Ten nowy

Seria: Projekt Szekspir
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
New Boy
a_iwka

Lata siedemdziesiąte. Dyplomata z Ghany przeprowadza się z rodziną na przedmieścia Waszyngtonu. Jego syn, jedenastoletni Osei, już pierwszego dnia w nowej szkole zaprzyjaźnia się z najpopularniejszą uczennicą. Znajomość szkolnej gwiazdy i jedynego czarnoskórego ucznia nie wszystkim przypada do gustu… Przejmująca opowieść o zazdrości, przyjaźni i dyskryminacji napisana przez autorkę Dziewczyny...

Lata siedemdziesiąte. Dyplomata z Ghany przeprowadza się z rodziną na
przedmieścia Waszyngtonu. Jego syn, jedenastoletni Osei, już pierwszego
dnia w nowej szkole zaprzyjaźnia się z najpopularniejszą uczennicą.
Znajomość szkolnej gwiazdy i jedynego czarnoskórego ucznia
nie wszystkim przypada do gustu…
Przejmująca opowieść o zazdrości, przyjaźni i dyskryminacji
napisana przez autorkę Dziewczyny z perłą.

PROJEKT SZEKSPIR
Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się pod szyldem Projekt SZEKSPIR. Cały projekt został objęty patronatem medialnym przez Lubimyczytać.pl, AMS, British Council i Kraków Miasto Literatury.

Autorzy biorący udział w projekcie:

ZIMOWA OPOWIEŚĆ ● Jeanette Winterson

OTELLO ● Tracy Chevalier

HAMLET ● Gillian Flynn

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjskie wydawnictwo Hogarth Press zaprosił do współpracy uznanych pisarzy w celu realizacji Projektu Szekspir. Każdy z uczestników przedsięwzięcia miał za zadanie przełożyć wybraną powieść na współczesną historię utrzymaną w klimacie pierwowzoru. Tracy Chevalier decydując się na adaptację do dzisiejszych realiów „Otella” podjęła się zadania wyjątkowo trudnego. Przedmiotowa sztuka uznawana jest od pokoleń za ponadczasowe studium dramatycznych, wzniosłych uczuć – niepohamowanej zazdrości i paranoicznej żądzy zemsty. Syndrom Otella, powszechnie stosowany w psychiatrii objawia się urojeniami niewierności, które mogą być podobne do osądów i podejrzeń występujących w zwykłej zazdrości, ale o większym zasięgu, zaś dowody zdrady często bywają mało wiarygodne, a wręcz absurdalne.
„Ten nowy” przenosi nas do lat 70. ubiegłego wieku. Akcja książki została osadzona w jednej ze szkół podstawowych w Waszyngtonie....

Bożena | 2018-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Z dużymi obawami sięgałam po ten tytuł. Dotychczas seria nie spełniła moich oczekiwań. Powieści oparte na komediach były takie sobie albo wręcz bardzo słabe. Na szczęście Tracy Chevalier udało się w dużym stopniu zaspokoić moje pragnienia. Co prawda utwór, który powstał trudno nazwać powieścią. Cała akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia, a właściwie nawet kilku godzin, podzielona jest na 5 rozdziałów, co przypomina podział dramatu na akty. Autorce, mimo że scenerią utworu są boisko i pomieszczenia szkoły podstawowej z waszyngtońskiego przedmieścia, a głównymi bohaterami dzieci, udało się przekazać atmosferę narastającej zazdrości i nienawiści, tak charakterystyczną dla oryginału. Chyba właśnie to, że sprawcami wszystkiego są kilkunastoletni chłopcy i ich rówieśnice sprawia, że odbieramy wszystko jeszcze silniej.

Marzenia | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Niedoczytana. Niby sprawnie napisana, ale narratorem jest dziewczynka z 6-tej klasy. Choć mądra, dojrzała, mnie to zniechęciło..

krolewna | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

W zeszłym roku, z okazji 400 rocznicy śmierci Szekspira, poproszono światowej slawy pisarzy by napisali (w formie powieści) wspolczesne wersje największych Jego dramatów. W Polsce książki te ukazują się w ramach serii "Powieść z Szekspirem".
W moje ręce trafiła najnowsza wydana w tej serii książka, inspirowana historią Otello.
O fabule pisać nie będę bo główny zarys jest spójny z tym szekspirowskim. Tu jednak autorka osadzila historię w Ameryce lat 70', mocno wciąż targanej przez konflikty rasowe. I to one stanowią tu bardzo istotny element klasycznej historii o zazdrości, miłości, potrzebie zemsty i władzy.
Autorka w udany sposób buduje napięcie prowadzące do ostatecznego dramatu. Dla mnie mankamentem jest jedynie fakt, że na swoich bohaterów wybrała sobie uczniów klasy 6 przez co wpadła w gatunek YA (a nawet Very YA). Niemniej jednak zrobiła to w dojrzaly sposób pozbawiony naiwności przez co nawet mnie (zagorzałej hejterce tego gatunku) czytało się to dobrze i z...

