Tajemna wieczerza

La cena secreta
9788375082012
Sierra, Tajemna wieczerza, Leonardo

Inne wydania

Styczeń 1497 roku. Mnich Augustin Lyere, ekspert dominikański badający różne interpretacje zaszyfrowanych wiadomości, zostaje pilnie wysłany do Mediolanu, aby nadzorować ostatni etap prac Leonardo da Vinci nad ?Ostatnią Wieczerzą?. Dzieje się tak na skutek serii anonimowych listów, jakie otrzymał dwór papieża Aleksandra VI, a w których ktoś donosi, że Da Vinci nie tylko namalował Świętą Dwunastkę, pozbawiając ją pouczających znamion świętości, ale także artysta sam się sportretował na tej uświęconej scenie, odwrócony plecami do Jezusa Chrystusa. Dlaczego to zrobił? Czyżby Leonardo da Vinci okazał się heretykiem? ?Ostatnia Wieczerza? Leonarda pełna jest wielu zaskakujących anomalii: nie pokazuje Świętego Graala ani Chrystusa ustanawiającego sakrament eucharystii. Apostołowie są w istocie rzeczy portretami ważnych innowierców swej epoki, a obraz kryje w sobie zaskakującą sekretną wiadomość. ?Tajemna Wieczerza? ujawnia w sensacyjny sposób, jakie mogły być prawdziwe źródła, z których czerpał Leonardo, by namalować swe dzieło, najbardziej znane w chrześcijaństwie.

• Saga Puszczy Białowieskiej
  • Uroki
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Pułapka
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pani Noc

Corban Addison

Pułapka
Melanie Raabe

7 (4 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7 (13 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

8,13 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
melody | 2016-01-21

Przenosimy się realiów XV-wiecznego Mediolanu. Prości ludzie żyją normalnie, wyższe sfery niebanalnie a Leonardo da Vinci właśnie kończy są "Ostatnią Wieczerzę" w refektarzy kościoła Santa Maria delle Grazie.
Mnich Augustin Leyre specjalista w zakresie łamania szyfrów oraz inkwizytor w jednym, przez tajemnicze listy wysyłane do Rzymu zostaje skierowany do Mediolanu w celu nadzorowania prac, które wykonuje da Vinci przy swym dziele.
Nic więcej nie powiem w kwestii fabuły książki. Polecam ją fanom gatunku, jednak zaznaczam że niestety ale do kunsztu Browna nie dorównuje w niej Sierra.
Owszem, książka jest ciekawa, dobrze się ją czyta i co najważniejsze, jest w niej wiele informacji historycznych. Jednak "czegoś" mi w niej zabrakło. Czego? Nie umiem do końca sprecyzować, jednak z pewnością zabrakło mi tego "wow" po zakończeniu czytania.
Rozczarowana nie jestem, bo też nie nastawiałam się na zbyt wiele. Z chęcią sięgnę do innych książek Sierry, wtedy będę mogła więcej...

Maciek | 2015-10-11

Nazywanie tej powieści "hiszpańskim Imieniem Róży" jest oczywiście sporym nadużyciem, choć nie da się ukryć, że pewne elementy fabuły mogą się kojarzyć z arcydziełem słynnego Włocha. Pozycja ta wypłynęła na fali popularności wszystkiego, co w jakiś sposób tematycznie wiąże się z "Kodem Leonarda Da Vinci" Dana Browna. Ogólnie powieść tę należałoby określić jako powieść historyczną z elementami kryminału. Może nie trzyma, nie wiem jak w napięciu, ale buduje całkiem przekonujący klimat i snuje opowieść o Leonardzie Da Vinci, obrazie Ostatnia Wieczerza, Katarach i innych tajemnicach Kościoła. Czuć erudycję i wiedzę autora (szczególnie historyczną), jak też dobre przygotowanie merytoryczne. Intryga niespiesznie, acz sprawnie się rozwija.
Ciężko o końcową ocenę. Jeśli na jednym biegunie ustawimy twórczość Eco, a po drugiej stronie książki Browna, to powieść Sierry lokuje się gdzieś po środku. Nie ma startu do Eco, nawet Perezowi - Reverte ustępuje, ale mimo to: still better than Dan...

Rosalia_de_Castro | 2013-12-24
Na półkach: 2013, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Powieść rewelacyjna. Javier Sierra przenosi czytelnika do Mediolanu, w koniec XV wieku, kiedy Leonardo da Vinci kończy malowanie Ostatniej wieczerzy w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie.
Cała akcja toczy się wokół obrazu i próby znalezienia jego prawdziwego znaczenia, bo wszem i wobec wiadomo, że Mistrz Leonardo zawsze coś w swych obrazach ukrywa.
A ja w to wszystko wierzę. Javier Sierra poprowadził narrację w logiczny sposób, widać, że dysponuje ogromną wiedzą, którą się z nami dzieli. Wszystko ma swoje wyjaśnienie, nic nie zgrzyta, nie ma nic naciąganego. Nawet amerykańscy krytycy określili tę powieść jako rewelacyjną, a samego Sierrę jako lepszego od Dana Browna. I myślę, że tą powieścią Sierra śmiało to podkreśla.

Meszuge | 2014-03-11
Przeczytana: 12 lipca 2008

Początek książki do złudzenia przypomina mi „Egipcjanina Sinuhe” – w prastarym wykutym w skale grobowcu, gdzieś w południowym Egipcie, dożywa swoich dni stary mnich, inkwizytor i detektyw. Karmiony raz na dobę przez wiernego Abdula, cały swój czas poświęca na opisanie tajemniczych wydarzeń, których był świadkiem i uczestnikiem. Pisze wytrwale i uparcie pomimo wątpliwości, czy ktokolwiek i kiedykolwiek przeczyta jego relację.

