Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?

Wydawnictwo: Znak
9788324020485
Inne
Ag2S

Kto będzie hetmanem na wielkiej szachownicy roku 2040? Dlaczego Amerykę czeka detronizacja, kiedy cały świat bawi się iPadami i nie może się oderwać od Google’a i Facebooka? Czy Chińczycy mogą dzięki taniej produkcji zawładnąć globem, nie niszcząc go? Czy Zachód zdoła uratować swój przemysł przed inwazją Azjatów? Europa grzęźnie w kryzysie, a Unii, która miała jednoczyć kontynent, grozi, że...

Kto będzie hetmanem na wielkiej szachownicy roku 2040?

Dlaczego Amerykę czeka detronizacja, kiedy cały świat bawi się iPadami i nie może się oderwać od Google’a i Facebooka? Czy Chińczycy mogą dzięki taniej produkcji zawładnąć globem, nie niszcząc go? Czy Zachód zdoła uratować swój przemysł przed inwazją Azjatów? Europa grzęźnie w kryzysie, a Unii, która miała jednoczyć kontynent, grozi, że go podzieli. Czy poradzi sobie z postępującą islamizacją? Autor stara się ominąć rafy czyhające na zadufanych „proroków” i po wnikliwym prześwietleniu ekonomicznych tygrysów śledzi trendy, które będą miały znaczenie dla przyszłości świata.

Andrzej Lubowski poddaje testom trzy wielkie globalne prognozy − trzy spojrzenia gigantów − banków Goldman Sachs i Citibank oraz Roberta Fogla, noblisty z ekonomii. Odwołuje się do swoich doświadczeń (pracował przez 20 lat w kierownictwie Citigroup i Visy, doradzał firmom w Ameryce i Europie) i ekonomicznej wiedzy, którą pogłębił dzięki licznym podróżom i osobistym kontaktom z architektami światowego ładu. W zakończeniu książki proponuje swoje własne, zaskakujące spojrzenie na świat w roku 2040.

Czy Europa będzie słabsza od Afryki? Czego potrzeba Polsce do awansu w światowych rankingach? Śledztwo trwa. Jego zapis jest fascynujący.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3825,Swia...»

Zuba | 2016-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Dobre pytanie, czyż nie? Czy musi przegrać i czy stanie się to w ciągu następnych 25 lat? Unia Europejska raczej trzeszczy w szwach, USA zadłużone po uszy, Japończycy - sami staruszkowie i zdziwaczała młodzież, kraje BRIC depczą Zachodowi po piętach, czyli sytuacja jest dynamiczna.
Opis okładkowy jest trochę mylący bo autor większość książki poświęcił na dość systematyczny przegląd stanu obecnego, prognozowaniem zajął się na sam koniec i całe szczęście. O ile bowiem pierwsza część daje mnóstwo informacji, dla mnie, mającej europocentryczne postrzeganie świata, były to często informacje nowe i zaskakujące. Co wiemy o Pakistanie, tzw. podbrzuszu Rosji czyli dawnych republikach z przewagą ludności muzułmańskiej, o Nigerii i innych krajach Afryki, o różnicach modeli gospodarczych i państwowych pomiędzy Argentyną, Brazylią a Chile? Ja wiem niewiele i za te dane autorowi należy się uznanie. Są one podane w klarowny sposób, dają pojęcie o stopniu złożoności globalnych zależności....

Patton | 2014-01-31
Przeczytana: styczeń 2014

Jak ocenić książkę, która z racji tytułu oraz treść jaką niesie będzie można potwierdzić (lub nie), najwcześniej około roku 2025. Czytając wywody autora można odnieść wrażenie, że jest zorientowany w temacie a tym samym wie co się święci. Opis demografii, ekonomii oraz kontaktów i zależności między najważniejszymi państwami albo/i też kontynentami ma niebagatelny wpływ na ciekawą fabułę książki. Rzec można wciąga bez reszty.
W dużej mierze mogę się zgodzić co do pewnych kwestii oraz założeń przyszłego podziału geopolitycznego, ale… Autor „na siłę” udowadnia, że USA ze swoim zapleczem technologicznym, kadrą inżynierską oraz przedsiębiorczością w ciągu kilkunastu lat jest w stanie konkurować z takimi gospodarkami jak Chiny, Indie. Nie porusza przy tym kwestii niewypłacalności Stanów, problemów jakie nastręcza słaby dolar, powstałych konfliktach po misjach stabilizacyjnych itd. Jednocześnie określa wojnę walutową, jako zabawę dzieci z piaskownicy – przez co przyszłe debatowanie o...

