Korowód cieni: opowieść z Tamogi

Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt
Wydawnictwo: Muza
Cortejo de sombras. La novela de Tamoga.
978-83-7495-729-8
literatura hiszpańska
Ag2S

"Korowód cieni" zbudowany jest z dziewięciu epizodów powiązanych osobami bohaterów, a przede wszystkim miejscem akcji, które jest jakby samodzielnym bohaterem literackim. Na każdej stronie powieści czujemy wszechobecną wilgoć, wodę, nieustanny deszcz, który sprowadza portugalską i galisyjską chandrę - saudade - mąci widzenie, prowokuje przeciwności losu. •bardzo ciekawy przypadek w historii...

•bardzo ciekawy przypadek w historii literatury: utwór napisany przez dwudziestokilkuletniego autora, a opublikowany, ze względów cenzuralnych, dopiero po 40 latach
•jedno zagubione miasteczko, dziewięć epizodów, a w każdym fascynująca kronika rodzinnych kłótni o spadek, historii miłosnych, okrucieństw wojny, aktów zazdrości i zemsty
•mistrzowska proza młodego pisarza porównywana do prozy Marqueza

Justyna | 2016-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2016

"Korowód cieni" to zbiór krótkich, ale bardzo interesujących opowiadań, jest ich zaledwie 9 i człowiek ma niedosyt po przeczytaniu, chciałoby się jeszcze i jeszcze. Przede wszystkim skusiła mnie świetna okładka, burzowe chmury, wzburzone morze i ślady stóp na torach, prowadzących do...no właśnie, dokąd? Do śmierci? Samotności? Smutku? Do zguby. Opowiadania dotyczą mieszkańców Tamogi, miasta deszczowego, wilgotnego i smutnego. Myślę, że mogę zaliczyć je w pewnym stopniu do "kryminału", ponieważ każda z historii zaskakująco się kończy, a wątek morderstw czy to z zazdrości, zawiści czy chęci zysku, jest na porządku dziennym. Szkoda tylko, że zakończenia nie są rozwinięte. Autor opowiada historię ludzi, zapoznaje nas z nimi, a potem ostatecznie zadziwia i w paru słowach zawiera cały sens opowieści - wiemy jaki los spotkał bohatera. Najbardziej podobały mi się opowiadania "Druga osoba", "Dies irae", "...Lecz prochem kochającym" i "Rzeka bez brzegów". Naprawdę polecam te...

xVariax | 2011-06-21
Przeczytana: 31 maja 2011

Książka Juliána Ríos’a z miejsca przykuwa uwagę niezwykłą okładką. Wzburzone morze, tory, a na nich ślady ludzkich stóp. W moim poczuciu estetyki, coś zarówno pięknego, jak i idealnie oddającego klimat tej powieści.

Wydawać by się mogło, że wszystkie nadmorskie miejscowości są malownicze, urokliwe i nieustannie skąpane w słońcu. Kojarzą się one z wakacjami, beztroską oraz czasem radości. W Korowodzie cieni jednak nic nie jest standardowe, ani tak oczywiste. Tamoga to miasteczko, gdzie deszcz zdaje się padać wiecznie, a jego mieszkańcom bliżej do typów spod ciemnej gwiazdy, aniżeli wesołych wczasowiczów.

Każdy z dziewięciu opisanych tu epizodów, skupia się na innej postaci. Raz jest to przyjezdny Mortes, kiedy indziej upośledzony Palonazo, bądź Delia, zaborcza siostra Horacia. Wszystkie one łączą się w zwartą całość, i w gruncie rzeczy opowiadają tą samą historię. Historię Tamogi. Miasta które „dusi”.

Wśród mieszkańców pełno jest zazdrości, spisków i braku zrozumienia. Każdy...

