Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

Okładka książki Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan Dariusz Rosiak
Okładka książki Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan
Dariusz Rosiak Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2015-11-25
2015-11-25
literatura polska

Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...

Niesamowita podróż przez Bliski Wschód śladami chrześcijan. Pokazuje to o czym w telewizji się nie mówi, a przewodnicy turystów wolą przemilczeć. Polecam szczegolnie osobom, które były w Turcji, Izraelu czy Egipcie.

Jeden z moich ulubionych reportaży - w gruncie rzeczy od tej książki i podcastu "Raport o stanie świata" rozpoczęła się moja miłość do gatunku reportażu. Kapuściński w liceum był w gruncie rzeczy jedynie epizodem i na wiele lat ten gatunek jakoś pozostawał poza moim czytelniczym radarem. Obecnie czytam wiele reportaży, a historia przedstawiona w tej książce, w ogóle nie traci na aktualności i otwiera oczy na wiele historii.

Temat trudny, szczegółowo przedstawiony świat nam odległy. Warto.

Temat trudny, szczegółowo przedstawiony świat nam odległy. Warto.

Bardzo ciekawy temat i bardzo rzetelnie napisany reportaż. Książka podzielona jest na kraje, Turcja, iracki Kurdystan, Liban, Egipt, Izrael, co jest fajnym pomysłem, bo porządkuje wiedzę. Niestety (a może stety) nawet tak obiektywny i wyważony reporter jak Dariusz Rosiak ma emocje i preferencje, dlatego niektóre rozdziały napisane są z pasją, jak np., ten o Koptach, a inne w tonie neutralnej narracji. I tak też się je czyta, z mniejszym lub większym zaangażowaniem. Jednak całość oceniam wysoko. To pożyteczna książka, w której padają ważne pytania o to, czym w ogóle jest wiara i czy jest, a jeśli tak to, po co jest człowiekowi potrzebna. No i nasz lokalny katolicyzm wypada przy tym nieprawdopodobnie słabo.

To mój pierwszy przeczytany reportaż Dariusza Rosiaka. Książka jest napisana z pasją i determinacją. Autor próbuje zachować na piśmie ginący świat chrześcijan Bliskiego Wschodu, tj. przynależących do kolebki chrześcijaństwa libańskich Maronitów, rozproszonych od Iraku przez Syrię i Turcję aż po Szwecję dziedziców starodawnych tradycji syryjskich, egipskich Koptów czy chrześcijan żyjących w Izraelu - zarówno Arabów (Palestyńczyków),jak i modlących się po hebrajsku katolików. Przed czytelnikiem odsłania się krajobraz pachnący egzotyką, w wielu miejscach zaskakujący, dla Europejczyka nowy, a jednocześnie oszałamiający powagą dwutysięcznego przekazu żywej wiary. Trudne doświadczenia bliskowschodnich chrześcijan są u nas niewiele znane. Książka warta jest przeczytania.

W pluralistycznym społeczeństwie z kakofonii opinii lubimy wyłuskiwać przekonujące nas, zazwyczaj ostre tezy. Jeśli ktoś, sięgając po książkę red. Rosiaka chciał nie tylko zorientować się w bliskowschodniej plątaninie, ale też wykrystalizować swoją opinię, skończy lekturę zmieszany. Podróżując z autorem po odległych nam kulturowo miejscach spotykamy nie tylko różnych ludzi, ale też różne soczewki na świat, co powoduje pewien chaos w głowie czytelnika. Jednak wielką klasę zachowuje autor, konsekwentnie pozostając przy swoim zamiarze: po pierwsze słuchać. Nie ma więc w tej wielkiej opowieści wielkich tez, ale jest szczerość ludzi, którzy w swojej wrażliwości, ale i swoich uprzedzeniach, wystawieni są na nieustający niepokój. "Ziarno i krew" dowodzi, że im więcej wiemy, tym wiemy mniej. Ta trywialna konstatacja, choć dla mnie irytująca, jest jednak niezwykle cenna - bowiem choć czasem jakieś stanowisko zająć trzeba i tak wiadomo, że nie oprze się o zrozumienie rzeczywistości w pełni. Obraz bliskowschodnich chrześcijan, tak ciężko doświadczonych i wystawionych na szereg dylematów, to lekcja zarówno o społeczeństwie, jak i religii i nas samych.

