The Collected Stories of Philip K. Dick, vol. 3
Philip K. Dick
Mariusz

Trzeci tom opowiadań zebranych największego dwudziestowiecznego pisarza SF zawiera dwadzieścia trzy utwory napisane w ciągu kilkunastu miesięcy przed wydaniem pierwszej powieści Philipa K. Dicka, „Loteria słoneczna”. Wiele z nich trafia do wersji książkowej po raz pierwszy, jest tu też jednak kilka najbardziej znanych, jak „Już nie żyjesz, Foster” – wstrząsająca ekstrapolacja nuklearnej...

Wiele z nich trafia do wersji książkowej po raz pierwszy, jest tu też jednak kilka najbardziej znanych, jak „Już nie żyjesz, Foster” – wstrząsająca ekstrapolacja nuklearnej histerii wojennej czy „Złoty człowiek” – nietypowa historia o ludzkim mutancie na wysokim poziomie rozwoju ewolucyjnego.

W prezentowanym zbiorze błyskotliwych opowiadań doskonale widać najlepsze cechy dickowego pisarstwa, jego ciekawe widzenie świata, cięty dowcip i pomysłowość.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Palabambo | 2019-05-13

Moje pierwsze spotkanie z opowiadaniami Dicka, niestety zakończone lekkim zawodem. "Złotoskóry", tytułowa "Kopia ojca" czy śmieszna ciekawostka "Oczy" z pewnością wyróżniają się jakością i/lub pomysłem na tle pozostałych, ale niestety przeważają historie dosyć przewidywalne. Wracam do czytania jego powieści.

spootnik | 2019-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Trzeci tom opowiadań zebranych Philipa Dicka i wciąż dłuższe formy uznaję za ciekawsze. Jako, iż opowiadania ułożone są z grubsza chronologicznie, daje się odczuć postępy jakie poczynił autor. Im dalej w las tym bardziej to wszystko poukładane, spójne i ukierunkowane tematycznie (ni to wada, ni zaleta). Kilka perełek, kilka średniaków a wszystko cechuje oryginalność i specyficzny klimat nierzeczywistości. Roboty, kosmici, mutanci i światy równoległe - brzmi jak banał i taniocha, lecz w wydaniu Dicka uzyskuje zaskakującą wartość.

Niklas | 2019-01-12
Przeczytana: 2019 rok

Kolejny rewelacyjny tom opowiadań mistrza Sci-Fi.
Zdecydowanie polecam.

Gizmovsky | 2018-12-15

Chyba jeden z lepszych zbiorów opowiadań Dicka :)

Joanna | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Dick nigdy nie przestanie mnie zachwycać. Nie jestem fanem opowiadań ale ten zbiór jest rewelacyjny. Nie było ani jednego opowiadania, które uznałabym za słabe. Nawet 4-stronicowa historia "Oczy" ma swój wdzięk.

W większości nie są to miłe opowieści. Autor przedstawia nam przyszłość, w której żyją mutanci, zwycięża w wyborach opcja polityczna optująca za brakiem zapachu czy też świat po wojnie totalnej. Jest poruszonych wiele tematów, włącznie z szaleństwem.

Pozycja obowiązkowa dla fanów Orwella i Vonneguta.

| 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

To mój drugi zbiór opowiadań (po "Raporcie mniejszości").
Tam byłem oszołomiony i wniebowzięty.
Być może dlatego na starcie miałem bardzo wysokie oczekiwania.
Z początku byłem rozczarowany.
Jednak im dalej tym bardziej odnajdywałem rzeczy, które mnie urzekły wcześniej.
Dałbym 7,5 gdybym mógł ale ze względu na kilka smaczków naciągnę do 8.

Michał Głowacz | 2017-11-02

Trzeci tom opowiadań zebranych Philipa K. Dicka. Ogólnie, bardzo podobny do tomu poprzedniego ("Wariant drugi"). Mamy w nim zatem opowiadania bardzo dickowskie, bardzo dobre, lecz w większości nie wybitne.

Z utworów, na które warto zwrócić szczególną uwagę wymieniłbym każdego dnia coraz bardziej aktualny "Chwyt reklamowy" opowiadający o absurdalnie natarczywym marketingu, do którego nieuchronnie się zbliżamy. "Wisielec" to interesująca wizja inwazji z kosmosu. "Zapłacić drukarzowi" i "Już nie żyjesz, Foster" wiele mówią o kondycji ludzkości i napawają szczerym smutkiem (zwłaszcza "Drukarz"). "Null-O" i "Niedostosowany" to opowiadania przedziwne i intrygujące zarazem. Bardzo interesujący "Złotoskóry" został (teoretycznie) przeniesiony na ekran jako "Next", ale film (nie za dobry zresztą) nie ma z opowiadaniem nic wspólnego.

Mamerkus | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Nie mam za bardzo weny do pisania, więc krótko.
Jak na Dicka zbiór przeciętny, w pamięci zapada jedynie pięć opowiadań."Złotoskóry" to oryginalny pomysł na ewolucyjna inwazji. "Kopia ojca" to najlepsze opowiadanie zbioru, bezkompromisowy horror o inwazji porywaczy ciał, jestem ciekaw, czy to czasem Dick nie był pierwszym autorem tego wybornego pomysłu na horror, potem wykorzystanego w kilku świetnych filmach. "Ostatni z panów" jest niezły, tak samo jak "Stary wiarus", z kolei "Dar Tima" zapada w pamięć końcowym twistem. Reszta opowiadań po przeczytaniu szybko wypada z głowy.

Kerszi | 2017-03-17
Przeczytana: 03 marca 2017

Wszystkie opowiadania z książki pochodzą z lat pięćdziesiątych XX wieku. O tym fakcie dopiero się dowiedziałem na końcu. Przeżyłem szok, bo myślałem, że parę jest opowiadań z lat 60. i 70. ale żadnego nie ma z tego czasu. Książka ma tę zaletę nad starym filmem, że to co czytamy możemy przetworzyć w mózgu na obecne czasy, oczywiście jest w tym i zasługa tłumacza, nie zmienia to jednak faktu, że Dick jest pisarzem ponadczasowym. Parę opowiadań było już publikowanych, ale warto je odświeżyć. Szczerze polecam.

tivrusky | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 25 lipca 2016

Pierwsza połowa lat 50 XX wieku, Philip Dick spędza całe lata przy maszynie do pisania. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu i miesiąc po miesiącu zapisując kolejne kartki, tworząc kolejne opowiadania. Czas na opowiadania SF dobry. Nasze wyobrażenie o świecie i wszechświecie tonie jeszcze w pewnej naiwności, rodem z verne'owskich podróży, z drugiej jednak strony ma miejsce gwałtowny rozwój nauk przyrodniczych i nasza wiedza o rzeczywistości, coraz powszechniejsza, zaczyna wkraczać w sferę owych zabawnych, z dzisiejszego punktu widzenia wyobrażeń. Niesie to za sobą olbrzymią fascynację nową – osadzoną w naukowych realiach – fantastyką. Lata 50 minionego stulecia, to okres olbrzymiego boomu czasopism poświęconych temu właśnie gatunkowi. Dick siedzi i pisze swoje opowiadania, łącznie ponad setkę, i nie ma najmniejszego problemu z publikowaniem ich. Potem, zebrane w pięć, zdaje się, tomów, wyjdą jako spójna całość po śmierci pisarza w latach osiemdziesiątych. Dotarły także do Polski, a...