Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
7,5 (227 ocen i 34 opinie) Zobacz oceny
10
15
9
30
8
76
7
63
6
28
5
9
4
5
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380491762
liczba stron
416
słowa kluczowe
literatura polska
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

„Tysiące wschodnich chrześcijan ginie dziś z rąk islamskich fanatyków, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których mieszkali przez stulecia. Są zastraszani i wysiedlani, a my przyglądamy się bezczynnie, jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy nagrania z egzekucji i — jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie — organizujemy akcje humanitarne. Nie chciałem do nich dołączać...

„Tysiące wschodnich chrześcijan ginie dziś z rąk islamskich fanatyków, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których mieszkali przez stulecia. Są zastraszani i wysiedlani, a my przyglądamy się bezczynnie, jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy nagrania z egzekucji i — jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie — organizujemy akcje humanitarne.

Nie chciałem do nich dołączać ani uprawiać salonowej moralistyki. Wolałem wyruszyć w podróż, spróbować opisać świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom. Czym innym ma być dobra podróż, jeśli nie wyrazem szacunku dla ludzi i ich historii, adoracją miejsc i rzeczy?” – pisze we wstępie Dariusz Rosiak, znakomity dziennikarz i reporter, autor książki.

Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył śladem wschodnich chrześcijan. Pojechał tam, skąd pochodzą, i tam, dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji.

To historia, która toczy się na naszych oczach, i nikt nie wie, jak się skończy. To historia wielkiej, liczącej ponad dwa tysiące lat kultury, ale i śmierci, rzezi, prześladowań, opowiadana przez zwykłych ludzi.

 

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (808)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1540
deana | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 września 2017

,,Ziarno i krew" to niezwykła wędrówka, która zaczyna się w Sztokholmie by zakończyć się Zachodnim Brzegu w Izraelu. Jednak opisów wędrówki nie ma tutaj prawie wcale, bo nie droga sama w sobie jest ważna ale to gdzie, a właściwie do kogo, prowadzi.

Dariusz Rosiak przemierza Bliski Wschód by spotkać się z zamieszkującymi te tereny chrześcijanami.Przygląda się z bliska ich społecznościom i próbuje pokazać różnice jak i podobieństwa. Współcześnie, czasem zapominamy, że to nie Europa była kolebką chrześcijaństwa. Narodziło się ono na Bliskim Wschodzie, tam zachodziły najważniejsze procesy klarowania się ideologii. Tam rozgrywały się najważniejsze spory teologiczne i tam nadal mieszkają ludzie, którzy wierzą i modlą się jak ich przodkowie. Jednak bycie chrześcijaninem w tym rejonie świata to prawdziwe wyzwanie i szkoła wiary. Z każdej strony jest się atakowanym, pozbawianym podstawowych praw, traktowanym jak obywatel drugiej kategorii. Normalnym jest życie w stałym zagrożeniu przed...

książek: 719
Na półkach: Przeczytane

„Ziarno i krew” to reportaż pisany typowo reporterskim stylem. Nie znajdziemy tu epickich fraz, świeżych porównań czy zabaw leksykalnych. Autor nie próbuje też w kreowanej opowieści przemycić drugiego tła, rozgrywającego się między słowami. Jego zamierzeniem było ukazanie nam sedna pojęcia dzisiejszego Bliskiego Wschodu, i to zamierzenie w moim odczuciu udało mu się zrealizować. Przy pomocy schematycznych zabiegów (te same pytania powtarzane różnym osobom, przywołanie legend i wydarzeń historycznych, opisy otoczenia i zabytków) oraz stosunkowo prostego języka Rosiak niszczy mit muzułmanina sadysty, dobrego chrześcijanina, mądrej opozycji i wiele innych. Jeśli macie gotowe zdanie na tematy tak nam aktualne jak przyjmowanie uchodźców czy walka z Islamem zachęcam do lektury, z pewnością to co przeczytacie zachwieje waszą pewnością. W tamtym rejonie nic nie jest czarne lub białe, interpretacja tych samych słów może przybierać różnoraką formę, zależną od pochodzenia, wiedzy i wiary...

książek: 595
anika | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Rosiak jest świetnym reporterem, co udowadnia również i tą książką. Dawno nie czytałam równie wyważonego reportażu na temat bliskowschodnich chrześcijan. Nie ma w nim czarno - białych klisz, nie powtarzają się obiegowe opinie, za to jest sporo historii, ogrom rozmów z osobami wywodzącymi się z różnych kręgów religijnych i ekonomicznych. Podczas tych rozmów Rosiak nie ocenia rozmówców ani nie przyćmiewa ich swoją osobą. On po prostu słucha i spisuje, zadaje pytania, szuka odpowiedzi, nie zawsze znajduje. Przede wszystkim zaś porządkuje tą papkę, którą karmią nas media i zmusza do przemyśleń na temat naszej zachodniej kultury i tego jak przyczyniła się do sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Gorąco polecam!!!

