Cesarzowa kości

Okładka książki Cesarzowa kości Andrea Stewart
Okładka książki Cesarzowa kości
Andrea Stewart Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Tonące cesarstwo (tom 2) fantasy, science fiction
Tonące cesarstwo (tom 2)
The Bone Shard Emperor
Fabryka Słów
2024-04-12
2024-04-12
2021-11-23
Piotr Kucharski
Fantasy LGBT

Nie mogłam się już doczekać, kiedy będę mogła przeczytać kontynuację ,,Córki kości’’. Akcja rozpoczyna się praktycznie po wydarzeniach, które miały miejsce w pierwszej części.

Tym co, najbardziej podoba mi się w tej książce to perspektywa nie jednej, a kilku bohaterów. Uwielbiam takie rozwiązania. Pozwala to na lepsze poznanie postaci i zobaczenie ich punktu widzenia na daną sprawę. Widać, że autorka skupiła się na jeszcze lepszej ich kreacji. Aczkolwiek muszę przyznać, że czasami podejmowali lekkomyślne i nieprzemyślane decyzję. Pojawia się również delikatny wątek miłosny, który fajnie został wpleciony w fabułę.

Miałam wiele pytać po skończeniu pierwszej części, ale na szczęście odnalazłam odpowiedzi na nie w tym tomie. Pojawia się mnóstwo nowych wątków, pełno intryg, polityki i sekretów. Wielu plot twistów nie byłam, w stanie przewidzieć. System magiczny jest niesamowicie oryginalny i cieszę się, że mogłam dowiedzieć się o nim więcej. Świat został dużo bardziej rozbudowany.

Uważam, że jest to historia warta uwagi.

Macie takie serie, po które sięgacie z czystą przyjemnością i nie możecie się wprost doczekać kolejnego tomu? Po przeczytaniu "Córki kości" autorstwa Andrei Stewart wiedziałam, że z całą pewnością sięgnę po jej kontynuację.

[ współpraca barterowa @fabrykasłow ]
Recenzja może zawierać spojlery do pierwszego tomu.

Po burzliwych wydarzeniach w finale "Córki kości" teraz to Lin musi zmierzyć się z próbą uratowania cesarstwa. W tym samym czasie przeciwko niej spiskuje Garstka Bezkostnych, którym informacji dostarcza Jovis. Cesarzowa próbuje naprawić błędy swojego ojca poprzez zniszczenie wszystkich stworzonych przez niego konstruktów. Natomiast wybudzona z długotrwałego otumanienia Nisong wraz z innymi konstruktami próbuje temu zapobiec.

"Cesarzowa kości", tak jak jej poprzedniczka, opowiedziana jest z perspektywy wielu bohaterów. Wszystkie te ujęcia są ze sobą powiązane, jednak przedstawiają odmienne spojrzenie na to, kto i jak powinien rządzić cesarstwem. Lin postawiona jest w tym tomie przed nie lada wyzwaniem. Chce uratować cesarstwo, lecz z czasem dostrzega, że nie jest w stanie zadowolić wszystkich. W tym samym czasie Jovis zostaje wplątany w konszachty Garstki Bezkostnych i sam już nie wie, komu może zaufać.

Drugi tom zdecydowanie bardziej skupia się na bohaterach i więziach jakie się między nimi tworzą. Autorka zgotowała im naprawdę ciężką przeprawę przez różne aspekty moralności człowieka. Oprócz tego zdradziła im kolejne elementy tworzonego przez nią świata, wcześniej ukrywane skrzętnie przez cesarza.

Andrea Stewart po raz kolejny udowodniła mi, że potrafi zaskakiwać, i choć pierwszy tom podobał mi się trochę bardziej (głównie ze względu na ilość akcji),tak ten stworzył solidny fundament do, miejmy nadzieję, epickiego zakończenia. Już nie mogę się doczekać!

[ współpraca barterowa @fabrykasłow ]
Recenzja może zawierać spojlery do pierwszego tomu.

Po burzliwych wydarzeniach w finale "Córki kości" teraz to...

W idealnym świecie powinno wyglądać to tak - objęcie cesarskiej władzy, sprawowanie mądrych rządów, cieszenie się szczęściem i przychylnością poddanych... Jednakże w prawdziwym życiu bywa zgoła inaczej, o czym to przychodzi przekonać się głównej bohaterce powieści Andrei Stewart „Cesarzowa kości”, która stanowi sobą drugą odsłonę znakomitego cyklu fantasy pt. „Tonące cesarstwa”. Zapraszam was do poznania recenzji tej książki, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów.

Stało się - Lin pokonała własnego ojca i jego magiczne konstrukty, objęła cesarski tron i rozpoczęła sprawowanie władzy. Jej największym wsparciem stał się dawny przemytnik i obecny kapitan gwardii - Jovis, jak i niezwykłe, odnalezione w piwnicach pałacu, mówiące zwierzę o imieniu Thrana. Bardzo szybko okaże się jednak, że dotychczasowe poświęcenie i ofiara Lin to nic względem tego, co będzie ją teraz czekać. Począwszy od ponownego zjednoczenia wysp, poprzez zapobiegnięcie ich katastrofalnemu zatonięciu, jak i kończąc na powstrzymaniu marszu zbuntowanej armii konstruktów pod przewodnictwem tajemniczej Nisong - każda z tych kwestii okazuje się palącą, jak i śmiertelnie niebezpieczną...

Andrea Stewart oddała w nasze ręce znakomitą, intrygującą i niezwykle efektowną kontynuacją swojej opowieści o świecie magii płynącej wprost z ludzkich kości, który staje w przededniu nadciągającej, być może największej w historii, katastrofy. I trzeba przyznać, że dokonała ona tego w naprawdę świetny sposób, kreśląc nie tylko kolejne losy Lin, Jovisa, Nisong i pozostałych bohaterów, ale też i odkrywając więcej z sekretów tej morskiej, wyspiarskiej, jakże dla nas egzotycznej rzeczywistości, które dotyczą wydarzeń sprzed wiele lat i określenia przyczyn konfliktu ludzi z budzącą lęk nacją Alanga.

Przede wszystkim dzieje się tu jeszcze więcej, aniżeli w pierwszej części cyklu. Bo mamy tu liczne podróże do kolejnych z wysp, mamy walkę ludzi z konstruktami, jak i mamy wreszcie niezwykle ciekawie zarysowaną relację pomiędzy Lin i Jovisem, których łączy tajemnica posiadanych mocy oraz rodzące się między nimi uczucie, zaś dzielą skrywane przez każdego z nich, wstydliwe sekrety. Ponadto autorka oddała tu znacznie więcej miejsca i czasu pozostałym ważnym bohaterem tej historii - m.in. kochającym się kobietom w osobach Phalue i Ranami, które odegrają niezwykłą rolę w całej serii dramatycznych wydarzeń, jakie staną się udziałem całego Cesarstwa. Jest klimatycznie, z rozmachem, ale też i wielce poruszająco, gdy oto pojawia się czas płacenia najwyższej ceny za błędy przeszłości.

Kolejny raz zachwyca nas wizja tej całej, powieściowej rzeczywistości, czyli spojrzenie na azjatycką kulturę sprzed wieków, dopełnione absolutnie wyjątkową wizją magii płynącej z kości, która może zamieniać zwierzęta i ludzi w posłusznych, przerażających niewolników. Tym razem mamy tu jeszcze więcej odniesień do przeszłości tego świata, ale też i sposobność odwiedzenia kolejnych z jego wysp, gdzie to w każdym przypadku codzienność życia wygląda nieco inaczej. Oczywiście nie brak tu nawiązań do trudnej polityki, do skomplikowanych wierzeń oraz wojny, który jawi się na horyzoncie z coraz większą mocą.

Równie wiele dobrego możemy powiedzieć o bohaterach tej książki - pragnącej bycia dobrą władczynią, zagubionej w nowej roli i potrzebującej oparcia Lin...; poczciwym, ale też i niezdecydowanym w swoich wyborach Jovisie, czy też tajemniczej, budzącej grozę i przerażającej swoją bezwzględnością Nisong, która z czasem staje się tu coraz ważniejszą postacią. Oczywiście nie możemy zapomnieć o urokliwym Mephim i nieco zlęknionej Thranie - magicznych, mówiących, rozumnych zwierzętach i zarazem najbliższych przyjaciołach Jovisa i Lin, którzy chwilami się przezabawni - zwłaszcza Mephi, który wkraczając niejako w nastoletni wiek, da się Jovisowi naprawdę we znaki...

Wojna, magia, przygoda i polityka - każdy z tych elementów wydaje się być tu niezwykle ważnym, intrygującym, niezbędnym w tym, by oddać pełnię tej opowieści. Jednocześnie pojawia się także i miłość, która oczywiście gościła również na stronach pierwszej części cyklu, ale tym razem przybiera ona inną, bardziej dramatyczną i skomplikowaną postać, gdy oto dotyka Lin i Jovisa. I warto docenić to, że mimo swojej wielkiej wagi przyjmuje tu ona istotną, ale i zarazem bardzo subtelną rolę, która dodaje tej historii pikanterii, ale jednocześnie nie zamienia ją w klimatyczny romans fantasy.

Książka ta zamyka wiele z wątków, ale jednocześnie i otwiera nowe, które znamionują niezwykle interesującą kontynuację serii. Kontynuację o tyleż intrygującą, że w kolejnej części role, znaczenia i cele z pewnością się zmienią - pytanie tylko dla kogo na lepsze, zaś dla kogo na gorsze...? To jest jednak melodią nieodległej przyszłości, gdyż teraz warto docenić tę trzecią odsłonę niniejszego cyklu, która w mej opinii jest jeszcze lepszą, bardziej porywającą i z pewnością dramatyczną, aniżeli poprzedni tom. Doceniam również - zresztą jak zawsze, znakomity przekład Piotra Kucharskiego, który dał nam możliwość poznania tej historii z jak najlepszej strony. Wreszcie mamy tu piękne ilustracje Dominika Bronieka, bez których to z pewnością opowieść ta nie byłaby tak efektowną. I wreszcie na koniec brawa dla Fabryki Słów za piękne wydanie, które swoją okładką oczarowuje nas od pierwszego spojrzenia.

Słowem podsumowania – powieść Andrei Stewart pt. „Cesarzowa kości”, to piękna, poruszająca, ekscytująca baśń fantasy, w której obok przygody, humoru i magii uświadczymy jednak także i wielkich, ludzkich dramatów. I w mej ocenie to właśnie połączenie tego, co dobre i piękne z tym, co smutne i mroczne, czyni tę historię tak niezwykłą, wyjątkową, znakomitą w każdym calu. Sięgnijcie po tę książkę i przekonajcie się o tym sami – gorąco polecam.

Jestem zachwycona. Pierwszy tom był świetny ale to co działo się tutaj przebiło moje oczekiwania. Zwroty akcji absolutnie cudowne, mnóstwo emocji, niepewność bohaterów, wszystko to połączyło się w świetną książkę. Aż boje się myśleć co będzie dalej

⭐ Jest jakiś przelicznik geniuszu? Bo mój mózg nie umie objąć całego geniuszu "Cesarzowej Kości". Ludzie, tu nie ma co gadać! To trzeba przeczytać!

Stokrotnie dziękuję @fabrykaslow za egzemplarz do recenzji! 🩷

⭐ Jak ja się zżyłam z tymi postaciami, jak ja rozpaczałam razem z nimi. Kochani... Ta książka powoduje zaburzenia emocjonalne. Działa jak rollercoaster. UZALEŻNIA!

⭐ Podział w książce pozostał taki sam. Dostajemy 4 bohaterów i 4 różne perspektywy - w poprzednim tomie bardzo się tym zachwycałam i kurcze, w "Cesarzowej Kości" tylko się utwierdziłam, że oglądania świata na 4 różne sposoby to jest właśnie to czego pragnę!

⭐ Lim została cesarzowa. Zrezygnowała z Festiwalu Trybutu, oddaje poddanym to, co zostało im odebrane, by pokazać jaką chce być Cesarzową. Podróżuje z wizytą na każdą wyspę! Cesarzom nie zdarzyło się to już od wielu wielu lat.

⭐ Dziewczyna stara się zapanować nad własnymi demonami, cesarstwem i wrogiem, który nadciąga coraz szybciej.

⭐ Jednak wróg nie śpi.

⭐ Alanga powstają. Kto jest prawdziwym potworem w tej historii?

⭐ Jovis zostaje w służbie Cesarzowej, pogodzony ze śmiercią żony, na poszukiwania której poświęcił wiele lat życia. Towarzyszy mu Mephi, jego towarzysz, pocieszyciel i najlepszy przyjaciel. (KOCHAM MEPHIEGO! Jego uzależnienie od "zabierania rzeczy, które przecież do nikogo nie należą" jest turbo urocze 🩷).

⭐ Czy wszystkie wyspy zdołają ocaleć? Czy podzielą los Jeleniej Głowy?

⭐ Czy bohaterowie" Cesarzowej Kości" poradzą sobie ze wszystkimi przeciwnościami i ścigającymi ich duchami?

JA NIC NIE WIEM - SAMI MUSICIE PRZECZYTAĆ, NIE PUSZCZE PARY Z UST! 😅

⭐ Przepiękna, najbardziej wzruszająca i uzależniająca. Tak bym opisała "Cesarzową Kości". Czekałam na ten tom i w żadnym wypadku się nie zawiodłam. Dostałam tak wiele! O wiele więcej niż oczekiwałam!

Moja ocena :Odlot! 🎈🎈🎈

Stokrotnie dziękuję @fabrykaslow za egzemplarz do recenzji! 🩷

• Do kupienia/prezent
  • Kupione 2024

Dodaj cytat z książki Cesarzowa kości