Spisek sykstyński

Wydawnictwo: Sonia Draga
Sixtinische Verschwörung
978-83-7508-059-9
gall21

Podczas renowacji fresków Michała Anioła zdobiących sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej konserwatorzy dokonują zadziwiającego odkrycia. Każda z namalowanych scen zawiera wymyślnie ukrytą literę. Ułożone w całość litery tworzą pozbawiony sensu napis. W poszukiwaniu zagadkowego znaczenia przesłania genialnego artysty prefekt kongregacji wiary dawnej inkwizycji natrafia w tajnym archiwum Watykanu na zadziwiający dokument, ujawnienie którego może wstrząsnąć posadami całego chrześcijaństwa.
Co kryje w sobie tajemniczy napis? Czy przemyślnie ukryta inskrypcja jest wyrafinowaną zemstą zza grobu Michała Anioła za to, co uczyniło mu państwo kościelne? Czy Watykan zdoła zatrzymać w swych tajnych archiwach jedną z największych tajemnic chrześcijaństwa?

AuroraBorealis | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Z czystym i szczerym sumieniem muszę przyznać, że coś mi nie szło czytanie tej pozycji Vandenberga i to nie tylko z powodu nagromadzenia się innych osobistych i zawodowych spraw, ale mam wrażenie, mimo, iż jestem katoliczką, że było za bardzo .... kościelnie. Choć z drugiej strony wiedziałam czego mogę spodziewać się po tej książce, w której autor opisuje jedno z dzieł Michała Anioła mieszczące się w Kaplicy Sykstyńskiej i gdzie główni bohaterowie to kardynałowie, bracia zakonni itp.

A wszystko zaczyna się od odkrycia dziwnych i tajemniczych liter pośród fresków na sklepieniu kaplicy. Jakie jest ich znaczenie? Co ukrył na swoim malowidle Michał Anioł? Czy sekret ten może zniszczyć Kościół katolicki? I co ma z tym wszystkim wspólnego tajemnicza śmierć Jana Pawła I oraz nazistowska organizacja ODESSA?

Pozycja ta spisana jest w krótkich rozdziałach, która jak (jeśli) nas już wciągnie (i rozkręci się :)) to czyta się w miarę szybko. W moim wydaniu cały czas napotykałam na swojej...

Gosia | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 07 maja 2014

Bardzo ciekawa historia z pomysłowym zakończeniem. Intryga, spisek, tajemnica - wszystko co powinna posiadać taka książka - jest...ale niestety w niektórych momentach czytanie stawało się męczące przez zbyt wiele łacińskich słów, zdań i nazw, do tego w pewnym momencie forma sprawozdania myślałam że mnie dobije:P
Mimo wszystko jednak polecam :)

ukryta_dusza | 2013-12-18

Książka ukazująca tajemnice Michała Anioła zamknięte w Kaplicy Sykstyńskiej.
Po tak wielu latach, dociec prawdy jest bardzo trudno. Jest wiele wersji tego jak mogło dojść do tego, że Michał Anioł ukrył na każdej z namalowanych scen literę. Co oznaczają litery ukryte przez malarza? Czy Michał Anioł chciał się zemścić na kościele katolickim?
Wszystkie tajemnice zostaną rozwiane, tuż po przeczytaniu tej książki. Vandeberg ukaże całą tę historie w zaskakującym thrillerze. Książka bardzo wciągająca i emocjonująca. Polecam! ; )

ira | 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Intrygująca powieść z gatunku thriller watykański. Plusem jest to, że w odróżnieniu od dzieł Dana Browna nie wystąpił w niej przystojny superbohater ani nadinteligentna Miss Victoria Secret.
Wątek poprowadzony sprawnie, suspens wisi w odpowiednich miejscach. I tylko jedno pytanie mam - do wydawcy, nie do autora: jaki jest sens wydawania książki tego typu, traktującej od pierwszej do ostatniej strony o konkretnym dziele sztuki, bez zamieszczania choćby jednej jego porządnej reprodukcji? Rybie oko na okładce niewiele pomaga, a czytanie przy uruchomionej przeglądarce nie jest szczególnie wygodne...
Myśleć, panowie, myśleć trochę...

