Przed świtem

Okładka książki Przed świtem Stephenie Meyer
Okładka książki Przed świtem
Stephenie Meyer Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zmierzch (tom 4) fantasy, science fiction
Zmierzch (tom 4)
Joanna Urban
wampir wilkołak uczucia

Akcja zwarta i trzymającą w napięciu. Polecam

Akcja zwarta i trzymającą w napięciu. Polecam

aga "Zmierzch" to saga, od której właściwie zaczęła się moja przygoda z czytaniem. Bo kto w tamtych czasach nie śledził losów wampirów z Forks?
Bardzo podobała mi się książka "Słońce w mroku", czyli historia opowiedziana z perspektywy Edwarda. Rzuca ona bowiem nowe światło na "Zmierzch" oraz wychodzi na jaw wiele cennych informacji, tj. co robił Edward po wyjeździe z Forks lub też jak wyglądały relacje między Cullenami. Ciekawym dodatkiem do "Zaćmienia" było również "Drugie życie Bree Tanner", nowonarodzonej wampirzycy, która została stworzona w jednym celu - zniszczyć klan wampirów, by pomścić śmierć Jamesa. Na 10. rocznicę pierwszej części powstało "Życie i śmierć", ale tutaj wszyscy bohaterowie zmieniają płeć. Bella staje się niezdarnym Beau, a Edward - przepiękną Edythe. Żeby było ciekawiej autorka zmienia także zakończenie. Mi osobiście ta zamiana średnio przypadła do gustu, ale oceńcie sami.

Na półkach: , , , , , ,

Byłym momentami chwile kiedy chciałam ją odłożyć bo wszystko wydawało mi się niepotrzebnie rozciągnięte. Na początku zdenerwowało mnie to, że jedna czwarta jest z perspektywy Jackoba bez przerwy, zdecydowanie wole jak perspektywy są naprzemiennie jednak im dalej zagłębiałam się w historię tym mnie mi to przeszkadzało. Co prawda ta pozycja mogłaby być krótsza o 100 stron ale nie zmienia to jednak faktu, że jest to dobre zakończenie głównej części tej serii. Serdecznie polecam ponieważ historia wciąga i zarazem robi się człowiekowi smutno, że musi kończyć tę historię a z drugiej strony cieszy się, że przebrnął przez to.

najgorszy tom z całej serii, nie przeczytałam całego i nie zamierzam wracać

najgorszy tom z całej serii, nie przeczytałam całego i nie zamierzam wracać

IG:ksiazki_wloczykija
Wspaniałe zakończenie sagi "Zmierzch", które nie tylko zaspokaja ciekawość fanów, ale również dostarcza emocji, napięcia i niezapomnianych chwil. Akcja rozwija się, gdy Bella staje przed ostatecznym wyborem między Edwardem, wampirem, a Jacobem, wilkołakiem. Czytelnik śledzi z wytęsknieniem, jak zakończy się skomplikowany romans nastolatki z nadprzyrodzonymi istotami.

Meyer utrzymuje charakterystyczny dla sagi "Zmierzch" styl, skupiając się na emocjach i relacjach bohaterów. Bella, dojrzewająca w oczach czytelnika, musi podjąć decyzję, która odmieni jej życie. Jej wewnętrzna rozterka, konflikty i wybory stają się źródłem napięcia, sprawiając, że powieść wciąga od pierwszej do ostatniej strony.

W "Przed świtem" Meyer rozwija wątki miłosne i przyjaźni, pokazując skomplikowane relacje między postaciami. Narracja wampirycznych tradycji, miłość trójkąta, a także ślub i jego konsekwencje sprawiają, że powieść nie tylko kontynuuje fabułę, ale i rozszerza świat sagi. Autorka zręcznie porusza tematy dojrzewania, poświęceń i wyborów, co sprawia, że książka trafia nie tylko do młodej widowni, ale również do dorosłych.

Meyer, choć trzyma się pewnych konwencji gatunkowych, wciąż potrafi zaskakiwać czytelnika. Dodaje nowe elementy, rozwija postacie drugoplanowe i podnosi stawkę narracji. Klimatyczne opisy, charakteryzacja postaci oraz zawiłe wątki emocjonalne sprawiają, że "Przed świtem" to bardziej złożona i dojrzała odsłona sagi.

Warto docenić również sposób, w jaki autorka prowadzi czytelnika ku finałowi. Akcja jest intensywna, a zwroty akcji zaskakujące. Meyer umiejętnie buduje atmosferę, której zenit osiąga w kulminacyjnym punkcie powieści. Dla fanów sagi "Zmierzch" jest to zakończenie, na które czekali, dostarczające emocji, wzruszeń i satysfakcji.

Doskonałe zakończenie kultowej sagi "Zmierzch". Stephenie Meyer dostarcza czytelnikowi pełen emocji i napięcia finał, ukazując nie tylko rozwinięcie postaci, ale także dający odpowiedzi na pytania, które nurtowały fanów przez poprzednie części.

IG:ksiazki_wloczykija

Moja ulubiona część z serii zmierzch.

Moja ulubiona część z serii zmierzch.

Na półkach: , , , , , ,

Książka inne zakończenie, a film inne.
Yyyyyy

Książka inne zakończenie, a film inne.
Yyyyyy

Miło było zobaczyć rozwój Autorki, gdyż jej styl oraz zręczność pisania była lepsza niż w poprzednich częściach. Także bohaterowie (ci pierwszoplanowi jak i drugoplanowi) mieli więcej miejsca do rozwoju. Podobała mi się także część Jacoba, rzucała nowe światło na całą historię. Jednak mam nieodparte wrażenie, że wszystko toczyło się zbyt idealnie i przypadkowo. ( Np. nagle okazuje się, iż Bella może mieć dziecko z Edwardem, a te cudownie dorasta do wieku pełnoletniego i nie umiera, Jacob może założyć własną watahę po sprzeczce z Samem, albo wampir panujący nad żywiołami...). Niektóre sceny nadal były dość niezręczne, a zakończenie rozczarowujące. Mimo całej tej otoczki walki oraz strachu o życie... obeszło się właściwie bez większych problemów. Myślę jednak, że nie była to najgorsza część w całej sadze, choć miała większy potencjał.

uwielbiam sagę Zmierzch, ale ta książka zajmuje szczególne miejsce w moim sercu... polecam gorąco każdemu

To jest moja druga ulubiona część w sadze "Zmierzch". Czytając nie mogłam się oderwać. Przeczytałam jednym tchem. Bardzo polecam

• Wampiry
  • Młodzieżowe