Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie

Wydawnictwo: SQN
poradniki
Myrkul

Kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji. Praktyczny przewodnik po świecie savoir vivre’u. Kiedy w XVII wieku w wąskiej haskiej uliczce spotkali się francuscy i hiszpańscy dyplomaci, trzeba było rozbierać ogrodzenie, aby nikt nikomu nie musiał ustępować miejsca. Dziś do wywołania międzynarodowego skandalu wystarczy niefortunny wpis na Twitterze. • W jakim porządku witać gości?...

Kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji.
Praktyczny przewodnik po świecie savoir vivre’u.

• W jakim porządku witać gości?
• Czego nie dawać w prezencie?
• Jak wznosić toasty?
• Dlaczego jeden z najdroższych obiadów w historii kosztował aż 570 tysięcy dolarów?
• Dlaczego Bronisław Komorowski ukradł kieliszek królowej, a Andrzej Duda wpadł w pułapkę z uściskiem dłoni?
• Co otrzymał w podarunku Donald Tusk poza kompletem ołówków?
• Jak zareagował Fidel Castro na hasło „Zjesz i sobie pojedziesz” podczas Szczytu Narodów Zjednoczonych?
• Kto przepraszał królową Elżbietę II za nazwanie jej „mruczącą kotką”?

Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie to błyskotliwe wprowadzenie do systemu dyplomatycznych symboli, kodów i ceremonii. Pomocne vademecum – nie tyko podczas spotkań biznesowych i oficjalnych uroczystości, ale również w życiu prywatnym.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1117

Maniery na najwyższym szczeblu

Wydawałoby się, że z protokołem dyplomatycznym mało kto z nas ma do czynienia. Tak z ręką na sercu, ktoś z Was spodziewa się gościć na audiencji u brytyjskiej królowej, uroczystym obiedzie w Białym Domu w Waszyngtonie czy choćby roboczym śniadaniu w Kancelarii Prezydenta RP? Ja niespecjalnie.

W takim razie po co Wydawnictwo SQN, które ostatnio wypuściło wiele ciekawych poradników, przydatnych na co dzień, publikuje książkę o tak odległym od naszego życia temacie?

Łukasz Walewski, dziennikarz radiowej trójki i autor „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” przekonuje nas, że znajomość tych tematów może się przydać również osobom, które z elitami politycznymi mają do czynienia jedynie podczas lektury prasy lub oglądania telewizji. W końcu usadzenie skłóconych członków rodziny na uroczystym obiedzie tak, by nikt nie czuł się zlekceważony, to sztuka na poziomie usadzenia delegacji izraelskiej i palestyńskiej podczas negocjacji pokojowych. A znajomość różnic kulturowych przydaje się tak w polityce, jak w biznesie.

„Przywitaj się z królową” wcale nie jest nudnym opisem zasad zachowania w dyplomacji. Walewski stawia sobie za cel podstawową zasadę każdego dobrego autora: „po pierwsze nie nudzić”. Książka jest napisana i zredagowana w taki sposób, by wciągnąć czytelnika w świat blichtru, sztywnych zasad i spotkań, podczas których zwykłe ułożenie proporczyków podczas konferencji prasowej może pociągnąć za sobą doniosłe skutki.

Książka podzielona jest na...

Książka podzielona jest na kilku-kilkunastostronicowe części, z których każda poświęcona jest osobnemu zagadnieniu. Autor prosto i konkretnie omawia zasadniczą kwestię, a następnie przytacza związane z nią „gafy, wpadki i faux pas”, o czym uprzedza nas podtytuł. Widać, że autor posiada potężny zbiór podobnych anegdot. Do każdego tematu dobiera zdarzenia, które świetnie ilustrują omawiane zasady. Czasami to jedynie drobne uchybienia, czasem gafy, których nie popełniłby nawet kilkulatek i wprost trudno uwierzyć, że stały się udziałem zawodowych polityków i dyplomatów. Walewski nie przytacza urban legends, każda z anegdot opatrzona jest przypisem, odsyłającym do wiarygodnego źródła.

