Alfabet amerykański

Okładka książki Alfabet amerykański Andrzej Lubowski
Okładka książki Alfabet amerykański
Andrzej Lubowski Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-02
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326823022
Tagi:
Stany Zjednoczone USA Amerykanie reportaż literatura faktu
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
857
327

Na półkach: , ,

Zbiór krótko zarysowanych tematów, które według autora są najbardziej charakterystyczne dla USA. Od A, jak Apple poprzez D, jak Dolina Krzemowa aż po W, jak Wall Street czy Wojna z terroryzmem.

Zbiór krótko zarysowanych tematów, które według autora są najbardziej charakterystyczne dla USA. Od A, jak Apple poprzez D, jak Dolina Krzemowa aż po W, jak Wall Street czy Wojna z terroryzmem.

Pokaż mimo to

avatar
669
587

Na półkach:

Kocham Stany Zjednoczone. Od kiedy wróciłem z wycieczki po tym kraju, wciągam wszystkie książki poświęcone Ameryce. Przyznam, że "Alfabet" Andrzeja Lubowskiego zaskoczył mnie ogromną ilością informacji o USA, o których nie miałem pojęcia! Zdecydowanie warta polecenia dla każdego zainteresowanego Stanami!

Kocham Stany Zjednoczone. Od kiedy wróciłem z wycieczki po tym kraju, wciągam wszystkie książki poświęcone Ameryce. Przyznam, że "Alfabet" Andrzeja Lubowskiego zaskoczył mnie ogromną ilością informacji o USA, o których nie miałem pojęcia! Zdecydowanie warta polecenia dla każdego zainteresowanego Stanami!

Pokaż mimo to

avatar
431
137

Na półkach: ,

Stany Zjednoczone są jednym z tych krajów, na temat którego prawie każdy ma wyrazistą opinię. Albo się je kocha, albo nienawidzi. Trudno tu o ambiwalentność. Andrzej Lubowski (ekonomista, manager, publicysta, wieloletni mieszkaniec USA) dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat różnych zagadnień związanych z Ameryką począwszy od podejścia do kwestii aborcji, poprzez opinie i ciekawostki nt. CIA, Hollywood, jazzu, NASA, rasizmu, afery Watergate i wielu innych. Książka jest raczej zbiorem luźnych esejów czy artykułów na różne tematy, niż poważną analizą, jednak całość jest ciekawa i czyta się fajnie. Miałbym kilka drobnych uwag do redakcji (powtórzenie zdania, błędna wielkość przy podawaniu kosztów),ale w sumie polecam.

Stany Zjednoczone są jednym z tych krajów, na temat którego prawie każdy ma wyrazistą opinię. Albo się je kocha, albo nienawidzi. Trudno tu o ambiwalentność. Andrzej Lubowski (ekonomista, manager, publicysta, wieloletni mieszkaniec USA) dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat różnych zagadnień związanych z Ameryką począwszy od podejścia do kwestii aborcji, poprzez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1641
1632

Na półkach:

„Alfabet amerykański” to nieco zwodniczy tytuł. Owszem, znajdziemy tu wiele faktów, ciekawostek, nowinek, anegdotek czy wreszcie przekonań własnych autora, ale zamknąć charakterystykę Stanów Zjednoczonych w niecałych trzystu stronach tekstu to raczej niewykonalne. Stąd w domyśle trzeba założyć, że jest to rodzaj osobistego alfabetu Andrzeja Lubowskiego, szerszej publiczności znanego z roli autora poczytnych „Zbig. Człowiek, który podminował Kreml” i ostatnio „Świat 2040. Czy Zachód musi przegrać?”, natomiast stricte już zawodowo – ekonomisty zatrudnianego w największych korporacjach USA, od 30 lat mieszkającego w Kalifornii.
Struktura książki składa się z kilkudziesięciu rozdziałów obejmujących po kilka stron, ułożonych w kolejności alfabetycznej, zaczynając od rozdziału „Aborcja”, kończąc na „Wojnie z terroryzmem”. Chociaż ramy zestawienia mają wydźwięk niewątpliwie polityczny, to rozciągłość zagadnień, jakie podejmuje Autor, jest bardzo szeroka – próbuje on w zakres analizowanych symboli Ameryki włączyć kwestie polityczne, kulturalne, historyczne czy społeczne. W pewnym sensie więc na równi mamy tu przedstawione zagadnienie historii rdzennej ludności amerykańskiej czy Pearl Harbor z refleksją na temat fenomenu popularności Kim Kardashian czy serialu „House of Cards”. Można by posądzić Lubowskiego o nadmierny eklektyzm i płytkie potraktowanie złożonych problemów.
Nie jest to jednak przewodnik po Ameryce, a raczej solidna porcja publicystyki. Każdy z tekstów stanowiący odrębne hasło tego elementarza to autonomiczna historia i analiza pewnego zjawiska. Autor bardzo często wychodzi od własnych doświadczeń czy aktualnych wydarzeń, po czym bez mrugnięcia okiem zmienia perspektywę, ukazując nam genezę zjawiska, konkretne historyczne przyczyny takiego stanu rzeczy i prognozując, co z tego może wyniknąć. Czyta się to bardzo lekko, mimo że ilość przemycanych przez Lubowskiego informacji historycznych czy danych statystycznych. Krótkie rozdziały jednak pozwalają dawkować lekturę – choć z drugiej strony dzięki takiej strukturze książkę czyta się jeszcze szybciej, jednym tchem. Do tego porządek lektury wcale nie musi być chronologiczny, można wybrać co bardziej interesujące nas zagadnienia. Na polskiego Czytelnika, który niewiele ma na co dzień wspólnego z rzeczywistością Stanów, czeka niewątpliwie dużo interesujących wątków, niekiedy wręcz absurdalnych historii, które tam występują na porządku dziennym.
Pełna recenzja na:
http://moznaprzeczytac.pl/alfabet-amerykanski-andrzej-lubowski/

