Dzikowy Skarb 1 - Powieść z czasów Mieszka I

Qurek

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zachwyciła mnie :)

Początki państwa Polskiego.
Bohaterowie, ci prawdziwi znani nam z historii i postacie fikcyjne przedstawione zostały bardzo wyraziście, mocno, realnie. Ciągły trud, walka, nieprzetarte szlaki, dzika i piękna przyroda...
Na pewno sięgnę po dalsze części :)

lucas688 | 2017-10-09
Przeczytana: sierpień 2017

trudna, teraz już tak nie piszą, widać rękę fachowca

Jakub Osiński | 2016-12-09

Mój ulubiony autor, po przeczytaniu całego cyklu piastowskiego jak najbardziej wszystkim polecam. Wracam i będę wracać do książek tego autora. Marzy mi się ekranizacja, lub chociażby ponowne wydanie tych książek. Ostatnio słyszy się, że nikt dobrze nie pisał o średniowieczu w Polsce przed Cherezińską, proszę wziąć do ręki książki Bunscha i się przekonać.

Mariusz | 2016-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2016

Szkoda, że nie przeczytałem jej jakieś 15 lat wcześniej, pewnie podobałaby mi się jeszcze bardziej. Świetnie poprowadzona akcja z historią w tle. Cały wachlarz wyrazistych postaci, ze świetnym Szmatką. Mogę polecić z czystym sumieniem.

Nitager | 2016-06-08

Powieść przygodowa z czasów początków polskiej państwowości. Głównym bohaterem jest tu niesforny woj, zwany Dzikiem, z racji potężnej postury. Nie zna się na polityce, ani obyczajach, jako że młodość spędził w lesie, wraz z grupką zbójów. Z racje tego nieco naiwnie patrzy na świat, a bywa też, że pakuje się w kłopoty.
Przygody Dzika wplecione są autentyczne wydarzenia, aczkolwiek wiemy o tamtych czasach tak niewiele, że autor mógł popuścić wodze fantazji i w zasadzie od podstaw stworzyć życiorysy postaci historycznych. Mamy więc surowego, posępnego i dalekowzrocznego kniazia Mieszka i jego pogodnego i dzielnego brata Ścibora. Pojawia się również inna postać historyczna - Stoigniew, który w tej powieści jest synem Scibora. Na własne oczy możemy tu prześledzić tworzenie państwa przez Mieszka, trudności, z jakimi musiał się zmagać, kraj, jaki zastał - a wszystko to na tle przygód Dzika - postaci ciekawej i wyraziście nakreślonej.
Autor postarzył nieco język dialogów, nie przesadza...

Agnieszka | 2016-01-26

Nigdy nie zapomnę uczucia w "głowie i myślach", kiedy czytałam Dzikowy Skarb z wypiekami na bladych dziecięcych policzkach kryjąc się przed ukochaną Babcią Władzią na wakacjach, żeby nie kazała mi iść spać :D
kocham :-) że dała mi "zapach" wakacji:)