Strażnicy Sampo: Tiera

Tłumaczenie: Bożena Kojro
Cykl: Strażnicy Sampo (tom 2)
Wydawnictwo: Kojro
Tiera
fantastyka, mitologia, kalevala,
Psotka

TIERA to druga część trylogii Strażnicy Sampo i dalszy ciąg przygód grupy młodych ludzi podróżujących na północ Finlandii w poszukiwaniu drugiego odłamka magicznego przedmiotu, zapewniającego bogactwo i władzę nad światem. Czy okrutnej Loviatar, królowej śmierci, oraz Louhi - władczyni chciwej i zimnej Pohjoli uda się przeszkodzić im w osiągnięciu celu? Ta powieść fantasy oparta na motywach...

Ta powieść fantasy oparta na motywach fińskiego eposu Kalevala w fascynujący sposób łaczy elementy mitologi fińskiej ze współczesną rzeczywistością i problemami nękającymi ludzkość.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.kojro.pl

Northman | 2016-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2016

Walka o ocalenie świata trwa... Kto zwycięży? Nastoletni Strażnicy Sampo, czy upiory rodem z fińskiej Kalevali?

Drugi tom trylogii opartej na motywach fińskiej mitologii trzyma poziom pierwszego. Historia staje się coraz bardziej ciekawa, skomplikowana... wciągająca. Nastoletni bohaterowie kontynuują rozpoczętą w pierwszym tomie wędrówkę stawiając czoła kolejnym przeciwnościom losu... Spotykając jednak na swojej drodze również sprzymierzeńców... W tym tytułowego Tierę. Kim jest? Tego nie zdradzę :) ... Warto dowiedzieć się tego samemu.

Muszę przyznać, że, pomimo młodzieżowego stylu, ten cykl mnie po prostu... URZEKŁ. Kocham wszelakie mitologie, a fińska, jak się okazuje, jest mi również bliska :) ... Wykorzystanie jej elementów na gruncie współczesności niczego im nie ujmuje. Wręcz przeciwnie - ciekawi i prowokuje do sięgnięcia po epos w oryginale.

Strasznie jestem ciekaw, jak się to wszystko skończy... W grze, oprócz nastoletnich bohaterów, mamy wciąż bowiem mitologiczne...

zaczytanywksiazkach | 2015-12-11

„Nie ten jest najniebezpieczniejszy, kto ma najwięcej sił, tylko ten, kto ma najwięcej czasu.”

Timo Parvela należy do grona niezwykle popularnych fińskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży. W Polsce ukazały się dwie jego książki z serii Ella i przyjaciele oraz dwie z serii Strażnicy Sampo.

Pierwszy tom, „Miecz”, bardzo mi się spodobał i ze zniecierpliwieniem czekałem na drugi tom. Czy opłacało się czekać? Czy „Tiera” jest godna polecenia?

Książka, tak jak pierwszy tom, jest oparta na motywach eposu Kalevala. Język książki jest prosty, akcja czasami trzyma w napięciu, pomysł bardzo ciekawy, ale wykonany został średnio, bo według mnie autor w pewnych momentach powinien zdradzić nam więcej szczegółów. Niektóre sceny były trochę niedopracowane. Muszę wspomnieć o błędach, których sporo jest w pierwszych pięćdziesięciu stronach. Później jest ich znacznie mniej, ale niestety także się pojawiają. Są one bardzo irytujące. Bardzo ciekawy i dla mnie oryginalny jest podział...

eR_ | 2015-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2015

Drugi tom cyklu"Strażnicy Sampo, opowiada dalszą podróż naszych młodych bohaterów, w poszukiwaniu kolejnej części układanki.
Książka bazująca na fińskim eposie Kalavela, to jedna, z najlepszych rzeczy jaką przeczytałem w tym roku.
Oczywiście, mówię tu, o szeroko pojętej fantastyce, każdy gatunek, że tak powiem ma swoje lepsze momenty.
Powieść fińskiego pisarza Timo Parvela, który swoją drogą jest autorem jednej z moich ulubionych książek, czyli Huśtawki.

A wracając do naszych bohaterów, będą oni musieli przeciwstawić się siłom, o których istnieniu mieli blade pojęcie, ale także będą musieli podjąć walkę ze sobą i swoimi słabościami.
Królowa śmierci, będzie się starać, aby im przeszkodzić, ale czy jej się uda?
To musicie odkryć sami.

Długo czekałem na ciąg dalszy tej opowieści, a gdy się doczekałem, nie zawiodłem się.
Piękna opowieść o przyjaźni, poświęceniu, opowiedziana w świetnym stylu.
Polecam.