Demismo | 2017-11-17

"Otello"... odczytanym na nowo i uniwersalnie przez autorkę bestsellerowej "Dziewczyny z perłą". Przyznaję, że przed lekturą tej powieści nie znałam tej sztuki Szekspira, a akurat ta powieść, jej wydanie (miałam okazję przeczytać z tej serii np. także "Zimową opowieść", "Kupca weneckiego") nie zawiera żadnego wprowadzenia do projektu w ramach, którego powstała (stworzonego z okazji 400. rocznicy śmierci Szekspira) ani do samego pierwowzoru, jak to mieliśmy do czynienia w "Zimowej opowieści", gdzie na początku został przedstawiony zarys dzieła Szekspira. Czytałam tę powieść bez znajomości "Otello" (potem oczywiście braki nadrobiłam) i już wtedy czułam, że autorka próbowała na siłę podciągnąć swój pomysł na fabułę do "Otello" Szekspira. Czułam przez to podczas lektury pewne zgrzyty. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ autorka postawiła sobie poprzeczkę naprawdę wysoko. Nie wyszła z tej próby bez szwanku, ale stworzyła naprawdę ciekawą, otwierają oczy i nastrajającą pesymistycznie...

macierzanka | 2018-04-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Przeczytałam szybko (książka niedługa, a narracja wciągająca) i teraz siedzę ze stadem myśli w głowie. Skąd się bierze zazdrość? Jakimi kompleksami, jakimi lękami nam się odbija, kiedy zmieniamy nastawienie do kogoś pod wpływem domysłów, plotek i podszeptów? Kiedy i dlaczego robi się za późno, żeby porozmawiać i sprawdzić, co się naprawdę dzieje?
Poruszyła mnie ta książka.

Katarzyna | 2018-01-28

Z okazji 400-lecia śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił znanych pisarzy do napisania książek dla których inspiracją będą słynne dzieła Szekspira. "Ten nowy" to opowiedzenie na nowo "Otella". Autorka osadziła swoją opowieść w latach 70-tych w USA. Akcja rozgrywa się podczas jednego dnia w szkole publicznej, do której przybywa nowy uczeń - czarnoskóry Osei.
Autorce całkiem sprawnie udało się w tej na pozór niepozornej książce poruszyć takie tematy jak rasizm, zawiść i przyjaźń. Myślę, że to dobra książka zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.
6,5/10
Chętnie przeczytam pozostałe cztery książki z tego projektu, które zostały już wcześniej wydane w Polsce.

Cruorcia | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Męczyłam się czytając tę pozycję i miałam wrażenie, że książka powstała trochę na siłę. Nie znam innych pozycji tej autorki, jednak "Ten nowy" wydawał mi się dziełem jakiegoś nastolatka. Ogólny przekaz jest w porządku, ale jakoś forma nie do końca mi odpowiadała.
Nie pamiętam już "Otella" na tyle dobrze żeby pozwolić sobie na porównanie, ale został już przeze mnie wypożyczony więc, choćby z ciekawości, na pewno to zrobię.

MikaNeko | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017
Avalon | 2018-03-30
Patronaty tygodnia

Wrzesień powoli zbliża się do końca, ale lista naszych patronatów jest jeszcze długa. Będzie trochę zabawnych powieści, kilka poważnych i smutnych, i takich, które zmrożą Wam krew w żyłach! Sprawdźcie sami!

Nadchodzi inspektor Makbet!

Do końca Projektu Szekspir pozostały tylko cztery książki: „Otello” w adaptacji Tracy Chevalier, „Hamlet” w wersji Gillian Flynn, „Król Lear” Edwarda St. Aubyna oraz „Makbet” w interpretacji Jo Nesbø! Wczoraj wieczorem Jo Nesbø zamieścił opis swojej powieści - wygląda na to, że Harry Hole wchodzi w szekspirowski świat!