Animi | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Z początku niełatwo przyszło mi wdrożenie się w opowiadania - zwyczajnie dobrze się czytało, bo cenię podobny styl literacki, umiejętność tworzenia atmosfery poprzez opisy (i nie tylko) oraz tematykę, którą można uznać za poruszającą wiele kwestii życia i śmierci - ale z tych krótkich dziewięciu historii co najmniej trzech nie potrafiłabym przytoczyć z pamięci.
Wydaje mi się, że tak bywa często, gdy poziom opowiadań nie jest do końca równy. W moim przypadku bardziej do mnie trafiające (a rozumiem przez nie te, po których przeczytaniu na krótką chwilę zawiesiłam wzrok na ostatniej stronie i wstrzymałam oddech) przyćmiły resztę.
Wyróżnię szczególnie dwa ostatnie: "...Lecz prochem kochającym" oraz "Rzeka bez brzegów". Należą zdecydowanie do typu opowieści, jakie lubię.
Myślę jednak, że każdy ma inne typy i w zbiorze opowiadań powinien znaleźć coś dla siebie.

hiliko | 2010-09-25
Przeczytana: 25 września 2010

Dziewięć epizodów, połączonych ze sobą osobami bohaterów i miejscem akcji, które zdawałoby się, że jest osobną postacią. Dziewięć - można powiedzieć - dołujących, a zarazem szokujących historii zupełnie różnych ludzi.
Akcja rozgrywa się w Tamodze - małym miasteczku na południu Hiszpanii. Miejsce to sprawia wrażenie wilgotnego, ponurego i jakby zapomnianego, co odczuwamy na każdej stronie powieści. Jednak nie tylko przestrzeń budzi uczucie zmieszania, bo nawet bohaterowie są bardzo specyficzni.

"Minęło tyle lat. Zawieszone we mgle i deszczu miasteczko jawiło mu się tak rozmyte i dalekie, że nierealne. Po lewej stronie szosy płynęła szeroka, ciemna rzeka, ginąc w morzu na horyzoncie. Na nadrzecznych mokradłach pasły się małe włochate konie, całe w błocie."

Specyficzni bohaterzy - ale dlaczego? Pozwolę sobie podać przykład, niech będzie taki Palonazo, osoba niecywilizowana, nieprzystosowana do społeczeństwa, która zamiast miłości do kobiety, czuje pożądanie, zwierzęce...

Rewolwerowiec | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Po przeczytaniu okazuje się, że okładka idealnie oddaje klimat tej książki. Jest ciemno, przygnębiająco i dziwnie obco. Opowiadania, choć krótkie i dość schematyczne, robią wrażenie. Pozytywne zaskoczenie, dobra lektura na deszczowy wieczór.

sister | 2013-10-08
Przeczytana: 2013 rok

opowieści z Tamogi - miasteczka deszczowego, ponurego, zamglonego. Dziewięć opowieści o jego mieszkańcach - ich życiu i śmierci, mieszkańcach niby zwyczajnych, a jednak... Tak jak Tamoga na granicy Hiszpanii i Portugalii nie jest typowym nadmorskim miastem, takich też ma mieszkańców. Całość czyta się nieźle, bo opowiadania są krótkie, ale zostają w pamięci na długo. Różne typy, ciekawe losy, decyzje, które w życiu podejmują, a wszystko w 'dusznej' atmosferze mokrej Tamogi. Aż trudno uwierzyć, że napisał je dwudziestokilku latek. Inna rzecz, że z wydanie czekał następne 20 lat, ale warto było czekać.

Fey | 2015-08-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Każda z opowieści zawartych w "Korowodzie Cieni" ma w sobie jakiś nieopisany czar. Bolesny, smutny, bo nie ma tutaj chyba choćby jednego jasnego przebłysku. Mimo to wszystkie te historie; połączone w jedno miejscowością, w której dzieją się poszczególne epizody; tchną pewnym dziwnym przyciąganiem, a od niego nie sposób się uwolnić. Każda historia wypełniona jest śmiercią i przemijaniem, które nie ominie żadnego człowieka.

Boa | 2016-11-01
Konrad | 2016-10-01