Barry Trotter i niepotrzebna kontynuacja

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Barry Trotter (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Barry Trotter and the Unnecessary Sequel
parodia, magia, fantastyka

Niczym chroniczna choroba skóry, najbardziej irytujący czarodziej świata powraca! Barry Trotter, obecnie 38 (duchem 11) wraca do Szkoły Magii i Czarów-Marów Hokpok. Wraz z żoną, Herbiną Gringor, odwożą do niej swego uwielbiającego Gumoli syna Nigela, który ma lat 11 (duchem 38) i jest tak magiczny, jak mniej więcej plastikowy widelec. Gdy Barry i Herbina szykują się do wyjazdu z Hokpoku, ginie tragicznie dyrektor szkoły, Drago Malgnoy. Wiadomo, czyja to sprawkaa Nieważne, prawda nikogo nie obchodzi, bo za Dragiem i tak nikt nie przepadał. W efekcie Barry i Herbina zostają mianowani tymczasowymi dyrektorami szkoły. Po pewnym czasie, w zwrocie akcji, który mógł się pojawić wyłącznie w taniej powieści mającej bezwstydnie wykorzystać fenomen popkultury, Barry zapada na juniorazję. zaczyna młodnieć i na nowo przeżywa grozę okresu dojrzewania (łącznie z Pryszczami Ognia). Rozwiązanie tajemnicy juniorazji Barry ego staje się kwestią życia i śmierci.

May | 2015-02-19

Średnio rozumiem ludzi, którzy zjeżdżają tę książkę z góry na dół - ta książka ma mieć charakter prześmiewczy, więc wiadomo, że nie będzie to literatura wysokich lotów. Może i humor jest zbyt bezpośredni, wręcz prostacki, ale gdy wracam do czytania "Niepotrzebnej kontynuacji", mam wrażenie, że odpoczywam. Nie jest to podręcznik do fizyki kwantowej, bądź literatura antyczna, i bardzo dobrze - gdyby istniały wyłącznie takie książki, ludzie czytaliby ich jeszcze mniej.

Darth Dream | 2012-04-23
Przeczytana: 2006 rok

Moja ulubiona część Trotterowskiej trylogii :) Najzabawniejsza, najciekawsza, najdłuższa. To jedyna książka, jaką znam, w której śmieszy nawet indeks. Zwłaszcza w "Niepotrzebnej kontynuacji" Gerber prezentuje pokłady autoironii i ogromnego dystansu do samego siebie i własnej twórczości. Akapit o "labiryncie krzaków" to coś, czego żaden inny autor nie byłby w stanie napisać :D

| 2012-06-01

Nie rozumiem nagonki na tę książkę. Lekka, łatwa i przyjemna, ot, na nudny wieczór. Nie jest to arcydzieło czy wyżyna poczucia humoru, ale potrafi go poprawić. W końcu każdemu zdarzają się dni, gdy to nie ma ochoty sięgać po poważne pozycje.

Monika | 2015-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2015

Żenada
Żenada
Żenada...

Mogłabym pisać tak bez końca. Czy mogę dzięki temu wydać książkę tak jak autor? A najlepiej od razu trzy?

Zdecydowanie najgorsza 'książka' z jaką kiedykolwiek miałam do czynienia.

Sowia | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Naprawdę nie wiem co mnie podkusiło.

Barbara J-C | 2015-11-03
Przeczytana: 02 lipca 2015

Cała seria jest super...
Śmieszka kontynuacja nie daje się odłożyć na półkę :)

Querida | 2010-11-26

Jak w tytule: ta kontynuacja była zupełnie niepotrzebna...

Hanako | 2010-09-15
Przeczytana: sierpień 2008

Szczerze powiedziawsz, dziwię się, że ktoś to wydał...

Kopytkowa | 2013-06-04
Przeczytana: 2007 rok

Ta książka jest totalnie beznadziejna. To pierwsza po którą sięgnęłam z tej serii i ostatnia. Nawet nie wytrwałam do końca. Miałam nadzieję, że sparodiowanie jednej z moich ulubionych serii poprawi mi humor. Jednak ta książka tego nie zapewnia. Żarty są na naprawdę niskim poziomie (uśmiechnęłam się może ze 2 czy 3 razy), ciężko mi się to czytało.
O tyle, o ile większość książek po które sięgam mi się podoba, o tyle ta zupełnie nie przypadła mi do gustu!
Nie polecam nikomu, chyba, że ktoś ma jakieś masochistyczne zapędy.

Książka w ogóle nie przypadła mi do gustu. Wszystko jest w niej za bardzo pomieszane, z trudem łapałam wątek. Po 40 stronach czytania skończyłam. Nawet nie wiem, jak autor mógł zabrać się za pisanie tak beznadziejnej parodii bestsellerowej książki J. K. Rowling..