Ewa Wagner | 2016-06-05
Przeczytana: maj 2016

Kardynał Jellinek prowadzi w Watykanie śledztwo mające wyjaśnić zauważone po 480 latach w kaplicy Sykstyńskiej litery układające się w napis Abulafii. Michelangelo który malował freski przez 4 lata miał żal do Papierza za traktowanie jego i jego rodziny. Musiał znać zarówno „Księgę Znaków”, jak i „Traktat o milczeniu”. Znał całą historię życia Abrahama Abulafii. W liście który odnalazł brat Benno Michelangelo opiera się na Abulafii, i to jest właśnie klucz do sykstyńskiej inskrypcji.„Drogi Ascanio. Zadałeś mi pytanie, a ja chcę na nie odpowiedzieć w sposób następujący: Bądź pewien, iż od chwili moich urodzin aż po dzień dzisiejszy nigdy nie przyszło mi do głowy, zarówno jeśli idzie o rzeczy drobne, jak i poważne, aby uczynić coś, co sprzeciwiałoby się Świętemu Kościołowi, Matce Naszej. Od chwili kiedy z Florencji przybyłem do Rzymu, dla wiary wziąłem na swe barki trudy i pracę i zniosłem więcej, aniżeli zniósłby każdy inny zwyczajny chrześcijanin, aby papieże nie musieli się...

goskrzys | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Zadziwiająca książka: przez początkowe 2/3 całości opowieść jest nudna, jak flaki z olejem i bardzo irytująca, a w końcowych siedemdziesięciu stronach dopiero intryga nabiera tempa i zaczyna robić się ciekawie... Problem tylko w tym, że co mniej wytrwali czytelnicy mogą do tych końcowych stron najzwyczajniej nie wytrzymać...

Nie jest to taka typowa historical fiction (jak zwał, tak zwał), do jakiej przyzwyczaił czytelnika Dan Brown i szereg jego naśladowców. Nie ma tu przystojnego historyka i pomagającej mu inteligentnej piękności, nie ma efektownych pościgów, ucieczek, strzelaniny. Tutaj cała akcja toczy się w zamkniętym watykańskim świecie, nierzadko w mrocznych, zatęchłych archiwach i bibliotekach, wypełnionych tysiącami starych pergaminów (choć trup również pada, niektórzy papieże giną w podejrzanych okolicznościach, a w całej historii pojawia się nawet wątek nazistowskiej Odessy). Bohaterami są tu watykańscy dostojnicy - kardynałowie, próbujący rozwiązać zagadkę tajemniczych...

Łukasz | 2014-03-13
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Książka intrygująca, jednak dla osób bardziej zainteresowanych tematyką: nihil novi. Polecałbym raczej "Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej" autorstwa B. Blecha i R. Dolinera - rzeczowo i na temat - wiedza faktualna.

Demanroe | 2010-12-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Początek książki jest nadzwyczaj intrygujący,tajemniczy i trzyma przez jakiś czas w napięciu.Czytelnik wraz z rozpoczęciem czytania nie domyśla się zawiłości i niespodziewanych do punktu wyjściowego.Koniec tej książki - który jest zresztą bardzo "wciągający" - można widzieć na dwa sposoby.Z jednej strony rozwiązuje on cała zagadkę i może być postrzegany jako prawda w historii kościoła,zmienić podejście do religii.Jednak patrząc na to inaczej koniec nie wyjaśnia nic,wręcz "początek i koniec są jednością",tak jak zabrzmiały słowa Jeremiasza w książce.Jedyną rzeczą utrudniającą czytanie są tłumaczenia wyrazów z języka włoskiego,tudzież włoskiego na końcu książki.
Mimo to książka ta jest godna uwagi,która może wywołać wiele mieszanych emocji u czytelnika.

Karambola | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

"Słowa są w stanie otworzyć zasklepione rany, milczenie natomiast przyspiesza proces gojenia."

"Pokażcie mi silniejszą broń od uśmiechu przeciwnika!"

"Trudno jest schwytać borsuka, jeżeli zastrzeliłeś psa."

"Nie ma nic bardziej bezwstydnego bowiem jak świadomość swojej wiedzy. Ta świadomość jest bardziej bezwstydna niż wszystkie nierządnice Babilonu. W jego wiedzy ucieleśniona jest cała władza tego świata, wiedza bowiem to władza."

"Czy trzeba być niewolnikiem, aby móc smakować słodycz wolności? Niewidomym, by docenić wzrok? Głuchym, by słyszeć?"

"Na starość człowiek często powraca do rzeczy, których w młodości nie doprowadził do końca."

esperanza | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Historia przedstawiona w tej książce jest doprawdy szokująca. Na faktach udowodniono iż sam Michelangelo, autor słynnych fresk Sykstyńskich, znał całą prawdę dotyczącą naszego pożal się boże godnego uwagi Kościoła. Tylko zadaję sobie takie pytanie... Czy ktoś rzeczywiście uwierzy w to, co obrazuje ta książka? Czy przestanie czcić Boga zmartwychwstałego, po tym, jak już pozna tę historię? Zastanawia mnie również fakt, czy ta opowiastka, która szerzyła zgorszenie wśród Watykanu i za którą ludzi palono na stosach, jest w istocie prawdą, czy jedynie bujdą autora Philipa Vandenberga...