Książka wywarzona i sentymentalna (w mediach autor zawsze jest strapiony),dla nas wyrzut sumienia, dla tych, którzy je mają. Sentymentalna ponieważ opisuje zanikanie matecznika naszej religii i w dużej mierze kultury. Miejsca gdzie do dziś (ale jak długo?) żyją pierwsi chrzrześcianie. Często zagrożeni represjami, a nawet śmiercią. Nie jak u nas "prawdziwi katolicy" walczący o nasze zbawienie za publiczne pieniądze. Warto by ją przeczytać naszym domorosłym "specjalistom" od Bliskiego Wschodu i wrogom emigracji.

Na półkach: , , , , , ,

Niezwykle ciekawe reportaże z regionu, gdzie narodziło się chrześcijaństwo i tam też się w pierwszej kolejności rozwijało. Obecnie można powiedzieć, że egzystuje, a gdzieniegdzie nawet dogorywa. Oczywiście chodzi o kościoły obrządków wschodnich – prawosławnych bądź monofizyckich oraz maronitów. Praktycznie tylko w Stambule autor ma kontakt z przedstawicielami zachodniej gałęzi chrześcijaństwa – ewangelikalnymi protestantami, z tym że jest to grupa konwertytów, a nie potomkowie dawnych wyznawców wiary w Chrystusa jako zbawiciela.
Autor opisuje bowiem dzisiejsze losy chrześcijan na terenie Turcji (odrębnie Stambuł i interior),Iraku, Libanu oraz Izraela (w tym Zachodniego Brzegu, czyli autonomii palestyńskiej). Ale podróż zaczyna się … w Szwecji, gdzie mieszkają Asyryjczycy, czy jak chcą inni Aramejczycy – wschodni chrześcijanie przybyli tam z Kurdystanu, o których pisał też Karl-Markus Gauß w jednym z reportaży wydanych w książce „Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie”.
Dariusz Rosiak rozmawia z przedstawicielami lokalnych społeczności, jeśli się da to nawet z duchownymi, ale nie tylko. Opisy tego co widzi i przeżywa uzupełnia własną wiedzą, nie wybiera się bowiem w podróż reporterską bez wymaganego przygotowania.
Niewątpliwie najciekawszy rozdział taktuje o egipskich koptach, wśród których spotkamy nawet … naszego rodaka. Zupełnie nieznany u nas odłam chrześcijaństwa, z pewnymi specyficznymi zwyczajami (z których jeden by się w Polsce podobał, ale drugi za nic by nie przeszedł) i wielką historią, naznaczona jednak ciągłymi prześladowaniami – obecnie nie ze strony państwa, lecz islamskich fanatyków.
I właśnie islam, szczególnie w radykalnej wersji jest jednym ze źródeł zagrożeń dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, wszędzie stanowiących mniejszość. W każdym z państw (może poza formalnie Turcją) muzułmańska większość wywiera na mniejszości wpływ nie tylko faktycznie, ale i prawnie. Drugie zagrożenie to bieda, będąca przyczyną emigracji a przez to osłabienia lokalnych społeczności chrześcijańskich. Ale i te wspólnoty są niejednorodne. Arabscy chrześcijanie w Izraelu sprzyjają Palestyńczykom i opozycji w Syrii oraz Iraku. Dla ich braci w wierze z tych krajów niedemokratyczne reżimy stanowiły ochronę przed radykalnymi muzułmanami. Natomiast w Libanie maronici walczyli między sobą i byli w taktycznym sojuszu z szyickim hezbollahem przeciwko sunnickiemu ISIS.
Bardzo ciekawa książka, która pokazuje chrześcijan żyjących w naprawdę wrogim środowisku, którzy za swą wiarę płacę nierzadko najwyższą cenę.

Kilka wniosków na żywo tuż po odłożeniu książki:
1. Im dalej od Europy tym akcja przyspiesza.
Zgubiłam się niejeden raz, ale warto było "wracać" :).
2. Dla fanów św. Szarbela rozdział o Libanie będzie prawdziwą przyjemnością.
3. Uświadomiłam sobie jak niewiele wiem o problemach/konfliktach/podziałach panujących wśród chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
I chyba ostatecznie wybiłam sobie z głowy formułowanie jakichkolwiek osądów na temat części świata, które znam tylko z opisów medialnych.

Polecam!
Wielka szkoda, że w książce nie ma zdjęc.

Kilka wniosków na żywo tuż po odłożeniu książki:
1. Im dalej od Europy tym akcja przyspiesza.
Zgubiłam się niejeden raz, ale warto było "wracać" :).
2. Dla fanów św. Szarbela rozdział o Libanie będzie prawdziwą przyjemnością.
I chyba ostatecznie...

Dobrze napisany i niewątpliwie ciekawy reportaż. Lektura w sam raz na Wielkanoc.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Reportaże
  • Bliski Wschód

Dariusz Rosiak Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan Zobacz więcej