Macbeth

Seria: Projekt Szekspir
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Macbeth
a_iwka

Lata 70', skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aneta Wiola | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

„OCHRZSZCZENI W OGNIU, ZWIĄZANI KRWIĄ”
W skorumpowanym mieście, gdzie dominuje bezrobocie i narkomania, wraz ze zmianą władzy nadchodzi nowy, lepszy obraz „czystego miasta”. Po brawurowej akcji gwardii, na której czele stoi Macbeth, wydaje się, że jest najlepszym możliwym kandydatem do spełnienia tej wizji. Nikt nie spodziewa się jego awansu, jednak gdy słyszy przepowiednię, która niebawem się spełnia, Macbeth nie może przestać myśleć o dalszej części wróżby. Wraz z pomocą Lady, nie cofnie się przed niczym, by stanąć na czele władzy.

„Ludzka ambicja jak oset zawsze będzie wyciągać się ku słońcu, zasłaniać wszystkiemu innemu dostęp do światła i zabijać wszystko wokół siebie.”

Kiedy dowiedziałam się o projekcie „Szekspir”, byłam zarówno zaciekawiona, jak i podekscytowana. Bez wątpienia przed Nesbo stanęło, nie lada wyzwanie. Bo jak napisać jedną z najbardziej krwawych historii w dziejach literatury, nie wystawiając się jednocześnie na komedię?
Początek był za bardzo pogmatwany....

Roman Dłużniewski | 2018-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Karkołomne wyzwanie!! Napisać współczesny kryminał opierając się na arcydziele Szekspira!!
Moim zdaniem Nesbo wyszedł z tego zadania zwycięsko, z tarczą. Zachowując wierność oryginałowi przeniósł akcję w czasy współczesne z powodzeniem. Nie zaburzył chronologii, nie umniejszył znaczenia poszczególnych postaci. Oczywiście, że nie jest to wierne oddanie Szekspira bo takie być nie mogło. Ale mechanizmy rządzące światem, wynaturzenia i chore ludzkie ambicje nic się przez wieki nie zmieniły. I to Nesbo ukazał rewelacyjnie!

Może przeszkadzało mi, szczególnie na początku, podświadome wędrowanie myśli do oryginału i automatyczne dopasowywanie konkretnych osób do bohaterów dramatu miast skupiać się akcji, ale nie zepsuło to ogromnej satysfakcji z lektury powieści.

Polecam wszystkim, niekoniecznie znającym Szekspira.

Marzena | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Jestem tuż po lekturze...
I szczerze mówiąc jestem usatysfakcjonowana.
Bardzo!
Już samo zestawienie tych dwóch nazwisk wzbudza ciekawość i rozbudza wyobraźnię, przyznajcie sami: Szekspir i Nesbo, Nesbo i Szekspir...
Oczywiście rodzi także mnóstwo pytań, przede wszystkim o to jak głęboko Jo Nesbo zaczerpnie z pierwowzoru? Bo przecież nie chodzi tylko o to aby wydać książkę pod szyldem Projekt Szekspir, chodzi o ukłon w stronę genialnego dramaturga, z którego twórczością z pewnością spotkał się każdy z nas.
Ponadczasowe problemy, dylematy moralne, cienka granica między dobrem a złem, żądza władzy, pragnienie posiadania, ludzkie słabości - tak, to wszystko i jeszcze więcej zawiera adaptacja Makbeta napisana przez Nesbo.
Powieść czyta się rewelacyjnie. "Macbeth" to rasowy kryminał, którego lektura za sprawą spojrzenia Autora na twórczość Szekspira jest podwójną przyjemnością.
Nie widzę sensu w opowiadaniu fabuły, więc nie będę się rozpisywać, jedynie polecam gorąco tę powieść!

ZaaQazany | 2018-04-20
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Czas mieczy i halabard odchodzi do historii. Nadchodzi czas karabinów maszynowych. Stary, dobry Makbet przeistoczy się w demonicznego Macbetha, a 100 stron zamieni się w 480.

Większość wie, jak zaczyna się i kończy oryginał. Fabuła nie zaskoczy nikogo. Natomiast pytaniem jest jak „sam” Jo Nesbo poradził sobie z adaptacją i wcieleniem się w Szekspira. Znacznie powiększył objętość, dopasowując się do obowiązujących standardów. Bohaterowie Szekspira lądują w latach 70-ych XX wieku i muszą powtórzyć swoją opowieść w nowej scenerii, wiedzeni ręką nowego demiurga.
Tajemnicze miasto, wydawałoby się osadzone w nicości, kończące się mostem za którym jest coś, nie wiadomo co. Miasto, które można byłoby opisać tak, jak Dannis O’Neil, wydawca Batmana, opisał DC’owskie Gotham City: „Gotham City to Manhattan poniżej Czternastej, jedenaście minut po północy w najzimniejszą noc listopada”. W tej scenerii Hekate, Niewidzialna Ręka, czaruje nad miastem, a czary zwą się wywarem. Macbeth musi...

Beata | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Bardzo dobra powieść sensacyjna. Jako Projekt Szekspir - doskonała, świetne przeniesienie akcji we współczesne realia. A jednak powieści o Harrym Hole bardziej do mnie przemawiają, są bardziej wciągające i fascynujące. Może dlatego, że znając Makbeta, zakończenie nie jest szczególnym zaskoczeniem.

