Armenia. Karawany śmierci


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
675 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
986
181

Na półkach: , , ,

„Duma i wstyd – to dwa uczucia, które walczą o lepsze w duszach Ormian. Na każdy argument o wielkości tego narodu można znaleźć kontrargument o jego miałkości”. (str.16)

Ilu Ormian mieszka w Armenii? Tego nie wie nikt, a nawet jeśli wie, to i tak nie powie. To podobno jedna z pilniej strzeżonych tajemnic władz. Mówi się, że jest ich około 3 milionów. Co najmniej dwa razy więcej zaś mieszka poza granicami swojego kraju. Z ojczyzny emigrowali uciekając przed czystkami etnicznymi albo z powodów ekonomicznych.

Obraz Armenii, który nakreślili autorzy książki jest bardzo pesymistyczny. Zdawałoby się, że ciąży na niej jakieś fatum (porównanie jej historii do losów biblijnego Hioba wydaje się być jak najbardziej trafione). Rodziały poświęcone są między innymi rzezi Ormian, tragicznemu trzęsieniu ziemi z 1988 roku, zamachowi stanu z 1999 roku i rozgrywkach u sterów władzy po rozpadzie Związku Radzieckiego, czy demostracjach po ogłoszeniu tuningowanych wyników prezydenckich wyborów w 2008. Autorzy poświęcają również uwagę zbrojnemu konfliktowi o Górski Karabach oraz pogromom w Sumgaicie i Baku w 1990 roku. Od trudnych tematów można na chwilę odetchnąć czytając o architekturze Erywania, ormiańskich dywanach czy ormiańskim koniaku (a w zasadzie brandy – ku ścisłości). Wciąż jednak z tekstów przebija nostalgia, maniakalne odwoływanie się do czasów dawnej świetności, ogólne przygnębienie i poczucie beznadziei.

Szczerze mówiąc, wolę jednak Armenię Wojciecha Góreckiego, który patrzy na nią w dużo szerszym kontekście – historycznie sięgając do czasów starożytności (zresztą w ustarożytnianiu prześcigają sie wszystkie kraje Kaukazu, aby uzadanić swoje terytorialne czy kulturowe roszczenia), czy z punktu widzenia geopolityki, a co za tym idzie przenikania różnych narodów, kultur i religii tym kaukaskim tyglu na przestrzeni wieków. W ten sposób łatwiej jest pojąć problemy regionu.

„Duma i wstyd – to dwa uczucia, które walczą o lepsze w duszach Ormian. Na każdy argument o wielkości tego narodu można znaleźć kontrargument o jego miałkości”. (str.16)

Ilu Ormian mieszka w Armenii? Tego nie wie nikt, a nawet jeśli wie, to i tak nie powie. To podobno jedna z pilniej strzeżonych tajemnic władz. Mówi się, że jest ich około 3 milionów. Co najmniej dwa razy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 001
  • Przeczytane
    994
  • Posiadam
    152
  • Reportaż
    46
  • Teraz czytam
    21
  • 2018
    16
  • Kaukaz
    13
  • 2022
    12
  • Reportaże
    11
  • 2019
    11

Cytaty

Więcej
Andrzej Brzeziecki Armenia. Karawany śmierci Zobacz więcej
Andrzej Brzeziecki Armenia. Karawany śmierci Zobacz więcej
Andrzej Brzeziecki Armenia. Karawany śmierci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także