Księżyc na wodzie

Wydawnictwo: Replika
horror

Wielokrotnie nagradzany, nominowany do nagrody Pulitzera zbiór opowiadań amerykańskiego mistrza grozy i suspensu.zawarte w tomie opowiadanie Jeśli weźmiesz mnie za rękę, mój synu zostało zaliczone do Top Terror Tales Of All Time. Można wybierać pomiędzy suspensem i objawieniem, ekscytacją i spokojem, zaskoczeniem i cudownością. Utwory te przepełnia współczucie i zrozumienie dla zagubionych i nieszczęśliwych. Mort Castle stworzył coś więcej niż szlachetny zbiór wszelkich smaków (z przedmowy).

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/67739-mort-c...»

Reckless Bastard | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, Castle, Mort
Przeczytana: 09 grudnia 2014

7/10 – BARDZO DOBRA

Mort Castle to jeden z najbardziej uznanych amerykańskich pisarzy zajmujących się szeroko pojmowanym gatunkiem horroru. Nominowany do prestiżowych nagród Pullitzera oraz Brama Stokera (wielokrotnie) cieszy się sławą mistrza krótkich form prozatorskich. Zawierający dwadzieścia dwa krótkie teksty zbiór opowiadań pt. „Księżyc na wodzie” jest jednym z najsłynniejszych dzieł jego autorstwa.

Mort Castle jest jednym z tych pisarzy parających się gatunkiem horroru, który zamiast epatować brutalną przemocą i dosłownością krwawych opisów, w swoich utworach przemyca grozę zdecydowanie mniej oczywistą, taką, która objawia się najczęściej w niezwykle celnej puencie lub niespodziewanym zwrocie akcji. Jest to ten rodzaj subtelnej grozy, która przeszywa na wskroś, wślizguje się gdzieś pod skórę, osadza z tyłu głowy i zostaje tam na długo, nie dając o sobie łatwo zapomnieć. Dzieje się tak nie tylko ze względu na treść zawartych w tym zbiorze tekstów, ale także na ich często...

wiejskifilozof | 2014-10-29

Kto powiedział,że dobry horror to krew i flaki ?
A tu proszą państwa,naprawdę świetna książka.
Może okładka nie straszy :-),a tytuł bardziej do romansu,by się nadawał niż do horroru.
A czytający odczuwamy przyjemność niebywałą.
Bo tu szanowni czytelnicy i czytelniczki,trzeba odnaleźć strach w sobie samym.
Strach,który kryje się w gestach i słowach.
Może to nie jest książka,dla fanów horrorów klasy B,trzeba się wczuć w to książkę by zrozumieć.

Monika | 2011-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Nie lubię horrorów, ale ta książka jest horrorem bardzo szczególnym, horrorem "inteligentnym".

"Księżyc na wodzie" to zbiór 22 krótkich opowiadań. W większości opowiadań bardzo dobrych. Niektóre z nich: "Jeśli weźmiesz mnie za rękę, mój synu" i "Pora przyjęcia" są po prostu rewelacyjne. Te kilka stron powoduje, że włosy człowiekowi na głowie stają dęba, choć daremnie szukać tu scen ociekających krwią czy wampirów z Bożej łaski ;)

Tej książki nie można, wręcz nie powinno się czytać szybko. Po niemal każdym opowiadaniu miałam głębsze przemyślenia i dopiero po nich mogłam przejść do kolejnego opowiadania.

Zawsze twierdzę, że książka sama w sobie jest najważniejsza. Nie są jednak bez znaczenia czas i miejsce, w którym się ją czyta.

Te horrorystyczne opowiadania czytałam w dużej części w samolocie. W samolocie, który trafił na fatalną pogodę i trzęsło nim jak listkiem na wietrze. Ludzie wokół płakali, krzyczeli, modlili się. Było naprawdę bardzo niebezpiecznie, pierwszy raz...

