Alfabet amerykański

Wydawnictwo: Agora SA
agiwka

Andrzej Lubowski, ekonomista i publicysta, bywalec salonów Waszyngtonu, Nowego Jorku i Kalifornii, wprowadza nas za kulisy amerykańskiej polityki, kultury, mitologii oraz stylu życia. Od Appla, przez Czapkę z dzaszkiem, Filantropię, Kim Kardashian, Jazz, Krzemową Dolinę po Tea Party i Wojnę z Terroryzmem - wędrujemy z Andrzejem Lubowskim po zakamarkach amerykańskich miast, portfeli i dusz. Fantastyczna mieszanka wiedzy, błyskotliwości i trzeźwości w spojrzeniu na wciąż najpotężniejsze państwo świata.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

CUD-NATURY | 2019-09-09

Autor stworzył swój własny alfabet o USA i jego znakach rozpoznawczych. Fajne czytadło na weekend.

alfi78 | 2019-07-14
Przeczytana: lipiec 2019

Zbiór krótko zarysowanych tematów, które według autora są najbardziej charakterystyczne dla USA. Od A, jak Apple poprzez D, jak Dolina Krzemowa aż po W, jak Wall Street czy Wojna z terroryzmem.

Piotrek | 2019-02-17

Kocham Stany Zjednoczone. Od kiedy wróciłem z wycieczki po tym kraju, wciągam wszystkie książki poświęcone Ameryce. Przyznam, że "Alfabet" Andrzeja Lubowskiego zaskoczył mnie ogromną ilością informacji o USA, o których nie miałem pojęcia! Zdecydowanie warta polecenia dla każdego zainteresowanego Stanami!

Marfield | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 29 lutego 2016

Stany Zjednoczone są jednym z tych krajów, na temat którego prawie każdy ma wyrazistą opinię. Albo się je kocha, albo nienawidzi. Trudno tu o ambiwalentność. Andrzej Lubowski (ekonomista, manager, publicysta, wieloletni mieszkaniec USA) dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat różnych zagdanień związanych z Ameryką począwszy od podejścia do kwestii aborcji, poprzez opinie i ciekawostki nt. CIA, Hollywood, Jazzu, NASA, rasizmu, afery Watergate wielu innych. Książka jest raczej zbiorem luźnych esejów czy artykułów na różne tematy, niż poważną analizą, jednak całość jest ciekawa i czyta się fajnie. Miałbym kilka drobnych uwag do redakcji (powtórzenie zdania, błędna wielkość przy podawaniu kosztów), ale w sumie polceam.

MoznaPrzeczytac | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

„Alfabet amerykański” to nieco zwodniczy tytuł. Owszem, znajdziemy tu wiele faktów, ciekawostek, nowinek, anegdotek czy wreszcie przekonań własnych autora, ale zamknąć charakterystykę Stanów Zjednoczonych w niecałych trzystu stronach tekstu to raczej niewykonalne. Stąd w domyśle trzeba założyć, że jest to rodzaj osobistego alfabetu Andrzeja Lubowskiego, szerszej publiczności znanego z roli autora poczytnych „Zbig. Człowiek, który podminował Kreml” i ostatnio „Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?”, natomiast stricte już zawodowo – ekonomisty zatrudnianego w największych korporacjach USA, od 30 lat mieszkającego w Kalifornii.
Struktura książki składa się z kilkudziesięciu rozdziałów obejmujących po kilka stron, ułożonych w kolejności alfabetycznej, zaczynając od rozdziału „Aborcja”, kończąc na „Wojnie z terroryzmem”. Chociaż ramy zestawienia mają wydźwięk niewątpliwie polityczny, to rozciągłość zagadnień, jakie podejmuje Autor, jest bardzo szeroka – próbuje on w zakres analizowanych...

almos | 2015-11-02
Przeczytana: 26 października 2015

Książka jest zbiorem haseł opisujących historię i współczesność Stanów Zjednoczonych. Autor spędził w Ameryce kilkadziesiąt lat, pracując na różnych ważnych stanowiskach, niewątpliwie zna się na rzeczy. Niemniej dostaliśmy subiektywny wybór haseł, wyglądający na zbiór artykułów pisanych do popularnej gazety. Tematyka od Sasa do Lasa, od sztuki poprzez sport, historię, artykuły o celebrytach (Kim Kardashian!) do ekonomii (na której autor zna się najlepiej). Siłą rzeczy poziom artykułów jest nierówny.

Same artykuły mogą być niezłym wprowadzeniem do danego tematu, niemniej w żadnym wypadku to wykład systematyczny, rzecz ma raczej charakter wybiórczy i powierzchowny. Poza tym ich jakość jest bardzo różna. I tak omówienie pierwszej poprawki do konstytucji (tej o wolności słowa) nie umywa się do dyskusji Orlińskiego z książki 'Ameryka nie istnieje'. Z kolei artykuł o jazzie, o którym coś tam wiem, rozczarowuje. Conajmniej dziwne jest twierdzenie, że John Coltrane zbliżył jazz do...