Słońce w mroku

Okładka książki Słońce w mroku Stephenie Meyer Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Słońce w mroku
Stephenie Meyer Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zmierzch (tom 6) fantasy, science fiction
Zmierzch (tom 6)
Midnight Sun
Wydawnictwo Dolnośląskie
2020-11-25
2020-01-01
2020-01-01
Donata Olejnik

Po drugiej stronie

Dosyć opasła, ale nie wynudziłam się - mimo, iż znałam fabułę. Ciekawie przedstawić historię z drugiej perspektywy. Tylko dla fanów z pod szyldu 'guilty pleasure' :p.

Nie spodziewałam się, że w ten sposób będzie wyglądała ta sama historia, ale oczami Edwarda. Wyszedł w niej trochę na świra, ale przyjemnie się czytało.

aga "Zmierzch" to saga, od której właściwie zaczęła się moja przygoda z czytaniem. Bo kto w tamtych czasach nie śledził losów wampirów z Forks?
Bardzo podobała mi się książka "Słońce w mroku", czyli historia opowiedziana z perspektywy Edwarda. Rzuca ona bowiem nowe światło na "Zmierzch" oraz wychodzi na jaw wiele cennych informacji, tj. co robił Edward po wyjeździe z Forks lub też jak wyglądały relacje między Cullenami. Ciekawym dodatkiem do "Zaćmienia" było również "Drugie życie Bree Tanner", nowonarodzonej wampirzycy, która została stworzona w jednym celu - zniszczyć klan wampirów, by pomścić śmierć Jamesa. Na 10. rocznicę pierwszej części powstało "Życie i śmierć", ale tutaj wszyscy bohaterowie zmieniają płeć. Bella staje się niezdarnym Beau, a Edward - przepiękną Edythe. Żeby było ciekawiej autorka zmienia także zakończenie. Mi osobiście ta zamiana średnio przypadła do gustu, ale oceńcie sami.

Nie mogę dać mniej niż 10 gwiazdek. Jestem po prostu fanką tego uniwersum. Choć słowo fanka to za mało. Mam obsesję na punkcie tej historii do tego stopnia, że mnie samą to przeraża 🫠.

{{{Obiektywnie mówiąc książka jest kiepska, Edward jojczy, no dosłownie "cierpienia młodego Edwarda". Ta książka ma małe szanse, żeby spodobała się komuś kto nie lubi podstawowej wersji zmierzchu.}}}

Ale jeżeli ktoś kocha tę historię tak samo jak ja, to ten tom też pokocha. Uwielbiam być w głowie Edwarda 🥹🫣.

Ogólnie historia jest taka sama jak w podstawowej wersji. Jedyne co to dostajemy może z 4 małe smaczki, które i tak wyłapie tylko osoba, która zna tę historię na wylot.
Dla mnie te smaczki był super. Zwłaszcza ten krótki wątek, w którym Edward zrobił coś dla Angeli ❤️.

Dobra bo się rozpisuję, a chciałam tylko napisać, że mi się podobało i kocham Edwarda.

🛐🛐🛐

Zapoznałam się z sentymentu do nastoletnich lat. Fabuła znana, więc czasami było nudno. A może nawet w większości. Kilka ciekawych momentów i smaczków z myśli Edwarda. Wyjaśnienie jego zachowań. Ale też trochę niespójności ze Zmierzchem. Sporo błędów w tłumaczeniu.

Do sagi "Zmierzch" mam sentyment, ponieważ zaczytywałam się w niej jako nastolatka. Wtedy też nie wiedziałam, że nie jest idealna. Teraz podchodzę do niej zupełnie inaczej. Mając kompletny zastój czytelniczy szukałam książki, która pomoże mi go pokonać. Przeglądałam Legimi i trafiłam na "Słońce w mroku", czyli "Zmierzch" z perspektywy Edwarda. Stwierdziłam, że to może być to.
To jak Edward poznał Bellę i jaka była jego reakcja na nią pierwszego dnia nie jest tajemnicą. Początki ich znajomości nie były proste i gdyby Edwardowi starczyło samozaparcia i nie wrócił do Forks to pewnie ich historia nigdy by się nie wydarzyła.
Stephenie Meyer rozbudowała sagę o tom z przemyśleniami Edwarda oraz jego historię. Poznajemy jego przeszłość i to jak zszedł z drogi picia ludzkiej krwi i wrócił do zwierzęcej. Poznajemy bliżej przemianę Emmetta. Lepiej rozumiemy Rosalie, gdy nienawidziła Belli.
To co denerwowało mnie w tym tomie to ilość stron. Naprawdę było tego za dużo. Myśli Edwarda krążyły wokół tego, że powinien zostawić Bellę w spokoju. Tylko, że te myśli powtarzały się co chwila i czułam się nimi zmęczona.
Narzekaliśmy, że w filmie Edward ma ciągle minę jakby go coś bolało, ale jak okazuje się Robert Pattinson dobrze wpasował się w to, co Edward czuł. Gdyby "Słońce w mroku" wyszło w okolicach filmu to można by się pokusić o stwierdzenie, że Robert po prostu bazował na tej książce. Tak mam wrażenie, że autorka bazowała po prostu na grze aktora, aby trochę złagodzić krytykę. Co prawda zrobiła to 12 lat później, ale jednak zrobiła.
Nie żałuję, że przeczytałam, bo odblokowałam potężny kryzys czytelniczy. Uważam jednak, że książka jest zdecydowanie za długa i po prostu w pewnym momencie zaczęła mnie nudzić.

