Syntetyczny Bóg

publicystyka literacka, eseje
Fronda
2015-12-01
2015-12-01

Zbiór esejów Pana Aldousa Huxleya. Jedne z nich były bardzo ciekawe, inne, mniej. Rzecz gustu. Do mnie najbardziej przemawiały te eseje dotyczące wpływu narkotyków na wizje. Mniej te o tematyce sztuki. Jednego jestem pewna. Każdy wybierze tu coś dla siebie.

W sumie szkoda, bo jest tylu ciekawych kandydatów, którzy mogli mądrym słowem okrasić książkę Huxley'a.., a tu ksiądz.. i jego zbędna (bo ograniczona i naznaczona uprzedzeniami) przedmowa.

Ale wracając do książki - genialne dzieło człowieka o otwartym chłonnym umyśle! Człowieka, który tworzył mosty między nauką/naukowcami a resztą świata. Prawdziwa uczta dla zmysłów. I na nic się zdała nieudolna próba księżulka_dr hab._jakiegoś-tam, który we wstępie próbował przeprowadzić swoistą krucjatę, aby przestrzec/wystraszyć/zniechęcić (?) Czytelnika, określając Huxley'a (ale również Boba Dylana, Beatles'ów, Ginsberga, nawet samego Budde!) jako - Samo Zło! Nie udało się (nie)stety ksieżulkowi :) Mogę tylko dodać, że wspomnienie Beatles'ów spowodowało, że czytanie przy akompaniamencie "Lucy In The Sky With Diamonds" staje się jeszcze przyjemniejsze!! :)

A na koniec mała przestroga autora przed wąskotorowym, ograniczonym "myśleniem" ludzi, których tak bardzo niepokoi wszystko co od nich odmienne, wszystko czego nie potrafią zaszufladkować, pojąć umysłem, wszystko czego po prostu nie rozumieją i/lub EGOistycznie nie chcą zaakceptować:
"Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że charyzmatyczni mówcy, wszelkiej maści podżegacze oraz potencjalni Hitlerowie stale są tuż obok. Wciąż musimy zatem pamiętać o tym, jak niezmiernie łatwo przychodzi takim jednostkom zamiana niewinnych igraszek w narzędzie destrukcji, sprawienie, by nabrały one cech brutalnej, bezmyślnej mocy ukierunkowanej przeciw wszelkiej wolności."

Kupiona przypadkiem, czyta się ok, nie wciągnęła.

Kupiona przypadkiem, czyta się ok, nie wciągnęła.

Zbiór trzynastu esejów autora "Nowego wspaniałego świata". Błyskotliwych, głębokich, zaskakujących, a przy tym napisanych bogatym a prostym językiem. Uczta dla umysłu. Bardzo poznawcze i skłaniające do refleksji.

Dziwnie napisana, każdy rozdział porusza całkowicie inny temat przez co łatwo się pogubić, ciężko się czyta, stanowczo za długa i po prostu nudna. Jedynie w środku książki znalazłem parę ciekawych informacji gdzie Huxley opisywał właściwości poszczególnych substancji, choć i tak wiele tego nie było.

Jak dla mnie słaba, jakaś taka nijaka. Ciężko było przebrnąć. Szukałem tego czegoś, ale niestety nie znalazłem.

Drogi Czytelniku, jeśli weźmiesz do ręki książkę napisaną przez słynnego człowieka, Aldousa Huxleya pt. ”Syntetyczny Bóg”, którego myśl jest odległa o lata świetlne, od tego, który zgadza się z chrześcijańską wizją życia i ludzkiego spełnienia, zobaczysz, że nikogo, kto ukochał i uwierzył w Boga nie będzie kusiło życie, aby zmienić je na kolorowe narkotyczne sny, bo taka właśnie jest ta książka. Huxley był jednym z największych proroków dwudziestego wieku, który uwiódł wielu ludzi do poszukiwania innych stanów świadomości jako nowej religii. Był zwolennikiem seansów spirytystycznych i szczęśliwych „podróży” poza życiu meskaliny i LSD. Uważał, że Boga mogą zastąpić środki chemiczne lub tak zwany „syntetyczny bóg”. Autor napisał również książkę pt. „Nowy wspaniały świat”, gdzie opisał społeczeństwo w 2541 roku i tam ludzie byli produkowani i hodowani przez państwo. Embriony ludzkie były produkowane farmakologicznie, które dopuszczają przymusową sterylizację kobiet, antykoncepcję i centra aborcyjne. Nie można było zakładać rodziny, a czystość seksualna była uznawana za perwersję. Obyśmy nigdy nie doczekali takich czasów!
Aldous Huxley umarł 22.11.1963 roku na raka krtani, wcześniej gdy już nie mógł mówić, napisał na kartce żonie „LSD dożylnie”. Żona podała mu zastrzyk i Huxley umarł spokojnie, ale po tamtej stronie nie czekał na niego żaden narkotyczny zwid, ale sam Chrystus.
Książka zawiera nigdzie niepublikowane teksty Huxleya, o jego mistycznych poszukiwaniach, które są tylko ułudą lub zwidem. Ukazuje też eseje Goi i El Greco, które są nieznane dla polskiego czytelnika. Książka w miękkiej oprawie, zawiera 420 stron. Czytając ją odnosi się wrażenie, że świat jaki ukazał autor to głównie tęsknoty i marzenia autora niż jakakolwiek przestroga dla czytelnika.
Zapraszam do lektury.
Moja ocena: 10/10