Właściwa akcja tej opowieści dzieje się zimą roku 1497 w Mediolanie, w czasie gdy jej narrator, Augustyn Lyrie, był jeszcze oficjalnie asystentem generała zakonu Świętego Dominika, a mniej oficjalnie tajnym agentem Betanii, tajemniczej organizacji wywiadowczej ukrytej pod płaszczem Sekretariatu Szyfrów Państwa Papieskiego.

Były to czasy, kiedy Mediolanem rządził książę Lodovico il Moro, a Państwem Papieskim Aleksander VI, który kupił tiarę podczas ostatniego konklawe i który ponadto uważał się za wcielenie Ozyrysa. Czasy, w których Leonardo da Vinci kończył...

Fretkowniczka | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Misternie skonstruowana, niebanalna powieść. Bardzo drobiazgowe opisy, niezwykła znajomość średniowiecza, ogromna wiedza i pasja. Autor tak ciekawie opisywał postaci i szczegóły dzieła da Vinci, że byłam pod totalnym wrażeniem! Nie jestem znawcą malarstwa, ale po tak niesamowitym studium naprawdę z zainteresowaniem wpatrywałam się w każdy detal i analizowałam go. To książka dla dociekliwych. Mnie takie powieści inspirują, motywują do dalszego zgłębiania wiedzy, informacji, poszukiwania źródeł, z których czerpał autor. Wrażenie robi na mnie wiedza Javiera Sierry, niebywała umiejętność łączenia faktów i postaci historycznych z fikcją literacką. U niego widać prawdziwy kunszt pisarski, żadne tam wodolejstwo dla zwiększenia objętości książki. Jednocześnie książka napisana przejrzyście, mimo wielu odniesień do postaci i wydarzeń historycznych nie przytłacza ich ciężarem. Polecam!
Co do opisu książki: nie wiem, kto to pisał, ale spłycił mocno treść już na starcie. Zadając te wszystkie...

Soszka | 2013-07-10
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Według mnie książka warta przeczytania,która jednak pozostawia mały niedosyt, dlaczego? Za mało stron jak na tak dobrą intrygę. Głównym bohaterem jest ojciec Leyre, ja jednak uznaje, że jest tu dwóch głownych bohaterów- autor z taką samą pasją opisuje poczynania Leonarda da Vinci.
Jeśli chodzi o tytułową Tajemną Wieczerzę, dobrze jest czytać tę książkę z reprodukcją owego obrazu przed oczami, to bardzo ułatwia Co prawda u mnie na okładce była, ale niewyraźna.

Kasia | 2014-03-04

Czytana jednym tchem. Podoba mi się bardzo spójność wątków, choć co do niektórych zakończenia odczuwam pewien niedosyt. Jak szalona miałam na telefon pościągane zdjęcia "Ostatniej wieczerzy" i "Madonny w grocie". Przy okazji "Tajemnej wieczerzy" poczytałam trochę w internecie biografie apostołów i Leonarda. Jak widać miałam chwilowe "zafiksowanie" na wszystko związane z tematem.

ksiazkoholiczka94 | 2014-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2014

Książka, po której szczerze powiedziawszy nie spodziewałam się cudów, miło mnie zaskoczyła.
Nie ma tu zbyt wielu dramatycznych zwrotów akcji, ale rozwiązanie zagadki zajmuje całą książkę, co chwile podsuwając nam nowy trop, którego użyteczność sami musimy określić.
Motyw zakwestionowania znaczenia "Ostatniej wieczerzy" Leonarda da Vinci, stał się w ostatnich latach coraz popularniejszy i ta książka jest tego najlepszym przykładem.
Mimo że nie przepadam na powieściami, których akacja nie toczy się w czasach współczesnych (A akcja "Tajemnej Wieczerzy" toczy się w XV wieku) książkę tę niemalże pochłonęłam z olbrzymią przyjemnością.
Myślę, że tę pozycję można porównać do "Kodu da Vinci" Browna, tyle, że jakieś 500 lat wcześniej.
Co prawda styl Sierry dalece odbiega od Browna, jednak wydaje mi się, że wielbiciele Browna powinni sięgnąć po tę pozycję i być nią w pełni usatysfakcjonowani.

Eiseth | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Po "Tajemną Wieczerzę" sięgnęłam tylko dlatego, że opis zawierał magiczne słowa: Leonardo da Vinci. Książkę w której bezpośrednio lub pośrednio występuje właśnie ta postać biorę bez zastanowienia, choćby była największym chłamem.
Otoczka, która powstała wokół "Ostatniej Wieczerzy" toskańskiego malarza wraz z ojcem Leyre, postaciami związanymi z kościołem i osobami świeckimi pochłonęła mnie na długie godziny. Najbardziej wciągnęła mnie zagadka, której rozwiązanie wyobrażałam sobie całkiem inaczej. Ojciec Leyre wyszedł autorowi znakomicie - jeden z niewielu głównych bohaterów, który zdołał wzbudzić moją sympatię i nawet przez chwilę nie sprawił, że miałam ochotę wejść w karty książki i zatłuc go tępym narzędziem.
Dość znaczącym minusem, przy całym ogromnie pozytywów, jest zakończenie historii, która pozostawiła spory niedosyt.

książek: 1917
detektywmonk | 2013-02-18

No , nie można porównywać tej książki , do Imienia Róży ,nie ta liga . Ale czyta się nawet fajnie .Troszkę zalatuję Brownem, lecz to na plus .