Rebelia

Wydawnictwo: Ender
978-83-930066-6-3
Ag2S

Czasy drugiej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku i powstania Muktady as-Sadra. To właśnie wtedy w Karbali polscy żołnierze stoczyli największą bitwę miejską od czasów drugiej wojny światowej. Źle wyposażeni, przygotowani do pełnienia misji pokojowej nagle znaleźli się w samym centrum regularnej wojny. I… wygrali. Po krótkiej kampanii i obaleniu reżimu Saddama Husajna Irak znów...

Po krótkiej kampanii i obaleniu reżimu Saddama Husajna Irak znów staje się niespokojny. Różne frakcje paramilitarne – sadryści z Armii Mahdiego, bojownicy reżimowej partii Baas i wreszcie zwykli kryminaliści – wzniecają zamieszki, które z godziny na godzinę przybierają na sile. Do Iraku ciągną mudżahedini z całego świata.
Podpułkownik Rafał Kroplowski, oficer polskiego wywiadu, trafia na ślad jednej z grup terrorystycznych, która planuje operację niosącą zagrożenie dla całego regionu.
Komandosi z GROM-u, ramię w ramię z marines, mają pełne ręce roboty w zbuntowanej Falludży. Kapitan Kalicki i jego ludzie otrzymują karkołomne zadanie obrony City Hall w sercu zrewoltowanej Karbali. Zadryński i jego komandosi zostają wysłani na kolejny patrol z amerykańskimi i bułgarskimi specjalsami…
Wielowątkowa powieść Marcina Gawędy, historyka i publicysty wojskowego, oferuje czytelnikowi mnóstwo wrażeń rodem ze współczesnego pola walki. Autor ze znawstwem i pasją opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w najnowszej historii.

źródło opisu: nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Sargento_Garcia | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Marcin Gawęda po raz kolejny pokazał, że perfekcyjnie umie poruszać się w tematach związanych z militariami i działaniami wojskowymi. „Rebelia” to perfekcyjnie przedstawiona i drobiazgowo dopracowana w szczegółach mieszana fikcji i faktów związanych z Polską misja pokojową w Iraku.
Autor po raz kolejny zabiera czytelnika w świat kipiącego testosteronem pola walki. W swojej wielowątkowej opowieści pozwala nam spojrzeć na pole walki z punktu widzenia obu walczących ze sobą stron. Czytelnik ma możliwość poznać punkt widzenia i motywy działania poszczególnych postaci. Gawęda stara się ukazać samych bohaterów jak i kierujące nimi motywy w sposób obiektywny, nie oceniając ich i nie klasyfikując jako pozytywnych bądź negatywnych „aktorów”.
W książce znajduje się wiele opisów technicznych broni i sprzętu, są one jednak dozowane w ilości która nie zaciemnia obrazu całości i nie przytłacza przeciętnego czytelnika nie będącego fanem opisów technicznych.

Gorąco polecam wszystkim miłośnikom...

Kamil Szaładziński | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Nie daję oceny 8 czy 9 z kilku błahych powodów. Autor miejscami robi przeskoki pomiędzy rozwiniętymi akcjami w taki sposób, że łatwo się pogubić i zmęczyć czytaniem. Ponadto autor nie mógł się zdecydować czy uran jest zubożony czy wzbogacony, co kilka stron kiedy pojawiał się w fabule uran, zmieniał on swoje właściwości. Lecz to są drobnostki. Jest znacznie więcej plusów. Dobrze połączona fikcja z faktami, stworzona fabuła, wątki militarne, polityczne i szpiegowskie. Polecam gorąco choć Kaukaskie epicentrum, moim zdaniem jest lepsze.