"Miłość nie zawsze przychodzi do nas w pasującym opakowaniu" ~ Stephenie Meyer, Słońce w mroku, Poznań 2020, s. 151.

IG:ksiazki_wloczykija
Tym razem autorka postanowiła spojrzeć na znane wydarzenia z perspektywy Edwarda Cullena. Premiera tego oczekiwanego tomu przynosi nowe spojrzenie na niepokojącą i pasjonującą historię miłosną między wampirem a śmiertelniczką.

Meyer udowadnia, że sagę można jeszcze bardziej rozbudować, przenosząc się do mrocznej i tajemniczej sferze uczuć Edwarda. Spotkanie z Bellą z jego punktu widzenia staje się nie tylko intrygującym, lecz również inwazyjnym przeżyciem, ukazującym jego wewnętrzne konflikty i lęki. W miarę odkrywania tajemnic przeszłości bohatera, czytelnik zagłębia się w jego myśli i uczucia.

"Słońce w mroku" obnaża więcej szczegółów z przeszłości Edwarda, rzucając nowe światło na jego decyzje i działania. Meyer eksploruje skomplikowane relacje między bohaterami, ukazując, jak uczucie Edwarda do Belli staje się kluczowym punktem jego nieśmiertelnego życia. Wampir musi zmierzyć się z moralnymi dylematami i pytaniem, czy może poświęcić uczucie dla bezpieczeństwa ukochanej.

Mroczna atmosfera książki stanowi ciekawą odmianę w porównaniu do wcześniejszych części sagi. Autorka utrzymuje charakterystyczny styl, który przyciągnął miliony czytelników, jednocześnie dostarczając nowych emocji i napięcia. Mimo że historia jest znana, to spojrzenie z innej perspektywy dodaje jej nowego wymiaru.

To nie tylko kolejna opowieść o miłości, ale także powrót do uniwersum, które zdobyło serca czytelników na całym świecie. Choć nie jest to część zupełnie nowa, to jednak z pewnością dostarczy fanom sagi "Zmierzch" oczekiwanych emocji i odpowiedzi na pytania dotyczące wewnętrznego światła Edwarda Cullena.

"Słońce w mroku" to nie tylko retrospekcja znanych wydarzeń, ale także nowa perspektywa na ich interpretację.

IG:ksiazki_wloczykija

Zdecydowanie dla fanów sagi, bo sama książka się nie broni. Za bardzo przegadana. Nie wniosła wcale tak dużo do tego uniwersum. Skróciłabym te 100-200 stron.
Ale jak ktoś jest fanem to może się podobać.

Ale jak ktoś jest fanem to może się podobać.

Po dwóch miesiącach męczenia się z audiobookiem robię DNF. Bardzo rzadko zdarza mi się nie dotrzeć do końca, ale rozważania Edka to męczarnia. Chłop jest okropnie nudny. Z sentymentu do Zmierzchu daję 2, a nie 1.

Po "Słońce w mroku" sięgnęłam już po latach pierwszej fascynacji "Zmierzchem". Może trochę z sentymentu, ale również ponownym z powodu renesansu mojego zauroczenia tę serią. Oczywiście wiele osób ma rację pisząc, że dostajemy tutaj Edwarda-potwora, który zakochał się w Belli ze względu na fascynację jej zapachem i smakiem. Niestety uderzyło to we mnie, że faktycznie najpierw widzi ją jako zwykłą śmiertelną istotę, ani ładną ani brzydką, a później nagle skądś bierze się silne uczucie... Ale dzięki tej jego ciemniej wersji, nareszcie zrozumiałam to, co wydarzyło się w drugiej części, gdy odszedł od Belli. Faktycznie wydarzenia z pierwszej książki mocno na nim się odbiły i następna sytuacja stwarzająca zagrożenie dla jego ukochanej popchnęła go do kroku, wokół którego obraca się akcja "Księżyca w mroku". Mi absolutnie książka się nie dłużyła, ale też dlatego, że niczego od niej nie wymagałam. Chciałam przeczytać coś przyjemnego i tyle. A cała saga "Zmierzch" właśnie dla mnie taka jest. Pełna sentymentu, który wywołuje lekki uśmiech na twarzy, dzięki czemu przymykam oko na niedociągnięcia czy absurdy.