Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?

Okładka książki Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać? Andrzej Lubowski
Okładka książki Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?
Andrzej Lubowski Wydawnictwo: Znak nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2013-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-23
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324020485
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Zawód: szpieg. Rozmowy z Aleksandrem Makowskim Michał Majewski, Paweł Reszka
Ocena 7,0
Zawód: szpieg.... Michał Majewski, Pa...
Okładka książki Mosad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal
Ocena 7,3
Mosad. Najważn... Michael Bar-Zohar, ...
Okładka książki Korea Północna. Ostatni wielki brat Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Ocena 6,4
Korea Północna... Piotr Głuchowski, M...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
147 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
762
685

Na półkach: ,

Jasno i przejrzyście podane niełatwe tematy polityczno-gospodarczych zawirowań na świecie i ich ekonomiczne odzwierciedlenie na poszczególnych kontynentach. Bardzo trafna i zwięzła analiza pozwalająca zrozumieć sytuację i rozłożenie sił politycznych świata, ich wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. Daje do myślenia, uzmysławiając nam jednocześnie, jak wiele zależy od zewnętrznych układów, międzynarodowych decyzji i porozumień.
Ta godna polecenia pozycja miała tylko jeden minus- została napisana w 2013 roku. Sporo więc zmieniło się na arenie międzynarodowej od tego czasu, zważywszy, zwłaszcza na potęgę pandemii koronawirusa, która zdecydowanie zaburzy podaną przez autora wizję świata w 2040 roku. Niemniej to prawdopodobnie jedna z ważniejszych książek, jakie warto przeczytać.

Jasno i przejrzyście podane niełatwe tematy polityczno-gospodarczych zawirowań na świecie i ich ekonomiczne odzwierciedlenie na poszczególnych kontynentach. Bardzo trafna i zwięzła analiza pozwalająca zrozumieć sytuację i rozłożenie sił politycznych świata, ich wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. Daje do myślenia, uzmysławiając nam jednocześnie, jak wiele zależy od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2112
439

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka autora-ekonomisty, który poddaje testom trzy wielkie globalne prognozy dotyczące światowej gospodarki

Bardzo dobra książka autora-ekonomisty, który poddaje testom trzy wielkie globalne prognozy dotyczące światowej gospodarki

Pokaż mimo to

avatar
527
203

Na półkach:

7/10
Widać, że Lubowski ma spory bagaż doświadczeń z pracy zarówno w Polsce jak i USA. Książka wydaje się być opracowaniem rzetelnym i racjonalnym jeśli chodzi o prognozy i wizje świata na najbliższe dekady. Napisana przystępnym językiem tak więc powinna być zrozumiała niemal dla każdego. Jako, że żyjemy w ciekawych czasach , każdy powinien się z nią zaznajomić i wyciągnąć wnioski.

7/10
Widać, że Lubowski ma spory bagaż doświadczeń z pracy zarówno w Polsce jak i USA. Książka wydaje się być opracowaniem rzetelnym i racjonalnym jeśli chodzi o prognozy i wizje świata na najbliższe dekady. Napisana przystępnym językiem tak więc powinna być zrozumiała niemal dla każdego. Jako, że żyjemy w ciekawych czasach , każdy powinien się z nią zaznajomić i wyciągnąć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
347
57

Na półkach:

Cóż dobrze czyta się. Trudno też oczekiwać że autor wstrzeli się w prognozy tak złożonego świata. Ale jednego tutaj zdecydowanie brakuje-klimatu. Ten topic obecnie jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym problemem całego świata, czy to Kalifornia, Anglia, Niemcy, Chiny, Australia. Wszyscy się muszą jakoś do tego odnieść, zacząć przyspieszać, czasem jak w przypadku Chin, gwałtownie, zmiany. Zmiana klimatu to także susze, anomalie pogodowe itd. które do 2040 będą podcinać rozwój w Afryce czy Azji. Już obecnie obserwujemy w zachodnim świecie wylew protestów związanych z działaniami klimatycznymi, a bedzie ich więcej.

Czy autor mógł to przewidzieć w 2013?-mógł. Tu kluczem jest fizyka-wystarczająco jednoznaczna. Papież Franciszek o globalnym ociepleniu pisał dwa lata później, czy tak wiele się przez ten czas zmieniło? Nie.