„Alfabet amerykański” to nieco zwodniczy tytuł. Owszem, znajdziemy tu wiele faktów, ciekawostek, nowinek, anegdotek czy wreszcie przekonań własnych autora, ale zamknąć charakterystykę Stanów Zjednoczonych w niecałych trzystu stronach tekstu to raczej niewykonalne. Stąd w domyśle trzeba założyć, że jest to rodzaj osobistego alfabetu Andrzeja Lubowskiego, szerszej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1800
1460

Na półkach: , ,

Książka jest zbiorem haseł opisujących historię i współczesność Stanów Zjednoczonych. Autor spędził w Ameryce kilkadziesiąt lat, pracując na różnych ważnych stanowiskach, niewątpliwie zna się na rzeczy. Niemniej dostaliśmy subiektywny wybór haseł, wyglądający na zbiór artykułów pisanych do popularnej gazety. Tematyka od Sasa do Lasa, od sztuki poprzez sport, historię, artykuły o celebrytach (Kim Kardashian!) do ekonomii (na której autor zna się najlepiej). Siłą rzeczy poziom artykułów jest nierówny.

Same artykuły mogą być niezłym wprowadzeniem do danego tematu, niemniej w żadnym wypadku to wykład systematyczny, rzecz ma raczej charakter wybiórczy i powierzchowny. Poza tym ich jakość jest bardzo różna. I tak omówienie pierwszej poprawki do konstytucji (tej o wolności słowa) nie umywa się do dyskusji Orlińskiego z książki 'Ameryka nie istnieje'. Z kolei artykuł o jazzie, o którym coś tam wiem, rozczarowuje. Conajmniej dziwne jest twierdzenie, że John Coltrane zbliżył jazz do muzyki symfonicznej, nie ma nawet wzmianki o Milesie Davisie, wszystko w tym haśle wygląda na mocno naskórkowe i przepisane z innych źródeł (których Lubowski nie podaje). Z kolei hasło 'Obamacare' mówiące o opiece medycznej bardzo jest ciekawe, twierdzi autor, że jeśli kiedykolwiek Ameryka zbankrutuje, to z powodu potwornie rozbuchanych wydatków na opiekę medyczną, nie dla wszystkich, nie na wysokim poziomie (jeśli wziąć pod uwagę średnią). W naszej okropnej Europie wydaje się wielokrotnie mniej, a poziom jest porównywalny.

Wyziera z tej książki pewien nastrój minorowy: kryzys klasy średniej, pogłębiające się rozwarstwienie materialne, malejąca mobilność społeczna, szalone wydatki na służbę zdrowia, postępująca polaryzacja polityczna, rosnący wpływ bogaczy na ustrój polityczny; wszystko to nienajlepiej wróży przyszłości tego imperium.

W sumie jest to lekka i ciekawa lektura, ale pozostawia uczucie pewnego niedosytu, ze względu na pewną powierzchowność i chaotyczność prezentacji.

Książka jest zbiorem haseł opisujących historię i współczesność Stanów Zjednoczonych. Autor spędził w Ameryce kilkadziesiąt lat, pracując na różnych ważnych stanowiskach, niewątpliwie zna się na rzeczy. Niemniej dostaliśmy subiektywny wybór haseł, wyglądający na zbiór artykułów pisanych do popularnej gazety. Tematyka od Sasa do Lasa, od sztuki poprzez sport, historię,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
449
418

Na półkach:

Autor stworzył swój własny alfabet o USA i jego znakach rozpoznawczych. Fajne czytadło na weekend.

Autor stworzył swój własny alfabet o USA i jego znakach rozpoznawczych. Fajne czytadło na weekend.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  87
 • Chcę przeczytać
  82
 • Posiadam
  28
 • USA
  4
 • E-book
  4
 • Literatura faktu
  2
 • 2018
  2
 • Chciałabym
  1
 • 52 książki (2016)
  1
 • Literatura faktu
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alfabet amerykański


Podobne książki

Przeczytaj także