Jurek | 2014-05-28
Przeczytana: maj 2014

Książka „Świat 2040 – czy Zachód musi przegrać” – mimo swego tytułu - nie jest wyłącznie futurystyką, zawiera bowiem również sporo informacji na temat historycznych i współczesnych procesów społeczno-ekonomicznych. I bardzo dobrze że nie zajmuje się wyłącznie zgadywankami na temat przyszłości, bo prognozy „krótkoterminowe” niekoniecznie się sprawdzają, a te bardziej odległe są równie konkretne jak przepowiednie delfickie czy Nostradamusa. Natomiast analizę sytuacji współczesnej czyta się z przyjemnością, bo jest konkretna i logiczna.
Na pytanie tytułowe „czy Zachód musi przegrać?” Autor nie odpowiada wprost, tym niemniej – po przeczytaniu – odpowiedziałbym: „już przegrał, tylko jeszcze nie do wszystkich to dotarło”. Na dowód – kilka cytatów: ”Wielka Brytania potrzebowała stu pięćdziesięciu lat, aby podwoić swój dochód na głowę, Stanom Zjednoczonym i Niemcom zabrało to od trzydziestu do sześćdziesięciu lat, Chinom i Indiom mniej niż dziesięć”. „Dziś około 40% osób, które zjawiają...

Neptun Kolak | 2013-10-14
Przeczytana: 07 października 2013

To właśnie czegoś takiego moja spragniona konkretnych informacji z przystępnej formie inteligencja poszukiwała od wielu lat. Natrafiłem na Andrzeja Lubowskiego totalnie przez przypadek. Zaciekawiły mnie mrówki na okładce. Pomyślałem, wow!, coś innego, czegoś takiego jeszcze nie było. No i nie zawiodła mnie intuicja, jak zwykle zresztą. Fantastyczne zestawienia i zestawienia zależności, od wynalazków po historię i prognozy, co wspólnego ma z polityką sport, a jak na losy świata realnie wpłynęły wojny? Mnóstwo przydatnych wiadomości w jednej książce. Po przeczytaniu kupiłem kilka egzemplarzy kumplom, z różnych okazji, ale też bez okazji. Wszyscy są zachwyceni. Teraz spotkania przy piwie grożą niemal bójkami, tak się spieramy w różnych poruszanych w tej książce kwestiach. Ale o to właśnie chodzi, żeby myśleć, odkrywać, spierać się, a nie biernie czekać na osąd i wynik, cudzy wniosek, który zazwyczaj ignorujemy. Rewelacja

Rita | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Książka ta zainspirowała mnie do pogłębiania wiedzy na temat świata. Okazuje się, że wiemy o nim przerażająco niewiele. Andrzej Lubowski w przystępny sposób objaśnia wiele teorii prognozujących losy świata nie wciągając czytelnika w spiskowe paranoje. Posługując się zabawnymi przykładami i anegdotami opowiada ze swojej perspektywy, subiektywnie, ale operując wiarygodnymi informacjami, jakie są zależności między Stanami a Chinami, dlaczego Newton jest wszystkiemu winien oraz gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Kompletnie nie spodziewałam się po tej książce podobnego WOW! Polecam wszystkim wkoło i zarażam entuzjazmem względem autora, który porwał mnie w tematy, względem których nie podejrzewałam siebie ani o krztynę ciekawości. Naprawdę warto zabawić się z Andrzejem Lubowskim, bo ten Pan ucząc bawi, bawiąc uczy świata.