Robert Frączek | 2011-08-11

Po powieściach Ciszewskiego, o których na moim blogu pisał już mój bratanek, a którymi zaczytywałem się pewnie z podobną pasją jak i on, z dużym zainteresowaniem sięgam po inne tytuły wydane w serii Warbook. Na pierwszy ogień - Marcin Gawęda i jego druga powieść czyli "Rebelia", której akcja umiejscowiona jest w Iraku, a bohaterami są m.in. nasi żołnierze z drugiej zmiany tam wysłanej. Jeżeli Ciszewskiego można było próbować wrzucać do worka z fantastyką to tu mamy do czynienia z czystym realizmem. Może niektóre zdarzenia nie miały miejsca, albo działy się trochę w innym czasie, ale wszystko mogło się zdarzyć - autor bardzo zadbał o nawet najdrobniejsze szczegóły, aby trochę nam przybliżyć sytuację w regionie. Nie wiem czy Marcin Gawęda sam uczestniczył w którejś z misji "stabilizacyjnych", ale czuje się, że ma na ten temat niesamowitą wiedzę - nie tylko na temat realiów, ale również atmosfery i uczuć towarzyszących naszym żołnierzom.
Mimo umiejscowienia akcji w środowisku...

DziadekDoOrzechów | 2014-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2014

Z przykrością muszę stwierdzić, że długo męczyłem tę książkę. Pierwsza połowa "Rebelii" zupełnie mnie nie pochłonęła. Co prawda lubię wielowątkowe powieści osadzone w klimatach wojennych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, jednakże w tej książce akcja rozwijana była zbyt długo, co rzutowało na monotonię pierwszych rozdziałów. Dopiero mniej więcej od połowy treści, gdy pozornie niezwiązane ze sobą wątki zaczęły tworzyć spójną całość, a fabuła nabierała rozpędu, Marcin Gawęda po raz kolejny pokazał swój talent pisarski. Śmiało mogę napisać, że czytając ostatnie 150 stron "Rebelii", zostałem totalnie pochłonięty.
Bardzo podobała mi się kulminacja rozwijanych od pierwszych stron historii, które łącząc się w całość stworzyły wysokiej klasy thriller. Autor genialnie oddał mentalność Irakijczyków, pobudki, dla których walczyli z siłami NATO (w głównej mierze amerykańskimi), jak również globalny charakter dżihadu. Oparcie fabuły na wydarzeniach autentycznych sprawia, iż książka jest wręcz...

Rafał | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Powiem szczerze, że czytając Rebelię miałem w pamięci Kaukaskie epicentrum i jeśli chodzi o styl autora i sposób prowadzenia akcji to te dwa tytuły niczym się nie różnią. Moim zdaniem jest to dobra książka choć nie wybitna. Nie przypadło mi do gustu w Kaukaskim epicentrum "skakanie" od jednego bohatera i miejsca akcji do drugiego, miałem nadzieję, że Rebelia będzie trochę inna lecz zawiodłem się. Osobiście książka nie wciągnęła mnie na tyle żeby pierwszym co chciałbym zrobić po powrocie z pracy to rzucenie się do czytania, choć być może przyczynił się też do tego czas kiedy ją czytałem. Jeśli miałbym oceniać samą fabułę no cóż pewnej części ciała nie urywa, ale jest spójna, miejscami pełna akcji, a za chwile spokojna. Godna polecenia jako taka poczytajka, po przeczytaniu jej raz raczej drugi raz tego już nie zrobię.

RL89 | 2011-12-22
Przeczytana: 28 lipca 2011

Świetna książka, od której nie sposób jest się oderwać. Na podstawie książki mógłby powstać świetny serial (coś jak "stawka większa niż życie"), lub film. Najlepsze w książce jest móc spoglądać na każdą akcję z perspektywy wszystkich stron konfliktu. Do tego na faktach (z świetnie wplątaną fikcją :) ).

Polecam i dodaję do "ulubionych".

Daniel Siercha | 2015-11-29

Świetna książka dla fanów wojny a w szczególności Polskiej misji w Iraku.
To właśnie te wydarzenia opisuje ta pozycja. Książka napisana bardzo dobrze, tak że niemal czuć w zębach piasek Irackich pustyni i słychać strzały oraz wybuchy ciasnych uliczkach Kabulu.
Ogólnie dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa. Kto czytał i polubił pierwszą książkę autora Kaukaskie Epicentrum również i z tej pozycji powinien być zadowolony.

JerzyM | 2011-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Nie wiem czemu ale brnąłem przez tą książkę jak przez mękę... niby jest akcja ale jakaś taka niespójna i dziwna.

komilo321 | 2013-03-09

Dobra książka, trzyma w napięciu, posiada bogate rozwinięte wątki i jesttajemnicza. Polecam

_encore_ | 2016-10-19
Na półkach: > TRADYC., Przeczytane