Muzeum doktora Mosesa

Wydawnictwo: Bellona

Bohaterami dziesięciu opowiadań utrzymanych w atmosferze niesamowitości, tajemnicy i grozy są najczęściej zwykli, przeciętni Amerykanie. Zostają oni uwikłani w sprawy, które wprawdzie rozpoczynają się banalnie i niewinnie, z czasem jednak stają się dla nich przedsionkiem piekła. Oto na byłą żonę naukowca oczekuje makabryczna niespodzianka („Walentynka”), oto zamożni rodzice z middle class obserwują z przerażeniem, jak ich synek po wypadku na basenie przeistacza się w upiorne monstrum („Zwierzak”); oto bohater tytułowego opowiadania, wiekowy, lecz rzutki i sprawy lekarz, założył muzeum, w którym... Poznajemy także mroczną psychikę seryjnych morderców-dewiantów, a narratorka opowieści „Człowiek, który walczył z Rolandem LaStarzą” dowiaduje się nie tylko o przerażających kulisach ustawianych walk bokserskich, ale o prawdziwej przyczynie dramatycznej śmierci przyjaciela rodziny.

Choć to dopiero druga książka J. C. Oates, którą przeczytałam muszę przyznać, że jest ona moja ulubioną pisarką. "Pustkowie" było rewelacyjne, oceniane przeze mnie opowiadania również. Oates to autorka, która wyniosła literaturę z "dreszczykiem" na całkiem inny, wyższy wymiar. Z niecierpliwością czekam, by przeczytać coś innego z jej dorobku.

MadameShepard | 2015-03-07

Bardzo dobrze czyta się te opowiadania, choć nie jest to literatura najwyższych lotów. Czy są przerażające? Jak dla mnie średnio, oprócz jednego, "Na obserwacji", które jest wprost genialne. Zapewniło mi jeden z momentów największej grozy, jakie przeżyłam czytając cokolwiek w życiu. Jest przejmujące, przerażające, mrożące krew w żyłach, a i napisane doskonale. Reszta się nie umywa, choć i tak warto przeczytać.
Literatura amerykańska może szczycić się swoimi opowiadaniami, Steinbeck, Vonnegut, Hemingway, Capote, King... Oates oczywiście do nich nie równa, ale pisze naprawdę nieźle.

Łukasz Witt | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Książka wpadła w moje ręce, gdyż nazwisko Joyce Carol Oates kojarzyło mi się z dobrą literaturą, a na dodatek podtytuł sugerujący opowiadania tajemnicze oraz pełne grozy, tym bardziej zachęcił mnie do zapoznania się z nimi. Świeżo w pamięci miałem przeczytane "Opowieści niesamowite" E.A. Poe.
Delikatnie mówiąc, pierwsze dwie historie nie rzucają na kolana, ciężko w nich o zaskoczenie, nagły zwrot akcji, coś co zmiotłoby nasze dotychczasowe domysły z powierzchni. Trzecie, czyli "Człowiek, który walczył z Rolandem LaStarzą" - tutaj historia już potrafi zaciekawić. Dowiadujemy się, między innymi o mrocznej stronie zawodowego boksu.
Z pozostałych opowiadań wyróżniłbym "Zwierzaka", gdzie obserwujemy tajemniczą przemianę dziecka w ludzkie zwierzę. Pachnie tutaj nieco pisarstwem Kinga i np. kojarzy mi się z "Cmętarzem Zwieżąt".
Moim faworytem jest tytułowe opowiadanie - Muzeum doktora Mosesa. Pojawiają się wreszcie w pełni stany sugerowane na okładce, możemy się wczuć w upiorną...

To 10 książka tej autorki jaką przeczytam. Recenzje pozostałych w profilu i na blogu.

Jest to zbiór dziesięciu opowiadań. Do lektury zachęciło mnie to, że lubię twórczość Joyce Carol Oates.

Pierwsze pt „ Hejka, jak się leci?” nie zaciekawiło mnie. Mimo małej ilości stron ciężko się to czytało.

Drugie pt „Na obserwacji” ciekawe, ale dla fanów horrorów.

Trzecie pt „Człowiek, który walczył z Rolandem LaStarzą” jest o walkach bokserskich. Dal fanów boksu będzie ciekawe. Ja nie przepadam za tą dyscypliną sportu.

Czwarte pt „Walentynka, lipcowa fala upałów” świetne, ale wielbicieli romansów. Mnie niestety nie zaciekawiło.

Piąte pt „Złe nawyki” kolejne opowiadanie dla fanów grozy i horrorów.

Szóste pt „Zwierzak” jak wyżej, dla fanów grozy.

Siódme pt „Łowca” jedno z niewielu interesujących w tym tomie opowiadań. Polecam fanom kryminałów i romansów.

Ósme pt „Bliźniacza tajemnica” treść interesująca. O dwóch braciach bliźniakach rywalizujących między sobą. Zakończenie...

Mimi xrayofbooks | 2014-03-15
Przeczytana: 26 lutego 2014

(...) Na mnie największe wrażenie w całej antologii zrobił Łowca, w którym to Liam Gavin, społeczny wyrzutek, przedstawia historie znajomości z kobietami swojego życia oraz Muzeum doktora Mosesa, gdzie klimat, treść i samo sedno opowiadania spełniło moje oczekiwania względem dobrego dreszczowca.
Oto moja rówieśniczka, 27-letnia Ella po dekadzie nieobecności w swoim rodzinnym miasteczku postanawia powrócić, by pogodzić się z matką. Okazuje się, że kobieta niedawno wyszła za mąż za równie szanowanego, co przerażającego doktora i teraz pomaga mu prowadzić w ich posiadłości muzeum sztuki lekarskiej. Doktor Moses zaprasza Ellę na zwiedzanie dzieła swojego życia... W tymże opowiadaniu mamy wszystko, co kręci w amerykańskiej literaturze grozy - dom na odludziu, przerażające artefakty, równie przerażającego bohatera negatywnego i niepowtarzalny klimat lat 70-tych (bez przepychu i zdobyczy techniki).

Jednak w ogólnym rozrachunku antologii opowiadań Oates bliżej jest do lekkich thrillerów...

Booka | 2010-04-15

Oates w trochę słabszej formie. Zdecydowanie wolę jej książki obyczajowe od opowiadań z dreszczykiem.

Monika | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Niesamowitość, groza? Zdecydowanie BRAK, jeszcze gdyby zakończenia opowiadań były dobre, byłoby może i dobrze, ale nie jest. Nie polecam.

jerusalem | 2011-07-07
Przeczytana: 01 lipca 2011

Mocno średnie opowiadania. Niby klimat mroku, niepokoju i napięcia gdzieś tam się przewija, ale każde opowiadanie jakieś takie słabe. No, może za wyjątkiem pierwszej historyjki o biegaczu. Niestety dobry start, kiepska meta. Ale na wakacyjne plażowanie dobre.

castagna | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

niesamowity klimat ma "Człowiek, który walczył z Rolandem LaStarzą"

Agata | 2016-04-23