Walker | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Książka w 80% składa się z opisu aktualnego układu potęg i mocarstw, tłumaczy ekonomię światową, zahacza o mikroekonomię i makroekonomię, wszystko bazując na statystykach, badaniach i historii. Tylko ok. 20% książki to próby przewidzenia przyszłości, co uważam, jest bardzo dobrze dobraną proporcją. Czyta się dobrze i szybko, autor jest profesjonalistą i erudytą. Brakuje mi jedynie podjęcia tematu problemu pluralizmu kulturowego, np. napływu islamu do zachodniego kręgu cywilizacyjnego. Książka Lubowskiego powinna być lekturą w liceum albo/i na studiach.

Sarpedon | 2014-03-08
Przeczytana: luty 2014

Bardzo wciągająca i sprawnie napisana pozycja, odróżniająca się od innych tego typu analiz brakiem skłonności do szokowania czy wróżenia spektakularnych prognoz o przykuwających uwagę tytułach rodem z taniego brukowca.

Autor stara się scharakteryzować regiony globu szybko i zwięźle (co zrozumiałe w tak niewielkiej pozycji) nie patrząc tylko na słupki wzrostu PKB w ostatnich pięciu/dziesięciu latach. Świat jaki znamy ulegnie zmianie, ale może nie aż tak drastycznej?

Na uwagę zasługuje przede wszystkim trzeźwe spojrzenie na największe problemy "naszej" Europy jak starzenie się społeczeństwa, szalejące bezrobocie, nielegalna imigracja, wzrost tendencji nacjonalistycznych przy jednoczesnie przerośniętym socjalu i stopującej myślenie/dyskusję poprawności politycznej oraz lewicowo-genderowym rynsztoku ;).

Carnival | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, Fakty i akty, 2017
Przeczytana: 06 października 2017

Czasy w jakich żyjemy dla osób nie śledzących na bieżąco wielu źródeł informacji (rzecz konieczna do wyrobienia sobie obiektywnego spojrzenia) są trudne do zrozumienia. Wiele się dzieje w strefie polityki, gospodarki i środowiska na całym świecie, a do wielu informacji mamy ograniczony dostęp. Książka pozwala zrozumieć posunięcia największych graczy w chwili obecnej oraz krajów, które pretendują do zasilenia "ich" szeregów. Rozgrywka, jaka obecnie ma miejsce będzie miała wpływ na ukształtowanie sił politycznych na świecie i zdefiniuje miejsce Polski na mapie Europy i świata. Czy chcemy tego czy nie - bierzemy udział w tej grze, i od nas - pracowników, pracodawców, inwestorów, etc. zależy przyszłość naszego kraju.

Mateusz | 2014-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2014

Bardzo ciekawa pozycja, ogrom wielu informacji, analiz geopolitycznych i gospodarczych... przez co nieco kojarzy mi się z "Monsunem" Kaplana. Ostatnio z rozdziałów oparty na wróżeniu z fusów najmniej przypadł mi do gustu, ale poza tym... to pozycja godna polecenia :)

Podobnie jak jeden z przedmówców, sam kupiłem ją dwóm Przyjaciołom na prezent i jestem pewien, że równie bardzo będą tą pozycją zachwyceni :)

drapichrustka | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Świat 2040 Andrzeja Lubowskiego to rzetelny przewodnik przedstawiający mocne i słabe strony światowych gospodarek.

Książka rozważa m.in. takie kwestie jak zależność USA i Chin. Z jednej strony Stany z własnymi zasobami ropy, nie najgorsza innowacyjnością, ale i demokracją zagrożoną przez wpływy lobbystów i wielkich pieniędzy potrzebnych obecnie na prowadzenie kampanii wyborczych. Z drugiej strony Chiny posiadające wciąż wysokie rezerwy walutowe w dolarach, z wciąż relatywnie tania siłą roboczą, ale i z widmem spadającego przyrostu naturalnego, będącego konsekwencją polityki jednego dziecka a także ogromnym zanieczyszczeniem przemysłowym środowiska. Pomiędzy nimi mamy starzejąca się Europe z rozbudowanym socjalem, który przyciąga coraz więcej imigrantów z krajów arabskich. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na Rosję, która opiera swą gospodarkę głównie na posiadanych surowcach naturalnych i która jak pokazują wydarzenia ostatnich tygodni jest uzależniona od cen ropy.

Książka zwraca...