ZadokAllen | 2013-12-20

Bardzo dobry zbiór opowiadań, choć aby je w pełni docenić chyba trzeba dość dobrze znać historię USA i mentalność obyczajowo-kulturową mieszkańców Ameryki. Na szczęście opowiadania są zróżnicowane, i nie we wszystkich występują jak ja to nazywam: "motywy amerykańskości". Może nie jestem fanem takiego bardziej intelektualnego horroru i zabawy formą, ale opowiadania Morta spodobały mi się. Pochłaniałem je jedno za drugim. Historie są krótkie, treściwe i zazwyczaj ze świetną puentą.
To było moje pierwsze zetkniecie z tym autorem i muszę przyznać, że Castle faktycznie pisze rewelacyjne opowiadania.

Grzegorz Krystek | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Wyjątkowo poruszający i inteligentny zbiór opowiadań. Na pewno będę do niego wracał wielokrotnie. Groza ustępuje miejsca refleksji, książka wymaga trochę do wysiłku intelektualnego, ale na prawdę warto poświęcić jej chwile czasu i uwagi. Czytać bez pośpiechu i z refleksją. Gorąco polecam!

Marek Nowowiejski | 2014-10-05

Wylatkowo przeciętna i w sumie ledwie dająca się czytać książka (nominacja do Pulitzera? Nawet nie chce się sprawdzać, czy to w ogóle możliwe...), poprzedzona entuzjastycznym wstępem przyjaciela - kompletnie nieznanego w Polsce poety (coś na zasadzie: "Dostojewski pisze tak, a Castle tak").

Jestem rozczarowany tą książką. Wydawca zapowiadał zbiór opowiadań grozy, a tymczasem są tu zaledwie 2 opowiadania niesamowite, jedno - fantasy, 2 w zasadzie mają element horroru (na 22 utwory!). Reszta to opowiadania obyczajowe (nieźle osadzone w amerykańskich kontekstach i może lepiej do Amerykanów przemawiające) - impresje o zabijaniu, lepsze, gorsze, z pretensjami do literackości i mainstreamu. Znaczna część tekstów sprawia wrażenie solidnych notatek z notesu pisarza. Plusem są niewątpliwie niedopowiedzenia - na szczęście mało tu epatowania scenami przemocy i zabijania.

Najdłuższy tekst to pretensjonalnie przedstawione rozterki pisarza horrorów, który przeżywa coś w rodzaju kryzysu...

Magdalena-cherry | 2014-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2014

Sięgając po horror zawsze mam przed oczami coś strasznego, brutalnego, dziwacznego, obrzydliwego i nienormalnego. Szukam czegoś co sprawi iż będę miało dreszcze od stóp do głów. Niestety czytając te opowiadania nie bałam się, nie znalazłam tego czego chciałam. Te opowiadania są po prostu hmm z byt ludzkie? Tak to straszne, że horror dzieję w naszym codziennym życiu ale każdy ten horror inaczej odbiera dla innych dostanie pięścią w twarz jest horrorem , a dla innych horrorem jest ojciec, który spotyka się z dzieckiem raz na dwa tygodnie. (przykłady z opowiadań, które znajdziemy w książce. Szczerze powiedziawszy to większość czasu spędziłam nudząc się przy tej książce bardziej porównałabym ją do książek psychologicznych. Jedno opowiadanie przypadło mi do gustu nie straszne ale wzruszające i dające do myślenia? ALTENNMOOR,GDZIE TAŃCZĄ PSY - powieść o śmierci o krainie do której się wybieramy po niej. Niby naiwna ale w bardzo umiejętny sposób napisana.. tak podobała mi się. To i...

ishtariam82 | 2016-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2016

Trudno tą książkę jednoznacznie ocenić, bo nie jest ani dobra, ani całkiem beznadziejna. Opis wskazywał iż jest to zbiór opowiadań grozy, jednak grozy trudno się tam doszukać. No może oprócz krótkiej opowieści pt. "Pora przyjęcia". Cała reszta to raczej historie obyczajowe, napisane niekiedy bardzo chaotycznie. Wątpię, żebym kiedykolwiek jeszcze sięgnęła po tę książkę.

BlackLady19 | 2016-08-31
diamentowalady | 2016-08-04