Cudze jabłka

Okładka książki Cudze jabłka Agnieszka Krakowiak-Kondracka
Okładka książki Cudze jabłka
Agnieszka Krakowiak-Kondracka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Seria z fasonem literatura piękna
Seria z fasonem
Wydawnictwo Literackie
2015-08-27
2015-08-27
literatura polska

"CUDZE JABŁKA" - AGNIESZKA KRAKOWIAK - KONDRACKA
Książka opowiada o losach kobiety, która nauczona jest żyć w luksusie. Nagle to wszystko jak domek z kart rozkłada się. Kiedy runie taki domek, nie wiadomo co zrobić. Jednak Ewa się nie poddaje, po pierwszym szoku, kiedy dowiaduje się, że jej mąż podjął kilka złych decyzji dotyczących firmy i komornik zajmuje po kolei wszystko, od kont, po dom. Zmuszeni sytuacją przenoszą się do jej domu, który odziedziczony przed ślubem. Dom nie ma luksusów, ale ma jedną wadę jest na wsi daleko od miasta, w którym uczy się córka, trenuje, oraz całe życie jakie może postawić ich z powrotem na poziom, do którego jest przyzwyczajona tak bohaterka jak i rodzina. Nic nie jest takie jak widać na pozór. Tutaj sprawdza się powiiedzenie "przyjaciół poznaje się w biedzie." Czy Iwona ma czyste intencje, czy Marek mąż dźwignie się psychicznie i zacznie działać by wyciągnąć rodzinę z biedy, w którą wpędził o tym i innych życiowych zakrętach przeczytacie albo posłuchacie sięgając po tę pozycje. Bardzo polecam każdą wersję. Mało jest takich pozycji, które mogą się dziać tuż obok nas, ale także w naszym życiu. Jest to książka o szarości dnia i walki o wyjście z kłopotów jak i pokazanie czym jest prawdziwa przyjaźń, jak i ta fałszywa, ale o tym sami się przekonajcie.

OCENA 09/10
48/24 ( 03/04)/ OBYCZAJ 37/24
ilość stron: 294
DATA I wyd: 27.08.2015
czas przewidziany czytania: 4 h 54 min.
Czas słuchania: 08 h 40 min
LEKTORZY: Anna Rusiecka
Anastazja
Skończona 11.04.2024 (słuchana)

"CUDZE JABŁKA" - AGNIESZKA KRAKOWIAK - KONDRACKA

Książka która daje nadzieje i pokazuje że żadna praca nie jest zła. Kiedy z bagacza nagle wstajesz sie biednym nie jest łatwo sie pogodzić z sytuacja szczególnie dla mężczyzny. Czy taka próbę przetrwa Marek zona i ich córka? Czy jest możliwość odbicia sie od dna? Prawdziwych przyjaciół poznaje sie w biedzie. To powiedzenie stare jak świat czy i tu sie sprawdzi. Wiele pytań a odpowiedzi tylko w książce 😀

Wkurza mnie niedojrzałość Ewy, początkowo zakochana w Marku nagle czuje do niego nienawiść za kłamstwa, oszustwa i potajemne spotkania z Izą, później zaczyna dostrzegać same wspaniałe cechy u Wiktora, którym jest zafascynowana, lecz obserwując jego spokojną wyważoną jazdę samochodem stwierdza, że romantykiem to on nie jest :) i znów nagle niespodziewanie rzuca się na Marka do, którego stosunek zmienia się diametralnie. Z Wiktorem stanowiliby świetną parę.

"Cudze jabłka" to moja pierwsza książka pani Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej, wpadła mi w oko okładka, a i tytuł też trochę intrygujący, więc nie mogłam się oprzeć, lecz muszę przyznać, że jestem zaskoczona pozytywnie. Spodobała mi się ta historia jakby żywcem z życia wzięta.

"Nie zawsze musi być wspaniale, żeby było dobrze."