Cóż dobrze czyta się. Trudno też oczekiwać że autor wstrzeli się w prognozy tak złożonego świata. Ale jednego tutaj zdecydowanie brakuje-klimatu. Ten topic obecnie jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym problemem całego świata, czy to Kalifornia, Anglia, Niemcy, Chiny, Australia. Wszyscy się muszą jakoś do tego odnieść, zacząć przyspieszać, czasem jak w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
389
367

Na półkach: , ,

Czasy w jakich żyjemy dla osób nie śledzących na bieżąco wielu źródeł informacji (rzecz konieczna do wyrobienia sobie obiektywnego spojrzenia) są trudne do zrozumienia. Wiele się dzieje w strefie polityki, gospodarki i środowiska na całym świecie, a do wielu informacji mamy ograniczony dostęp. Książka pozwala zrozumieć posunięcia największych graczy w chwili obecnej oraz krajów, które pretendują do zasilenia "ich" szeregów. Rozgrywka, jaka obecnie ma miejsce będzie miała wpływ na ukształtowanie sił politycznych na świecie i zdefiniuje miejsce Polski na mapie Europy i świata. Czy chcemy tego czy nie - bierzemy udział w tej grze, i od nas - pracowników, pracodawców, inwestorów, etc. zależy przyszłość naszego kraju.

Czasy w jakich żyjemy dla osób nie śledzących na bieżąco wielu źródeł informacji (rzecz konieczna do wyrobienia sobie obiektywnego spojrzenia) są trudne do zrozumienia. Wiele się dzieje w strefie polityki, gospodarki i środowiska na całym świecie, a do wielu informacji mamy ograniczony dostęp. Książka pozwala zrozumieć posunięcia największych graczy w chwili obecnej oraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
42
2

Na półkach:

Niezwykle wciągająca lektura. Autor obiektywnie opowiada o poszczególnych gospodarkach świata, często przy tym przełamuje stereotypy myślowe, którymi zwykli jesteśmy się kierować. W kolejnych rozdziałach możemy przekonać się w jakiej sytuacji znajdują się mieszkańcy poszczególnych części globu. Mimo ciężkiego tematu i monotonnej budowy, autor ma nieocenioną zdolność zainteresowania czytelnika a nawet rozbawienia go.
Wbrew tytułowi i okładce, nie jest to trywialna czy populistyczna publikacja. Stanowi zwięzłą analizę obecnej sytuacji gospodarczej świata i skromną próbę domniemania jego potencjalnych dróg rozwoju.

Gorąco polecam.

Niezwykle wciągająca lektura. Autor obiektywnie opowiada o poszczególnych gospodarkach świata, często przy tym przełamuje stereotypy myślowe, którymi zwykli jesteśmy się kierować. W kolejnych rozdziałach możemy przekonać się w jakiej sytuacji znajdują się mieszkańcy poszczególnych części globu. Mimo ciężkiego tematu i monotonnej budowy, autor ma nieocenioną zdolność...

więcej Pokaż mimo to

avatar
644
487

Na półkach: ,

Dobre pytanie, czyż nie? Czy musi przegrać i czy stanie się to w ciągu następnych 25 lat? Unia Europejska raczej trzeszczy w szwach, USA zadłużone po uszy, Japończycy - sami staruszkowie i zdziwaczała młodzież, kraje BRIC depczą Zachodowi po piętach, czyli sytuacja jest dynamiczna.
Opis okładkowy jest trochę mylący bo autor większość książki poświęcił na dość systematyczny przegląd stanu obecnego, prognozowaniem zajął się na sam koniec i całe szczęście. O ile bowiem pierwsza część daje mnóstwo informacji, dla mnie, mającej europocentryczne postrzeganie świata, były to często informacje nowe i zaskakujące. Co wiemy o Pakistanie, tzw. podbrzuszu Rosji czyli dawnych republikach z przewagą ludności muzułmańskiej, o Nigerii i innych krajach Afryki, o różnicach modeli gospodarczych i państwowych pomiędzy Argentyną, Brazylią a Chile? Ja wiem niewiele i za te dane autorowi należy się uznanie. Są one podane w klarowny sposób, dają pojęcie o stopniu złożoności globalnych zależności.
Natomiast część zawierająca tytułową prognozę jest raczej powierzchowna - skupia się na mierzalnych wartościach typu przyrost PKB, wydobycia paliw kopalnych, danych demograficznych, zupełnie ignorując kwestie klimatyczne (deficyt wody itp.),energetyczne oraz społeczne (pomijając nierówności dochodów, o tym autor pisze). Z grubsza autor uważa, że świat idzie w dobrym kierunku, trzeba dokonać małych korekt, wszystko jest do ogarnięcia, Ameryka musi się tylko ocknąć, Europa chyba już nie zdąży, stanie się ekskluzywnym domem starców. Niestety, sytuacja w skali globalnej nie wygląda wcale różowo i to kto przegra lub wygra rywalizację jest drugorzędną kwestią.
Zainteresowanym tematem polecam bardzo mocno: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150171/swiat-na-rozdrozu