książek: 2123
Renax | 2018-03-03
Przeczytana: 01 marca 2018

Reportaż ten ukazał się w listopadzie 2015 roku w wydawnictwie Czarne i była to jedna z tych książek, które pragnęłam przeczytać. Długo mi się to nie udawało aż wreszcie dostałam ją w prezencie urodzinowym (w zeszłym roku) na urodziny. Gdy tak pragnęłam ją przeczytać, to w międzyczasie ukazała się po polsku w Noir sur Blanc książka, które stała się dla Rosiaka wzorem: 'Ze świętej góry' Williama Dalrymple.
Może więc nic się nie dzieje przypadkowo w naszym życiu, bo nawet taki układ tych książek, jak zesłał mi je los, jest naturalniejszy do czytania. Najpierw Dalrymple, a następnie Rosiak. Przypomnę, że reportaż z podróży 'From the Holly Mountain' ukazał się 20 lat temu! Cała podróż Dalrymple'a śladami chrześcijan na Bliskim Wschodzie odbyła się w 1996 roku, gdy Syria była oazą spokoju, a autor tamże szybko czmychał z Turcji. Inne kraje, które odwiedził autor 'Ze Świętej Góry' to: Grecja, Liban, Izrael, Jordania, Egipt oraz Turcja i Syria. Dariusz Rosiak w 2015 roku do Syrii nie...

książek: 481
GagoSLAW | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Na początku gorące i szczere podziękowania dla Pana Dariusza Rosiaka za tak mądrą,ciekawą historycznie i wzruszającą człowieka książkę!!!!!!!!
Tak zwyczajnie nie wiem od czego zacząć,tyle myśli się kłębi w głowie,ale już startuję.Tak się jakoś układa,że często najlepsze książki czytam na przełomie grudnia i stycznia.Wszystko zależy od tego ile książek znajdę pod choinką i czy czytam wszystkie w kolejności,czy też rozkładam tę przyjemność do Wielkanocy.Mam też takie wrażenie,że książki otrzymane w prezencie są dobrane bardziej precyzyjnie i dlatego lepiej smakują szczególnie w okresie świątecznym i później także.Od 4 lat kiedy zapisuję dzięki "lubimy czytać" moje książkowe osiągnięcia,wyraźnie widać,ile pozycji trafia na półkę ulubione właśnie w grudniu i to potwierdza także ZIARNO i KREW Dariusza Rosiaka.
Właściwie ciężko w kilku zdaniach napisać wszystko,co chciałoby się przekazać po zakończeniu tej świetnej i bardzo wnikliwej podróży śladami bliskowschodnich chrześcijan.Myślę,że...

książek: 2335
zoso | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Po ostatniej mojej lekturze dotyczącej ekspansji islamu w dzisiejszej Europie postanowiłem sprawdzić jak się ma "nasza" religia,czyli chrześcijaństwo,na Bliskim Wschodzie.Bliskim Wschodzie czyli w rejonie w którym islam dominuje,ale w którym jednocześnie swoje źródła posiada "nasza" religia.W tym celu sięgnąłem po niniejszy reportaż pana Rosiaka i muszę stwierdzić,że książka ta w pełni zaspokoiła moje oczekiwania.Autor w swojej relacji z kilku podróży po krajach regionu(Turcja,Egipt,Liban,Izrael)w ciekawy i rzetelny sposób przedstawił sytuację i życie codzienne tamtejszych chrześcijan.No cóż,życie owo do lekkich nie należy.Bieda,warunki życia,dyskryminacja religijna,niestabilność polityczna,a w wielu przypadkach obawa o własne życie powodują,że młodzi chrześcijanie raczej opuszczają te tereny.W wielu przypadkach kościoły,klasztory stanowią już tylko atrakcję turystyczną,a w mszach odbywających się raz w tygodniu,czy w miesiącu, uczestniczy tylko kilka,kilkanaście osób.Tamtejsze...

