Przyłbice i kaptury

83-11-07240-X
kistoria, krzyżacy
historyczna
piotrex

Zdradziłem powieść kryminalną urzeczony mrokiem romantyzmu średniowiecza, mimo że przeczuwałem, jak ten romantyzm jest złudny; stwarza go bowiem mgła oddalenia, a nie warunki życia i postępki ludzi tamtych czasów. Studia nad źródłami historycznymi potwierdziły moje wrażenie. Owszem, był i romantyzm, tyle tylko, że znaleźć go można jedynie w pieśniach wagantów, rycerskich zwyczajach, w adoracji wybranych dam serca przez tych, którzy poza szukaniem przygody nic innego nie mieli do roboty. Ale był też i twardy, współcześnie bezwzględny realizm. Bo tylko warunki materialne uległy zmianie, natomiast problemy bytowania pozostały te same. A więc to, co stanowi treść tej książki, walka wywiadów, była równie zażarta, bezwzględna i pełna podstępów. Zamiast pistoletu była jedynie kusza, zamiast mikrofonu podsłuchowego - szpara w oknie lub w drzwiach, a zamiast samochodu - koń. Ale człowiek i jego poczynania pozostały te same. I właśnie ta bliskość, ta aktualność tamtego skłoniła mnie do dokonania próby przybliżenia owych czasów czytelnikowi. Starałem się zrobić to tak, aby znajdując rozrywkę znalazł również i prawdę historyczną.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

drobnypijaczek | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Kolejna pozycja którą przywiozłem od taty i kolejna do której zbierałem się jak pies do jeża.
Książkę tę dane mi były już raz czytać, było to dawno temu ale wrażenie słabej pozostało. Generalnie kojarzyła mi się mocno z Sienkiewiczem. Intryga przynajmniej w zalążku jest podobna do tej z "Krzyżaków" jednak tylko pozornie. Oto bowiem do śmiertelnej rozgrywki pomiędzy Rzeczpospolitą a Zakonem nie opiera się na rodowej zemście ani na pogoni za rycerską sławą. Oto mamy do czynienia z walką na niewidzialnym froncie. Froncie zdrady, spisku, skrytobójczych porwań i zamachów. Bohaterowie mają w sobie nieco romantyzmu, uganiają się za porwanymi kobietami i krzyżackim szpiegiem. Inne były czasy, ale metody nie zmieniły się do dziś dnia. Warto popatrzeć jak działały służby wtedy i jak to robią teraz. Generalnie czytało się szybko, ale zabrakło w książce współczesnego ujęcia całości. Jedyna rzecz jaka nasuwa się po lekturze - w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa należy zjednoczyć się bo...

darek | 2015-06-29

Trylogia Pana Kazimierza Korkozowicza ,,Przyłbice i kaptury,, , ,,Nagie ostrza,, i ,,Synowie Czarnego,, jest jedną z najpiękniejszych pozycji opisujących tamte czasy ,tutaj walkę polskiego wywiadu z wywiadem Zakonu Krzyżackiego.
Pełne intryg ,tragedii ,ale i znakomitych sukcesów bohaterów powieści sprawiają ,że książki te potrafią bardzo wciągać.
Oczywiście przejawiają się tu również wątki miłosne oraz występują postacie i fakty historyczne ,m.in. Bitwa pod Grunwaldem.
Serdecznie polecam.

książek: 1905
krzysiu966 | 2015-07-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Przyłbice i kaptury to książka, która można byłoby spokojnie zaliczyć do prostej i przyjemnej literatury wakacyjnej vel młodzieżowej. Gdyby nie te sceny, niejednokrotnie drastycznej przemocy. Jeżeli ktoś jednak spodziewa się literatury "wysokich lotów" może srodze się zawieść. Prosta fabuła i wartka akcja. Książkę połyka się w kilka godzin. Nie jest to jednak na pewno czas stracony.

Plebsjusz | 2011-12-02
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione

Ciekawe ...

Przemek | 2013-03-13
Przeczytana: 22 lutego 2013

Super książka lepsza od serialu:)

barbarik | 2016-12-06
ZumiZoom | 2016-10-13