Zaczęłam mieszać różne gatunki literackie, aby nie popaść w kryminalną rutynę. Te książkę czyta się lekko mimo tego, że porusza dość trudny temat, to można nawet chwilami się roześmiać. To całkiem dobra i miła odmiana czytania, zwłaszcza, że ja ostatnio praktycznie nic nie robię, tylko czytam.
Ewa i Marek Dragonowie są szczęśliwym małżeństwem, mają jedenastoletnią córkę Ewę. Żyją dostatnio, luksusowy apartament, służąca, stać ich na wszystko, nawet na prywatną szkołę oraz nauki pływania dla córki. Ewa nie pracuje, zajmuje się domem i córką, mąż jest biznesmenem i wystarcza im na wszystko. Chcąc jeszcze bardziej rozwinąć swoją działalność, Marek chce dopiąć interesy w Grecji. Ewa postanawia pojechać tam z nim razem z córką aby trochę odpocząć. Niestety, po jednym fascynującym dniu nad greckim morzem wszystko się rozsypuje jak domek z kart. Interesy Marka stoją pod wielkim znakiem zapytania, a on zostaje bankrutem, nie stać ich nawet na pobyt w Grecji i muszą szybko wracać do kraju. To dopiero początek dramatu...

"Małżeństwo to jak chodzenie po kładce z zawiązanymi oczami. Nie wiadomo, czy partner pomoże utrzymać równowagę, czy przyczyni się do upadku."

Takie sytuacje często się w życiu zdarzają, przez zachłanność i naiwność oraz często nieprzemyślane decyzje no i oczywiście przez nieuczciwych wspólników lub kontrahentów można w ciągu jednego dnia z ustawionego, bogatego biznesmena stać się zwykłym, biednym człowiekiem, któremu nie dość, że ciężko związać koniec z końcem, to jeszcze obciążonym kredytem. Chociaż wszyscy wiemy, ze pieniądze nie dają szczęścia, to jednak nie da się bez nich żyć. Żyć w biedzie potrafi wiele rodzin, ale gdy ludzie są przyzwyczajeni do liczenia każdej złotówki, to nie jest to może aż takim problemem jak nagła utrata bogactwa i znalezienie się w biedzie. Nie ma już wtedy znajomości i niby przyjaciół. Trzeba liczyć tylko na siebie, co nie jest łatwe.

"W biedzie bardzo trudno poznać przyjaciół. Bieda to jest stan, w którym najczęściej jest się bardzo samotnym.
I pozbawionym oparcia."

Do mieszkania Ewy i Marka wkracza komornik, widmo całkowitego bankructwa jest coraz bardziej wyraźne. W tym całym nieszczęściu dobrze, ze Ewa ma na wsi domek po rodzicach, należy wyłącznie do niej, a skoro mają rozdzielność majątkową komornik nie może go zająć, inaczej staliby się po prostu bezdomni.... Wyprowadzają się na wieś, został im tylko jeden samochód, również własność Ewy. Zaczynają się w rodzinie Dragonów animozje, pretensje, niedomówienia, trzeba zacząć inaczej żyć, oszczędniej, tylko jak to zrobić oto jest pytanie.

"- Tu piszą, że optymizm jest przereklamowany. Pesymiści lepiej oceniają swoje szanse i rzadziej wpadają w tarapaty. Są ostrożniejsi."

Nie będę streszczała wam książki, musicie sobie przeczytać sami, co działo się dalej, a powiem tylko, że się działo i warto poświęcić trochę czasu na przeczytanie tej historii. Można trochę przemyśleć własne zachowanie, przedkładanie pracy ponad rodzinę. A nie jest przecież praca najważniejsza.
Większość myśli, że będą żyli długo i szczęśliwie i nigdy nie będą mieli jakichkolwiek kłopotów. A w życiu tak nie jest jak w bajce...
Ta historia jest może dosyć przewidywalna, ale jednak bardzo dobrze i miło się czyta. Jest to pozytywna opowieść, która daje nadzieję i pokazuje, że prawdziwa miłość potrafi zwyciężać.

"Miłość jest, cholera, może nawet jest najważniejsza..."

Polecam.

"Nie zawsze musi być wspaniale, żeby było dobrze."

Zaczęłam mieszać różne gatunki literackie, aby...

Opisana przez Panią Agnieszkę Krakowiak-Kondracką historia zamieszczona na łamach książki pt. '' Cudze jabłka'' to kolejny dowód na to, że losy głównych bohaterów i związane z nimi sekrety z życia wzięte stanowią, tylko drobną namiastkę tego, co czeka Czytelnika, kiedy zapozna się z rodziną Dragonów.

Z pozoru wszystko wygląda wszystko ładnie w rodzinie, a nagle rozpoczyna się nowy etap w życiu rodziny, problemy związane z bezradnością, a chwilami brakiem zaufania, niemoc.

Ewa, jedna z głównych bohaterek jest ciepłą kobietą, wrażliwą na krzywdę ludzką, kocha ludzi, przywiązuje uwagę do tradycji rodzinnych. Ma dobry kontakt z córką Polą. Kocha swoją rodzinę, pomimo że mają swoje wady i zalety. Lubi, gdy panuje wokół niej harmonia i poczucie bezpieczeństwa. Nie lubi zdrad. Ceni ludzi pracujących uczciwie.

Ta powieść została napisana i ujęta obrazowo i realnie. Niby na co dzień mamy wszystko, ale na ogół prawda wygląda inaczej. Czegoś zawsze jest brak w naszym ziemskim życiu.

Bycie szczerym wobec siebie i innych to jest prawdziwy klucz do szczęścia, którego brakuje nam i o tym wspomina autorka, kiedy dokładnie przyjrzymy się z bliska życiu Ewy.

Ewa jest przykładem bohaterki, która jest gotowa na wszelkie zmiany, cieszenie się z każdej chwili spędzonej w rodzinie, nawet kiedy musi znosić porażki.

Nie zabraknie w trakcie czytania również momentów, w których przeprowadzone przez bohaterów rozmowy prezentują odpowiednio dobrane bogactwo językowe do sytuacji poczucie humoru.

Nadzieja na lepsze jutro czyni nas silniejszymi, gdy wiemy, że możemy liczyć na wsparcie ze strony rodziny oraz otaczających nas wiernych przyjaciół.

Bogactwo słowne to prawdziwy skarb, a finansowe jest, ulotną chwilą przy tym, co spotkało naszą bohaterkę. Czy odnajdzie swoje szczęście u boku męża i córki Poli?

To moje drugie spotkanie z twórczością Pani Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej, która ma niezwykły talent do tworzenia nowych bohaterów, a przy okazji potrafi, zaskoczyć pozytywnie Czytelnika dokładając bohaterom niezwykłej im magii ukrytej pod maską ich tajemniczych charakterów.

Wydawnictwu Literackiemu dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza książki autorstwa Pani Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej pt. '' Cudze jabłka''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Z pozoru wszystko wygląda wszystko ładnie w rodzinie, a nagle rozpoczyna...

Fortuna kołem się toczy… I choć punktem zwrotnym w życiu bohaterów jest właśnie bogactwo a dokładnie jego nagła utrata, to jednak w miarę rozwoju akcji, na pierwszy plan wysuwają się relacje rodzinne, tajemnice, niedomówienia oraz oddalanie się wzajemne osób, które tak naprawdę mocno się kochają.
Książkę zaliczyłabym do tzw. „życiowych”, sytuacje nakreślone przez Autorkę moim zdaniem nie są przerysowane, mogę sobie wyobrazić taką nowobogacką rodzinę, której prestiż wyznacza m.in. szkoła, za którą trzeba płacić czesne czy częste zagraniczne wypady rodzinne. Język, jakim posługuje się Pani Agnieszka jest przyjemny w odbiorze. Oczywiście, są elementy, przy których trochę się irytowałam, ale jako całość powieść wypada bardzo dobrze.

P.S. Po lekturze nasuwa się mi jeszcze jeden wniosek: jak łatwo klasyfikujemy ludzi wg zawodów; większym szacunkiem otaczamy te osoby, których praca jest „ważniejsza”, trudniejsza a często zapominamy, że nie jest istotna sama czynność, ale to w jaki sposób ją wykonujemy i jakimi przez to jesteśmy ludźmi.

Książkę zaliczyłabym do tzw. „życiowych”, sytuacje nakreślone przez Autorkę...

