Zbig. Człowiek, który podminował Kreml

Agora
2011-11-01
2011-11-01
literatura piękna literatura polska

Zbigniew Brzeziński to niewątpliwie postać warta niejednej książki, bo był jednym z najbardziej wpływowych Polaków w historii naszego kraju, kreując politykę amerykańskiego supermocarstwa względem ZSRS i bloku sowieckiego. W tej pozycji można więc zrozumieć czemu o Brzezińskim się mówiło i mówi nadal tak dużo.

Po kilku wzmiankach na lekcjach historii, podczas rozmów ze znajomymi czy w materiałach telewizji informacyjnych, zechciałem poznać tego człowieka bliżej.
Postać fascynująca! Duma mnie rozpierała, kiedy z kartek książki dowiadywałem się, jak Polak zdobywał pozycję w bezwzględnym świecie amerykańskiej polityki, współtworzył strategię działania najważniejszego kraju świata i rozgrywał dosłownie i w przenośni partie szachów z ważnymi ludźmi za swojego życia!

Nie jest to książka roku, ale jeśli ktoś interesuje się geopolityką powinien przeczytać z powodu kilku ciekawych cytatów. Ogólnie książka przeciętna.

Rzetelna, ciekawa biografia. Autor jest życzliwy Brzezińskiemu, ale bez czołobitności - nie boi się poruszać tematów dla jego bohatera trudnych, przede wszystkim kwestii Iranu i radykalnego Islamu na Bliskim Wschodzie. Zainteresowanym geopolityką i najnowszą historią "Zbiga" nie trzeba polecać, pozostali dzięki niej mogą łatwo zrozumieć czemu Brzeziński "wielkim Polakiem był". Końcowe wnioski są też szczególnie interesujące z perspektywy niedawnej wygranej w wyborach Donalda Trumpa (książka była pisana jeszcze za prezydentury Obamy). Nie warto zrażać się nieco chaotycznym prologiem.

Co wyniosłem z lektury dla siebie? Żeby odnieść sukces tak jak Brzeziński trzeba być nie tylko piekielnie dobrym w swojej dziedzinie, ale też być w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Nie zaszkodzi też znajomość odpowiednich osób. A to nie tylko kwestia szczęścia.

Warto! Z. Brzeziński był piekielnie inteligentnym człowiekiem. Szkoda, że nie ma go już z nami.

2028

Rzetelna, kompleksowa i prezentująca niuanse polityki amerykańskiej ostatniego trzydziestolecia XX wieku. Opracowanie przybliża nam sylwetkę tej szarej eminencji, która w odróżnieniu do bodaj pięciu prezydentów trwale i długo sterowała polityką wobec państw za żelazną kurtyną. Brzezinski gorąco lobbował za amerykańskim wsparciem Polski, no i jak wytrawny gracz doradza ostrożnemu Carterowi, Reaganowi czy Bushowi Seniorowi. Niektórzy z nich woleli się skupić na sprawach wewnętrznych, ale potrafił swoim oponentom skutecznie wytrącić z ręki argumenty. dzięki niemu Ameryka trzymała w szachu ZSRR. bardzo szczegółowa książka, zawierająca liczne zdjęcia, wyjaśniająca różne decyzje administracji amerykańskiej, kulisy wizyty Wałęsy w Senacie, funkcje i obowiązki związane ze stanowiskiem doradcy. Polecam, ale ostrzegam, ze jest to lektura wymagająca skupienia, przeprowadzająca analizę już odległych w naszej świadomości wydarzeń. Zwraca uwagę na zakulisowe działania Brzezińskiego, jak wspieranie paryskiej "Kultury", walkę o radio Wolna Europa, które bez takiego zaplecza niechybnie szybko by upadło.

Jak dla mnie książka bardzo inspirująca. Czytając nie odniosłam wrażenia, iż jest to nudna biografia od narodzin aż po dzień dzisiejszy. Wręcz przeciwnie! Ryzykuje stwierdzenie, że jest to książka o najnowszej historii politycznej świata z doskonale wplecionymi elementami biografii Zbigniewa Brzezińskiego.

Recenzja u mnie na blogu - Rick's Cafe!

Recenzja u mnie na blogu - Rick's Cafe!

Bardzo dobra biografia. Osoby interesujące się historią XX wieku znajdą tu wiele dla siebie.

Na prawdę dobra książka.

Na prawdę dobra książka.