W imię miłości

Okładka książki W imię miłości
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
390 str. 6 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Perfect Match
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-06-26
Data 1. wyd. pol.:
2008-06-26
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
390
Czas czytania
6 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376480305
Tłumacz:
Katarzyna Kasterka
Tagi:
przemoc dzieci molestowanie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2249 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
589
56

Na półkach: ,

Jodi Picoult nie boi się podejmowania trudnych tematów. W tej powieści ponownie udowadnia, że można o nich pisać dosadnie, ale nie tabloidowo; rzeczowo, ale jednocześnie emocjonalnie i poruszająco. Po raz kolejny stworzyła historię, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Molestowanie i pedofilia to tematy będące do niedawna objęte ścisłym tabu. Złożoność problemu polega na tym, że dotyka on nie tylko sfery nietykalności cielesnej każdego obywatela, ale także pozostawia ślady na psychice, które są bardzo różnorodne i odmienne dla każdej z ofiar. Ponadto pośrednio krzywdzi także bliskich ofiar, także ich życie zamieniając w piekło na ziemi. Dlatego tak trudno wpisać dany przypadek molestowania w jakiś schemat, uogólnienie, regułę. Picoult pokazuje, że skutki molestowania potrafią przewrócić całe życie do góry nogami; posunąć do czynów, których się po sobie nie spodziewamy, a ich konsekwencje mogą nam ciążyć do końca życia.

„Myślisz sobie: Nigdy. Myślisz: Nie ja. Lecz jesteśmy zdolni do tego, czego się najmniej spodziewamy” (J. Picoult „To, co zostało”)
Ten cytat z innej książki tej samej autorki najlepiej oddaje myśli, odczucia i późniejsze czyny Niny Frost. Zdumienie i niedowierzanie to pierwsza reakcja na fakt, że jej ukochany i wyczekiwany, 5-letni syn, Nathaniel padł ofiarą molestowania i gwałtu. Przecież ona, zastępca prokuratora okręgowego, często prowadzi sprawy o ustalenie zdolności małoletnich ofiar molestowania do uczestniczenia w procesie jako świadków, więc powinna to zauważyć dużo wcześniej… A jednak stało się! Nina postanawia ustalić oraz ukarać winnego cierpienia jej syna; walczyć o sprawiedliwość i spokój dla własnej rodziny, która staje na progu rozpadu. Do rozdarcia wewnętrznego pomiędzy rolę racjonalnego prokuratora, a zrozpaczonej matki dochodzi wystąpienie klasycznego trójkąta miłosnego [Caleb (mąż) – Nina – Patrick (wieloletni przyjaciel)]. Nina Frost jest zawieszona pomiędzy faktami, a uczuciami, co nie sprzyja trzeźwej ocenie sytuacji. Picoult pokazuje, że nawet jeśli obcujemy z jakimś problemem na co dzień, gdy dotyka on naszych bliskich nietrudno jest stracić dystans i opanowanie. A wtedy bardzo łatwo o nieprzemyślany krok. Jego skutki mogą poruszyć lawinę, której nie da się już zatrzymać…

„(…) to, co niemoralne, nie zawsze jest złe” (?)
To opowieść o dylematach moralnych i życiu z konsekwencjami swoich wyborów. O złu, które dotyka także tych niewinnych. O poczuciu winy (bądź jej braku) wynikającym z krzywdy wyrządzonej drugiemu człowiekowi. O bólu trwania ze świadomością niemożności zadośćuczynienia za grzechy. To także obraz amerykańskiego systemu sprawiedliwości. Picoult demaskuje sądowe machinacje i zagrania, które, w celu wygrania procesu, naginają rzeczywistość lub ją wypaczają. Przedefiniowanie sensów swoich posunięć w celu stworzenia pozorów racjonalności często wypacza pojęcie sprawiedliwości. Historia Niny i molestowanego Nathaniela uświadamia, że pomiędzy absolutnym dobrem i absolutnym złem są jeszcze tysiące odcieni szarości.

Czy Nina postąpiła słusznie? Czy samosądy powinny stać poza prawem i moralnością? Czy wolno zamykać koło cierpienia kosztem otwarcia następnego? Czy istnieją czyny, których nie usprawiedliwia nawet bezgraniczna miłość? A do czego Ty byłbyś gotów posunąć się „w imię miłości”? Picoult jak zawsze nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, ale pozostawia nas z wciąż namnażającą się liczba pytań. Zapewne ilu czytelników, tyle punktów widzenia. Do tego zaskakujące, nieprzewidywalne zakończenie oraz wyraziści bohaterowie i bardzo dobra lektura gotowa. Polecam!

Jodi Picoult nie boi się podejmowania trudnych tematów. W tej powieści ponownie udowadnia, że można o nich pisać dosadnie, ale nie tabloidowo; rzeczowo, ale jednocześnie emocjonalnie i poruszająco. Po raz kolejny stworzyła historię, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

Molestowanie i pedofilia to tematy będące do niedawna objęte ścisłym tabu. Złożoność problemu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 043
  • Chcę przeczytać
    1 957
  • Posiadam
    546
  • Ulubione
    165
  • Jodi Picoult
    81
  • 2013
    45
  • 2014
    30
  • Chcę w prezencie
    28
  • Teraz czytam
    26
  • 2012
    21

Cytaty

Więcej
Jodi Picoult W imię miłości Zobacz więcej
Jodi Picoult W imię miłości Zobacz więcej
Jodi Picoult W imię miłości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także