Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
literatura faktu
Ag2S

„Tysiące wschodnich chrześcijan ginie dziś z rąk islamskich fanatyków, setki tysięcy uciekają z miejsc, w których mieszkali przez stulecia. Są zastraszani i wysiedlani, a my przyglądamy się bezczynnie, jak wysycha źródło, z którego wybiła nasza kultura. Oglądamy nagrania z egzekucji i — jak zwykle, gdy chcemy zagłuszyć sumienie — organizujemy akcje humanitarne. Nie chciałem do nich dołączać...

Nie chciałem do nich dołączać ani uprawiać salonowej moralistyki. Wolałem wyruszyć w podróż, spróbować opisać świat, który być może się kończy, złożyć hołd jego mieszkańcom. Czym innym ma być dobra podróż, jeśli nie wyrazem szacunku dla ludzi i ich historii, adoracją miejsc i rzeczy?” – pisze we wstępie Dariusz Rosiak, znakomity dziennikarz i reporter, autor książki.

Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie stało się niemożliwe. Dariusz Rosiak ruszył śladem wschodnich chrześcijan. Pojechał tam, skąd pochodzą, i tam, dokąd uciekają. Do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, do Syryjczyków mieszkających w Szwecji.

To historia, która toczy się na naszych oczach, i nikt nie wie, jak się skończy. To historia wielkiej, liczącej ponad dwa tysiące lat kultury, ale i śmierci, rzezi, prześladowań, opowiadana przez zwykłych ludzi.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

ems | 2019-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

Ciekawy reportaż o życiu bliskowschodnich wspólnot/kościołów chrześcijańskich. Na treść książki składają się głównie krótkie wywiady jakie autor przeprowadzał z członkami tych wspólnot, od Skandynawii po Bliski Wschód (swoją drogą, ten to sobie podróżuje), co buduje wiarygodność i jest mocnym plusem.
Jakoś nie odniosłem jednak wrażenia, żeby chrześcijanie byli tam prześladowani bardziej niż różne inne grupy religijne.

Jak dla mnie, najlepsza książka Rosiaka, jak dotąd (wcześniej czytałem Wielką Odmowę i Białoczerwonego). Ale wciąż tylko 6*.

Agnieszka | 2019-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2019
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Powyższa pozycja mnie nie oczarowała. Autor nie tchnął w niej życia, mam wrażenie, że spłaszczył przekaz. Nie zaciekawił mnie tematem. Myślę, że merytorycznie był naprawdę dobrze przygotowany, ale zabrakło kunsztu i porywającego pióra.
Dopuszczam do siebie również, że moja opinia bierze się z braku kontekstu i braku chęci poszukiwania go.
Za dobrą monetę trzeba brać fakt, że autor stara się nie oceniać rozmówców - próbuje ich zrozumieć.

kubers74 | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Bardzo ciekawa książka pokazująca, jak skomplikowane są relacje między krajami na Bliskim Wschodzie. Pokazuje, że nie wszystkiemu zawsze winny jest islam, czy Żydzi. Mimo niełatwego tematu książka wciąga i pozwala poznać początki chrześcijaństwa - bowiem to stamtąd się przecież wywodzi.

Renax | 2018-03-03
Przeczytana: 01 marca 2018

Przed lekturą reportażu 'Ziarno i krew' spodziewałam się, że się wzruszę i przerażę. Raczej w kolejności takiej, iż stanie mi się żal tych biednych prześladowanych chrześcijan dotkniętych wojną i Państwem Islamskim. Tymczasem nie do końca tak się stało. Uczucie, jakie oni wzbudzają to, podziw, szacunek. Współczujemy sobie, ludziom Zachodu - którzy nie potrafimy już zobaczyć cudu. Pośrednie rozmowy i spotkania z tymi ludźmi, które spisuje Rosiak na kartach książki pokazują odwagę i wytrwałość tych ludzi, to że oni kochają to miejsce, tę kolebkę kultur i nie chcą uciekać. Nie chcą, żeby zabrakło tam chrześcijan.
Dla rozmówców Rosiaka w rozmowach ważne jest nazewnictwo, w którym się pogubiłam: Asyryjczycy, Aramejczycy itd. itp. W każdym razie wszyscy oni są chrześcijanami, którzy nimi się zawsze czuli. To my nie dostrzegaliśmy, że oni tam przez 2000 lat byli.
Ci rozmówcy Rosiaka opowiadają o tym co ich dręczy, czego się boją, jak żyją z Państwem Islamskim za miedzą, a jak z...

