Ojciec i syn. Tom 1

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2.1)
Wydawnictwo: Edition 2000
Mieszko I, Piastowie
historyczna

Inne wydania

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I i II, Ojciec i syn I i II, Rok tysięczny I i II, Bracia, Bezkrólewie, Imiennik śladem pradziada,

Anna | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Gdybym była Ministrem Edukacji utworzyłabym w szkole Lekcje Patriotyzmu. Broń Boże, nie na ocenę, raczej w formie klubu dyskusyjnego, może nawet poza szkołą, gdzieś w klubo-kawiarni.

Powieści piastowskie Bunscha byłyby lekturą obowiązkową.

Prosty, niezbyt archaizowany język, wartka akcja i wyraziste, mocno zarysowane charaktery postaci sprawiają, że czyta się lekko, czytelnik się nie nudzi i, mimo że książki są długie, nie następuje zniechęcenie w trakcie - w sam raz dla lekko rozleniwionej dziś młodzieży.

Bunsch uczy co to cześć, duma i honor (zapytajce nastolatka co to "cześć"!), uczy o bezinteresownej miłości do Ojczyzny, pokazuje co świadczy o prawdziwej wartości człowieka (nie, nie jest to fakt posiadania iPhona). W świecie Bunscha to nie pieniądz rządzi światem, mąż stanu jest Mężem Stanu, a ówczesny polityk nie zmienia poglądów jak chorągiewka na wietrze, bo ktoś mu zaoferował więcej złota.

A że przy okazji złapie sie trochę historii Polski? To jeszcze nikomu nie...

Samson Miodek | 2016-01-24
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Rok 972, Cesarstwo Germańskie liże rany po Cedyńskiej klęsce, Mieszko natomiast wie że Cesarz mu nie daruje zniewagi, że obawia się rosnącego w siłę nowego poważnego gracza na swojej wschodniej granicy.
Odszedł z tego świata mocarny, prostolinijny Dzik, i jego wierny towarzysz Tarło, ale na szczęście matki nadążają rodzić godnych bycia w tej wspaniałej historii wojów, więc do gry wchodzą nowi: Jaskotel, Bolko, Krzesz i jego bracia bliźniacy.
Ojciec i Syn to książka napisana jakby specjalnie dla mnie, jestem urzeczony! Karol Bunsch wspaniale czuje klimat tamtych dni, niesamowite jest to, że Polska była dopiero w powijakach, mimo to obrona jej była najwyższym priorytetem, powieść uczy patriotyzmu, umiłowania do ziemi i przyrody, do polowań i starych zwyczajów, uczy że szczęście to nie złoto, a wspólne patrolowanie borów z wiernym druhem u boku, wspominanie przy ognisku dawnych przygód, że złoto człowieka tylko gubi.
Mieszko też o tym wiedział, i wiedział jak to wykorzystać w swojej...

Magda | 2015-08-09
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Bunsch genialnie miesza historie i przygodę, fakty i fikcję. Powstają z tej mieszanki bardzo dobrze napisane, wciągające książki.
Ponoć autor był pasjonatem średniowiecznej historii Polski.
Daje się to odczuć. Mnie zafascynowała atmosfera zmagań Mieszka o zjednoczenie szczepów polańskich, historia jego życia, trudów i walki, którą zaczynamy poznawać już w "Dzikowym skarbie".
W "Ojcu i synu" dołączona zostaje również postać pierwszego syna Mieszka, Bolesława, potem nazwanego Chrobrym.
Dla mnie książka, a raczej książki z serii cyklu piastowskiego są jak dobra lekcja historii, zajmująca, ciekawa, opowiedziana z pasją.
Zachęcam do sięgnięcia po Bunscha. To naprawdę bardzo dobra literatura, szkoda ze tak mało znana.

Gromomir | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Zacznę może od zaznaczenia, że książkę posiadam w innym wydaniu - zbiorczym, twardokładkowym z lat 60-tych. Dlatego odniosę się tylko do samej fabuły i treści (w końcu tłumaczeniem nie muszę się martwić :P)

Bunsch już w Dzikowym Skarbie udowodnił, że dobrze czuje się w mrocznych wiekach. Opowieść mu płynie, słowa następują naturalnie, bardzo dobrze uzupełniając nader zdawkowe informacje jakie znaleźć można w opracowaniach historycznych.

Księstwo Polskie na stronach "Ojca i syna" żyje, rozwija się, pełne jest cudnej natury i twardych ludzi wydzierających z niej tyle ile wlezie. Da się wyczuć, że jest to jeszcze dziki kraj, ale taki któremu przeznaczona jest wielkość, jeśli tylko stanie odpowiedniego władcy.

Na postaci samego władcy (znacznie bardziej niż Dzikowy Skarb), Mieszka Polanina skupia się ta powieść. Jest on jedyną w miarę regularnie przewijającą się postacią. Bardziej niż w tomie poprzednim pan Bunsch uczynił go istotą ludzką, nie zaś wrednym, wyrachowanym...

Jan Wesoły | 2015-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Przypadek sprawił, że dostałem te książki do ręki. Doroczna wyprzedaż w Bibliotece Miejskiej, moje pytanie o Królów Wyklętych Druona i propozycja Pani. Weź Pan Bunscha! To taki nasz, Polski odpowiednik z czasów Mieszka. Taaaa, odpowiednik z czasów Mieszka, bo w X wieku na terenie Polski, było podobnie do Francji wieku XIV. A jednak...
Początek nie zachwycił, trudne, czasem śmieszne, słowiańskie imiona, wojowie, gródki, zagrody. O rety! Jak to będzie? Dobrze, dobrze, coraz lepiej!
Nie czytając pierwszych tomów serii, trafiłem jakby w środek opowieści. Nie trwało jednak długo, nim odkryłem osoby dramatu, ważne dla akcji, ich wzajemne relacje i historycznie uwarunkowany świat, w którym żyją. Wtedy mogłem już z czystym sumieniem wskoczyć na głęboką wodę i dać się ponieść opowieści.
Ze strony na stronę rosła moja ciekawość, pojawiała się zażyłość, losy Mieszka i jego wojów przestały być dla mnie obojętne. Cierpiałem z Dobrawką i Mieszkiem niesprawiedliwość Cesarską....

Rkrz | 2014-12-12

prv