Ocal mnie

2012-02-07
2012-02-07
978-83-7839-041-1
Anna Kłosiewicz
życie siła matczyna miłość walka

Tragiczny wybór

Taka sobie 😉

Taka sobie 😉

Każda mama to superbohaterka to podstawa, którą trzeba wprowadzić w życie.

Każda mama to superbohaterka to podstawa, którą trzeba wprowadzić w życie.

Po przeczytaniu większości książek tej autorki, sięgnęłam po "Ocal mnie". Pewna dobrej lektury, szybko się rozczarowałam. Działania głównej bohaterki wydają się dość irracjonalne, a ciągłe dialogi z córką wokół Harrego Pottera są męczące i trudne do przebrnięcia.

W szkole twojej córki śmieją się z niej. Zatrudniasz się tam, by mieć oko na to, co się dzieje. Niedługo później dochodzi do tragedii, a ty musisz nie tylko dowieść, że zrobiłaś wszystko co w twojej mocy by ocalić zarówno swoją córkę, jak i inne dzieci, ale też - przy okazji - dowiedzieć się, dlaczego w ogóle doszło do wybuchu. Lisa Scottoline po raz drugi przypadła mi do gustu, łącząc obyczajówkę z elementami detektywistycznymi.

Córka Rose jest obiektem drwin w szkole, więc ta postanawia zgłosić się na ochotnika na dyżur w szkolnej stołówce, by przekonać się, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Niestety podczas jej dyżuru dochodzi do wybuchu. Próbuje z guzów wyprowadzić koleżankę córki Amande. Pewna, że nic jej nie grozi, wraca ratować własną córkę. Kiedy wychodzą ze zniszczonej szkoły okazuje się, że Amanda nie ma. Wkrótce okazuje się, że dziewczykna walczy w szpitalu o życie, a Rose zostaje obarczona winą. Matka Amandy grozi jej procesem, jednak Rose uważając, że to nie jej wina, mimo napastliwości mediów i tajemnic jakie skrywała sama próbuje dojść prawdy o wybuchu i o tym, dlaczego Amanda nie wyszła ze szkoły.
Ciekawy temat, chociaż momentami wydaje się zbyt rozwleczona i przekombinowana.

Ciekawa historia, momentami bardzo smutna, a momentami mocno naciągana i nieprawdopodobna. Każdy ma jakąś przeszłości, ale nikt nie chce, aby ta przeszłość wracała. Rose jest dobrą matką i żoną, do czasu aż w szkole córki wybucha pożar, to początek rodzinnego dramatu. Główna bohaterka to silna kobieta, próbowała ze wszystkim radzić sobie sama, mimo, iż jej mąż jest prawnikiem. Kierowała nią intuicja, instynkt, nie słuchała innych, tylko sama chciała poznać prawdę. Prawdę, która dla wielu okazała się bolesna.
Ocal mnie, to dobra książka, jest wiele wątków, ale są one spójne.

Ciekawa książka wzbudzająca emocje i zmuszająca do refleksji.

Ciekawa książka wzbudzająca emocje i zmuszająca do refleksji.

Nie za bardzo wiedziałam, czego mam od tej pozycji oczekiwać. Sięgnęłam po nią, bo moja mama ją czytała i bardzo jej się spodobała.

Muszę przyznać, że z początku pozycja ta była ciężka. Miało się ochotę do niej wejść i przytulić bohaterkę. Byłam przekonana, że tak będzie przez całą pozycję, jednak szybko okazało się, że książka ta zmieniła się w kryminał.

Nie chcę na to narzekać, bo była to naprawdę dobra powieść. Nieczęsto sięgam po kryminały, ale naprawdę się cieszę, że autorka tak bardzo zagmatwała całą historię.

Nie chcę na to...

Przyznam,że już dawno pragnęłam sięgnąć po tę powieść. Sądząc po opisie, a także rekomendacji Jodi Picoult, pomyślałam,że ta podróż czytelnicza przyniesie mnóstwo wzruszeń i łez. Czy spełniła moje oczekiwania?

Poznajemy Rose, która wraz z mężem i córką, Melly niedawno przeprowadzili się. Dziewczynka boryka się z dyskryminacją rówieśników, w związku ze znamieniem na twarzy. W nowej szkole ma poczuć się lepiej, jednak pada ofiarą okrutnych szykan koleżanek. Rose ma okazję obserwować tę sytuację z bliska, reaguje i... dochodzi do tragedii,która wywraca życie bohaterów do góry nogami...

" Ocal mnie" to historia Rose,którą życie postawiło przed ogromnie skomplikowanym wyborem. Znaczy się, dla większości decyzja wydaje się oczywista, ja sama postąpiłabym tak samo- to naturalny odruch dla kobiety,która jest matką. Jednak lokalna społeczność nie jest tak wyrozumiała. W grę zaczyna wchodzić nękanie, wątek kryminalny. Czy Rose przetrwa burzę,która nad nią zawisła? Czy prawo będzie dla niej łaskawe? Czy chęć obrony własnego dziecka i pewnego rodzaju nienawiść skłoniła ją do aż tak drastycznego kroku? A może prawda jest zupełnie inna?

To historia rzucająca światło na dylematy etyczne i moralne. Czytelnicy, a zwłaszcza kobiety, ponieważ z pewnością najbardziej poruszy płeć piękną, odnajdą coś dla siebie, a nawet utożsamią się z Rose. Lisa Scottoline pokazała jak wielka jest miłość matczyna, i,że ona nie ma granic. Żadnych. Historia dwóch matek. Historia dwóch dziewczynek. Ciekawie przedstawiony aspekt niepełnosprawności, a dokładniej dyskryminacji. Rozdziały krótkie, przyjemne do czytania. Wszelkie elementy prawne czy medyczne dopięte na ostatni guzik.

Żal mi było tej kobiety, nie mogła odnaleźć spokoju. Żyła w ciągłym poczuciu winy, goniły ją demony przeszłości. Jednakże, mimo wszystko NIE POCZUŁAM JEJ EMOCJI. Od tego typu historii oczekuję emocjonalnego nokautu- nie dostałam tego, po mimo tego,że fabuła jest ciekawa, realistyczna, a autorka porusza ważne kwestie, czegoś mi zabrakło... Czasami trudno mi było przebrnąć, niektóre momenty się dłużyły...

Aczkolwiek polecam i z całą pewnością nie była to pierwsza i ostatnia książka Lissy Scottoline, z którą miałam styczność.

Długo "męczyłam" się z książką. Za długa, rozwleczona, poruszająca ciekawy problem, ale ostatecznie doprowadzona do świata nierealnego thrillera. Zabójstwa i przekręty ukrywane przez lata rozwikłane przez samotną kobietę w kilka dni... Brawa dla "stołówkowej matuśki".

Jestem zawiedziona.

Jestem zawiedziona.

• Biblioteka
  • Lisa Scottoline

Dodaj cytat z książki Ocal mnie