Dobre pytanie, czyż nie? Czy musi przegrać i czy stanie się to w ciągu następnych 25 lat? Unia Europejska raczej trzeszczy w szwach, USA zadłużone po uszy, Japończycy - sami staruszkowie i zdziwaczała młodzież, kraje BRIC depczą Zachodowi po piętach, czyli sytuacja jest dynamiczna.
Opis okładkowy jest trochę mylący bo autor większość książki poświęcił na dość systematyczny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
584
76

Na półkach:

Książka w 80% składa się z opisu aktualnego układu potęg i mocarstw, tłumaczy ekonomię światową, zahacza o mikroekonomię i makroekonomię, wszystko bazując na statystykach, badaniach i historii. Tylko ok. 20% książki to próby przewidzenia przyszłości, co uważam, jest bardzo dobrze dobraną proporcją. Czyta się dobrze i szybko, autor jest profesjonalistą i erudytą. Brakuje mi jedynie podjęcia tematu problemu pluralizmu kulturowego, np. napływu islamu do zachodniego kręgu cywilizacyjnego. Książka Lubowskiego powinna być lekturą w liceum albo/i na studiach.

Książka w 80% składa się z opisu aktualnego układu potęg i mocarstw, tłumaczy ekonomię światową, zahacza o mikroekonomię i makroekonomię, wszystko bazując na statystykach, badaniach i historii. Tylko ok. 20% książki to próby przewidzenia przyszłości, co uważam, jest bardzo dobrze dobraną proporcją. Czyta się dobrze i szybko, autor jest profesjonalistą i erudytą. Brakuje mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
11

Na półkach: ,

Książka jest bardzo interesującą, obiektywną analizą stanu obecnych zależności międzypaństwowych. Skupia się w równym stopniu na gospodarce, kulturze, polityce oraz wadach i zaletach poszczególnych regionów Świata. Przemyślenia autora są logiczne i przedstawione w przyjazny sposób dla odbiorcy. Pozwala dojrzeć element przyczynowo-skutkowy obecnego stanu rzeczy: kryzysu światowego, ekspansji wschodu, zapaści zachodu, bogacenia się i ubożenia społeczeństwa, atutów i bolączek poszczególnych krajów.

Lubowski próbuje stworzyć równianie z wieloma niewiadomymi i to wychodzi mu znakomicie. Aż człowieka dziw bierze, że sam nie dostrzegał danych zależności. Niestety rozwiązanie tego równania, to już tylko "gdybanie" bo zakładam, że nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i zawsze może ona potoczyć się zgoła innymi torami niż wydawać by się mogło najtęższym umysłom świata.

Podsumowując, grzechem ignorancji byłoby nie spojrzeć na świat oczami Andrzeja Lubowskiego i nie zapoznać się z Jego "Świat 2040, czy Zachód musi przegrać".

Książka jest bardzo interesującą, obiektywną analizą stanu obecnych zależności międzypaństwowych. Skupia się w równym stopniu na gospodarce, kulturze, polityce oraz wadach i zaletach poszczególnych regionów Świata. Przemyślenia autora są logiczne i przedstawione w przyjazny sposób dla odbiorcy. Pozwala dojrzeć element przyczynowo-skutkowy obecnego stanu rzeczy: kryzysu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
147

Na półkach: , ,

doskonałe źródło do analiz danych statystycznych
Można z tej książki poniekąd umotywować swoją opinię na temat gospodarek UE i ich "utajnionych ciągot".

doskonałe źródło do analiz danych statystycznych
Można z tej książki poniekąd umotywować swoją opinię na temat gospodarek UE i ich "utajnionych ciągot".

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    176
  • Przeczytane
    171
  • Posiadam
    76
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    10
  • 2014
    4
  • E-book
    3
  • 2016
    2
  • 2015
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Andrzej Lubowski Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać? Zobacz więcej
Andrzej Lubowski Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać? Zobacz więcej
Andrzej Lubowski Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać? Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także