Większość opisywanych historii to czasy nam współczesne. Niektóre z nich pamiętam, bo szeroko rozpisywały się o nich media, jednak niektóre pozostawały mi nieznane, choć międzynarodową politykę śledzę na bieżąco. Czasami Walewski sięga głębiej do historii, jeśli ma akurat szczególnie soczystą anegdotę. Pojawiają się też ramki, z których dowiadujemy się, jak pewne rzeczy wyglądały dawniej, np. za czasów Jagiellonów, na dworze królów elekcyjnych czy podczas audiencji u tureckiego sułtana.

Jeśli chodzi o dobór polityków, to autor nie dyskryminuje. Pojawiają się postaci od lewa do prawa, łącznie z ustępującą premier Ewą Kopacz i niedawno wybranym prezydentem Andrzejem Dudą. Jednak palma pierwszeństwa należy się dwóm mistrzom gaf: byłemu prezydentowi USA George'owi W. Bushowi (choć i wpadek jego następcy znajdziemy sporo) oraz księciu Edynburga Filipowi, mężowi królowej brytyjskiej Elżbiety II.

Całość czyta się znakomicie i wciąga niczym powieść. Anegdoty uczą i bawią i ani się obejrzymy, jak dojdziemy do końca. Być może ta wiedza nigdy się nie przyda, ale może któregoś dnia ktoś z nas zostanie uhonorowany orderem lub będzie musiał usadzić według procedencji gości na gminnej uroczystości? Tak czy inaczej warto sięgnąć do książki Walewskiego, która uczy bawiąc, a bawi ucząc.

Krzysztof Krzemień

Wkp | 2015-11-04

PRZYWITAJ SIĘ Z ETYKIETĄ

Zdarza się, że nie jesteś pewien (pewna) kto komu powinien uścisnąć rękę? Kogo i jak powitać? Co uznać za spóźnienia, a co za nietakt? Jak dobrać prezent do okoliczności i osoby? A może chciał(a)byś zrozumieć wreszcie wszystkie te kulturowe różnice, przez które przyjazny gest może skończyć się obrażeniem kogoś? Albo chociaż poczuć się lepiej czytając o wielkich tego świata, którzy zaliczyli wpadkę, jakiej pewnie nawet Ty byś nie zaliczył(a)? Doskonale! Już dziś, 4 listopada, nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazuje się książka, która zaspokoi Waszą ciekawość w tej materii!

Problemy z savoir vivre miewa każdy, nie ważne od statusu społecznego czy zajmowanej pozycji. Pewnie nawet specjaliści, którzy uczą etykiety czy na jej zgłębianiu zjedli zęby, choćby przez zwykłą zbytnią pewność siebie w tej materii, zaliczą w życiu jakąś wpadkę. Jak więc w tym wszystkim faux pas ustrzec ma się zwykły człek? Skoro Bronisław Komorowski ukradł królowej kieliszek skoro...

Ania | 2016-09-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 września 2016

Spodziewałam się czegoś innego, głównie tytułowych gaf i faux pas, a w moje ręce trafiło coś na kształt podręcznika/poradnika.
Autor w sposób łatwy i czytelny prezentuje zasady poruszania się w świecie polityki, dyplomacji i salonów. Można sobie coś odświeżyć, można się również dowiedzieć czegoś nowego. Mnie bardziej interesowały skutki nieprzestrzegania tych zasad. Niektóre z nich były śmieszne, inne żenujące, niestety nie były niczym nowym. W dobie masowych mediów, każde choćby najmniejsze potknięcie zostaje odnotowane i okrążając świat zaczyna żyć własnym życiem. Dlatego nie zaskoczył mnie Artur Boruba, gadający kapelusz czy Irasiad.
Starannie napisana, dopracowana, estetyczna językowo i graficznie pozycja. Bardzo dobrze się czyta, ale ja liczyłam na coś więcej.

WielkiBuk | 2015-11-10
Przeczytana: listopad 2015

sprawdzi się jako klasyczna pozycja savoir-vivre, jako podręcznik nauki manier oraz świetnie wprowadzenie do podstaw dyplomacji do wykorzystywania na co dzień – w pracy, w domu, podczas organizowania większych spotkań, czy w biznesowych kontaktach. Czytelny podział ułatwia rozeznanie się w danym temacie, a anegdotki i ciekawostki zostały wyodrębnione od konkretnych, potrzebnych informacji, do których można wracać w zależności od potrzeb. „Przywitaj się z Królową” łączy w sobie przyjemność z nauką i przypomina jak ważne są podstawy dobrego zachowania, o których z łatwością można zapomnieć, gdy ignorujemy etykietę. I może trzeba dziesiątki mniejszych i większych gestów, by perfekcyjnie przywitać się z Królową (jak w końcu postanowi nas odwiedzić), ale zwyczajne słowo „dziękuję” i miły uśmiech na powitanie to już pierwszy krok do mistrzostwa w dyplomacji i jakże przyjemny początek w kontaktach z innymi ludźmi.

jeke | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Łukasz Walewski - dziennikarz radiowy Trójki, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim, prowadzący audycje Trzecie oblicze dyplomacji, Trzy strony świata i Europa od kuchni napisał książkę pt.,,Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie", która jest bardzo przydatnym vademecum podczas oficjalnych uroczystości, spotkań biznesowych i prywatnych, a także wprowadza w świat dyplomatycznych ceremonii i symboli.

Gafy popełnia każdy, a popełnionych czynów, czy wypowiedzianych słów nie da się cofnąć. I jak pisze autor ,,można się tylko nauczyć, jak sobie z nimi radzić. Jak obracać w żart albo jak budować na nich lepsze relacje."

Autor krótko zarysowuje historię protokołu w dyplomacji, a w kolejnych rozdziałach dzieli się swoją wiedzą na temat savoir vivre`u i wprowadza w kulisy świata międzynarodowej dyplomacji.
Czytając ten poradnik dowiadujemy się jak organizować przyjęcia, wizyty, czy ważne spotkania, by jego uczestnicy czuli się komfortowo, a...

Leena | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Bardzo ciekawa pozycja. Znajdziemy tu mnóstwo anegdot zarówno tej starszej jak i nowszej historii; sytuacje odkrywające żenujący poziom ignorancji przede wszystkim osobistości politycznych. Autor przypomina też kilka podstawowych zasad savoir vivre. Wspaniała, odprężająca lektura. Serdecznie polecam.

Maja | 2015-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Jeszcze jakiś czas temu marzyłam o tym, by zostać prezydentem. Przeszło mi, gdy zaczęłam zastanawiać się, kim były mój mąż. Pierwszym damem? Idiotycznie brzmi. Pierwszym kawalerem? No jak, przecież byłby żonaty? Pierwszym mężem? Też nie, bo to wyglądałoby tak, jakbym co najmniej pięciu innych w zapasie miała. Poza tym koleżanka uświadomiła mnie, że pierwsza dama nie może być premierem, więc moje plany polityczne wzięły w łeb, ale mniejsza o to. Czytając tę książkę, doszłam do wniosku, że w sumie dobrze, że mi z polityką nie wyszło. Dlaczego? O tym za moment.

Łukasz Walewski napisał bardzo dobry podręcznik savoir-vivre. Znajduje się tu wiele praktycznych porad, które spokojnie można wykorzystać w domu czy w pracy. Najbardziej zainteresowały mnie rozdziały dotyczące organizowania przyjęć. Mam na głowie własne wesele i to przykuło moją uwagę. Kiedy naczytałam się o usadzeniu gości, wznoszeniu toastów i wygłaszaniu przemów, doszłam do wniosku, że czas wziąć męża do afrykańskiego...

eR_ | 2015-11-08
Przeczytana: 05 listopada 2015

Nasze zachowanie, w danej sytuacji, czy przy konkretnej osobie, jest za każdym razem inne.
Mamy świadomość swojego oddziaływania na resztę społeczeństwa i staramy się dostosować do norm określających nasze postępowanie.

Książka Łukasza Walewskiego w przystępny i dowcipny sposób przedstawia różnego rodzaju wpadki i gafy popełniane przez możnych tego świata.
Jak zachować się w obecności głowy panującej, jak ubrać się na audiencje do samego papieża i o wiele więcej.
Myliłby się ktoś, sądząc, że przepisy określające nasze poczynania, gdy już wyżej wznieść się nie możemy, chyba, że na butli gazowej, są proste.
Przeciwnie, normy to określające są skomplikowane i dają duże pole do popisu, osobom, które, nie pojęły, bądź zapomniały jak się zachować, tu i ówdzie.

Sławna już wpadka, naszego byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, gdy wzniósł toast kieliszkiem królowej Sylvii, a nie swoim.
Swoistą wpadkę zaliczył również prezydent USA Obama, który wsiadając do rządowego helikoptera...

Maynard | 2016-01-09
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Jak na prawdziwą literaturę faktu przystało, książka Łukasza Walewskiego spełnia potrójną rolę. Po pierwsze: jest skarbnicą wiedzy o licznych faktach historycznych, gafach władców, cesarzy, posłów i tureckich szachów. Po drugie: dydaktycznie podchodzi do tematu savoir vivre'u, uczy etykiety i zaznajamia czytelnika z zasadami dyplomacji. Po trzecie, i najważniejsze, w gawędziarski sposób wymienia najważniejsze wpadki dyplomatów (od głów państw aż po zwykłych urzędników), te znane i mniej znane. Ogólnie rzecz biorąc, czyta się świetnie a profesjonalne i wyczerpujące podejście do tematu zachęca do ponownego sięgnięcia po tego typu literaturę. Ponadto książka została bardzo udanie złożona, jest bogato ilustrowana i przejrzysta. Polecam!

Absurdalna | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Przyszło nam żyć w czasach, w których media - dawniej postrzegane jako czwarta władza - wspięły się na najwyższy stopień w tej hierarchii i jak na razie nie zamierzają tego miejsca nikomu ustąpić. Stąd też każda, nawet najmniejsza gafa czy to w świecie celebrytów, czy na szczycie dyplomacji (swoją drogą cienka ściana zaczyna dzielić te dwa światy) przybiera niewyobrażalnie wielkie rozmiary.

Możesz myśleć, że ta książka na nic ci się przyda. W końcu w najbliższym czasie prawdopodobnie nie spotkasz się z żadną królową. Kultura osobista to jednak rzecz pożądana nie tylko na audiencji u papieża, ale i na przystanku, czy przy rodzinnym stole.

Łukasz Walewski to dziennikarz radiowej Trójki. Prowadzi audycje „Trzecie oblicze dyplomacji”, „Trzy strony świata” oraz „Europa od kuchni”. Jego wieloletnie obserwacje przyczyniły się do powstania książki, będącej zbiorem przeróżnych kłopotliwych sytuacji, których doświadczyły osoby u szczytu władzy. „Przywitaj się z królową” to vademecum...

figlarna24 | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Każdy popełnia błędy, wpadki, lapsusy językowe, gafy i faux pas. Jeśli owe"wykroczenia" popełnia zwyczajny "Kowalski' to skutki takich pomyłek mogą być znikome , a zazwyczaj żadne. Inaczej ma się sprawa w tak zwanym-wielkim świecie. Świat wielkich interesów, finansjery , areny międzynarodowej i dworów królewskich kieruje się dokładnym oraz skrupulatnie wypełnianym protokołem dyplomatycznym. W świecie dyplomacji nawet najdrobniejsze uchybienie, przejęzyczenie albo niepoprawne tłumaczenie z języka obcego może nieść za sobą różnorakie, nieprzyjemne skutki w relacjach społecznych, gospodarczych,obyczajowych itp. między partnerami tychże relacji. Parę lat temu było głośno o tym, jak intensywnie narzeczona brytyjskiego księcia Williama przygotowywała się do pełnienia w przyszłości roli żony następcy brytyjskiego tronu, ale także by godnie reprezentować majestat Wielkiej Brytanii. NIe od dziś wiadomo, że królowa Elżbieta II przykłada ogromną rolę do poprawności politycznej, o czym w...