Dzikowy skarb tom 1

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1.1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Mieszko I, Piastowie
historyczna
kamk

"Dzikowy skarb" rozpoczyna cykl powieści piastowskich. Akcja utworu, nakreślona na barwnym tle obyczajowym, wpleciona jest w historyczne wydarzenia z czasów panowania Mieszka I i jego walki z Niemcami.

Kalissa | 2014-08-19
Przeczytana: sierpień 2014

..."Mieszko wie, czego chce"...

Żałuję, że wcześniej nie odkryłam cyklu „Powieści Piastowskich”. Skończyłam dziś część pierwszą – tj. „Dzikowy skarb” i jestem bardzo poruszona!

Zachwyciła mnie nie tylko cudowna panorama historyczna, jaką miałam przed oczami, ale przede wszystkim losy bohaterów - bo autor ich nie oszczędzał i zanurzył w całym piekle wojny i w całej przypadkowości życia. Ale, zarazem, nie odebrał im radości, odwagi czy przyjaźni. Powieść jednak nie jest wesołą opowieścią o przygodach żołnierskich, na tle wielkich wydarzeń historycznych. Były takie momenty, że zaciskałam oczy i pomyślałam – że autor jest okrutny! Czasami sytuacje i losy bohaterów dosłownie mnie raniły, a nie umiałam przewidzieć, co się zaraz stanie – zresztą dobrze, że nie przewidziałam.

Każdy z bohaterów był IDEALNY – zarówno postacie historyczne – jak Mieszko, Ścibor czy Stoigniew, jak i fikcyjne - jak Zbrozło, Dzik czy Tarło. Nie umiem wybrać ulubionego – bo każdy miał swoje momenty i każdy był...

Monika | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Pan Karol wspaniale pokazał w swojej książce problemy i rozterki przy wprowadzaniu chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Nasz pierwszy historyczny władca musiał być człowiekiem nieprzeciętnym, mądrym i konsekwentnym. Ale w trudnych czasach rządzić mu przyszło.

Książkę polecam wszystkim, którzy interesują się naszymi czasami najdawniejszymi.

Fuszera | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Zaskakująca, rozbudowana historia pełna świetnie wykreowanych bohaterów. Rewelacja.

Czarna | 2012-06-04
Przeczytana: wrzesień 2011