książek: 176
TomekKrupa | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Po przeczytaniu Wszystkich wojen Lary Wojciecha Jagielskiego wydawało mi się, że w tym roku lepszego reportażu już nie przeczytam. Myliłem się. Dariusz Rosiak nie feruje wyroków, nie ocenia rozmówców i ich poglądów, a słucha i stara się zrozumieć. Ziarno i krew to książka o przemijaniu, radykalnych zmianach, trudnej historii i polityce, to także świetna analiza obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Mam również wrażenie, że to reportaż bardzo osobisty, autor pisze o swoich wątpliwościach, poszukuje, próbuje doświadczyć tego, co wymyka się analizom.
Rosiak zachęca do dalszego poszukiwania i odkrywania. Media często spłaszczają istotę problemu, ludzie mają tendencję do patrzenia na wszystko w czarno-białych barwach. Zamiast rzucać obraźliwymi hasłami pod adresem innych, obcych, tych których tak naprawdę nie znamy starajmy się ich poznać, zrozumieć. Przeczytajcie tę książkę, warto wiedzieć więcej!

książek: 1110
malena | 2017-05-24
Przeczytana: 23 maja 2017

"Kij w mrowisku"

Czy Zachód jest w stanie zrozumieć to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie? Wydaje mi się, że nie. Czy Zachód chce zrozumieć to, co się dzieje na Bliskim Wschodzie? Znów muszę zaprzeczyć. Czy w takim razie jest w stanie udzielić pomocy ludziom z Bliskiego Wschodu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba odpowiedzieć na inne: komu pomóc i jak ta pomoc powinna wyglądać? Chrześcijanom uciekającym przed prześladowaniami muzułmanów? A może muzułmanom uciekającym przed prześladowaniami... muzułmanów? Ludziom, niezależnie od wyznania, którzy uciekają przed przemocą, nędzą? Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Po której ze stron się opowiedzieć? Czy wybranie jednej z nich nie okaże się tzw. niedźwiedzią przysługą? Zachód całe zło przypisuje tzw. Państwu Islamskiemu. Ale czy słusznie? Kto ponosi odpowiedzialność za sytuację na Bliskim Wschodzie? USA? Europa? A może sami mieszkańcy Bliskiego Wschodu? Kim są ci ludzie, którzy podążają do Europy? Dlaczego opuszczają swoje...

książek: 288
Weronika | 2015-12-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Bliski Wschód to obecnie jeden z najbardziej dotkniętych konfliktem na tle religijnym regionów świata. To tu narodziło się chrześcijaństwo i tu obecnie spotyka się z ogromnym cierpieniem i okrucieństwem. Ziarno i krew to wielce udana próba wyjaśnienia problemu, z jakim każdego dnia borykają się współcześni chrześcijanie. Książka jest podróżą, w którą zabiera nas Dariusz Rosiak. Podczas niej poznajemy postawy różnych ludzi, od prostych po wysoko uplasowanych w hierarchii państwowej i kościelnej na Bliskim Wschodzie, od chrześcijan, po Żydów i muzułmanów. W książce teraźniejszość przeplata się z odległą historią. Autor, dla przybliżenia stosunku swoich bohaterów do współzamieszkujących oraz obecnej sytuacji zabiera nas na wędrówkę zarówno po współczesnym Bliskim Wschodzie, jak również tym oddalonym o 2000 lat. Dzięki niej poznajemy źródła obecnych konfliktów.
Czytając Ziarno i krew spotykamy ludzi, którzy za swoją wiarę ryzykują zdrowiem, są gotowi oddać nawet życie. Wiara...

książek: 42
Hubs | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 listopada 2016

Nieprawdopodobnie dobra książka o świecie, którego już prawie nie ma. Świat, którego my, jako ludzie gdzieś z centrum Europy, w zasadzie (już) nie znamy. Cuda. Pustelnicy. Misterium. Codzienność inna niż nasza, codzienność, której być może kiedyś dotykaliśmy, ale już ją utraciliśmy. D. Rosiak przybliża nam świat, który, na upartego, można by równie dobrze wstawić gdzieś między wersami "Imienia Róży", w wieku XIII, albo i jak kto woli - wieku V. Autor robi to nienachalnie, delikatnie, raczej reportersko relacjonuje to co widzi, nie narzuca interpretacji. Co jest rzeczą bardzo cenną, bo w tej jakże ciekawej opowieści spotkamy się z opiniami z krańcowo przeciwnych biegunów. Książka obfituje bowiem w wywiady - z ludźmi spotkanymi gdzieś na ulicy, z księżmi, intelektualistami, działaczami społecznymi, z biskupami mniejszości religijnych, itd. Są głosy przychylne Izraelowi, ale i głosy Izraelowi "na pohybel", to samo dotyczy Turcji, muzułmanów, Kurdów, szyickich milicji, ale i...

zobacz kolejne z 798 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Ogłoszono autorów i książki nominowane do Nagrody Nike 2016

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono właśnie listę 20 tytułów nominowanych do tegorocznej edycji Nike – najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. To już 20. edycja nagrody. Laureata poznamy w październiku.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd