Kontuzjowane mocarstwo

Wydawnictwo: Świat Książki
historyczna

Magdalena Nowakowska | 2014-02-01
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Kontuzja czy jednak poważne uszkodzenie ciała?

Polski ekonomista Andrzej Lubowski, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, napisał 7 lat temu książkę skierowaną do Polaków, określającą rzeczywisty status USA. Książka napisana błyskotliwym językiem pokazuje, że USA w 2007 roku stało przed wieloma wyzwaniami natury społecznej, gospodarczej i politycznej. Świat Zachodu rodem z tzw. american dream, kultywowanego przez pokolenia w Europie, już nie istnieje. I małe są szanse, by się odrodził.
Lubowski powołuje się na przykłady imperiów starożytnych i nowożytnych. Wszystkie wcześniej czy później upadały, i to wskutek rozpadu wewnętrznego, a nie interwencji zewnętrznego wroga. Autor widzi mnóstwo sygnałów, które świadczą o tym, że USA traci swoją mocarstwowość. Przestaje być tym, za co jeszcze na świecie uchodzi. I choć w porównaniu do Europy wciąż jest światem otwartym i innowacyjnym, to jednak mocno ucierpiało na procesach globalizacyjnych. A przecież ich źródłem są właśnie Stany...

Laszlo | 2010-12-11
Przeczytana: 2008 rok

Rzeczowa a zarazem interesująca książka o ekonomii i społeczeństwie amerykańskim. Lubowski pisze o stopniowym słabnięciu Ameryki i w czytelny sposób pisze gdzie tkwią problemy.

Marek | 2015-04-12
joana_and_her_books | 2014-10-20