Jo Nesbo vs. William Szekspir, William Szekspir vs. Jo Nesbo… Kto wyszedł zwycięsko z tego pojedynku…? Przeczytałem wszystkie książki genialnego Norwega; nie czytałem natomiast żadnego z dzieł Szekspira – jakoś nie miałem z nim nigdy po drodze. Niemniej jednak tematyka Makbeta była mi znana, więc z czystym sumieniem mogę wydać werdykt – Nesbo wygrał!
Przyznam, że książkę z początku czytało mi się dość ciężko, przyznam też że irytowały mnie występujące tu co jakiś czas przegadane sceny (najbardziej jednak irytowało to, że praktycznie przy każdym pojawieniu się Waltera Kite’a Autor podkreślał, że słychać gardłowe „r”; no ileż razy można o tym czytać…?). Ale fakt jest jeden, i to niezaprzeczalny – z dramatu Szekspira Nesbo zrobił świetny kryminał, który jak się przebrnie przez wspomniany początek, po prostu się czyta. To naprawdę świadczy o wielkości Nesbo. Wiadomo, że nie jest to poziom książek o Harrym Hole, że daleko jej do kapitalnych „Łowców głów” czy „Syna”, ale i tak jest to...

wiejskifilozof | 2018-05-18

Dla mnie,była to podróż w lata 70.Podróż,pełna napięcie.Emocji i zachwytu nad kryminalnym talentem.Jo Nesbo,czytając książkę.Czułem się s\zczęśliwy.
To kryminał,najwyższego sortu.
Warto było wydać pieniądze.

Łukaszo | 2018-05-18

Kropla deszczu spływała z ostrza sztyletu. Wkrótce połączyła się z kałużą, która niepokojąco zabarwiła się czerwienią. Krew złączyła się z wodą tworząc jedność. Mężczyzna stał nad ciałem, wpatrzony w swoje dzieło. Po chwili sztylet z jego ręki upadł w krwistą kałużę. Zaczął wpatrywać się w swoje dłonie, teraz już pokryte krwią. Coś się skończyło, jakaś część jego duszy wyrwała się z kajdan i zapragnęła pławić się w przemocy. Mężczyzna nie wiedział jak to się stało. Kiedy zamienił się w potwora, kiedy mrok zatruł mu serce i umysł? Teraz nie było już wyjścia, za wszystko trzeba zapłacić krwią.

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tym od jakiej książki zacząć przygodę z mistrzem kryminału ze Skandynawii. Co prawda posiadam pierwszy tom z serii o Harrym Hole'u, lecz jakoś nie mogłem przemóc się, by rozpocząć od tej powieści. Całe szczęście, że na pomoc przyszedł mi...

Jeżynka | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Nie sposób, moim zdaniem, ocenić sprawiedliwie najnowszą książkę Jo Nesbø w oderwaniu od arcydzieła Williama Szekspira "Makbet".
Czytana bez tego kontekstu będzie kolejną powieścią sensacyjną o władzy która korumpuje, o narkotykach które uzależniają maluczkich i wielkich a także o polityce której bliskie związki ze światem przestępczym są tajemnicą poliszynela. Taka tematyka nie należy do moich ulubionych więc pewnie doceniając talent pisarski autora oceniłabym "Macbetha" jako pozycję dobrą (li tylko).

To co jednak zrobił autor zasługuje na owację na stojąco. Jo Nesbø udało się pokazać że historia opowiedziana przez Szekspira to opowieść nie poddająca się upływowi czasu, penetrująca najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy i wiecznie żywa. Największą przyjemność miałam w porównywaniu historii o losach grupy policjantów którzy pod wodzą nowego szefa starają się odciąć od korupcji która trawi wszystkie dziedziny życia i zaprowadzić porządek w mieście.
Te plany szybko biorą w łeb...

ania | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Niestety lub stety, pojedynek na Makbeta, Szekspir vs Nesbo, zdecydowanie wygrywa Nesbo. Jest to jak najbardziej subiektywna ocena i pewnie wielu z Was uzna mnie za ignorantkę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że gdyby Szekspir tworzył w XXI wieku, to pewnie też trochę podkoloryzowałby swoją sztukę.
Ale przyznajmy mu nagrodę dodatkową za pomysł, bo jakby nie było, to jednak on stworzył Makbeta. Żartuję oczywiście, mistrz to mistrz.
Nesbo znowu przerósł sam siebie. Brakuje mi gwiazdek na LC. Powinna być jakaś dodatkowa kategoria dla autorów, którzy już byli the best of the best, a ciągle stają się lepsi.
I znowu będę miała długiego kaca, jak po każdej takiej powieści; przez długi czas nie trafię na nic lepszego.
Studium zbrodni i sztuki budowania napięcia i niepokoju u czytelnika chyba każdy pisarz powinien się uczyć od Nesbo. Dla mnie to mistrz w tej ktegorii. Do tego wnikliwy obserwator otaczającej nas rzeczywistości i ludzkiej psychiki. Dlatego Makbet przeniesiony do współczesności...