Dzikowy skarb tom 1

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1.1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Mieszko I, Piastowie
historyczna
kamk

"Dzikowy skarb" rozpoczyna cykl powieści piastowskich. Akcja utworu, nakreślona na barwnym tle obyczajowym, wpleciona jest w historyczne wydarzenia z czasów panowania Mieszka I i jego walki z Niemcami.

Kalissa | 2014-08-19
Przeczytana: sierpień 2014

..."Mieszko wie, czego chce"...

Żałuję, że wcześniej nie odkryłam cyklu „Powieści Piastowskich”. Skończyłam dziś część pierwszą – tj. „Dzikowy skarb” i jestem bardzo poruszona!

Zachwyciła mnie nie tylko cudowna panorama historyczna, jaką miałam przed oczami, ale przede wszystkim losy bohaterów - bo autor ich nie oszczędzał i zanurzył w całym piekle wojny i w całej przypadkowości życia. Ale, zarazem, nie odebrał im radości, odwagi czy przyjaźni. Powieść jednak nie jest wesołą opowieścią o przygodach żołnierskich, na tle wielkich wydarzeń historycznych. Były takie momenty, że zaciskałam oczy i pomyślałam – że autor jest okrutny! Czasami sytuacje i losy bohaterów dosłownie mnie raniły, a nie umiałam przewidzieć, co się zaraz stanie – zresztą dobrze, że nie przewidziałam.

Każdy z bohaterów był IDEALNY – zarówno postacie historyczne – jak Mieszko, Ścibor czy Stoigniew, jak i fikcyjne - jak Zbrozło, Dzik czy Tarło. Nie umiem wybrać ulubionego – bo każdy miał swoje momenty i każdy był...

Monika | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Pan Karol wspaniale pokazał w swojej książce problemy i rozterki przy wprowadzaniu chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Nasz pierwszy historyczny władca musiał być człowiekiem nieprzeciętnym, mądrym i konsekwentnym. Ale w trudnych czasach rządzić mu przyszło.

Książkę polecam wszystkim, którzy interesują się naszymi czasami najdawniejszymi.

RudaDama | 2017-05-28
Przeczytana: styczeń 2017

Bardzo żałuję, że odkryłam cykl dotyczący początków państwa polskiego dopiero niedawno. Dziesiątkę daję bardzo rzadko. Tę książkę oceniam wyoko bez żadnej wątpliwości.

Język delikatnie stylizowany na staropolski, głębokie zrozumienie Autora dla historii budowania podwalin naszego państwa. Mieszko przedstawiony na kartach powieści ma całościowy, rozległy plan, sięgający dalej niż współczesne mu tu i teraz. Buduje suwerenność i jedność Polski sukcesywnie i skutecznie. Kilka dat, które znałam z lekcji historii z czasów jego panowania, zaczęło mieć o wiele głębsze i szersze znaczenie.

Nie jest to jednak książka tylko i wyłącznie historyczna. Wszystko to, co napisałam powyżej, wnioskujemy bez wysiłku i przedzierania się przez przydługawe historyczne opisy. Autor osiągnął to dzięki fikcyjnej akcji głównej.
Postaci fikcyjne są precyzyjnie nakreślone i wyjątkowe. Każda jest swoistą indywidualnością i budzi w czytelniku serdeczne uczucia. Koleje losu, które spotykają bohaterów, prowadzą...

Jarosław Wróbel | 2017-06-15
Przeczytana: 30 maja 2017

Tą książką to trochę powrót do czasów szkolnych. Pamiętam zafascynowanie "Piastowskim" cyklem Karola Bunscha. Wtedy wydawało mi się, że nie ma lepszego pisarza powieści historycznej. W powieści pociąga mroczna rzeczywistość pierwszych lat Chrześcijaństwa w Polsce. Ciągłe przeplatanie się wierzeń przodków z nową wciąż obcą religią. Autor bardzo żywo pokazuje jaki sentyment do starej wiary miał nie młody już przecież Mieszko i jego dwór. Tym łatwiej jest czytelnikowi zrozumieć jak trudna musiała być decyzja aby dla umocnienia i utrwalenia tego co osiągnęli jego przodkowie zerwać z ich pamięcią. Mieszko zaryzykował wszystko i osiągną sukces.

Fuszera | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Zaskakująca, rozbudowana historia pełna świetnie wykreowanych bohaterów. Rewelacja.

Czarna | 2012-06-04
Przeczytana: wrzesień 2011