (a pewnie wielu cieszy), że był także pisarzem fantastyki naukowej.

Autor ten nie był jednak płodnym pisarze science fiction. Pisał w zasadzie same opowiadania, ale mimo wszystko stworzył swój osobny świat, Świat Instrumentalności, na który składa się ponad dwadzieścia opowiadań i jedna powieść,...

cordiale | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książki Cordwainera Smitha pewnie nie kupiłbym gdyby nie pojawiła się ona w serii Artefakty. Lubię mieć porządek w swojej biblioteczce i nie chciałem aby zabrakło w pięknie wydanym cyklu książki o numerze piątym. Teraz wiem, że popełniłbym jeden z największych błędów. „Drugie Odkrycie Ludzkości. Norstrilia” okazało się dla mnie prawdziwym zaskoczeniem .

Tom podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich zatytułowana „Drugie odkrycie ludzkości” jest zbiorem opowiadań stworzonych przez Smitha a osadzonych w świecie Instrumentalności. Autor bardzo dużo uwagi poświęca w swoich historiach ewolucji podróży międzygwiezdnych. Ból jaki wywołuje podróż w kosmosie z początku wymusza stworzenie Skanerów. Ludzi połączonych z maszynami. Tylko oni są w stanie obsługiwać statki podczas trwającej lata podróży. Upływ czasu powoduje wyłonienie się lot-kapitanów, następnie gdy zostaje odkryta przełomowa technika planoformacji pojawiają się niesamowici światłostrzelcy. Ludzie mający bezpośredni...

aredhela | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Świat stworzony przez autora jest niesamowicie złożony. Człowiek przechodzi ewolucję, fizyczną, psychiczną i społeczną, dzięki której u czytelnika rodzą się pytania o istotę człowieczeństwa. Opowiadania wraz z powieścią "Norstrilia" stanowią całość, chronologiczne i spójnie ułożoną, w polskim przekładzie kompletną historię, gdzie bohaterowie i wydarzenia przenikają się w większości opowiadań, następuje ścisły związek przyczynowo-skutkowy, a to z kolei świadczy o dużym wkładzie pracy włożonej przez autora w swoje dzieło.
Niektóre wątki, znane z chronologii zawartej na końcu książki, pozostają niedopowiedziane, co jest lekkim minusem, ale ten zbiór i tak jest bardzo smakowity. Dla miłośników kotów - okładka ma swoje znaczenie ;)
Bardzo polecam :)

Marta | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Corwdainer Smith, wow jak ktoś wybiera sobie taki pseudonim to musi być jedyny w swoim rodzaju i tak rzeczywiście jest, twórczość Corwdainer jest unikatowa jak on sam! Książka składa się z dwóch części, pierwsza część to zbiór opowiadań, które ułożone są w porządku chronologicznym wraz z mijanymi wiekami ery ludzkiej, druga to jedyna istniejąca powieść jaką wydał Corwdainer. Całość tworzy samo-uzupełniający się tekst- opowiadania nie są całością bez powieści, powieść nie jest całością bez opowiadań. Bardzo żałuję, że opowiadania zaczynają się taka jakby w połowie dopiero od Drugiej Epoki kosmicznej..teraz muszę spróbować dorwać opowiadania Corwdainera snującego opowieść o zapomnianej Pierwszej Epoce Kosmicznej.. super by było zacząć od tego, w sensie super gdyby można było kupić książkę, która zawiera wszystkie opowiadania i kończy się powieścią Nostrilia. W każdym razie niesamowite jest jak pięknie te opowiadania obrazują rozwój myśli ludzkiej oraz jej podstępów, podstępów i...

Maciej Blatkiewicz | 2015-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w tym roku. I nie mówię tu o książkach WYDANYCH w tym roku, bo takich w ręku trzymałem ledwie dwie. Mówię o wszystkich spośród 29 książek przeczytanych W OGÓLE.

Dlaczego jedna z najlepszych? Bo tak bardzo inna od pozostałych. Niby science-fiction, ale całkiem odmienne od tego, co do tej pory poznałem. Rzecz się dzieje w bardzo dalekiej przyszłości, więc w zasadzie wszelkie "co by było gdyby" ograniczone są tylko i wyłącznie wyobrażeniami autora.

A ta jest ogromna. Kot w kasku na okładce jest nieprzypadkowy. W ogóle bardzo dużo w tej książce kotów, jakby Smith przewidział ich niezwykłą popularność w świecie internetu.

Przewidział? Bo napisał to już jakiś czas temu. Połowa wydawnictwa - "Drugie odkrycie ludzkości" - to zbiór opowiadań, pierwsze powstało jeszcze bodaj w latach 50. Ich fabuła jest ze sobą lekko powiązana, a ich akcja rozgrywa się w jednym, dość spójnym świecie, tyle że na przestrzeni całych tysiącleci. Druga część stanowi...

