Czarne słońce

Wydawnictwo: Otwarte
The Black Sun
978-83-7515-012-4
zagadka, zbrodnia

W Londynie zostaje zamordowany były więzień obozu KL Auschwitz. Zabójcy ucinają mu rękę. W Pradze nieznani sprawcy demolują synagogę Pinkasa. Kradną pozornie bezwartościowy obraz. W stanie Maryland w USA ktoś włamuje się do Narodowego Muzeum Kryptologicznego. Znika maszyna szyfrująca Enigma. Czy te trzy wydarzenia mają ze sobą coś wspólnego? Zagadkę próbuje rozwikłać były złodziej dzieł...

Zagadkę próbuje rozwikłać były złodziej dzieł sztuki Tom Kirk. Tropy prowadzą go do magazynów Ermitażu, skrytki w szwajcarskim banku oraz krypty zamku Wewelsburg, dawnej siedziby SS. Na podłodze wyryto tam symbol czarnego słońca - Schwarze Sonne... Co tak cennego próbowali ukryć najbliżsi współpracownicy Himmlera, że po tylu latach giną kolejne osoby?

James Rollins i Steve Berry mają konkurenta.
"Czarne słońce" to świetna, trzymająca w napięciu powieść o kolejnym poszukiwanie "Złotego pociągu". Tym razem pociąg wyruszył z Węgier, do celu dotarł ale nie w całości. Brakowało dwóch wagonów.
I właśnie tych wagonów szuka po całej Europie Tom Kirk były złodziej dzieł sztuki i jego przyjaciele. Ale nie tylko on. Również neonazistowska organizacja i FBI.
A stawką jest legendarna Bursztynowa Komnata.
Tom podążając za ukrytymi wskazówkami musi najpierw odnaleźć pewien zrabowany przez Rosjan z Berlina obraz, który zawiera zaszyfrowane dalsze wiadomości.
Ciągle jednak ktoś go wyprzedza, ktoś przeszkadza i stara się nie dopuścić do odgadnięcia zagadki z przeszłości.Tylko kto. Przyjaciele czy wrogowie.
Szybka akcja, brawurowe wyczyny przyjaciół,tajne organizacje i ciekawa zagadka z czasów wojny. Wciągająca lektura, którą czyta się szybko i dużym zainteresowaniem. Mnie się bardzo podobała.

Marduk | 2016-04-09

Książka, która fajnie umili czas. Jeśli miałbym porównać styl pisania Twininga, to (chyba) najbliżej mu do Jamesa Rollinsa - ale to tylko i wyłącznie moje zdanie.

Joanna | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

książka dla fanów II wojny światowej. ale nie dla mnie. jak bardzo lubię romans historyczny to tego nie przełknę. zmęczyłam pół książki... i po co dalej się męczyć. książka to przyjemność a nie męka. trudno...

Henioo | 2013-09-25
Przeczytana: czerwiec 2009

W Londynie zostaje zamordowany były więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zabójcy odcinają mu rękę.
W Pradze nieznani sprawcy niszczą synagogę Pinkasa, kradną pozornie bezwartościowy obraz.
W stanie Maryland w USA ktoś kradnie z Narodowego Muzeum Kryptologicznego maszynę szyfrującą Enigmę.
Te trzy wydarzenia mają ze sobą wiele wspólnego.

Zagadkę, przy pomocy przyjaciół z pracy, Dominique i Archiego, próbuje rozwikłać były złodziej dzieł sztuki, Tom Kirk. Tropy prowadzą do Austrii, do skrytki w szwajcarskim banku, następnie do zamku Wawelsberg i na koniec do magazynów Ermitażu.
Co tak cennego ukryli najbliżsi współpracownicy Himmlera, że po tylu latach giną kolejne osoby? Okazuje się, że w tak zwanym złotym pociągu, który pod koniec wojny wyruszył z Węgier ze skradzionym złotem, był również ukryty wagon z uranem do produkcji bomby atomowej...
Za wszystkim zaś stoi grupa ludzi, spadkobierców SS-mańskiej grupy Zakonu Trupiej Czaszki.
Tom Kirk uchodzi cało z opresji, lecz traci...

Milagros_xd | 2013-09-24
Przeczytana: 23 września 2013

Nie wiem, czy to po prostu mnie tak ta tematyka fascynuje, czy zagadki drugiej wojny światowej po prostu są same w sobie intrygujące, ale jedno jest pewne - niesamowity klimat, niepewność do samego końca, aż ciekawość w tobie wrze, aby dowiedzieć się, co dalej!
Jeśli lubisz tematykę II wojny światowej,do tego kryminały i zagadki, to tak książka jest dla Ciebie. Siadasz i czytasz, bo naprawdę wciąga. Polecam!

Kamil | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Super książka czyta się bardzo przyjemnie czasem aż ciężka się od niej oderwać. Książka podobna częściowo do Kodu da Vanci. Chodzi o poszukiwanie zaginionego skarbu ukrytego pod koniec II Wojny światowej.
Jest w niej tło historyczne dodatkowo urozmaicone fantazją autora.

Maddie | 2013-06-05
Przeczytana: 2007 rok

Dawno temu przeczytana, ale wrażenia pozostawiła dobre :) kawał dobrej sensacji

schizma | 2010-09-21
Przeczytana: 03 września 2009

Książka przygodowa, w której trup ściele się gęsto, a bohaterowie nie zastanawiają się nad tym, czy wystarczy im pieniędzy na kolejną podróż do kolejnego państwa.

Ale te podróże są całkowicie usprawiedliwione kiedy szuka się wartościowych dzieł sztuki chcąc wygrać wyścig ze złoczyńcami. A że niektóre z metod stosowanych przez głównych bohaterów pozostają na granicy prawa? To tylko dodaje smaku opowieści. Tak samo jak ich przeszłość, od której chcą się odciąć, a która wciąż pozostaje o krok za nimi.

Niewątpliwą zaletą jest dynamika akcji. I to, że opowieść wciąga. Niektóre fragmenty czytałam z wypiekami na policzkach czując się jakbym razem z Tomem Kirkiem próbowała wydostać się z Ermitażu, żeby nie dać się złapać strażnikom i nie zostać oskarżoną o morderstwo.

Skoro Danem Brownem i jego "Kodem da Vinci" zainteresował się Watykan, to dlaczego za "Czarne Słońce" nie wzięli się specjaliści od II Wojny Światowej? Przecież Twining opierając się, co prawda, na faktach historycznych,...

ctile | 2014-11-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

Nie mogłam się od niej oderwać. Podoba mi się to, że Twinnigs z kilku historycznych faktów zrobił fikcję. Książka naprawdę warta polecenia!

Aga1977 | 2016-01-04
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Czyta się ją jednym tchem. Świetnie napisane oby więcej było takich pisarzy. Wątki historyczne przeplatają się z teraźniejszości.