rozwińzwiń

Betonowy umysł. Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR

Okładka książki Betonowy umysł. Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR Andrzej Brzeziecki
Okładka książki Betonowy umysł. Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR
Andrzej Brzeziecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2023-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2023-10-25
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308081921
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
215
26

Na półkach: , ,

Ciekawy temat. I chyba to tyle z plusów. Komentarze tendencyjne, cytaty krótkie i wyrwane z kontekstów, komentarze i aluzje które historyk powinien sobie darować. Mam wrażenie, że gdyby nie Dzienniki Rakowskiego, to książka byłaby połowę krótsza..

Ciekawy temat. I chyba to tyle z plusów. Komentarze tendencyjne, cytaty krótkie i wyrwane z kontekstów, komentarze i aluzje które historyk powinien sobie darować. Mam wrażenie, że gdyby nie Dzienniki Rakowskiego, to książka byłaby połowę krótsza..

Pokaż mimo to

avatar
111
8

Na półkach: ,

Ponieważ interesuję się tematem, informacje zawarte w książce mnie w większości nie zaskoczyły, ale duży plus dla autora za zebranie ich wszystkich w jedną książkową całość. Dałbym 7 gwiazdek, gdyby nie formułowana z pozycji liberalno-kosmopolitycznych niechęć autora do haseł egalitarystycznych, narodowych czy judeosceptycznych. Polska dramatycznie potrzebuje lewicy narodowej - podobnie zresztą jak wspólnotowej, socjalnej prawicy - dlatego też w kontrapunkcie do tak smutnych postaci jak Biedroń, Zandberg czy Czarzasty bohaterowie "Betonowego umysłu" jawią się jako wybitni polscy patrioci.

Ponieważ interesuję się tematem, informacje zawarte w książce mnie w większości nie zaskoczyły, ale duży plus dla autora za zebranie ich wszystkich w jedną książkową całość. Dałbym 7 gwiazdek, gdyby nie formułowana z pozycji liberalno-kosmopolitycznych niechęć autora do haseł egalitarystycznych, narodowych czy judeosceptycznych. Polska dramatycznie potrzebuje lewicy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Znany dziennikarz historyczny napisał książkę o partyjnych dogmatykach w czasach PRL-u. Można tę lekturę traktować jako lekko napisaną polityczną historię PRL-u, ale historię specyficzną, opowiadającą tylko o walkach na szczycie partii komunistycznej, która z nadania Kremla przez ponad 40 lat rządziła Polską. Co ciekawe, te zmagania w większości nie były znane ówczesnej opinii publicznej, mieliśmy zatem 'walki buldogów pod dywanem'; tak w swoim czasie określił Churchill walki frakcyjne sowieckich komunistów.

Wszyscy opisywani przez Brzezieckiego politycy nigdy nie przeszli testu demokratycznych wyborów, musieli za to mieć jedynie słuszne poglądy oraz giętkość ideologiczną. Zaś ci, którzy mierzyli w najwyższe stanowiska w państwie, musieli być namaszczeni przez Moskwę – to był najwyższy test ich 'prawilności'.

Czytając książkę miałem wrażenie obserwacji aktywności miernot, które w prawdziwej demokracji nie miałyby szans na żadne znaczące stanowisko. Takim nieciekawym człowiekiem był na przykład Mieczysław Moczar, przez dziesięciolecia marzący o zdobyciu władzy w kraju, najpierw w czasach późnego Gomułki, a potem w okresie 1980-81 roku. Jasne było, że nie ma na to szans: Moskwa nie lubiła komunistów-nacjonalistów.

Inną nieciekawą figurą był Tadeusz Grabski, który najpierw stawiał się Gierkowi w 1978 r. a potem Kani i Jaruzelskiemu w czerwcu 1981 r., w tym drugim przypadku chodziło o postraszenie tej dwójki przez Sowietów. Jest też trochę o Albinie Siwaku, który w swoim czasie wzbudzał olbrzymie emocje; teraz mało kto o nim pamięta.

Pod koniec książki dostajemy nieco ogólniejszą analizę, oto partyjni dogmatycy byli programowo antyinteligenccy i antysemiccy, nienawidzili elit kulturalnych i naukowych; przeciwstawiali inteligencję zdrowym masom ludowym, ale na szczęście masy miały dogmatyków w głębokim poważaniu. Ponadto cechą niektórych twardogłowych był skrajny nacjonalizm. No cóż, w dzisiejszym rozumieniu to byli populiści, na szczęście nigdy nie zdobyli władzy w PRL-u.

Jest w książce sporo ciekawych zdjęć, ale fatalnie opisanych. Mamy na przykład fotografię generała Kazimierza Witaszewskiego, pseudonim 'gazrurka' ale na zdjęciu widzimy kilku mężczyzn, który z nich to Witaszewski, Brzeziecki nie specyfikuje.

Dostaliśmy lekko napisaną książkę o czasach słusznie minionych, ale populiści wciąż dużo znaczą w naszym kraju, wielu im ślepo wierzy, trzeba uważać...

Znany dziennikarz historyczny napisał książkę o partyjnych dogmatykach w czasach PRL-u. Można tę lekturę traktować jako lekko napisaną polityczną historię PRL-u, ale historię specyficzną, opowiadającą tylko o walkach na szczycie partii komunistycznej, która z nadania Kremla przez ponad 40 lat rządziła Polską. Co ciekawe, te zmagania w większości nie były znane ówczesnej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    50
  • Przeczytane
    15
  • 2023
    3
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam
    2
  • E-book
    2
  • MBiblio
    1
  • Polityka
    1
  • 🏺 Historia - chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Betonowy umysł. Historia twardogłowych towarzyszy z PZPR


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne