Sternberg

9788370541965

Dwaj arystokraci, hrabiowie Sternberg, podejmują walkę z żądnym krwi i opanowanym rewolucyjnym szaleństwem motłochem. Zwyciężają, lecz ich zwycięstwo niesie gorycz przegranej. Nic nie jest takie, jakie się wydaje, rewolucyjne hasła o równości i braterstwie niosą złowrogą treść. Miłościwie panujący cesarz zostaje zgładzony, arystokracja wymordowana, Austria toczy zaciekłe walki z Rosjanami, jak zwykle buntują się Polacy. W tle Wielkiej Historii i małych historii rozgrywają się ludzkie dramaty, wypełniając sobą Dzieje.

Wiedeń końca XVIII wieku, jakiego nie znacie. To nie historia alternatywna - to historia syntetyczna w wiedeńskich dekoracjach. Wszystkie rewolucje Europy w jednej. Lewica, prawica, nacjonaliści niemieccy, polscy i wszechsłowiańscy, a do tego grenadierzy, dragoni i poeci.

W Wiedniu, stanowiącym literacką syntezę Europy, wybucha rewolucja. Dwaj bracia, Carl i Alexander Sternbergowie, występują przeciwko rewolucji razem, lecz ich drogi szybko się rozchodzą. Carl zostaje politykiem, Alexander zaś partyzantem. Ich historie i historie ludzi, którzy są z nimi w taki czy inny sposób związani, kreślą literacką, fantastyczną wizję wydarzeń - narodzin współczesności.

Szczepan Twardoch, ur. 1979, socjolog i filozof, pisarz. Niezależny publicysta ("Opcje", "Fronda", "Gazeta Polska", "Broń i Amunicja"), redaktor "Christianitas". Studiował na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim. Ślązak, mieszka w Pilchowicach. W wolnych chwilach zajmuje się strzelectwem i podróżami, ostatnio za koło podbiegunowe - na Spitsbergen. Znawca broni białej i miłośnik każdej innej. Uprawia szermierkę historyczną i strzelectwo sportowe. Pierwsze opowiadania drukował w "Science Fiction", "Nowej Fantastyce" i "FA-Arcie". Książkowo debiutował: "Obłęd rotmistrza von Egern" (2005).

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Po debiutanckim zbiorze opowiadań pt „Obłęd rotmistrza von Egern” przyszedł czas na jego pierwszą powieść /2007/. Określmy ją, podobnie jak wspomniane opowiadania, jako parahistoryczną. Zresztą nazwa twórczości Twardocha jest nieistotna; jedni mówią o historii alternatywnej, inni o skomasowaniu wydarzeń....
A JA ODKRYŁEM PRAWDĘ: TO ANSA GRAFA /HRABIEGO/ SZCZEPANA VON TWARDOCHA DO HABSBURGÓW. No i jeszcze ten paskudny Kleiderpeter.
Nie udało mu się obalić Cesarstwa w poprzednich wcieleniach to wszczyna powstania przeciw mu w każdym swoim utworze. Co do „Sternberga” znalazłem ciekawą recenzję na „książkipolter.pl” autorstwa Tomasza „earl” Koziełło, którą polecam w całości, a ja kopiuję jej fragment:
„Sternberg jest kontynuacją zbioru opowiadań tego autora, wydanych pod tytułem Obłęd rotmistrza von Egern. Twardoch przenosi czytelnika do Austrii przełomu XVIII i XIX wieku. Po obaleniu...

wiejskifilozof | 2014-12-18

Mój konik historia alternatywna.Leczenie naszych kompleksów ? Ja tak,tego nie widzę.Dla mnie to super czytelnicza zabawa i wciągająca fabuła.
Oto Austria po ...rewolucji,obalono właśnie monarchię.
I dopiero jest za przeroszeniem burdel.
Kraj pogrąża się w chaosie i marazmie.
Gwałty,zabójstwa i rabunki są na porządku dziennym.
Twardoch zadaję nam pytanie,czy było warto.
Watro było obalać cesarza ?
Książka ma narratora,to pewien arystokrata.
Który nie miał,dobrego życia.
Wstrząsnęło mną ja,nie mógł jeść przez kilka dni...bo nie w elegancki sposób trzymał widelec.
Pan Szczepan napisał tę książkę twardym językiem.
Mocno i dosadnie.
I za to i za cudowną fabułę będzie dużo gwiazdek.

K_Schmidt | 2012-10-31

Gdyby przyszło komuś oglądać płótno Rembrandta o formacie 5x5 cm, westchnąłby najpewniej: „Ach, to by było zachwycające... gdyby tylko było większe!”. Powieść „Sternberg” zawiera analogiczny mankament: oto wytrawny, „staroświecki” w najlepszym tego słowa znaczeniu język narracji spotyka się z kameralnością fabuły i niewielką objętością tekstu. Zgrabne uszczegółowienie pewnych elementów opowieści nie tyle „wciąga” (bo zwykło się nadużywać tego słowa do opisu doświadczenia powierzchownego, jakim jest po prostu szybkie płynięcie z tokiem narracji) co zagłębia w książkę, budząc oczekiwanie, aby rozrosła się ona na kilkaset stronach, potrzebnych, aby owo godne uwagi dopracowanie detalu zdołało dokonać opisu wszystkiego, co istotne – tymczasem już, już drzwi otwierają się przed nami na oścież i... zatrzaskują się przed nosem. Dobry szkic postaci nie staje się rysunkiem, tragizm rewolucji i kontrrewolucji, powaga konfliktów moralnych i złożoność relacji między bohaterami jakby zbyt...

Narcyz | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Trochę mam problem z tą książką. Z jednej strony fantastyczny (dla mnie przynajmniej) temat powieści. Problem rewolucji, tego jak wygląda, tego co po niej i związanej z tym całej gamy postaw moralnych. No ale, kurczę, mało tego. To jest temat na wielką powieść, a nie na taką w gruncie rzeczy kameralną powiastkę. Trochę niedosyt i chciałoby się więcej. Myślę, że Twardoch A.D. 2015 byłby w stanie taką wielką narrację o rewolucji napisać, wtedy może jeszcze nie miał takich umiejętności, doświadczenia, warsztatu.
Prowadzenie narracji co rozdział z innego punktu widzenia potęguje wrażenie lekkiego chaosu. A co najbardziej rani moją duszę historyka to historical fiction. Ten miszmasz wydarzeń, osób, epok, miejsc znanych z historii z których powstała fabuła powieści trochę mnie razi. Domyślam się, że gdyby napisała podobną powieść opartą o rzeczywiste wydarzenia mogłoby to wydawać się wtórne, jednak wolę taką wtórność niż żonglowanie historią.
Niemniej jednak powieść całkiem w porządku.

InconsistentBlend | 2016-08-26
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Ciekawa historia, świetnie się czyta, ale czegoś jakby brakuje. Moim zdaniem niepotrzebne skojarzenia z nazizmem.

Naima | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Zaznaczyłam, że "przeczytane", ale to prawda w połowie, gdyż w jej połowie książkę odstawiłam. Napisana nie w stylu, którym lubię. Bo Twardocha późniejszego lubię bardzo a zdarzały mu się tutaj takie kwiatki... (nie znalazłam tego fragmentu a żałuję!! Coś tam było o Jutrzence dotykającej Heliosa - uśmiałam się z tej pretensjonalności). Widać, że to początki pisarza - nie może się wprost powstrzymać, żeby nie wtrącić ciekawostki historycznej w stylu "a ja to wiem!".
Przyznam, że o fabule nie chce mi się nawet pisać, bo trochę mi wszystko jedno, co i kto tam porabiał.
Książka niby OK, naprawdę można sobie przeczytać, ale powiedzmy szału nie ma. Szkoda mi było na nią czasu, gdy jest tyle lepszych (uczę się nie tracić czasu :)).

Karol | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Hmm, jest różnie. Czasem przynudza a po chwili nie można się oderwać. Pan Twardoch i tak wspiął się na szczyt moich ulubionych pisarzy.

Kearney88 | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Genialna, ponadczasowa. Szkoda tylko, że tak krótka.

Darth_Riv | 2016-11-01
PanWierzba | 2016-10-30