Mike | 2015-08-17
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Daleka przyszłość, ludzkość podbiła już kosmos, zasiedlając wiele planet. Ludzie rządzeni przez tajemniczą Instrumentalność przemierzają przestrzeń, korzystając z fantastycznych technik planoformacji, pozwalających w mgnieniu oka przemieszczać się na niewyobrażalne odległości. Nie ma już chorób, a średnia długość życia liczy się w setkach lat. Takie wizje snuje przed nami Cordwainer Smith w swoich opowiadaniach zawierających się w zbiorze "Drugie odkrycie ludzkości" oraz w powieści "Norstrilia". Te właśnie dzieła, w formie jednej książki, ukazały się na naszym rynku w ramach serii Artefakty publikowanej przez wydawnictwo Mag.

Cordwainer Smith, a właściwie Paul Anthony Linebarger, był ekspertem od wojny psychologicznej, który pod tym pseudonimem literackim pisywał wizjonerskie opowiadania science-fiction. Lecz to właśnie "Drugie odkrycie ludzkości" i "Norstrilia" stanowią spójną całość opisującą ten sam świat na różnych etapach rozwoju. Teksty Smitha są tutaj zebrane i ustawione...

tbtb2016 | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Cykl opowiadań tworzący pierwsza cześć mocno na plus - mimo swojej różnorodności opowiadania tworzą spójną całość, widać w nich ciągłość wydarzeń. Niesamowita wyobraźnia autora - SF w baśniowej oprawie.
W opowiadaniu Norstrilia nie spodobała mi się narracja, która moim zdaniem zepsuła przyjemność z dalszej lektury - na samym wstępie autor streszcza w banalny sposób całość opowiadania, żeby później przejść do rozwinięcia szczegółów. Przez ten niemądry zabieg męczyłem się tylko z lektura i mimo całkiem ryzykownych przygód bohatera nic mnie tam specjalnie nie zaskakiwało bo wiedziałem jak to się wszystko skończy.
Mimo wszystko polecam lekturę jako dosyć oryginalny, inny niż wszystkie wariant SF

Emilio | 2017-03-28
Przeczytana: 24 marca 2017

"Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia" to osobliwy, surrealistyczny, momentami szalony eksperyment Cordwainera Smitha. W moim odczuciu, fantastycznie wykreowany świat Instrumentalności pobudza zarówno nowe obszary wyobraźni, jak i wywołuje nieodparty gest sprzeciwu wobec niektórych, zadziwiających pomysłów autora.

Idea ponownego oświecenia ludzkości przewijała się w literaturze fantastycznonaukowej od dość dawna. Zagadnienia te poruszali w swoich dziełach między innymi tacy mistrzowie pióra jak: Isaac Asimov, Arthur C. Clarke czy Robert A. Heinlein. Tym razem padło na mało znanego w naszym kraju Cordwainera Smitha (właściwie Paul Myron Anthony Linebarger), autora wielu opowiadań science fiction i (uwaga!) podręcznika wojny psychologicznej. Na łamach wydawnictwa Mag miałem okazję zapoznać się z jego twórczością, biorąc na warsztat książkę "Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia". Pozycję której pewnie bym nie kupił, gdyby nie pojawiła się ona w serii Artefakty. Tom podzielony jest...

FomaLermont | 2016-08-10

Na samym początku słów kilka o autorze powieści. Cordwainer Smith, a właściwie Paul Myron Anthony Linebarger, to nie pierwszy lepszy pisarzyna wymyślający wampiry błyszczące w słońcu i inne ataki Marsjan. Autor ten był doktorem politologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa i doradcą samego prezydenta Kennedy’ ego. Służył w Korpusie Wywiadu Armii USA, był też doradcą wojsk brytyjskich na Półwyspie Malajskim. „Wojna psychologiczna” jego pióra była jednym z najbardziej poważanych podręczników wojskowości. Smith miał niewielki dorobek w dziedzinie literatury SF, ale to co stworzył prezentuje naprawdę wysoki i wymagający poziom. Uniwersum Intrumentalności to przeogromna i oryginalna wizja przyszłości, choć stanowi ona zaledwie skrawek twórczości Smitha/ Linebargera.

„Drugie Odkrycie Ludzkości” to zbiór opowiadań czasowo rozrzuconych na sporej skali. Od pierwszych, poważnych lotów w przestrzeń i...

wonsz_w_czapce | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

To z pewnością jest ponadprzeciętne, ale czyta się ciężko. Pierwsze opowiadania z Drugiego Odkrycia Ludzkości są przyjemne i im głębiej wchodzi się w wykreowany świat, tym większy podziw się ma dla autora i dla jego wizji w jaki sposób rozwinął się nasz gatunek.
Ale im dalej w las tym ciężej.
Opowiadania napisane na modłę chińską są tak nieprzyjazne, jak nieprzyjazna potrafi być woda dla topielca. Czytasz, czytasz, czytasz, a i tak masz wrażenie, że toniesz w tym słowotoku, w górze nie ma światła, a pod stopami gruntu.
Wolałbym gdyby autorowi cugle puściły jedynie przy wymyślaniu świata. A tak mam wrażenie, że "zdrowo" też popłynął z narracją.
Choć być może to kwestia tłumaczenia, ja korzystałem z wydania z serii Artefakty.