Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej

Tłumaczenie: CezaryMurawski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Jarhead

Opowieść rozgrywa się podczas wojny w zatoce Perskiej w od sierpnia 1990 do lutego 1991 roku. Jej bohaterami są żołnierze z plutonu piechoty morskiej, którzy konfrontują własne wyobrażenia o wojnie z obiektywną frontową rzeczywistością. Marines pokonują bezkresy pustyni w kraju, którego nie rozumieją, przeciwko wrogowi, którego nie widzą. Przychodzi im walczyć o wartości, których do końca nie są pewni. „Jarhead” to prawdziwa kronika życia na „wojence”, która rozgrywa się na pustyni Półwyspu Arabskiego. Przepełniona brutalnością, seksem, walką, opisuje samotność jednych i ubóstwo ducha drugich, mentalny upadek, krótkie chwile radości po tygodniach fizycznego wyczerpania, konsternację spowodowaną fizycznym bólem dzwonienie w uszach bez końca, bezsenność, ucieczkę w pijaństwo oraz desperację, napady szału i bezgranicznego przygnębienia oraz zagubienie własnej tożsamości.

A_R_O | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

I wojna w Zatoce Perskiej

Powieść Anthonego Swofforda jest jego biografią. Głównie dotyczy życia w korpusie Marines, ale i też po za nim.

Po prostu rewelacyjna książka. Książka opowiada, tak jak wspomniałem historię autora. Poznajemy jego losy, od narodzin, aż do wyjścia z wojska. Doskonała książka opisująca życie żołnierza. Autor opowiada swoją historię w sposób prosty i przyjemny w czytaniu. Znajdziemy w niej smaczki z życia w armii.Przeczytamy również o refleksjach dotyczących wszelakich wojen lub konfliktów.

Polecam wszystkim tę książkę. Zwłaszcza osobom, lubiącym się w historii i militariach.

Moja ocena 9/10

Maciej | 2015-06-25
Przeczytana: 2012 rok

Przypadkowo kupiona przed wylotem na wakacje , bardzo lekko się czyta. Amerykański populistyczny sen w wykonaniu żołnierza. Największy plus zdecydowanie to niestety skromne pokazanie kulisy konfliktu.

needforspeed | 2014-02-09

Jedna z moich najlepszych książek jakich przeczytałem w życiu !! Z pewnością różni się od filmu, i myślę, że książka zwycięża. Świetnie i szybko się czyta, wiele humorystycznych jak i życiowych chwil, zdecydowanie pouczająca od tych książek w szkołach. Warto przeczytać !!

nevilshed | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Rewelacyjna. Zabawna, ciekawa, a także straszna. Piękna refleksja na temat bezsensowności działań wojennych, zakończona przykrymi słowami - że nie będzie końca dramatu matek, które tracą dzieci podczas zbrojnych konfliktów.

Waldemar Tomiczek | 2013-02-25
Przeczytana: 2009 rok

Jedyna książka w moim życiu, przeczytana 9 razy, plus 2 razy po angielsku, i wiem że przeczytam ją w życiu kolejne tyle razy :)

Karol | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autor w niektórych miejscach pisze dość chaotycznie, ale to rekompensuje znakomite przedstawienie wojny i skutków, jakie za sobą pociąga. Widzimy przemianę żołnierza z napalonego, przeklinającego młodego pijaka w przygnębionego, zgorzkniałego weterana. Mały spojler - nie zauważyłem w książce fragmentu, w którym bohater zabijałby kogokolwiek:)

agnneska | 2016-07-18
Przeczytana: 02 maja 2015