Życie jest za krótkie by czytać reportaże ludzi, którzy nie umieją ich pisać.
Czasy, gdy logo Czarnego na okładce zapewniało poziom publikacji bezpowrotnie minęły i nadziać się u nich można na taką właśnie chałę, która bliżej ma do kiepskiej książki podróżniczej wydanej kosztem własnym przeciętnego blogera, niż do reportażu. I tutaj można byłoby recenzję zakończyć, ale jestem na tyle sfrustrowana napotkanym rozczarowaniem, że wyleję jego powody właśnie tutaj:

*Książka pisana jest z konkretną tezą. Autor desperacko stara się udowodnić, że chrześcijanie są dyskryminowani bardziej, niż przyznają to jego (kompetentni) rozmówcy. Dzięki brakom warsztatowym i ciągłemu przywoływaniu swoich pytań ("zapytałem czy XYZ", "zadałem pytanie XYZ", "pytam o YZX") możemy zaobserwować jak bardzo są one tendencyjne ("W jaki sposób są tu dyskryminowani chrześcijanie?" zanim rozmówca wygłosi taką opinię; str.399), a przy uzyskaniu niesatysfakcjonującej odpowiedzi autor wielokrotnie dopisuje swoim...

panna_uriana | 2017-11-26

Ta podróż zaskakująco nie zaczyna się na Bliskim Wschodzie, a na przedmieściach Sztokholmu. Mieszka tam największa na świecie mniejszość chrześcijańskich uchodźców z Syrii, Iraku i Turcji. Część z nich uważa się za Aramejczyków, inni za Asyryjczyków. Już na samym wstępie lektury dopada nas mętlik pojęciowo-ideologiczny, walka na racje i rozbieżne opinie. Nie jest to wada książki, lecz jej wielka wartość. Dariusz Rosiak nie ukrywa, że sam niekiedy ma problem z odnalezieniem się w gąszczu faktów, więc drąży i pyta, aby zrozumieć każdą ze stron. Czytelnik otrzymuje dzięki temu gruntowny obraz sytuacji nie tylko chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale też tamtejszych układów politycznych i krajobrazu społecznego.

Opowieść jest snuta nie w tak eseistyczny i zaangażowany sposób jak u Kapuścińskiego, ale to nie umniejsza rangi reportażu. Dariusz Rosiak uważnie słucha i nieustannie docieka. Charakteryzuje go pokora i ciekawość połączona z bezkompromisowością. Rozmówcami reportera są zarówno...

mikawaltari | 2017-09-29

Książka w bardzo szeroki i obszerny sposób pokazująca historię chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Zdecydowanie warto przeczytać, żeby przypomnieć sobie że chrześcijaństwo to nie tylko katolicyzm i prawosławie, a Bliski Wschód to nie tylko muzułmanie. Skomplikowane dzieje współistnienia chrześcijan i wyznawców innych religii w tym bardzo trudnym regionie świata. Książka umiejętnie łączy historie obecnych mieszkańców tych ziem z opisami historycznymi.
Zdecydowanie warto przeczytać, bo to też opis bardzo wielu przykładów, ze przez wieki, nawet jeśli było ciężko i nie było to łatwe, towarzyszyła nam jednak tolerancja dla religijnej inności, której próżno szukać teraz w świecie.

mini_maks | 2017-09-23
Przeczytana: 2017 rok

Bardzo dobra lektura dla wszystkich którzy chcą się wgłębić w temat chrześcijan na bliskim wschodzie. Wyczerpująca lektura poruszająca ważne tematy w dobie kolejnego kryzysu na bliskim wschodzie. Gorąco polecam

deana | 2017-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 września 2017

,,Ziarno i krew" to niezwykła wędrówka, która zaczyna się w Sztokholmie by zakończyć się Zachodnim Brzegu w Izraelu. Jednak opisów wędrówki nie ma tutaj prawie wcale, bo nie droga sama w sobie jest ważna ale to gdzie, a właściwie do kogo, prowadzi.

Dariusz Rosiak przemierza Bliski Wschód by spotkać się z zamieszkującymi te tereny chrześcijanami.Przygląda się z bliska ich społecznościom i próbuje pokazać różnice jak i podobieństwa. Współcześnie, czasem zapominamy, że to nie Europa była kolebką chrześcijaństwa. Narodziło się ono na Bliskim Wschodzie, tam zachodziły najważniejsze procesy klarowania się ideologii. Tam rozgrywały się najważniejsze spory teologiczne i tam nadal mieszkają ludzie, którzy wierzą i modlą się jak ich przodkowie. Jednak bycie chrześcijaninem w tym rejonie świata to prawdziwe wyzwanie i szkoła wiary. Z każdej strony jest się atakowanym, pozbawianym podstawowych praw, traktowanym jak obywatel drugiej kategorii. Normalnym jest życie w stałym zagrożeniu przed...

amaze | 2017-07-14
Przeczytana: 07 lipca 2017

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ zainteresował mnie temat. Nie wiedziałam wiele o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie - właściwie nic, poza pobieżnymi doniesieniami medialnymi. Może dlatego początkowo czytało mi się bardzo trudno - nie rozumiałam pewnych polityczno-społecznych zawiłości (sam tekst, bądźmy szczerzy, też zbyt wiele nie wyjaśnił), gubiłam wątek co pół strony. Myślę, że rozpoczęcie reportażu od Szwecji nie było dobrym pomysłem - nie pomogło w umieszczeniu historii w odpowiednim kontekście. Udało się autorowi przykuć moją uwagę w Libanie, odtąd już jej nie utracił. Wnioski, do których doszłam po lekturze były dla mnie zaskakujące, trochę się wzruszyłam, na pewno poszerzyłam horyzonty.