Kresowa walczy w Italii

Wydawnictwo: Oficyna Cracovia
Malaj

Żołnierze 5 Kresowej Dywizji Piechoty cieszą się, że po blisko pół wieku opis ich "dni krwi i chwały" doczekał się wydania w Ojczyźnie, o której wolność walczyli na ziemi włoskiej tak jak legiony Dąbrowskiego. Niestety, ani czyn tych legionów, ani zwycięstwa kresowiaków nie przywróciły Polsce niepodległości. Dopiero teraz, w wyniku załamania się komunistycznej dyktatury w Polsce i w innych krajach zdominowanych przez Sowiety, Polska stała się krajem suwerennym, szczycącym się wolnością, przede wszystkim wolnością słowa. Przedruk tego tomu, poświęconego wojennej epopei żołnierzy tułaczy, jest wspaniałym dowodem odzyskanej wolności.
Jako jeden z niewielu jeszcze żyjących autorów tych wspomnień, pragnę przy tej radosnej okazji oddać cześć tym wszystkim kolego, którzy nie doczekali się krajowego wydania tej książki. Oby ich słowa czytane przez polską młodzież były dla nich nagrodą za to, co zrobili dla Polski na szlaku od Apenin przez Monte Cassino, Ankonę, Bolonię! Niech tom ten stanie się częścią historii polskiego oręża!
Z literackiego punktu widzenia, prace zamieszczone w tym zbiorze mają przeważnie charakter wojennych reportaży, pisanych "na gorąco", często tuż po bitwie, jak moja "pełnia artylerii". Oczywiście, jest tu również żołnierska poezja, ja "Daleka droga" lub "Ewangelia żywych" Ryszarda Kiersnowskiego. Są też piękne rozkazy bojowe dowódców - generałów Sosnkowskiego, Andersa, Sulika. Wszystko to zebrał starannie Lucjan Paff, redaktor tego niezwykle oryginalnego tomu. Myślę, że ze łzami radości wita on to krakowskie wydawnictwo z dalekiej Argentyny.
Edward Szczepanik
Lewes (Anglia), w lutym 1991 r.
[reprint pierwszego powojennego wydania z 1945 r. w Italii]

źródło opisu: Oficyna Cracovia, Kraków 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!