Po „Jajku z niespodzianką”, które nie podobało mi się zupełnie, przyszedł czas na drugą powieść autorki. I tym razem jest dużo lepiej.

Historia Ewy i Marka – rodziców jedenastoletniej Poli, którzy mają piękny apartament w Warszawie, dwa samochody i na brak pieniędzy narzekać nie mogą – zaczyna się w Grecji, na słonecznej plaży, gdzie Ewa stwierdza, że do szczęścia potrzebna jest jej już tylko filiżanka kawy. Okazuje się jednak, że bardzo łatwo jest wszystko stracić… Przez nierzetelnych kontrahentów Marek ma coraz większe problemy finansowe, aż w końcu komornik zajmuje ich mieszkanie, samochód, wszystkie oszczędności. W tej sytuacji małżonkowie muszą rozpocząć zupełnie nowy rozdział – na wsi, w domku po rodzicach Ewy, ucząc się oszczędnego życia. Ewa postanawia pójść do pracy – niestety z braku kwalifikacji jedyna opcja to sprzątanie…

Powieść jest naprawdę przyjemna, zwłaszcza dzięki zwrotom akcji i kolejnym wydarzeniom. Nie jest przewidywalna (w przeciwieństwie do „Jajka z niespodzianką”) i nie jest przesłodzona. Chociaż oczywiście amatorzy szczęśliwych zakończeń nie poczują się zawiedzeni.

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, więc nie bardzo wiedziałam czego mogę się spodziewać. Bałam się, że będzie to książka w stylu Grocholi czy Kalicińskiej. Jednak zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona.

Nie jest to historia opisująca sztucznie podkręconą, podkoloryzowaną i infantylną rzeczywistość, lecz dobrze i mądrze napisana książka. Jest to historia o tym co jest w życiu ważniejsze i najważniejsze, o rodzinie i dojrzałej miłości oraz o życiowych problemach, kryzysowych sytuacjach i ich rozwiązywaniu.

W opisanej historii można dostrzec siebie, bądź kogoś z naszego otoczenia. Autorka pomimo nielekkiego tematu stworzyła bardzo ciepły, przyjacielski i przede wszystkim prawdziwy klimat, dzięki czemu bohaterowie stają się bardzo bliscy. Całość bardzo łatwo i szybko się czyta. Ja oderwałam się od niej dopiero jak doszłam do ostatniej strony.

Ewa i Marek Dragonowie,żyją w dostatku,dostatnie mają piękny dom,cudowne,udane wakacje,prywatne lekcje swojej córki,zajęcia pływackie.
Stać ich na ogrodnika,służących,na luksusowy basen.
Marek to błyskotliwy biznesmen,pracuje przy konserwowaniu puszek,a ona pracuje w pracy.
Wszystko zmienia się gdy Marek zostaje bankrutem i firma upada.
Traci wszystko musi sobie radzić w życiu razem ze żoną.
Dostałam wspaniałą,piękną i mądrą powieść posiada dużo mądrości,prawdy i przesłania,skłaniająca do refleksji i przemyśleń.
Zachwycona jestem pod urokiemy,pozytywne wrażenia wywarła na mnie,bohaterowie ciekawi,świetni,doskonali byli.
Natomiast Pani Agnieszka Krakowiak-Kondracka pisze piękne,wspaniałe powieści z życia wzięte,o uczuciach,o życiu,miłości.
Zapoznam się na pewno z innymi jej powieściami ponieważ warto przeczytać.

Stać ich na ogrodnika,służących,na luksusowy basen.
Wszystko zmienia się gdy Marek zostaje bankrutem i firma upada.
Traci wszystko musi sobie radzić w...

"Życie jest jak pudełko czekoladek- nigdy nie wiesz co ci się trafi"to idealny cytat charakteryzujący zmiany w życiu głównej bohaterki. Chociaż na początku jest przerażona , tym co dzieje się w jej poukładanym życiu, z biegiem czasu potrafi dostrzec zalety nadchodzących zmian. Bardzo pozytywna książka, dająca nadzieję na lepsze jutro, oraz ukazująca potęgę miłości, która jest w stanie przetrwać wszystko.

• 2016
  • 2015