Grom.pl

Wydawnictwo: Jeden Świat
jednostki specjalne, GROM

Jarosław Rybak od kilku lat cieszy się zaufaniem środowiska związanego z jednostką specjalną GROM. Tylko dzięki temu mogła powstać ta publikacja. Autor dotarł do uczestników zdarzeń i zrelacjonował ich wrażenia. Dlatego czytelnik otrzyma niespotykany, nie tylko na polskim rynku księgarskim, zbiór osobistych wspomnień komandosów GROM-u. Czytając "GROM.PL" odniosłem wrażenie, jakbym rozmawiał ze swoimi żołnierzami, którzy wspominają wydarzenia z kolejnych ćwiczeń i operacji. Autorowi udało się wiernie oddać szczegóły ich działań.

W publikacji znajdziemy nadzwyczaj duży, niepublikowany jeszcze tak szeroko, zbiór informacji. Unikatem jest kilkadziesiąt fotografii, pokazujących początki jednostki jak i zrobionych w czasie operacji na Bliskim Wschodzie. Niektórych z nich nie widziałem od lat, gdyż leżały w domowych archiwach żołnierzy. W książce znalazły się nigdy nie ujawnione mapy obrazujące teren działania komandosów w Afganistanie, Zatoce Perskiej i Iraku

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

tauri | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Bardzo dobra monografia jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie, autor porusza tematy nie tylko związane z historią jednostki, jej początkami, ale ujawnia w miarę możliwości kwestie techniczne o których się nie mówi na co dzień - objaśnia z jakim "betonem" w wojsku polskim i rządzie mieli do czynienia dowódcy jednostki oraz zwykli żołnierze. Pokazuje że nawet w 2005 roku wielu generałów i polityków dla których jedyną świętością był/jest/ i będzie regulamin, który sam w sobie jest antykiem nie nadającym się dla współczesnego pola walki, nie rozumiało zasad działania i możliwości wykorzystania spec grup. Również, w miarę możliwości, pisarz uchyla rąbka tajemnicy odnośnie różnych operacji przeprowadzonych przez gromowców. Myślę że tę książkę mogę polecić nie tylko czytelnikom zainteresowanymi militariami, ale również "przeciętnemu kowalskiemu", który po prostu chce się czegoś dowiedzieć o "Gromowcach".

Czytalski | 2015-01-07

Z jasnego nieba GROM!

Jednostka specjalna GROM to najlepsze co jest w polskim wojsku. Dziedziczy tradycje "Cichociemnych", a to zobowiązuje.

"GROM.PL 2" to drugie wydanie książki o historii i działaniach jednostki Grom. W stosunku do poprzedniego dodano około 300 nowych fotografii, w tym dotyczących "Cichociemnych" oraz żołnierzy batalionu "Parasol". Przedstawiono również szerszy kontekst działań polskich jednostek specjalnych, w tym komandosów z Lublińca. Dodano również 3 rozdziały.

Książka przedstawia historię nie tylko Gromu, lecz również Cichociemnych oraz w wersjach bardzo skróconych przedstawia między innymi SAS, SBS czy Delta Force. Każdy z dowódców jednostki ma swój biogram. Dodatkowo umieszczono informacje na temat prywatnych korporacji militarnych, historii Iraku czy też talibów. Duża ilość zdjęć jest kolejnym atutem tej pozycji. Niestety wszystkie są czarno-białe.
Lektura rozdziałów dotyczących zmagań komandosów z politykami oraz zwierzchnikami ze Sztabu Głównego...

Danieeeel | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Autor świetnie pokazuje w tej książce prawdziwe 'życie' w najbardziej elitarnej JW w Polsce.
Poznajemy przebieg tajnych operacji (oczywiście nie są dostępne dla nas dokładniejsze szczegóły).
Poznajemy także trochę początek GROM-u. Dowiadujemy się, że Panowie 'za biurkiem' chcieli uziemić tą elitarną jednostkę. Początki GROM miał 'pod górkę', mimo uznania ze strony specjalistów z zagranicy.
Początkowa niekompetencja polityków utrudniała pracę operatorów, ale dziś mamy jedną z najlepszych jednostek specjalny i powinniśmy być z tego dumni.

kuba37l | 2015-04-06
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Grom!!To najlepsi z najlepszych na świecie.I w zasadzie tyle powinno wystarczyć.Powinniśmy być dumni mając taką jednostkę,szkoda tylko,że tak niedoceniona przez polityków,ale to przecież są tylko prości ludzie,więc mają prawo nie znać się na jednej z najlepszych jednostek wojskowych na świecie.Moja liczba oceny jest maksymalna jak i za książkę tak i w podzięce dla tych bohaterskich żołnierzy.Panowie wielki szacun,wstaję i oddaję Wam cześć.

MalaMi | 2012-04-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

dla miłośników armii,komandosów przedstawia prawdziwe oblicze bycia komandosem, a przede wszystkim pokazuje że także kobiety potrafią być lepsze od facetów w tak extremalnych i trudnych szkoleniach , książka stała się dla mnie inspiracją do napisania pracy dyplomowej o jednostkach spechalnych na przykładzie naszego Gromu

MrWolf | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Fajna, luźna książka, zdradzająca częściowo kulisy GROMu. Czterech liter nie urywa ale miła dla oka.

Mathias | 2016-01-10

Jedna z najlepszych pozycji traktujących o jednostkach specjalnych!

Czarnoskrzydła | 2012-09-15
Na półkach: Przeczytane, Na faktach
Przeczytana: 2012 rok

choć nie lubię takich książek ta była świetna:)

Damian | 2012-01-09
Przeczytana: 15 września 2011

ciekawa książka dla zainteresowanych tematem :)

Sandał | 2018-10-24