Grom.pl

Jeden Świat
2005-01-01
2005-01-01
jednostki specjalne GROM

Bardzo dobra monografia jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie, autor porusza tematy nie tylko związane z historią jednostki, jej początkami, ale ujawnia w miarę możliwości kwestie techniczne o których się nie mówi na co dzień - objaśnia z jakim "betonem" w wojsku polskim i rządzie mieli do czynienia dowódcy jednostki oraz zwykli żołnierze. Pokazuje że nawet w 2005 roku wielu generałów i polityków dla których jedyną świętością był/jest/ i będzie regulamin, który sam w sobie jest antykiem nie nadającym się dla współczesnego pola walki, nie rozumiało zasad działania i możliwości wykorzystania spec grup. Również, w miarę możliwości, pisarz uchyla rąbka tajemnicy odnośnie różnych operacji przeprowadzonych przez gromowców. Myślę że tę książkę mogę polecić nie tylko czytelnikom zainteresowanymi militariami, ale również "przeciętnemu kowalskiemu", który po prostu chce się czegoś dowiedzieć o "Gromowcach".

Jedna z najlepszych pozycji traktujących o jednostkach specjalnych!

Jedna z najlepszych pozycji traktujących o jednostkach specjalnych!

Fajna, luźna książka, zdradzająca częściowo kulisy GROMu. Czterech liter nie urywa ale miła dla oka.

Grom!!To najlepsi z najlepszych na świecie.I w zasadzie tyle powinno wystarczyć.Powinniśmy być dumni mając taką jednostkę,szkoda tylko,że tak niedoceniona przez polityków,ale to przecież są tylko prości ludzie,więc mają prawo nie znać się na jednej z najlepszych jednostek wojskowych na świecie.Moja liczba oceny jest maksymalna jak i za książkę tak i w podzięce dla tych bohaterskich żołnierzy.Panowie wielki szacun,wstaję i oddaję Wam cześć.

Z jasnego nieba GROM!

Jednostka specjalna GROM to najlepsze co jest w polskim wojsku. Dziedziczy tradycje "Cichociemnych", a to zobowiązuje.

"GROM.PL 2" to drugie wydanie książki o historii i działaniach jednostki Grom. W stosunku do poprzedniego dodano około 300 nowych fotografii, w tym dotyczących "Cichociemnych" oraz żołnierzy batalionu "Parasol". Przedstawiono również szerszy kontekst działań polskich jednostek specjalnych, w tym komandosów z Lublińca. Dodano również 3 rozdziały.

Książka przedstawia historię nie tylko Gromu, lecz również Cichociemnych oraz w wersjach bardzo skróconych przedstawia między innymi SAS, SBS czy Delta Force. Każdy z dowódców jednostki ma swój biogram. Dodatkowo umieszczono informacje na temat prywatnych korporacji militarnych, historii Iraku czy też talibów. Duża ilość zdjęć jest kolejnym atutem tej pozycji. Niestety wszystkie są czarno-białe.
Lektura rozdziałów dotyczących zmagań komandosów z politykami oraz zwierzchnikami ze Sztabu Głównego odnosi się wrażenie, że Grom był czymś co dla "starej gwardii" było nie do przyjęcia i starano się "specjalsów" zrównać ze zwykłą piechotą, mimo, że byli równi najlepszym jednostkom na świecie - nawet tym, które istniały od kilkunastu lat i miały prawdziwe doświadczenie bojowe. Tym ciekawiej czytało się opisy akcji, w trakcie których operatorzy pokazywali swoją wartość pomimo braku wsparcia ze strony decydentów.
Autor, Jarosław Rybak, spędził kilka miesięcy wśród żołnierzy na misjach w Kosowie, Iraku, Afganistanie i kilku innych miejscach. Brał także udział w selekcji do Gromu i został pierwszym dziennikarzem, który został wyróżniony Honorową Odznaką jednostki.
"GROM.PL 2" to prawie, że encyklopedia, skierowana bardziej do ludzi zainteresowanych historią i kulisami operacji jednostek specjalnych, niż do przygodnego czytelnika szukającego opowieści wojennych, choć te tutaj też się zdarzają.

Z jasnego nieba GROM!

Wysokiej jakości kompendium wiedzy o JW GROM. Obowiązkowo dla każdego zainteresowanego tematyką wojskowości. Dobrze napisana, łatwo się czyta. I do tego zbiór ciekawych fotografii.

Autor świetnie pokazuje w tej książce prawdziwe 'życie' w najbardziej elitarnej JW w Polsce.
Poznajemy przebieg tajnych operacji (oczywiście nie są dostępne dla nas dokładniejsze szczegóły).
Poznajemy także trochę początek GROM-u. Dowiadujemy się, że Panowie 'za biurkiem' chcieli uziemić tą elitarną jednostkę. Początki GROM miał 'pod górkę', mimo uznania ze strony specjalistów z zagranicy.
Początkowa niekompetencja polityków utrudniała pracę operatorów, ale dziś mamy jedną z najlepszych jednostek specjalny i powinniśmy być z tego dumni.

choć nie lubię takich książek ta była świetna:)

choć nie lubię takich książek ta była świetna:)

dla miłośników armii,komandosów przedstawia prawdziwe oblicze bycia komandosem, a przede wszystkim pokazuje że także kobiety potrafią być lepsze od facetów w tak extremalnych i trudnych szkoleniach , książka stała się dla mnie inspiracją do napisania pracy dyplomowej o jednostkach spechalnych na przykładzie naszego Gromu

ciekawa książka dla zainteresowanych tematem :)

ciekawa książka dla zainteresowanych tematem :)

• Do kupienia
  • Militarna